Sari la conținut

Crezi ca in garaj esti in siguranta?


ohamoha
 Share

Postări Recomandate

Din fericire povestea mea este foarte light in comparatie cu ce am mai citit pe aici, dar vrea sa sublinieze faptul ca in momentul in care te ridici de pe scaun cu gandul de a incaleca, deja iti asumi posibilitatea de a nu te mai intoarce intreg. De multe ori, stand in hol cele cateva minute cat imi ia sa imbrac armura si sa-mi leg incaltarile meditam la faptul ca de fapt este un ritual pentru o tavaleala. Faptul ca accept sa-mi pun casca inseamna ca accept ca s-ar putea sa-mi fie si de folos.

Eu vara asta am intrat in randul vostru, sau in fine, incerc. Firea nu-mi da ghes sa incerc un wheelie cat mai repede, si nici sa vad cat "baga maxim", asa ca am trecut sezonul cu bine. Nu fara incidente.

Eram pe o sosea in Bucuresti cu un singur sens pe directie. Fiind aglomerat se formase ditamai coloana, si pentru ca nu ma grabeam, stateam linistit pe mijlocul benzii si ma gandeam la ale mele. Un nene de pe contrasens da semnal ca vrea sa faca stanga intersectand coloana care statea, asa ca o tanti de buna credinta din fata mea se gandeste sa-i faca loc, si nici una nici doua baga in marsarier si imi trage o izbitura buna.

Intr-o duminica seara ma intorceam de la Mogosoaia, si pe la Parcul Bazilescu franez in spatele unei masini care acorda prioritate la o trecere. Dupa vreo cinci secunde de cand oprisem aud scrasnit de roti si ma trezesc pe capota unei masini. Domnita care ma luase pe sus imi explica cu ochi de vitica ca nu se uita la drum ca ii era foame si cauta ceva in torpedou. Eu n-am avut niciodata accident (desi conduc de 13 ani) asa ca habar nu aveam cum e treaba cu asigurarile. Dar ce credeti, domnita se pare ca era client fidel pentru ca efectiv mi-a completat ea toate foile, eu uitandu-ma ca si cazut din luna.

Altfel spus mi-am luat-o de doua ori stand pe loc.

Dragilor, nu stiu cati suntem curajosi, cati inconstienti sau cati nebuni, dar e clar ca e nevoie de cel putin una din astea ca sa incaleci lighioana. Citeam pe aici despre un baiat care-si rupsese ambele maini si-un picior si zicea el "ei, am scapat usor". Cum naiba sa nu ramai masca de admiratie cand vezi un asemenea spirit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ochii în 17-pe prin Âşi pe lângă coloane...

 

nu se Âştie ce va face vreunu... Âşi nu mai sta pe jumătatea benzii. nu e bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Titlul n-are nicio legatura cu ce ti s-a intamplat, garajul nu e pe sosea; incearca sa te pozitionezi mai la stanga, nu pe mijlocul benzii, daca exista o singura banda pe sens, sa te vada vita in oglinda laterala, ca aia centrala e pentru machiat. Cat stai pe loc uita-te in oglinzi sa nu iti vina vreun vitel din spate (unii prefera sa nu o scoata din viteza imediat ca s-o poata lua din loc rapid in cazul in care...). Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nu est in siguranta nici daca astepti nici daca depasesti coloana,asa ca parerea mea este sa nu mai stai dupa fiecare si sa depasesti,ca uite ai patito de 2 ori.

Tre sa fii mereu atent si pe punctul de a reactiona mereu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire povestea mea este foarte light in comparatie cu ce am mai citit pe aici, dar vrea sa sublinieze faptul ca in momentul in care te ridici de pe scaun cu gandul de a incaleca, deja iti asumi posibilitatea de a nu te mai intoarce intreg. De multe ori, stand in hol cele cateva minute cat imi ia sa imbrac armura si sa-mi leg incaltarile meditam la faptul ca de fapt este un ritual pentru o tavaleala. Faptul ca accept sa-mi pun casca inseamna ca accept ca s-ar putea sa-mi fie si de folos.

Eu vara asta am intrat in randul vostru, sau in fine, incerc. Firea nu-mi da ghes sa incerc un wheelie cat mai repede, si nici sa vad cat "baga maxim", asa ca am trecut sezonul cu bine. Nu fara incidente.

Eram pe o sosea in Bucuresti cu un singur sens pe directie. Fiind aglomerat se formase ditamai coloana, si pentru ca nu ma grabeam, stateam linistit pe mijlocul benzii si ma gandeam la ale mele. Un nene de pe contrasens da semnal ca vrea sa faca stanga intersectand coloana care statea, asa ca o tanti de buna credinta din fata mea se gandeste sa-i faca loc, si nici una nici doua baga in marsarier si imi trage o izbitura buna.

Intr-o duminica seara ma intorceam de la Mogosoaia, si pe la Parcul Bazilescu franez in spatele unei masini care acorda prioritate la o trecere. Dupa vreo cinci secunde de cand oprisem aud scrasnit de roti si ma trezesc pe capota unei masini. Domnita care ma luase pe sus imi explica cu ochi de vitica ca nu se uita la drum ca ii era foame si cauta ceva in torpedou. Eu n-am avut niciodata accident (desi conduc de 13 ani) asa ca habar nu aveam cum e treaba cu asigurarile. Dar ce credeti, domnita se pare ca era client fidel pentru ca efectiv mi-a completat ea toate foile, eu uitandu-ma ca si cazut din luna.

Altfel spus mi-am luat-o de doua ori stand pe loc.

Dragilor, nu stiu cati suntem curajosi, cati inconstienti sau cati nebuni, dar e clar ca e nevoie de cel putin una din astea ca sa incaleci lighioana. Citeam pe aici despre un baiat care-si rupsese ambele maini si-un picior si zicea el "ei, am scapat usor". Cum naiba sa nu ramai masca de admiratie cand vezi un asemenea spirit.

 

Ce conduci de 13 ani ? Si cat ai condus din astia 13 ani?

Dude ... lumea se schimba, schimba-te o data cu ea, altfel nu faci fata. Daca faci pipi contra vantului, nu vei avea nicio scansa sa pleci cu pantalonii uscati. De cand ai dat tu examenul (probabil cat.Be) s-au schimbat multe ... si trebuie sa fi in pas cu "moda".

 

Asa ca, pe scurt ... ca sa faci fata traficului bucurestean, tre' sa compensezi exact lipsa celor de langa tine, trebuie sa fii super atent, sa nu te gandesti nici cand stationezi la "ale tale".

Intodeauna cand franezi in coloana, arunca okii in oglinzi, eschiveaza-te si baga-te pe o parte a benzii, sau chiar intre benzi. nu sta pe mijloc ca un belfer ce crezi ca esti.

 

Fa-ti "sabloane" de intamplari in trafic in mintea ta (mai ales ca zici ca de 13 ani conduci), incearca sa anticipezi situatiile, fa-ti scenarii cu situatiile din trafic ce pot surveni, observa rotile bracate, observa ce fac soferii in masina inainte sa treci pe langa ei, foloseste oglinzile, intoarce capul cand schimbi directia de mers, nu mai sta ca un cocoshel in sha.

Motocicleta nu e un scaun tapitat pe care sa stai in trafic. Nu e deajuns sa stii sa pui frana, sa accelerezi si sa schimbi vitezele. Iti trebuie cu mult mai mult decat atat ca sa poti sa ajungi safe acasa.

Bafta dude ... :cheers:

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: Hai fratioare ca n-am 100 de ani si nu inteleg ce relevanta are cand am luat carnetul. Daca e sa adun de cati mosnegi cu dacia 1300 m-am ferit, de cati taximetristi si de cate curve blonde-n jepp, eu zic ca am facut fata cu succes "traficului bucurestean". Pana mea, am avut ghinion ca s-a urcat desteapta aia pe mine, si nici nu avea cum sa nu se urce daca ea era cu capul in torpedou si piciorul pe acceleratie. Vroiam sa zic doar ca sunt foarte multi prosti pe strada, si daca iesi risti sa dai de unul din ei. Cateodata nici mama eschivarii nu te mai scapa daca si-a pus azimutu' pe tine.

 

Ce conduci de 13 ani ? Si cat ai condus din astia 13 ani?

Dude ... lumea se schimba, schimba-te o data cu ea, altfel nu faci fata. Daca faci pipi contra vantului, nu vei avea nicio scansa sa pleci cu pantalonii uscati. De cand ai dat tu examenul (probabil cat.Be) s-au schimbat multe ... si trebuie sa fi in pas cu "moda".

 

Asa ca, pe scurt ... ca sa faci fata traficului bucurestean, tre' sa compensezi exact lipsa celor de langa tine, trebuie sa fii super atent, sa nu te gandesti nici cand stationezi la "ale tale".

Intodeauna cand franezi in coloana, arunca okii in oglinzi, eschiveaza-te si baga-te pe o parte a benzii, sau chiar intre benzi. nu sta pe mijloc ca un belfer ce crezi ca esti.

 

Fa-ti "sabloane" de intamplari in trafic in mintea ta (mai ales ca zici ca de 13 ani conduci), incearca sa anticipezi situatiile, fa-ti scenarii cu situatiile din trafic ce pot surveni, observa rotile bracate, observa ce fac soferii in masina inainte sa treci pe langa ei, foloseste oglinzile, intoarce capul cand schimbi directia de mers, nu mai sta ca un cocoshel in sha.

Motocicleta nu e un scaun tapitat pe care sa stai in trafic. Nu e deajuns sa stii sa pui frana, sa accelerezi si sa schimbi vitezele. Iti trebuie cu mult mai mult decat atat ca sa poti sa ajungi safe acasa.

Bafta dude ... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit ca sa dea un tampit de taximetrist cu spatele si sa ma pupe, dupa ce am facut amandoi dreapta pe o straduta care era blocata, desi eram cu un matiz.... si tot asa intr-o fractiune de secunda, desi eram atent, n am apucat decat sa claxonez (evident, degeaba). Ce sa mai zici atunci cand esti cu o mobra, daca unii vitei/vite, sau mai stiu eu ce altfel de animal domesticit, nu observa o masina, chit ca e ea mai mica.

 

Bafta in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: Hai fratioare ca n-am 100 de ani si nu inteleg ce relevanta are cand am luat carnetul. Daca e sa adun de cati mosnegi cu dacia 1300 m-am ferit, de cati taximetristi si de cate curve blonde-n jepp, eu zic ca am facut fata cu succes "traficului bucurestean". Pana mea, am avut ghinion ca s-a urcat desteapta aia pe mine, si nici nu avea cum sa nu se urce daca ea era cu capul in torpedou si piciorul pe acceleratie. Vroiam sa zic doar ca sunt foarte multi prosti pe strada, si daca iesi risti sa dai de unul din ei. Cateodata nici mama eschivarii nu te mai scapa daca si-a pus azimutu' pe tine.

Pai din poza, nici eu nu ti-am dat 100 de ani ...

Ce trebuia sa intelegi tu din ce am scris eu acolo, este ca daca (si cu parca) ... nu ramaneai in coloana pe mijloc (asa cum, dealtfel e dreptul tau legal de a ocupa banda, pe care te-ai bazat probabil) si te bagai pe una din laturi, posibil ca soferita, concomitent cu frana, te putea si evita scurt din volan. Evident, vorbesc ca mama omida, dar e posibil si sansele sa nu se fi intamplat erau mai mari.

 

Eu spre exemplu nu pot sa stau pe mijlocul benzii. Nu am vizibilitate. Stau numai intre benzi, sau pe o latura a unei benzi. Niciodata nu pun frana brusc fara sa belesc okii in oglinda si concomitent cu franarea incep sa ma bag printre masini daca este loc.

 

Cu masina am luat 2 bucati in spate grave ... una dintre ele a fost acum 7 ani, intr-un opel cu care eram si am oprit relativ brusc in fata unei treceri de pietnoni, m-am uitat in oglinda si vedeam cum vine unul tare, mi-am avertizat sotia si am apucat sa ma incordez ... am ramas efectiv fara portbagaj, si daca nu ramaneam cu piciorul pe frana, omoram si copilul de pe trecere. In spate, am gasit infipta o dacie cu sofer beat.

 

Daca in masina n-ai ce sa faci, ca nu ai loc de manevra, sau ca te simti protejat, pe motor, zic eu ca ar trebui sa faci mai mult pentru pielea ta.

Nu ma intelege gresit, nu te judec, si nu iti fac nici "mentorat" :D ... dar o gramada din copii de pe strazi nu inteleg de ce li se intampla. Instinctul de conservare da semnale, dar mintea nu stie ce comenzi sa dea. Sunt multi care se lamenteaza ca au mers regulamentar, ca au mers ca la carte, dar soferii sunt de vina. DA soferii sunt de vina, dar ce sa facem? Sa-i omoram pe toti? sau sa ne ferim pielea ? Ce e mai practic? Sau ... sa semnam niste petitii online ... nu?

Raul deja a fost facut, in momentul in care s-au dat permise pe banda rulanta si pe spaga. Depinde doar de noi, astia care suntem expusi, ce facem. Ne ferim sau ne plangem infasurati in ghips cu legea in brate?

:cheers:

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man un sfat bun ar fi sa numai stai in coloana... Am simtit pe propria piele ca e mai bine, am facut 13k km in 2 ani pe 2 roti si am avut din nefericire un incident cu un pieton... pe care l am luat pe "capota" fiindca a crezut ca is scuter... de parca zici ca daca eram scuter il puteam incaleca... sau poate eram scuter fantoma :bounce: . In bucuresti ma feresc de masini ca de dracu... incerc mereu sa ajung primu la semafor, sa plec primu (inainte sa ma uit atent cati mai trec pe rosu) doar ca sa nu merg in paralel cu masinile, masinile sunt folositoare doar la drumurile semnalizate cu indicatoare unde esti aproape sigur ca te vad cei fara prioritate (adica vad masinile din spate). Multa bafta la intalnirile cu soferitele :smoke: am observat ca is singurele care nu iti fac loc la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit-o cu unul care mi-a taiat calea cand eram pe banda 3. Am reusit sa-l evit si la urmatorul semafor m-am dus la geamul lui sa-i fac cadou colectia mea de injuraturi. Intrebarea care mi-a pus-o m-a lasat fara cuvinte: "Ce cautam eu ca motociclist pe banda 3?" :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire povestea mea este foarte light in comparatie cu ce am mai citit pe aici, dar vrea sa sublinieze faptul ca in momentul in care te ridici de pe scaun cu gandul de a incaleca, deja iti asumi posibilitatea de a nu te mai intoarce intreg. De multe ori, stand in hol cele cateva minute cat imi ia sa imbrac armura si sa-mi leg incaltarile meditam la faptul ca de fapt este un ritual pentru o tavaleala. Faptul ca accept sa-mi pun casca inseamna ca accept ca s-ar putea sa-mi fie si de folos.

Eu vara asta am intrat in randul vostru, sau in fine, incerc. Firea nu-mi da ghes sa incerc un wheelie cat mai repede, si nici sa vad cat "baga maxim", asa ca am trecut sezonul cu bine. Nu fara incidente.

Eram pe o sosea in Bucuresti cu un singur sens pe directie. Fiind aglomerat se formase ditamai coloana, si pentru ca nu ma grabeam, stateam linistit pe mijlocul benzii si ma gandeam la ale mele. Un nene de pe contrasens da semnal ca vrea sa faca stanga intersectand coloana care statea, asa ca o tanti de buna credinta din fata mea se gandeste sa-i faca loc, si nici una nici doua baga in marsarier si imi trage o izbitura buna.

Intr-o duminica seara ma intorceam de la Mogosoaia, si pe la Parcul Bazilescu franez in spatele unei masini care acorda prioritate la o trecere. Dupa vreo cinci secunde de cand oprisem aud scrasnit de roti si ma trezesc pe capota unei masini. Domnita care ma luase pe sus imi explica cu ochi de vitica ca nu se uita la drum ca ii era foame si cauta ceva in torpedou. Eu n-am avut niciodata accident (desi conduc de 13 ani) asa ca habar nu aveam cum e treaba cu asigurarile. Dar ce credeti, domnita se pare ca era client fidel pentru ca efectiv mi-a completat ea toate foile, eu uitandu-ma ca si cazut din luna.

Altfel spus mi-am luat-o de doua ori stand pe loc.

Dragilor, nu stiu cati suntem curajosi, cati inconstienti sau cati nebuni, dar e clar ca e nevoie de cel putin una din astea ca sa incaleci lighioana. Citeam pe aici despre un baiat care-si rupsese ambele maini si-un picior si zicea el "ei, am scapat usor". Cum naiba sa nu ramai masca de admiratie cand vezi un asemenea spirit.

 

 

BINE AI VENITin lumea celor ce SI'AU FURAT'O

sa stii ca mai exista inca o lume paralela care se numeste CEI CARE URMEAZA SA'SI FURE :crack:

 

DECI CALM.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Eu inca cred ca no sa mi o iau...

Depinde cat mergi prin trafic ... 10 km sau 10.000 km.

Toti ne-o luam o data si o data, problema e ce si cat de mult inveti dupaia.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat mergi prin trafic ...

Toti ne-o luam o data si o data, problema e ce si cat de mult inveti dupaia.

Am un singur incident povestit mai sus, dar nu am cazut de pe motor... si is destul de prezent in trafic. Speranta moare ultima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: Hai fratioare ca n-am 100 de ani si nu inteleg ce relevanta are cand am luat carnetul. Daca e sa adun de cati mosnegi cu dacia 1300 m-am ferit, de cati taximetristi si de cate curve blonde-n jepp, eu zic ca am facut fata cu succes "traficului bucurestean". Pana mea, am avut ghinion ca s-a urcat desteapta aia pe mine, si nici nu avea cum sa nu se urce daca ea era cu capul in torpedou si piciorul pe acceleratie. Vroiam sa zic doar ca sunt foarte multi prosti pe strada, si daca iesi risti sa dai de unul din ei. Cateodata nici mama eschivarii nu te mai scapa daca si-a pus azimutu' pe tine.

 

Deci daca blondele-n jepp=curvet, atunci blondele-n JEEP ce sunt? :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a intamplat de fapt...:wacko:

.

Minti :))

Defapt cam asa s-a intamplat:

 

 

Nu mai faceti stoppie-uri prin trafic :)

 

Adevarul e ca multi dintre soferi sunt lobotomizati ...

 

Noroc ca nu traim in rusia:

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Minti :))

Defapt cam asa s-a intamplat:

 

 

Nu mai faceti stoppie-uri prin trafic :)

 

Adevarul e ca multi dintre soferi sunt lobotomizati, exceptie eu ... :)

 

Da , aia cu Pejo. Stiu din sursa sigura (user @Adam). Sunt moartea motociclistilor ... :rose: :rose:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...