Sari la conținut

Am fost accidentat, ce pot face in continuare ?


superbiggy
 Share

Postări Recomandate

asds, legal omul are dreptul la vreo 7 feluri de despagubiri, nu numai daune morale.

 

@Bigy: Nu conteaza pe numele cui e motorul. Vorbeste cu avocatul ala, ca te invata exact ce sa faci. De exemplu procura notariala in care iti spune el exact ce sa scrii ca sa nu caraie asigurarile. BTW, expertul constatator o sa faca fitze si n-o sa faca decat constatarea, fara sa trimita mai departe cererea ta de despagubire daca n-ai procura sau nu te prezinti cu proprietarul la sediul lor de daune. Mai departe o sa trebuiasca sa anexezi la dosar o copie dupa procura, sau procura in original (in care sa specifice CLAR ca tu esti imputernicit sa primesti despagubirea baneasca cuvenita proprietarului), dar lucrurile astea o sa ti le spuna avocatul. Tu esti intr-o situatie naspa acuma si mai naspa e ca nu stii exact care-ti sunt drepturile si care sunt caile legale de atac. Daca nu vorbesti cu cineva care se pricepe, o sa bajbai in intuneric si o sa pierzi o groaza de timp, nervi si bani.

 

@SSS: PV-ul de la militie poate fi contestat, daca societatea de asigurari a acordat deja despagubirea, o sa te dea in judecata sa-ti ceara banii inapoi daca se castiga la contestatie, tu tre sa-l dai pe "vinovat" in judecata sa i-i ceri ca sa-i dai la asigurari. E o bataie de cap imensa daca te bazezi doar pe ce face politaiul in PV.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propietar nu este cel trecut pe talon/carte, ci cel ce este trecut la rubrica "cumparator" in ultimul cv completat de doua parti. un ex propietar si un nou propietar. daca ti cere asiguratorul procura, adus fostul propietar la ei la sediu si alte chestii de gen, o fac in necunostinta ta de cauza si doar sa mai intarzie finalizarea dosarului. o copie cv e absolut suficienta la dosar.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, eu nu m-as lua dupa vorbele soferului cu "hai ca te ajut eu, baneste, in urmatoarele zile". Cat despre daune materiale, asigurarile ar trebui sa platesaca tot, inclusiv taxi-ul celui accidentat, pe perioada cat nu se poate deplasa.

 

Dar....

 

 

 

Daune morale? Adica lui superbiggy ii e frica acum sa se urce pe motocicleta din cauza acestui accident, si trebuie despagubit?

V-as invita pe toti cei care l-ati sfatuit aici sa apreciati ce daune morale ar trebui platite in cazul de fata. Si, daca acele daune morale nu depasesc 1000 lei, permiteti-mi sa spun "LASA CA MERGE SI ASA".

 

 

 

P.S. Nu am nici o treaba nici cu initiatorul si nici cu soferul, dar am un dinte mare impotriva avocatilor si a proceselor starnite din nimic, ce tin ani de zile, de aici si subiectivismul meu in acest caz.

coane , dar durerea si deranjul tau cine le plateste ? asta intra la daune "morale" ca doar accidente nu ai in fiecare zi si nu te marcheaza deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai cine a trecut printr-un accident poate sa ma inteleaga cind spun daune morale,... aici nu vorbim de acrosarea dintre doua masini, o injuratura ca mi-ai strambat aripa, uite ba ce mi-ai facut la bara,... etc

La ora 08:00 AM cind m-a lovit ORBU soseaua era plina de masini, si pe banda mea si pe contrasens daca picam jos,... (si multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat prezenta de spirit si am reusit sa o redresez) ne calcau si ne faceau pilaf celelalte masini pentru ca nimeni nu a oprit,...

Cind m-a lovit mi-a strambat furca, mi-a dezumflat pe loc cauciucul de pe fata, mi-a lovit chuloasa si pierde ulei mi-a spart o bujie si semnalul de pe fata,.... el cu un jeep kia sportage si-a spart farul, semnalul, bara in partea stanga fata, si si-a indoit aripa,... astea toate cu toate ca avea bullbar montat,... a plecat de pe loc ca un nebun si a intrat direct in noi, nu fac dramatism dar am crezut ca acolo s-a terminat tot, si m-am luptat cu toata fiinta sa redresez motocicleta cu toata durerea pe care am resimtit-o, nu este o experienta placuta sa treci pe langa moarte doar ca unu,...rontaia un covrig cald si se satuase sa astepte sa se inscrie in trafic, sa conduci in Bucuresti inseamna sa omori oameni ?!? De ce sa schiopat eu si dupa 8 zile,... si pe ala sa il doara'n paispe ?

Ma umplu de ura de citeori vreau sa ma asez si simt durere in genunchi, cind nu ma pot apleca pe vine sau cind merg si ma jeneaza. Nu pot sa uit prin ce am trecut, la spital te inteapa in toate alea doar cind ai intrat,..ca asa e procedura, branula in vena, vaccin atitetanos, ore intregi in care astepti sa vina un brancardier sa te duca la radiografie,..alte ore in care se incumeta cineva sa iti spuna o veste,..oricare ar fi ea, ca nu ai nimic rupt, sau ca ai, ca o sa ramai internat in spital sau nu, etc, etc caci cel mai rau este sa astepti in incertitudine sa nu stii ce naibii ai patit,...

De ce sa trec eu prin toate astea NEVINOVAT si ORBU sa culce linistit acasa ca si cum nu s-a intimplat nimic ? Nu exagerez cu nimic cind spun ca doar Providenta si poate experienta (sunt motociclist din 1997) ne-a salvat pe mine si pe prietenu meu,... NICI O MASINA NU A OPRIT si soseaua era plina,... i-am evitat eu in starea de soc pe toti sa ajung pe partea dreapta sa pot opri in siguranta,..

Toate astea plus jignirea pe care am simtito ca sunt victima unui imbecil neatent, furia pe care am simtit-o cind prietenul meu s-a prabusit pe trotuar cind a incercat sa coboare de pe motocicleta, neputinta pe care o simti imediat ce stii ca esti la mana medicilor, surorilor medicale, brancardierilor, furia cu care afli ca un ORB ti-a stricat motocicleta,... toate astea gramada NU SUNT STIMATI FRATI SI SURORI MOTOCICLISTI DAUNE MORALE ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar, suntem facuti din aluaturi diferite.

Eu sunt constient ca, in orice moment in care ma urc pe motocicleta, risc. Si, de aceea, nu cred ca ma voi plange vreodata de cateva vanatai, si nu voi dramatiza gen "sangele imi tasnea prin pantalonul sfasiat", "pasagerul a cazut ca secerat", "m-am luptat cu toata fiinta sa redresez motocicleta, cu toata durerea resimtita", "ma umplu de ura de fiecare data cand vreau sa ma asez si simt durere in genunchi". Get real, e vorba de 2 vanatai.

Eu as merge simplu, pe varianta asigurarilor, care, legal, ar trebui sa despagubeasca si moral. In rest, a fost un accident simplu, soldat cu rani minore, iar soferul a gresit si si-a recunoscut greseala, nu a fost unul din aia retarzi de o cauta cu lumanarea, sau mint referitor la dinamica accidentului.

 

Dar voi nu, BATMAN, BATMAN, avocati, procese, 100.000 euro pentru 2 vanatai.

 

Bafta sa aveti in demersurile si procesele voastre, dar eu nu pot sustine asa ceva, o consider o exagerare enorma.

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar, suntem facuti din aluaturi diferite.

 

Prietene, suntem oameni, gandim diferit. Daca eram toti facuti din acelasi aluat nu ne mai numeam oameni ci animale si gandeam toti la fel.

 

Acest loc virtual pe care scrii matale se numeste forum de discutii. Aici fiecare isi da cu parerea. E la latitudinea ta daca urmezi sfaturile sau nu si cred ca ai suficient discernamant de-a selecta sfaturile bune fata de cele idioate, ca doar pentru asta ne-a dat natura cap pe umeri si nu dovleac: sa-l folosim. Bafta in orice ai de gand in aceasta situatie. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Prietene, suntem oameni, gandim diferit. Daca eram toti facuti din acelasi aluat nu ne mai numeam oameni ci animale si gandeam toti la fel.

 

Acest loc virtual pe care scrii matale se numeste forum de discutii. Aici fiecare isi da cu parerea. E la latitudinea ta daca urmezi sfaturile sau nu si cred ca ai suficient discernamant de-a selecta sfaturile bune fata de cele idioate, ca doar pentru asta ne-a dat natura cap pe umeri si nu dovleac: sa-l folosim. Bafta in orice ai de gand in aceasta situatie. :cheers:

 

Mister big ne spui si noua cum s-a finalizat daraua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...