Sari la conținut

Un motor, o problema si 14 mecanici


vallentin
 Share

Postări Recomandate

Daca proprietarul ar fi frumusel si subtzirel mi-ar conveni...

 

 

Thanks for sharing this.....NOOOOOT :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 886
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Unde ai vazut tu ca sunt mecanic moto ? :blink:

 

Motorul nu a fost lasat la vreun atelier - omul a venit cu el si cand a plecat, a plecat cu el cinci minute sau cinci ore mai tarziu, indiferent.

 

Daca postarea mea nu se pune, pentru ca eu nu am lucrat la motor, inseamna ca toate postarile tale sunt la fel de nule, pentru ca nici tu nu ai lucrat la motor.

 

M-am "prins" din cateva chestii ca esti cu 'mecanica'...nu numai dupa otto...si ambulanta moto si site...dar nu asta conteaza.

 

Nu...nu e indiferent cat a lasat motorul, conteaza...amm citit ca l-a lasat dimineata, s-a dus la servici si a revenit seara...ori 8-10 ore totusi eu cred ca este suficient, daca stii DINAINTE ce sa faci...daca nu stii dinainte si faci incercari succesive poate sa-ti ia asta si toata viata.

 

Da, postarile noastre nu se pun, ca noi nu am lucrat la motor, nu am cunoascut proprietarul sau pe mecanicii respectivi...insa putem sa facem consideratii pricipiale, tehnice, sau despre relatiile care trebuie sa existe intre clienti si mecanici, intre stiinta si obscurantism, etc...Aprecierea mea, si vad ca nu toti sint de acord, si am si eu si ei argumente, este ca motorul este motor asa defect cum e el trebuie rezolvat, sau macar determinat exact ce are si ce-i trebuie, si apoi clientul, nu conteaza cine este el, decide daca il repara sau il arunca sau cum ziceau unii pe aici ii face si o sfestanie sau ii da foc.

 

Eu nu ridic problema postarilor, a clientului, ci pur si simplu a impotentei de a se determina logic acel sau acele defecte...reparatia este CAPITOLUL URMATOR... dupa ce se analizeaza daca mai merita sau nu reparat...personal cred ca merita daca omul se poate deplasa din A in B si face figuri numai la regim constant ...chiar nu mi-ar place sa aflu ca i s-au schimbat 5-6 componente , si ca merge super, dar nu se stie ce a avut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am "prins" din cateva chestii ca esti cu 'mecanica'...nu numai dupa otto...si ambulanta moto si site...dar nu asta conteaza.

 

Nu...nu e indiferent cat a lasat motorul, conteaza...amm citit ca l-a lasat dimineata, s-a dus la servici si a revenit seara...ori 8-10 ore totusi eu cred ca este suficient, daca stii DINAINTE ce sa faci...daca nu stii dinainte si faci incercari succesive poate sa-ti ia asta si toata viata.

 

...insa putem sa facem consideratii pricipiale, tehnice,

 

Eu zic sa nu faci nici o consideratie tehnica pentru ca nu o faci corect.

 

Motocicleta aia are un "defect" atipic care poate avea cauze multiple. O ordine "logica" a operatiilor ar fi aia a verificarii treptate a compresiei, aprinderii, carburatiei, ulterior demontat si vazut distributie si chiulase, masurat valori si comparat cu manualul.

Ori asta nu se face intr-o zi, mai ales daca vrei sa o faci cum trebuie. Cine sta sa faca zeci si sute de demontari si montari la loc (DEGEABA) de carene, rezervoare si alte cele. Iti spun eu: Pulea Spataru'. Nu trebuie sa fii mecanic ca sa iti dai seama cat de evidenta e chestia asta.

Nu o sa comentez asupra motivelor pentru care a apelat la 200 de mecanici sau de ce nu a lasat-o peste noapte sau mai multe zile ci spun doar ca nu asa se face o treaba. Cine nu are incredere in mecanici se apuca SINGUREL si citeste manualul din scoartza in scoartza, se uita la tutoriale pe net si se apuca cu manutza proprie si desface (asta dupa ce se aprovizioneaza cu scule si dispozitive). Daca are si ceva prieteni dispusi sa il ajute cu sfaturi e cu atat mai bine. Forumuri sunt si alea destule, pnm documentatie e destula.

Ce-a facut mr. Valentin mi se pare o mare fu.tere aiurea... Vorba lui Belbody - ce atata chiu si vai pe-aici - trebuia sa fie gata de mult daca se apuca serios de ea ca doar nu e starship enterpraiz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor nu va mai certati motorul este reparat si merge ca nou a fost o problema electrica am auzit

 

Sigur????

 

EXCELENT!!!...

 

DETALII-DETALII-DETALII....electrica-electrica, dar mai precis ce a avut????..de unde stii?...este sigura informatia????...sursa e sigura?.....ce a fost defect?....spuneeeeee

 

Si nu ne certam....voiam sa aflam defectul! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu...nu e indiferent cat a lasat motorul, conteaza...amm citit ca l-a lasat dimineata, s-a dus la servici si a revenit seara...ori 8-10 ore totusi eu cred ca este suficient, daca stii DINAINTE ce sa faci...daca nu stii dinainte si faci incercari succesive poate sa-ti ia asta si toata viata.

 

 

Imi place la romani ca toti se nasc priceputi in toate domeniile. Fuck, noi nu mai avem nevoie nici de scoli; de asta nu mai avem scoli profesionale sau alte asemenea. Ce se preda acolo stie si baba de la unu care impleteste ciorapei si regleaza distributia la Nissan-uri Skyline si Mazda RX8.

Domnul soim maltez, nu inteleg cum cineva pasionat de science fiction, ezoterism, aeromodele s.a., poate sa-si de-a cu parerea despre ceea ce trebuie sa faca sau sa nu faca un mecanic. Prin prisma caror cunostinte le poti pune la indoiala munca si maiestria?

Fa un exercitiu de imaginatie si gandeste-te ce inseamna sa primesti un motor in atelier la tine sa zicem la 8 dimineata si sa poti lucra la el pana la 20. Ai 12 ore din care din start scazi orele necesare pentru demontare motor si montare inapoi pe "bicicleta" pentru ca domnul client sa poata impusca doi iepuri o data: sa faca si naveta dar sa-si repare si motopartza (eventual gratuit). Iti mai raman poate vreo 7 ore in care tu ar trebui sa verifici de toate: alimentare, traseele de conductori electrici si sa mai crapi si motorul in doua. Iti spun eu din propria experienta ca 7 ore poti sta si dupa niste fire impuscate care dau masa aiurea, sa nu mai zic de crapat motor si verificat distributia, supape etc.

Concluzia? Hai sa ne dam pareri la lucruri la care intr-adevar ne pricepem si sa nu mai aberam aiurea si sa superi oameni care chiar nu merita.

Uite, putem crea un topic despre "Star Trek - Deep Space Nine" si acolo nu te mai contrazice nimeni. Garantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, putem crea un topic despre "Star Trek - Deep Space Nine" si acolo nu te mai contrazice nimeni. Garantat.

Eu vreau despre Next Generation ca am o problema cu aranjarea cristalelor de dilitiu si nu imi mai trece de warp 3. M-a tractat alaltaseara un klingonian beat ca am vrut sa intru in hyperdrive si poola... a murit de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor nu va mai certati motorul este reparat si merge ca nou a fost o problema electrica am auzit

 

 

zi drept ca pe-asta ai auncat-o asa, din poigne, pentru ca nu-ti place derapajul de pe topic si speri sa revenim ON :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi drept ca pe-asta ai auncat-o asa, din poigne, pentru ca nu-ti place derapajul de pe topic si speri sa revenim ON :blbl:

 

 

Dupa rezolvarea problemei i-a schimbat si carburantu': merge pe hidrogen acu! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei daca tot sa aflat ca e reparata hai sa va zic si ce a avut :defectiunea a fost din cauza lui basescu si a lui boc.

jos ba-ses-cu ,jos ba-ses-cu ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa va zic si ce a avut :defectiunea a fost din cauza lui basescu si a lui boc.

 

 

Vezi ca nu pronunti corect. soimulmaltez a explicat clar, in mai multe randuri, ca este vorba de d e f e c t a t i e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...