Sari la conținut

Un motor, o problema si 14 mecanici


vallentin
 Share

Postări Recomandate

Nu am reusit sa citesc decat vreo 20 de pagini din 65.

De aceea, intreb (poate ca s-a scris in paginile pe care nu le-am citit):

1. Problema apare la 60-70 kmph. Apare cumva si la dublul vitezei (120-150 kmph) plus inca putin (posibil pe la 160) ?

In caz ca apare, tind sa cred ca e o frecventa de rezonanta cauzata de un lagar sau rulment ori placute frana care nu au metalul sau arcul anti-rezonanta (anti-scartz).

Lagar sau rulment nu poate fi decat in cateva locuri la care nu conteaza turatia motorului.

Conteaza doar turatia in urmatoarele cazuri (doar cateva... dar te prinzi de fenomen):

- rulmentii axului final din cutia de viteze

- rulmentii rotilor fata sau spate (doar la una, nu la amandoua)

- banuiesc placute fara arc antirezonanta... (la schimb de placute a fost omis la montaj).

- suspectez o posibila nealiniere roata spate (coroana nu e in acelasi ax cu pinionul) din cauza nemontarii (pierderii) vreunei saibe distantiere.

 

Ai mers cumva cu dublul vitezei la care apare problema ?

Poti lega in vreun fel ultimele doua afirmatii de momentul in care ai sesizat problema ?

Dupa vreun schimb de placute frana sau demontat/montat roata (spate sau fata dar e mai putin probabil) ?

Daca roata care nu e bine centrata corespunde cu placutele care vibreaza... asta e raspunsul.

In general identificarea lucrurilor simple de genul celor de mai sus ne omoara nervii.

Daca am dreptate, in primavara, te astept la o plimbarica.

Omiii lu Mnezoo, uitati de alte probleme except the ENGINE!!!

Problema e la MOTOR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 890
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@metal86

Nu am citit la rand paginile.

Am impresia ca am citit primele 10-12 si ultimele 5. Stiu, nu fac 20. Am aproximat la o cifra rotunda.

Si da, este exact la ce ma gandisem si eu. Deci si raspunsul a fost dat.

Scuze. Eram la serviciu... si nu eram 100% concentrat la citit... ca am avut 2 sarbtoriti azi... :friends:

 

@belbody

Am avut impresia clara (ca dupa 2 beri) ca problema nu este de la motor... ca in orice treapta de viteza, pe la 60 km/h il apuca nazbatiile.

Promit sa citesc in weekendul asta tot topicul.

Poate imi trazneste vreo idee.

Daca nu, promit sa nu scriu prostii.

 

Sunt curios totusi ce are mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vor preasfinte.

uiti ceva. omul cere sfaturi pe net, dar el nu se poate duce la mencanic sa zica "domne, desfa motorul si verifica aia si aialalta". daca face asa, tre sa dea banu'.

dar omul s-a obisnuit sa pozeze in victima, sa provoace gratuit (vezi semnatura - acolo ii jigneste si pe mecanicii care nu au lucrat la motor), sa arunce pisica la altii, si cel mai mult s-a obisnuit ca toata mascareala asta sa o faca pe moka.

da-i cu aghiazma preasfinte ca e lucru necurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici s-a recomandat rugaciunea? ca nu se mai stie dupa atatea pagini si atatia mecanici :)

 

topic starter: daca te intereseaza cea mai buna rezolvare a situatiei, dezmembreaza motocicleta aia si pana la primavara ai vandut-o pana la ultima bucatica. abia ai ocazia dup=aia sa mai testezi si altceva, sau iti iei tot transalp mai nou daca esti genul care se cramponeaza de argumente de-alea stupide "honda-i honda".

 

 

daca in schimb esti fixist si vrei sa-i dai de cap la asta, sa mori cu ea de gat cum s-ar zice :), cu atitudinea asta de pulire a mecanicilor nu cred ca o sa reusesti.

 

spor!

la una dintre piese cumparatorul va reveni pt garantzie ... qed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca motorul ala e limitat , de aia nu merge mai repede.

Daca tot nu i-au dat de cap paispe mecanici inseamna ca putem sa ne exprimama si astia mai antitalente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca motorul ala e limitat , de aia nu merge mai repede.

Daca tot nu i-au dat de cap paispe mecanici inseamna ca putem sa ne exprimama si astia mai antitalente.

Bre! ori sunteti pe dinafara de subiect ori neatenti. Mobra merge si 160 kmh doar in forja din prima. Daca se merge normal da in nas pe la 70h . greu nene sa fii atent la postari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre! ori sunteti pe dinafara de subiect ori neatenti. Mobra merge si 160 kmh doar in forja din prima. Daca se merge normal da in nas pe la 70h . greu nene sa fii atent la postari...

 

Deci , clar e limitata , are limitator ca sa respecte legislatia rutiera. La 70 gata , da in nas , sa nu te ia militia. Da ea merge si 160. Pai si care e problema. Ori mergi maxim 70 prin localitati , ori ii dai forja si merge si 160 pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai fi si tu atent. deja ne-am apucat de caterinca. nu de alta, dar mie mi se pare ca initiatorul topicului a inceput-o (la adresa mecanicilor mai ales).

Ti se pare. Nu vad de ce sa jigneasca mecanicii. Sunt si ei oameni, au limitele lor. Omul dupa mine e mai mult dezamagit de numarul mecanicilor pe la care a fost cu mobra si degeaba. Puneti-va oricare in locul lui. Curios sunt reactiile unor carcotasi de pe aici daca ar ajunge in situatia lui Vale. Nu cunosc niciun personaj de pe aici si nu judec pe nimeni. Judec doar situatia. Daca un topic care a inceput bine cu un subiect interesant a ajuns la faza de caterinca apai domnilor, cei care iau la mistocareala subiectul sunt jenanti. Loc de gluma este dar as vrea sa zambesc si eu. Daca tot postati faceti-o pertinent. Dupa mine bine face Vale. O saptamana plina sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e mult mai usor sa faci caterinca decat sa cauti o solutie... asta implica sa gandesti, sa muncesti putin si sa incerci sa il ajuti pe om voluntar...fiind o comunitate ar trebui sa ne ajutam dar... in dulcele stil romanesc o ardem aiurea si facem caterinca... unii oameni sunt interesati de rezolvarea problemei, altii mai fac un post si se cred destepti/ mistocari, domnilor asta este un forum dedicat motocicletelor, pentru glume, snoave si alte prosti incercati alt site. A, acolo nu aveti succes... nasol, inseamna ca talentu nu va este chiar asa de mare.

 

ON TOPIC: ultimele stiri? ce s-a mai incercat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie vre-un nenorocit de senzor ( de turatie de ex.)care nu lucreaza cum trebuie?

Cum mai spunea cineva de limitarea din calculator.....poate a fost limitat si ulterior sa nu fi fost eliminata setarea de limitare corect ?

 

Nu dati cu parul, gandeam doar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie vre-un nenorocit de senzor ( de turatie de ex.)care nu lucreaza cum trebuie?

Cum mai spunea cineva de limitarea din calculator.....poate a fost limitat si ulterior sa nu fi fost eliminata setarea de limitare corect ?

 

Nu dati cu parul, gandeam doar....

 

da , da , de la calculator ie !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad de ce sa jigneasca mecanicii.

esti sigur ca ai citit semnatura? si ai si inteles-o? e destept scrisa e adevarat, dar tot o provocare care pana la urma jigneste.

 

pai e mult mai usor sa faci caterinca decat sa cauti o solutie... asta implica sa gandesti, sa muncesti putin si sa incerci sa il ajuti pe om voluntar...fiind o comunitate ar trebui sa ne ajutam dar... in dulcele stil romanesc o ardem aiurea si facem caterinca...inseamna ca talentu nu va este chiar asa de mare.

esti mecanic? ai rezolvat problema? nu? pai esti cam varza. (nu-i chiar asa frumos cand te judeca cineva fara sa te cunoasca, nu?)

si apropo de incercari...vezi ca-s vreo cativa paici care tot urlam de distributie, motor, daca a cazut, ce e lovit, etc...dar evident ca nu se doreste asa ceva, ca e pe bani sa te duci la mecanic sa ii zici sa-ti verifice / schimbe ditributia. si ne-am obisnuit sa nu mai fie pe bani.

suntem romani si ne place moka. iar chestia cu comunitatea.....sa-ti spun o mica proveste de comunitatea asta: am fost la prima mea plimbarica mai lunga, am anuntat ca-s incepator si stii ce s-a intamplat cand am cazut? nimic. si-au vazut de drum.

 

si apropo, caterinca e cand iti da unul o idee la cum sa rezolvi problema ta si alegi sa o ignori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...