Jump to content

Marco Simoncelii decedat - accident tragic la MotoGP

dany92moto
 Share

Recommended Posts

• Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu este prima data cand ii aluneca piciorul de pe scara lui Simoncelli, e normal cand nu mai ai sprijin in piciorul stang sate sprijini in cotul si genunkiul drept dar in fine oameni multi pareri multe. A gasit cineva vreun comentariu al lui Rossi sau Edwards referitor la accident?

daca da rog un link, eu nu sint in tara si cu greu gasesc inregistrari, mama lor cu copyrightu` lor

Dumnezeu sa-l odihneasca

M am uitat mai atent la casca mea (Arai).

Casca cand e pusa pe cap si e lagata nu iese de pe cap oricat ai forta !

Am desfacut captusala si curelusa e prinsa intr un fel de nit foarte modest, adica daca ma pun cu mana sa trag ori se rupe nitu ori cedeaza fibra..

Probabil nu sunt facute pentru a rezista la o forta de jos in sus , dar la fel de probabil sunt gandite pt a nu iti rupe fata sau gatul intr un asemenea impact

pentru mine e clar de ce a zburat casca

Arai-ul am vazut si eu ca e mai greu de scos de pe cap fata de altele. vine mai fixa pe cap, si sub barbie.

cat de Simonceli, dumnezeu sa-l ierte.

am ajuns la concluzia ca nici acolo unde crezi ca esti in siguranta, numai esti.

Dumnezeu sa-l ierte! :(

uite o filmare din spate, dupa secunda 26 sa va uitati. Mie unul mi se pare inert in momentul in care ridica piciorul stang peste sa....

http://www.youtube.com/watch?v=o4-Ght1eYwQ&feature=related

mie mi se pare ca atinge cu cotul de banda vibratoare, si ii fuge mana in interior apoi se dezechilibreaza

Arai-ul am vazut si eu ca e mai greu de scos de pe cap fata de altele. vine mai fixa pe cap, si sub barbie.

cat de Simonceli, dumnezeu sa-l ierte.

am ajuns la concluzia ca nici acolo unde crezi ca esti in siguranta, numai esti.

mie mi se pare ca atinge cu cotul de banda vibratoare, si ii fuge mana in interior apoi se dezechilibreaza

N-are legatura... Uita-te la roata spate ca incepe sa lase urma pe asfalt inainte sa se dezechilibreze complet. A pierdut spatele.

Off-topic... Asta e un forum cu moderatori cu maxima lipsa de bun simt... Cum sa tai un comentariu pentru ca pur si simplu nu-ti place? Nu am injurat pe nimeni, din ce-mi aduc aminte!? Ba mai mult, nu am initiat eu vreun off-topic, ci chiar am raspuns la unul facut de un domn moderator care s-a simtit nevoit sa-si explice de ce a facut schimbarea topicului despre un accident la o alta sectiune a forumului.

Daca nu ati auzit de libertatea de expresie, si nu o permiteti, aflati dragi moderatori, ca scuipati obrazul si calcati peste cadavrele copiilor alora morti in '89.

Sa fiti sanatosi!

Nu inteleg ce discuta toata lumea despre casca aia, de parca atata timp cat ar fi avut casca in cap ar fi supravietuit.

Casca te protejeaza in cazul unei cazaturi "normale". Nu te protejeaza atunci cand 2 motociclete intra in tine din plin la 150+ km/h. Nu te protejeaza in zona gatului sau a coloanei vertebrale. Nu te protejeaza de hemoragii interne si nici nu iti tine organele la locul lor.

Nu inteleg ce discuta toata lumea despre casca aia, de parca atata timp cat ar fi avut casca in cap ar fi supravietuit.

Casca te protejeaza in cazul unei cazaturi "normale". Nu te protejeaza atunci cand 2 motociclete intra in tine din plin la 150+ km/h. Nu te protejeaza in zona gatului sau a coloanei vertebrale. Nu te protejeaza de hemoragii interne si nici nu iti tine organele la locul lor.

Intradevar ....ai dreptate in afirmatiile tale , dar asta fost cauza principala , care a dus la moartea sa .

In urma impactului cu celelalte motociclete , sa rupt dintr-o parte breteaua / chinga cu care se leaga casca pe cap . Acest lucru i-a dus la accidentare foarte grava a craniului si gatului .

Si chinga la un acident fara acrosaje , nu ar fi cedat , dar in accea clipa , a fost un cumul de factori care a dus la ...................................................................... :(

Priviti dupa minutul 1:02 , cum se vede casca la lui Simonceli care se rostogoleste , cum flutura chinga care tine casca legata pe cap .

Si avea o casca AGV GP TECH de peste 1000 euro dezvoltata numai pt el .............dar erorile umane se produc , exact cand te astepti mai putin .

http://www.youtube.com/watch?v=-WDv-2OdupE&feature=related