Sari la conținut

Un Giurgiuvean mort


MasTerShoT
 Share

Postări Recomandate

Nu se bucura nimeni aici ca a murit motociclistul, ideea e ca accidente din astea s-au intamplat mult prea multe in ultima vreme, scenariul este acelasi in majoritatea cazurilor: permis lipsa, motocicleta supersport, experienta zero, viteza mare, sofer ce intoarce/rface stanga/nu se asigura. Rezultatele sunt intotdeauna aceleasi: motociclist mort, motocicleta zdorbita, sofer nnenorocit si ala, familii indoliate, zeci de pagini pe forum cu comentarii de genul "rip", "vai ce baiat bun era, d'asta i-au luat parintii motor de 120 CP, desi el n-avea permis" si "moarte conservarilor".

In momentul in care incaleci saua si dai drumul la maneta stanga (sau iei covrigul in brate si ridici usor talpa piciorului stang - functie de caz), te astepti ca strada pe care mergi sa nu fie cel mai sigur loc de pe pamant, te astepti ca sa iti apara un pieton, un copil scapat de un parinte, o masina care franeaza brusc, un altul care iese de pe o straduta si n-are vizibilitate, un rosu la semafor, un taxi care intoarce brusc... chestiile astea sunt stiute si parastiute, majoritatea dintre noi le facem (depasiri fara semnal, taiat fata, fortat un semafor etc etc etc) dar eu, unul, cand sunt pe moto, ma intreb intotdeauna ce se intampla in momentul in care ma intalnesc cu un altul ce conduce/piloteaza la fel ca mine? Eh, in cazul asta imi iau toate masurile de siguranta: atentie sporita, mana pe frana, viteza moderata etc etc. Cad tragi de gaz ca bezmeticul, fara sa-ti pui intrebarea "ce se intampla daca imi apare o masina din dreapta si am 180?", rezultatele sunt, de cele mai multe ori, asemenatoare cu cele prezentate in primul post!

As fi ipocrit sa spun ca merg legal! Nu, nici pe departe! Trag de gaz atat cat permite drumul. Da, daca e liber, am vizibilitate si un sunt potentiale pericole la orizont, atunci da, gaz pana ies pistoanele prin rezervor, DAR in plina zi, printr-un sat in care majoritatea acum sunt cu creierii praf de la tulburel si tuica de boasca, cu gazul in blana - asta e sinucidere curata!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

intrebare...daca avea permis nu murea ? nu facea accident ? putea sa se numeasca motociclist ? Un om a murit , va dati cu parerea de parca il stiati de o viata , poate omu era un mic rossi si le avea , poate era un ghertoi care abia si-a luat mobra....va dati aiurea cu parerea , parerea mea ! Pace MOTOCICLISTILOR !

 

 

Ma intrebam cat va dura pana sa apara unu' ca tine. Stai jos si taci.

 

P.S: nu a murit un om. Faptul ca ai 2 picioare si CNP nu nu inseamna ca esti om. Sunt alte conditii care definesc aparteneta la specia umana, iar mortul in cauza se pare ca nu prea le intrunea, motiv opentru care de altfel a si crapat. Pentru astia ca el exista Darwin Awards ===> The Darwin Awards exalt individuals who improve humanity by removing themselves from the gene pool in spectacular and hilarious fashions.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe youtube s-au dat mai multe rip-uri pentru...motocicleta! pai aici este lumea mai echilibrata, apar pareri de rau si pentru racheta comunala.

 

anul asta parca mai mult decat oricand - tipar "clasic". pana in 21 de ani, forja prin sat, cu pasager de impresionat si poc intr-o caruta, masina sau cumatru beat. toate cu rip in coada.

 

singurul lucru de care imi pare rau este ca astfel de specimen nu si-au mai dat nicio sansa, ori la 21 de ani, rar gandesti cu capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt acele conditii Wolfman ? Pune-le si tu pe hartie si lamureste-ne , il cunosteai stiai ce fel de om este ?

Am uitat tu esti un Almighty si le sti pe toate , si la ce te refereai exact cand ai zis " UNUL CA TINE " lamureste-ma te rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare...daca avea permis nu murea ? nu facea accident ? putea sa se numeasca motociclist ? Un om a murit , va dati cu parerea de parca il stiati de o viata , poate omu era un mic rossi si le avea , poate era un ghertoi care abia si-a luat mobra....va dati aiurea cu parerea , parerea mea ! Pace MOTOCICLISTILOR !

Daca la o trecere de pietoni trecea copilul tau, mama, sora sau fratele si il lovea asta pe al tau ce mai ziceai ?

Macar de ar fii avut un permis. De ce sa nu ne apucam acum sa pilotam si noi un elicopter ca nah stim .....ce ne mai trebuie scoala?

Din parea mea poa' sa moara toti care se cred genul "smecher"

 

nu permisul te face motociclist .. permisul iti da dreptul de a merge pe strada .. nu avea permis= nu avea ce cauta pe strada , motor neinmatriculat = nu avea ce cauta pe strada .. 150km/h .. as fi o ipocrita sa zic ceva de viteza cand si noi ii mai dam gaz .. asa ca cele de mai sus il scot din categoria motociclist .. da e pacat ca a murit un om(macar acum nu mai suntem 7 miliarde), e pacat de tineretea lui, dar atat

:10: Asa este ...ma consider motociclis, ar fii o rusine sa-l consideram si pe asta motociclist....dap pacat de el ca om si de tineretea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Macar de ar fii avut un permis. De ce sa nu ne apucam acum sa pilotam si noi un elicopter ca nah stim .....ce ne mai trebuie scoala?

 

 

asta-i ca in Matrix...iti incarca programul si stii sa pilotezi...

acu pe bune...omu n-avea A-ul,deci foarte probabil nu avea nici B-ul.

deci cunostinte de conduita preventiva din pl

se apropie de intersectie cu 150 , spre deosebire de tine care franezi ca apucatu...valeu intersectia...poate ma ia unu pe capota si ma satur de mers prin aer... si povestea e gata...

basca cheagu cu masina stie drumu pi la el prin sat si nimeni nu face 50 m / secunda de cand s-a nascut ...ia sa fac eu stanga aicisha...

adevarul e ca a tunat si i-a adunat...

pacat si iar pacat...

e nasol de familia lui ala micu...

e nasol si de sofer...

e mai bine de pasager ca a avut parasuta functionala...si noroc cat cuprinde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt acele conditii Wolfman ? Pune-le si tu pe hartie si lamureste-ne , il cunosteai stiai ce fel de om este ?

Am uitat tu esti un Almighty si le sti pe toate , si la ce te refereai exact cand ai zis " UNUL CA TINE " lamureste-ma te rog

 

 

Una dintre ele este prezenta ratiunii. Ori, prin ce a facut, nu dovedeste ca intrunea aceasta conditie. Mai departe te las pe tine sa le descoperi, sunt convins ca pe masura ce inaintezi in varsta o sa te prinzi. In ceea ce priveste expresia "unul ca tine", ea se refera la plangaciosi care o dau in "dar vai, era si el un om, bla bla bla". Nu era un om, era o vita. Nu am nevoie sa il cunosc pe unul ca asta, actiunile lui (din pacate ultimele pe acesta planeta) il definesc fara posibilitate de indoiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am vorbit cu niste tovarasi care stau in acel sat...baietii normal ii lua apararea lu ala..ca vezi tu ala cu masina ia taiat calea iar asta "cica" a sarit peste un gard cu motocicleta iar apoi a intrat in magazin cu ea....bai frate chiar si asa sa zicem ia taiat calea soferul masinii dar ce dracii mah...mergi cu 150 in localitate?daca avea macar 80 oprea in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da....iti dai seama ce noroc a avut pasagerul ca a scapat nevatamat la 150km/h iti dai seama , haliti tot ce se scrie in presa de cacao din rromania

Putea sa mearga cu 10km/h...Atata timp cat viteza a fost suficient de mare incat sa omoare pilotul, ce mai e de comentat? Batranelu' ala cu masina ramane probabil marcat din cauza jmecherului ala inconstient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

da....iti dai seama ce noroc a avut pasagerul ca a scapat nevatamat la 150km/h iti dai seama , haliti tot ce se scrie in presa de cacao din rromania

eu am scapat doar cu arsuri la 230... asa ca da, cred ca este posibil sa scapi si la 150, nu crezi?

 

p.s. arsurile erau de la frecare, s-a ros combinezonul aproape de tot, evident ca s-a incins. trebuie sa recunosc totusi ca viteza estimata cu care am avut impact direct cu o masina a fost de 45 km/h, am alunecat aproape 50 de metri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batranelu' ala cu masina ramane probabil marcat din cauza jmecherului ala inconstient.

Da, o sa ramana marcat tot restu vietii lui, adica 10 ani! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca a murit,sunt o gramada de idioti in tara asta.Lasa,sa se mai trieze.

Era o zicala,cum ca "daca prostia ar durea... E,uite ca mai si doare prostia cateodata.Si inca rau :P

Si pasagerul si mai prost ca s-a urcat cu el (vorba aia "prost sa fii,noroc ca esti" :P),eu nici cu tovarasi buni care stiu sa mearga mult mai bine ca mine nu ma urc,prefer daca ma duc sa ma duc pe mana mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu avea ghinionul sa-l intalneasca pe mosulica, ramanea sigur in memoria satenilor ca fiind singura persoana care a calarit o cometa .Poate ii faceau si o statuie.Copii fara minte.Nemaipomenita plimbare.Extraordinara chiar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Doar luna trecuta am trecut si eu printr-o faza de genu' asta

Undeva in teleorman in comuna branceni(parca) am depasit o duba cu un 80km/h iar de pe o ulita a iesit cu tupeu un taran mu.ist.Toba sport am(deci se aude destul de tare),xenon am.Dar javra aia nespalata tot a iesit de pe ulita cu tupeu

Norocul meu a fost ca masina care venea din sens opus a franat iar eu l-am ocolit(pe contrasens) pe taranbetele care abia se taraia cu nova pe sosea

Am redus viteza pana la 25km/h dar statea in spate,nu a avut tupeu sa vina.....printre semne obscene si bagat pwula in tot neamul lui am accelerat dupa un timp si dus am fost

Nu mai spun ca pe la tara,nu asteapta in spatele carutelor de pe sosea sa treci..intra cu tupeu in depasire,de ce sa stea el cu masina in spatele unei carute pe sosea

 

Cu sau fara permis deznodamantul ar fii fost c-am acelasi..pacat de tineretea lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu demult consideram ca este urat sa numesti pe cineva "taran".De cand mi-am luat un pic de pamant si am instalat o rulota ,pe la tara ,nu departe de Bucuresti,mi-am dat seama ca acest cuvant chiar poate caracteriza pe cineva.Ce sa spun este chiar o mare aventura ,sa circuli prin satele noastre gandind ca toata lumea care conduce ceva ,caruta ,turism,bicicleta ,camion ,carut de butelii etc, are de gand sa respecte vre-o regula.Ce semnal ,ce asigurare ,banda ,permis ,varsta legala ,prioritate ,lege in general.Un dezastru .Conduc de ceva ani,de toate,dar chiar mi se intampla sa am cateodata un sentiment de nesiguranta atunci cand trec printr-un sat de-al nostru.Asa ca de la o vreme incoace am inceput sa trec cuvantul taran ,pe care il respectam dealtfel ,la categoria injuraturi.

 

Ca o completare ,satul si orasul raman cele mai sigure locuri pt sinucidere sau rupt oase pt cei cu mana dreapta mai grea decat stanga si care conduc o motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...