Jump to content

piese moto imbracate in fibra de carbon

Recommended Posts

salut,

a fost la smaeb un stand cu o firma ceva care imbraca in fibra de carbon piese moto. stiu ca erau cateva moto "carbonizate" pe acolo... inclusiv rezervor, nu doar carene sau alte "plasticareli". nu mai tin minte f bine dar stiu ca aratau f bine/de calitate.

isi aduce aminte careva cine sunt aia si ceva date de contact?

mersi!

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

poze cu primul meu experiment. am facut cateva greseli, dar na, am ales ca prim experiment si cea mai complicata piesa, rezervorul. inca nu l-am terminat, sunt la prima smirgheruire inainte sa ii dau a doua mana de rasina. atasez cateva poze si o sa va tin la curent. multumesc initiatorului topiului. citind aici mi-a venit ideea :cheers:

post-47906-0-02813900-1337369191_thumb.jpg

post-47906-0-10760300-1337369280_thumb.jpg

post-47906-0-73306300-1337369387_thumb.jpg

post-47906-0-15190300-1337369511_thumb.jpg

post-47906-0-96498600-1337369622_thumb.jpg

post-47906-0-03957000-1337369675_thumb.jpg

post-47906-0-72807200-1337369747_thumb.jpg

post-47906-0-83062700-1337369857_thumb.jpg

post-47906-0-17444200-1337369922_thumb.jpg

post-47906-0-63122200-1337369993_thumb.jpg

post-47906-0-97280700-1337370060_thumb.jpg

post-47906-0-12813800-1337370109_thumb.jpg

post-47906-0-44338900-1337370145_thumb.jpg

super tare ma cum a iesit rezervorul ala. mai ca m-ar tenta si pe mine sa fac cateva din piese in carbon.

super tare ma cum a iesit rezervorul ala. mai ca m-ar tenta si pe mine sa fac cateva din piese in carbon.

pai inca nu a iesit! mai trebuie sa ii dau o mana de rasina, sa il smirgheruiesc si sa il lacuiesc. pare sa iasa ok, oricum, daca nu iese asta e.. data viitoare o sa iasa :)

pai inca nu a iesit! mai trebuie sa ii dau o mana de rasina, sa il smirgheruiesc si sa il lacuiesc. pare sa iasa ok, oricum, daca nu iese asta e.. data viitoare o sa iasa :)

il vad pe Misano?

il vad pe Misano?

pai eu sper ca da, nu am pretentii sa iasa perfect dar daca iese intr-asa fel incat sa poata fi privit, il montez. (asta e un al 2-lea rezervor, cumparat de pe ebay pentru experiment)

pai eu sper ca da, nu am pretentii sa iasa perfect dar daca iese intr-asa fel incat sa poata fi privit, il montez. (asta e un al 2-lea rezervor, cumparat de pe ebay pentru experiment)

ok. am intelea. hai ca eu ma pun sa ma rog poate il vad si eu pe misano. ca daca ma paleste romanismul ma apuc si eu de al meu, dar vreau altceva eu. trimis la vopsit dupa aia sa apara 3D.

ca ideie cat te-a costat afacerea asta. fara rezervor bineinteles.

ca idee, are vreun beneficiu (in afara de look) imbracarea pieselor in carbon?

din ce stiu, nu si nici nu cred. e o chestie de gust si design. mai exact o pata pe creier.

ok. am intelea. hai ca eu ma pun sa ma rog poate il vad si eu pe misano. ca daca ma paleste romanismul ma apuc si eu de al meu, dar vreau altceva eu. trimis la vopsit dupa aia sa apara 3D.

ca ideie cat te-a costat afacerea asta. fara rezervor bineinteles.

nu inteleg ce vrei sa spui cu asta :scratch: cat despre costuri, toate materialele au costat in jur de 100E. pe langa toate astea o sa mai adaug la costuri lac, colante, protectie rezervor...

ca idee, are vreun beneficiu (in afara de look) imbracarea pieselor in carbon?

pentru mine asta este principalul scop, dar devin si mult mai rezistente piesele. de exemplu, rezervorul se va indoi mult mai greu

nu inteleg ce vrei sa spui cu asta :scratch: cat despre costuri, toate materialele au costat in jur de 100E. pe langa toate

adica va fi baza de carbon apoi se va face pictura 3D dar nu in totalitate, ci partial unde pe fundal se vede carbonul cum e in tatuajul asta.

creative-3D-tattoo-03.jpg

ideia o am in cap, ramane restul.

adica va fi baza de carbon apoi se va face pictura 3D dar nu in totalitate, ci partial unde pe fundal se vede carbonul cum e in tatuajul asta.

creative-3D-tattoo-03.jpg

ideia o am in cap, ramane restul.

aha! acum inteleg ce vroiai sa spui prin "vopsit". ma gandeam si eu la o aerografiere. ma gandesc sa fac ceva de genul cu celalalt rezervor. sa il fac rosu cu dunga alba, partile laterale care sunt la interior, unde tii genunchii in fibra de carbon protectie de rezervor transparenta cu fibra de caron pe spate, nu carbon look, dopul din ergal rosu cu negru si aerografie cu desmodromica pe laterale, fara scrisul ducati. asta va fi urmatorul proiect. dar la iarna, vreau sa fac toate operatiile singur, fara aerografie. :cheers:

eh, ai vazut ca ai priceput ideia. exact la asa ceva ma gandeam si eu cand am zis partial carbon. eventual aerograful sa fie facut in asa fel incat carbonul sa se vada ca o panza rupta, iar desmodromica sa se vada in fundal.