Sari la conținut

Honda Innova ANF 125, sau alte motorete underbone


adrian_mirea
 Share

Postări Recomandate

Are cineva idee unde as putea gasi de vanzare second hand motorete mici de tip "underbone" ( nu stiu sa traduc termenul, daca cineva stie cum le zice la noi, l-as ruga sa imi spuna si mie :) )

 

Pe bikeshop vad ca nu are nimeni Honda Innova 125 de vanzare, si din pacate nici alte underbone-uri nu prea gasesc ( http://en.wikipedia.org/wiki/Underbone ).

Alte modele similare ar fi: Honda Sonic, Honda Bravo, Suzuki Adress 125, Honda Biz 125, Honda Dream, Honda SuperCub ( si Cub desi cred ca-i cam vechi ), Suzuki Shogun 110, Honda XRM 110, Suzuki Raider 125, Suzuki Smash FK110, Kymco AXR 110, Kymco Spike 125, Honda Wave X100, Yamaha Crypton, Yamaha Sniper T135, Honda XRM 125, Kawasaki Fury 125, Kymco Cevira 110, Kymco Jetix 125... cred ca mai sunt si altele dar pe astea le-am gasit eu.

 

Pe la noi nu prea am vazut nici pe strada asa ceva, de fapt daca ma gandesc mai bine chiar n-am vazut deloc; in schimb in Grecia cand am fost era plin de underbone-uri; cam jumatate din vehiculele din oras erau pe 2 roti, si majoritatea erau scutere sau underbone-uri.

 

Stiti vreunul de cineva care poate aduce asa ceva la noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe "suboase" din astea mi-am facut ucenicia pe mobre prin tailanda, filipine si india (pe departe cel mai pitoresc loc de mers cu mobra si nu numai!) Asa ca am si eu o slabiciune pentru ele si chiar mi-a parut rau ca nu se comercializeaza in Romania. motivul aparent este ca nu (prea) se fabrica in europa si importurile sunt relativ scumpe(nu exista nici cerere din cauza asta) si sunt pe o nisa fara avantaje fata de scutere ori motociclete. lumea o sa-si ia un scuter fara schimbator de viteze mai ales daca este la un pret similar ori mai mic iar daca vrea mobra probabil ca o sa aleaga ceva cu motor mai mare, daca isi permite financiar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se ocupa cineva de adus motociclete second hand din Grecia, Bulgaria, Italia, Germania, etc? Pe acolo din cate am inteles ( in Grecia am si vazut ) sunt destule motorete din astea, si poate asa as putea gasi, pe comanda.

 

pe "suboase" din astea mi-am facut ucenicia pe mobre prin tailanda, filipine si india (pe departe cel mai pitoresc loc de mers cu mobra si nu numai!) Asa ca am si eu o slabiciune pentru ele si chiar mi-a parut rau ca nu se comercializeaza in Romania. motivul aparent este ca nu (prea) se fabrica in europa si importurile sunt relativ scumpe(nu exista nici cerere din cauza asta) si sunt pe o nisa fara avantaje fata de scutere ori motociclete. lumea o sa-si ia un scuter fara schimbator de viteze mai ales daca este la un pret similar ori mai mic iar daca vrea mobra probabil ca o sa aleaga ceva cu motor mai mare, daca isi permite financiar.

 

Avantajul cel putin la Honda Innova 125, este consumul in jur de 2l/100 km pe care un scuter de 125 mai rar sa-l obtina; pentru deplasarea in oras mi se par o varianta foarte buna alaturi de scutere si de motocicletele mai mici, de 125 sau chiar si 250. In plus si dimensiunile foarte mici nu sunt de ignorat, atunci cand vine vorba de deplasat prin trafic si prin blocajele ce apar ( cu un maxiscuter foarte mare si lat e posibil sa nu prea ai loc printre masini sa ajungi in fata la stop ); sunt mici, inguste, usoare, si cu un consum extrem de mic fiind pe injectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee unde as putea gasi de vanzare second hand motorete mici de tip "underbone" ( nu stiu sa traduc termenul, daca cineva stie cum le zice la noi, l-as ruga sa imi spuna si mie :) )

 

Pe bikeshop vad ca nu are nimeni Honda Innova 125 de vanzare, si din pacate nici alte underbone-uri nu prea gasesc ( http://en.wikipedia.org/wiki/Underbone ).

Alte modele similare ar fi: Honda Sonic, Honda Bravo, Suzuki Adress 125, Honda Biz 125, Honda Dream, Honda SuperCub ( si Cub desi cred ca-i cam vechi ), Suzuki Shogun 110, Honda XRM 110, Suzuki Raider 125, Suzuki Smash FK110, Kymco AXR 110, Kymco Spike 125, Honda Wave X100, Yamaha Crypton, Yamaha Sniper T135, Honda XRM 125, Kawasaki Fury 125, Kymco Cevira 110, Kymco Jetix 125... cred ca mai sunt si altele dar pe astea le-am gasit eu.

 

Pe la noi nu prea am vazut nici pe strada asa ceva, de fapt daca ma gandesc mai bine chiar n-am vazut deloc; in schimb in Grecia cand am fost era plin de underbone-uri; cam jumatate din vehiculele din oras erau pe 2 roti, si majoritatea erau scutere sau underbone-uri.

 

Stiti vreunul de cineva care poate aduce asa ceva la noi?

 

 

Si eu m-am gandit la asa ceva + ca imi plac adica nu par de unica folosinta sau fragile ca scuterele clasice.

Numai in Grecia si Spania exista o adevarata feblete pentru asa ceva,in alte tari,nu prea o sa vezi.

In august am intrebat in Thessaloniki cat costa o Yamaha Crypton 125cmc :

2000euro pentru modelul racit pe aer

2700 euro pentru modelul racit pe lichid

Merita in opinia mea una din asta daca te plimbi mult prin oras la ore de varf,ai roti mari deci nu te afunzi n gropi si nu ai o ciclistica isterica(ca la scutere) .

La cat de mici si subtiri sunt motoretele astea,poti sa le iei personal din GR cu un monovolum sau o duba mica,nu iti trebuie neaparat remorca.

 

+ ca am uitat sa mentionez , au cutie semiautomata deci nu o sa trebuiasca sa turezi motorul aiurea si sa consumi stupid benznina pana cand pleci de pe loc,asa cum face un scuter cu CVT.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant de vazut care sunt preturile si la SH, in Grecia, ca vorba ta, le bagi in duba si intr-un weekend te duci si te intorci cu ele. consumul este intradevar foarte mic si cum litrul de benzina se agata acum de 6 ron si in 2-3 ani draq stie cat o sa fie, poate fi cea mai buna investitie, un underbone din asta. ori un scuter electric! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

In Romania am vazut underbone facut de chinezi, nu mai stiu ce motor aveau dar stiu ca aveau 4 trepte, 80km/h. In Grecia am vazut o Yamaha foarte frumoasa, motor 125cmc si transmie cu cardan!

 

SACHS Madass se potriveste cu ce ai vrea tu?

 

Seamana dar nu e underbone.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Salutare. Poti gasi tot ce vrei si in Romania. Trebuie doar sa cauti.Eu am stat in Grecia. Cand am plecat am vandut cu strangere de inima si de nevoie Honda mea Supra.Acum am Sonic si Supra ambele inmatriculate :-) se gasesc. Mai stiu cel putin 2 de vanzare.1 Mondenas Kris 125 in Botosani la 500 euro,( e facuta de Kawasaki) si o Honda Innova Anf 125 spre Drobeta cu multe imbunatatiri,toba Yoshimura etc dar la 800 euro.Inmatricularea lor costa maxim 200 euro cu tot absolut, inclusiv asigurare pe 6 luni.

» Post actualizat in 25 May 2016 21:39

Gasisem o Supra functionala neinmatriculata dar destul de neingrijita la Sibiu. Cerea omul 1000 ron pe ea sau un cazan de tuica.Mi-a scapat printre degete.s-a dat inainte sa ma hotarasc eu.Aveam in gand sa o iau asa cum era,sa iau o kinezarie First Bike cu acte sa ii fac swap la motor.practic sa am o kinezarie legala cu motor japonez de la Honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-o fi luat omu' scuter din 2011 pana acum...

Mnaa,underbone...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
  • 2 years later...

Honda ASTREA SUPRA 100 cc de vânzare la Sibiu 

Multiple îmbunătățiri.  Arata ca noua.  Multe îmbunătățiri. Vinde cineva din Sibiu.  O tipa Ioana pe fb Andreea Ioana Ispas. 1200 euro. Spor

Editat de El Coyote
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi moto pe fb . Are album.

Ce știu eu: Carene noi. Sistem frânare nou pe față cu disc oversized. Amortizoare upside down, kit lanț nou cu lanț cu oringuri. Evacuare inox cap coada și toba sport. Roți noi cu cauciucuri,sea  personalization cu spuma de memorie. Știu că are bani și a bagat fără limita sa si-o facă cum a vrut ea. Dai add. O contactezi și o întrebi. Știu ca o vindea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai da' ce telenovele, cineva vinde ceva doar pentru prieteni, altcineva cunoaste pe cineva dar nu vrea sa spuna tot, incacineva vrea sa cumpere dar nu stie cum.

Complicat 4au cuvanzarile astea, nu degeaba se face facultate pentru asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O știu pe tipa.de pe fb.a cumpărat un sym vf185 nou și a scos de vreo 2 ani la vânzare honda.nu știu de ce nu a reușit să o vanda

 

 

După ce sym Romania a refuzat să imi facă o diagnoza unui agregat ieșit din garanție,Nicolae motivând că un fier de 10 ani e vechi și trebuie schimbat

Adică ...(,tradus),ei vând chinezării de unică folosință.nu o să mai cumpăr sym pe viitor,neavând suport tehnic minim.nu stau să cumpăr eu program de diagnoza .Cat timp importatorul refuza să facă o simpla diagnoza a unui produs sym ieșit din garanție...nu cumpărați sym daca nu vreți să le folosiți mai mult de 2 ani.importatorul o să vă îndrume în achiziția unei alte chinezării de la ei,noua

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioana nu este hotărâtă  sa vândă  Supra.  

Avem grup de underbone pe fb 

Papaki Romania Motociclete Underbone. Eu am 3.🤣R1 a 4-a am vândut-o în vară.  Ma uit după un zzr1400. Underbone  nu se vând. 2 Crypton x ambele modificate unul cu acte unul de piese și o motoreta  Honda Sonic 125 RS unica în România care primește în primăvara multe piese de modificare speciale pt ea luate din Thailanda de mine. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...