Sari la conținut

Chei dinamometrice de calitate, pentru cuplu de strangere sub ~35Nm


switch
 Share

Postări Recomandate

Caut si eu sa cumpar o cheie dinamometrica de calitate. Mi-e teama ca ce as putea gasi in Bricostore sau pe Louis sa nu fie low-quality si sa nu fie calibrat bine / sa se decalibreze dupa cateva utilizari.

 

Sunt eu paranoic? De unde as putea gasi astefel de "scule" de calitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam toate cheile dinamometrice sub un anumit pret sunt identice din cate mi-am dat eu seama, cel mai probabil facute de aceeasi chinezi.

Deasemenea cele din cataloagele firmelor cu renume: Facom, Hazet sunt imposibil de scumpe.

 

Cat vrei sa cheltuiesti?

Eu am o Sealey STW300 electronica luata de pe Ebay ce merge 6-30Nm si se descurca de minune la umblatul prin motor.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu am de pe louis. si mica si mare. le am de vreo 4 sau 5 ani. le-am folosit destul de mult, nu s-au decalibrat (le poti verifica cu o menghina, o cumpana si o greutate) si se pot recalibra foarte usor! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu lasati niciodata dinamometrica "armata" indiferent de ce marca ar fi!

Daca o lasati sub presiune mai devreme sau mai tarziu se decalibreaza toate.

Daca este lasata liber dupa fiecare lucrare o aveti ani de zile chair daca este una chinezeasca.

Si eu am doua iftine si le am de ani de zile fara probleme ,am verificat stringerea lor pe dinamometrice de la munca Wurth si Gedore scule care costa cam jumatate din sculele care le am in garaj si nu au nici o abatere! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draper sunt hobby de cativa ani buni, nu-s rele dar daca vrei ceva cu adevarat de calitate uita-te in alta parte, facom, gedore, wurth

wurth nu vinde la persoane fizice, momentan

iar sculele gedore sunt ceva mai ieftine decat cele de la facom, nu stiu insa daca sunt si mai bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...