Sari la conținut

accident ion ionescu de la brad


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

PENTRU CA MI-AM IROSIT TIMPUL CITIND 11 PAGINI UNDE 70% SUNT NUMAI MESAJE IDIOATE, AM SA VA DAU EU MAI MULTE DETALII! IL CUNOSC PE DRAGOS DE CAND AVEA 12 ANI, ESTE VECINUL MEU (SI VORBESC LA PREZENT PENTRU CA EL INCA EXISTA SPIRITUAL PRINTRE NOI SI NU CONSIDER CA TREBUIE DAT UITARII). UN BAIAT DE NOTA 10. IUBEA SA LUCREZE LA SCUTERE SI MOTOCICLETE. LE ADORA! CHIAR DACA AVEA PERMISUL PT CAT. A DOAR DE 1 AN DE ZILE, MERGEA PE MOTOARE DE CATIVA ANI ...SI SA NU VA AUD ACUM CA SPUNETI CA E INCONSTIENT PENTRU CA MULTI DINTRE VOI ATI FACUT ASTA! NU A FOST VINA LUI SI NU MAI INVENTATI VOI POVESTI. DRAGOS NICI NU A FOST INGROPAT. IN SEARA ASTA ESTE PRIVEGHIUL. MAINE VA FI INGROPAT LA CIMITIRUL DE LA BIG BERCENI. PENTRU CEI CARE VOR SA-I ADUCA UN OMAGIU, POATE VENI MAINE DIMINEATA LA ORA 9 - 9 JUMATE LA BENZINARIA AGIP DE PE CALEA 13 SEPTEMBRIE UNDE SE VOR STRANGE MOTOCICLISTII.

 

http://www.rtv.net/motociclist-mort-in-capitala-in-urma-unui-accident-video_3631.html ASTA CA SA VA CONVINGETI CUM A STAT TREABA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

off topic: puya daca iti spuneau 2-3 ca gresesti cum gandesti, cel putin in situatia de fata , mai era ceva...Dar se pare ca toata lumea se contrazice cu tine. ''40.000'' de km ar trebuii sa te fi invatat ca ghinionul cand e sa vina vine...indiferent ca e iarna, vara , ca ai un an pe permis sau 10. si ma refer la genul de ghinion la care tu mergi regulamentar, echipat si tot o musti, nu la genul : bai frate aveam 150 in intersectie si proasta aia care are de ex. cedeaza trecerea nu ma observat la timp.

 

on topic: R.I.P si sincere condoleante familiei

 

strumfy are f mare dreptate iar ar fi foarte frumos ca cei care au posibilitatea maine si nu se tem de ''asfaltul rece'' sa ii duca un ultim omagiu baiatului!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati dracu acasa pe vremea asta,nu va mai dati voi mari zmei cu motoare la 5 grade si asfalt rece,ca asa o mierliti. Cine si-o cauta ,si-o gaseste. Daca nu s macar 15 grade afara nu ai ce sa cauti cu motoreta,nu cu una sport cel putin,nu mai dati vina pe soferi,ca sunt si terminatii astia care au aparut anul asta,n-au reflexe dar o ard zilnic pe asfalt lipsit de aderenta cu 150 prin oras. Copii inconstienti.

Copil nu mai sunt, inconstient poate. Dar, mestere, de adaptarea vitezei la conditiile de trafic, de drum si meteo ai auzit? Ce treaba are aderenta pe asfalt rece daca mergi suficient de incet incat sa compensezi?

Scuze de reply la un post asa vechi, n-am putut sa ma abtin.

 

Ozzy, ai legatura. :)

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 Iesire fara sens=iesi iarna cu motocicleta,fara sa fie cu adevarat nevoie,la o plimbare cum s-ar zice

2. Ca a iesit sa si ia gagica de nush unde,cu motorul,desi se putea si altfel

3. Accidentul,faptul ca a murit,faptul ca nu a evitat coliziuna,chiar daca avea prioritate,erau multe benzi pe sens.

4. O motocicleta din 95 franeaza mult mai prost ca una din 2011 de exemplu.Evolutie se numeste

5 Statea in casa,iesea cu masina,lua un taxi,astepta primavara si iesea atunci

 

1-2-5. Nu stiam ca in romania e legal sa iesi din casa doar daca e neaparat nevoie. Asta daca vrei sa mai fii in viata la intoarcere. Adica e mai rau decat in timpul razboiului ori pe vremea comunistilor.

Orice om are dreptul sa iasa din casa cand vrea el fara sa fie in pericol de moarte. Spre asta trebuie sa tindem. Nu sa ne baricadam in case ca barbarii.

Civilizatia inseamna sa te simti in siguranta in lume asta este adevarata evolutie. Nu sa punem frane mai bune pe motociclete.

 

3. Pana a cum am cazut cu motorul doar din prostia mea. Dar sunt constient de faptul ca sunt situatii in care nu poti evita un impact. Sper sa nu mi se intample niciodata dar in unele cazuri tine doar de noroc.

 

4. Nu stiu cate motociclete ai studiat tu pana acum dar majoritatea motocicletelor folosesc sisteme de franare imprumutate de la modelele precedente. Foarte putine modele au sistemul de franare diferit de modelele precedente si asta doar in ultimii ani. Practic la cateva modele au introdus sistemul ABS si asta a dus la schimbarea intregului sistem de franare. In rest sunt aproape identice cu sistemele vechi uneori cu mici modificari.

Pana de curand am circulat cu o motocicleta din 1984 apoi am vandut-o si am inlocuit-o cu o motocicleta din 2000. Concluzia este ca aia de '84 avea frane cu mult superioare celei din 2000.

Asa ca mai studiaza si mai asculta si ce spun altii.

 

Nu cunosc datele despre accident. Poate putea fi evitat, poate ca nu. Totusi vonovata principala e femeia care nu a dat prioritate. Din pacate legile la noi sunt cum sunt si ea va scapa cu o amenda si permisul suspendat trei luni. Evident dosar penal si pedeapsa fara executare.

Practic viata ei nu se va schimba cu nimic cu toate ca a curmat o viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copil nu mai sunt, inconstient poate. Dar, mestere, de adaptarea vitezei la conditiile de trafic, de drum si meteo ai auzit? Ce treaba are aderenta pe asfalt rece daca mergi suficient de incet incat sa compensezi?

Scuze de reply la un post asa vechi, n-am putut sa ma abtin.

 

Ozzy, ai legatura. :)

Daca mergi suficient de incet/atent poti sa eviti orice accident,sau daca ,prin absurd, nu reusesti sa il eviti,in mod sigur nu mori decat daca intra unu cu foarte mare viteza in tine.In cazul de fata vina a aprtinut in totalitate soferitei,nu neg asta,dar daca in locul baiatului implicat(dumnezeu sa-l ierte) era altcineva,in mod sigur nu se termina in felul asta.Norocul si-l face fiecare,nu exista nimic intamplator.Cand vezi oameni care merg pe motocicleta de 10-15-20 ani si nu au accidente,iar apoi te uiti la 5accidente pe saptamana,in care 99% din persoane sunt la inceputul carierei de motociclist,incepi sa nu mai crezi in noroc,reflexele conteaza in majoritatea dintre situatii,conditiile meteo,motocicleta calarita.Tot respectul pentru motociclistii cu capul pe umeri.

 

off topic: puya daca iti spuneau 2-3 ca gresesti cum gandesti, cel putin in situatia de fata , mai era ceva...Dar se pare ca toata lumea se contrazice cu tine. ''40.000'' de km ar trebuii sa te fi invatat ca ghinionul cand e sa vina vine...indiferent ca e iarna, vara , ca ai un an pe permis sau 10. si ma refer la genul de ghinion la care tu mergi regulamentar, echipat si tot o musti, nu la genul : bai frate aveam 150 in intersectie si proasta aia care are de ex. cedeaza trecerea nu ma observat la timp.

 

on topic: R.I.P si sincere condoleante familiei

 

strumfy are f mare dreptate iar ar fi foarte frumos ca cei care au posibilitatea maine si nu se tem de ''asfaltul rece'' sa ii duca un ultim omagiu baiatului!

Ai perfecta dreptate aici,dar ghinionul nu venea asa de urat,daca viteza era mai mica,nu mori la 50km/h echipat,nu ai cum.de la 50 la 0 km franezi instant,cel putin cu o motocicleta cat de cat decenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi suficient de incet/atent poti sa eviti orice accident,sau daca ,prin absurd, nu reusesti sa il eviti,in mod sigur nu mori decat daca intra unu cu foarte mare viteza in tine.In cazul de fata vina a aprtinut in totalitate soferitei,nu neg asta,dar daca in locul baiatului implicat(dumnezeu sa-l ierte) era altcineva,in mod sigur nu se termina in felul asta.Norocul si-l face fiecare,nu exista nimic intamplator.Cand vezi oameni care merg pe motocicleta de 10-15-20 ani si nu au accidente,iar apoi te uiti la 5accidente pe saptamana,in care 99% din persoane sunt la inceputul carierei de motociclist,incepi sa nu mai crezi in noroc,reflexele conteaza in majoritatea dintre situatii,conditiile meteo,motocicleta calarita.Tot respectul pentru motociclistii cu capul pe umeri.

 

 

Ai perfecta dreptate aici,dar ghinionul nu venea asa de urat,daca viteza era mai mica,nu mori la 50km/h echipat,nu ai cum.de la 50 la 0 km franezi instant,cel putin cu o motocicleta cat de cat decenta

sa zicem, dar daca cu totii am stii cand vine pericolul am circula cu 20 km/h nu?sau tu vrei sa o ti mare si tare ca in ''40.000' mii de km ai tai ai fost idealul motociclistului in viata? cu siguranta ai avut si tu 80-90 km/h cel putin prin unele intersesctii sau mai stiu eu pe unde....ce te face pe tine diferit ca nu ti-a iesit una in cale care vb la telefon? pur si simplu...norocul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate aici,dar ghinionul nu venea asa de urat,daca viteza era mai mica,nu mori la 50km/h echipat,nu ai cum.de la 50 la 0 km franezi instant,cel putin cu o motocicleta cat de cat decenta

 

puya, scuze ca ma bag aici dar nu ai dreptate. Putea sa aibe si 10 la ora...in modul in care l-a lovit aia si l-a proiectat SUB (!!!) BMW-ul parcat, implicit in stalp, nu mai era nici o sansa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa zicem, dar daca cu totii am stii cand vine pericolul am circula cu 20 km/h nu?sau tu vrei sa o ti mare si tare ca in ''40.000' mii de km ai tai ai fost idealul motociclistului in viata? cu siguranta ai avut si tu 80-90 km/h cel putin prin unele intersesctii sau mai stiu eu pe unde....ce te face pe tine diferit ca nu ti-a iesit una in cale care vb la telefon? pur si simplu...norocul!

Pe temperaturi in care motocicleta nu reactioneaza cum ar trebui,sau in cazul in care conditiile meteo sunt nefavorabile,incurajez din tot sufletul folosirea motocicletei in limitele legale prevazute de legislatie.Nu degeaba sunt puse acele limite.La 50 la ora,chiar si daca e polei pe jos si esti pe 2 roti,cazi,dar sunt foarte mici sansele sa si mori daca porti echipament.Daca ai 70 la ora,ceea ce totusi inseamna o viteza foarte mica,sunt convins ca ti au crescut sansele de deces cu cel putin 50%..conteaza mult fiecare km in plus,fara de viteza legala.In cazul in care asfaltul iti permite sa exploatezi la maxim motocicleta,da-i bice fratioare,dar ai grija sa stii ce calaresti inainte sa faci asta.Ca o concluzie,motocicleta,indiferent cat de bine o cunosti,in conditii nefavorabile,pe temperaturi nefavorabile,nu o sa se comporte cum te astepti tu sa se comporte.Mereu o sa te fure..D-asta si zic ca nu e tocmai un anotimp favorabil pentru mersul pe 2 roti.Cine are creier cat de cat,o sa bage la cap si probabil o sa evite accidentele cum le-am evitat si eu pana acum.Cu putin creier orice necaz poate fi evitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt in masura sa vorbesc dar din cate imi spui tu si felul cum vb....rezulta ca nu prea te-au lovit necazurile....bafta si tine-o tot asa...dar vei vedea ca, atunci cand o sa dai de unul, o sa iti schimbe felul de a gandii.

 

 

Eu cel putin intaleg ce vrei tu sa spui, ce incurajezi tu si ce nu, dar asta nu inseamna ca si mersul pe frig nu poate fi facut in masuri de siguranta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nene , da' sinteti mai rau ca tiganii , UNII dintre voi. Adica in loc sa ne oripilam , sa facem spume la gura sau vre-o actiune mai acatari pe tema " Tirfa la volan" , noi ne gindim la frine si cauciucuri. Puwla mea , merg cum vreau pe prioritatea mea , pot sa am si opinici in loc de cauciucuri , de ce tre' sa intre altu' in mine ?

Acu' 2-3 zile ia uite ce tragea un taran de volan sa intre in mine , cica a dat semnal (asta nu-ti sa prioritate). Noroc ca eram in conserva , da' tot i-am luat mortii si i-am dat ditai flegma pe masina. Ia sa se fi dat jos , ca multa frustare am strins in mine.

Fiti destepti , ca o sa ajungem sa ne acuzam singuri ca de ce ne-am luat mobre in loc de tancuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În urmă cu câțiva ani un coleg căruia îi plăcea vodca a murit de ciroză.

La înmormântare a apărut un fost coleg,vizibil abțiguit la 9 dimineața care îÂşi făcea singur curaj spunând tuturor că lui nu i se poate întâmpla aÂşa ceva pentru că el nu bea tărie,doar vin Âşi bere. Tot un fel de puya...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi la @Puya , 22 de ani si la motor scrie "nimic , mi-e frica". O fi la caterinca , da' ia pune o poza cu tine stimate domn , sa intru cu masina in tine daca te prind cu mobra pe strada pe vremuri friguroase , ploioase , cetoase. Suna urit , da' tu pune poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50 la ora daca-ti ei o portiera-n freza, iti rupi gatul intr-un mare fel!

La 50 la ora daca-ti ei un stalp in brate, acolo-ti canta popa!

Sunt jdemii de situatii in care poti sa mori la 50km/h complet echipat! Au fost draq atatea cazuri si, din pacate, vor mai fi!

Puya, nu mai vorbi din ceea ce auzi la prostTV caci realitatea te contrazice!

 

PS: numai de-al dreaq si sa le fac in ciuda "veteranilor" am mers si azi cu moto! Dap, pe 0 grade!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50 la ora daca-ti ei o portiera-n freza, iti rupi gatul intr-un mare fel!

La 50 la ora daca-ti ei un stalp in brate, acolo-ti canta popa!

Sunt jdemii de situatii in care poti sa mori la 50km/h complet echipat! Au fost draq atatea cazuri si, din pacate, vor mai fi!

Puya, nu mai vorbi din ceea ce auzi la prostTV caci realitatea te contrazice!

 

PS: numai de-al dreaq si sa le fac in ciuda "veteranilor" am mers si azi cu moto! Dap, pe 0 grade!

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În urmă cu câțiva ani un coleg căruia îi plăcea vodca a murit de ciroză.

La înmormântare a apărut un fost coleg,vizibil abțiguit la 9 dimineața care îÂşi făcea singur curaj spunând tuturor că lui nu i se poate întâmpla aÂşa ceva pentru că el nu bea tărie,doar vin Âşi bere. Tot un fel de puya...

 

:agree: :agree: :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul se ducea la munca , avea si masina dar era prea indragosit de motoare si nu putea sa isi lase motorul asa repede pe dreapta.

 

Maine va fii ingropat . Familia e distrusa ...

 

puya - vezi cumetre de treaba ta si fa reclama la odorizante in alta parte ;)

Editat de -GeorGe-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca in locul baiatului implicat(dumnezeu sa-l ierte) era altcineva,in mod sigur nu se termina in felul asta.

 

ba tu chiar esti R E T A R D A T ? il cunosteai ? stiai ce poate sa faca dintr-un motor ?

chiar nu esti in stare sa intelegi ca asta era un accident in care oricine ar fi fost pe motor, la orice temparatura si cu orice motor, tot acelasi ar fi fost sfarsitul ??

 

nu mai acuzati ma nene motociclistul fara macar sa il cunoasteti, nu e deloc ok.

 

sincere condoleante familiei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puya amice, la varsta ta si la cei 40000 km pe 2 roti (care fie vorba intre noi nu e o experienta extraordinara) ar trebui sa dai dovada de un mai mult respect fata de oameni mult mai experimentati decat tine atat in viata cat si la ghidon. intelegem toti ce vrei sa spui dar modul si aroganta in exprimare pe un topic unde tocmai a murit un om nu fac cinste nimanui. e un sfat prietenesc, ia-l ca atare.

 

Despre colegu decedat, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si condoleante sincere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar trebui sa se ia masuri mai drastice pentru iesirile astea pe campii atunci cand e vorba de topicuri in care un om si-a pierdut viata sau a fost accidentat grav. Ma gandesc la familia lui , la prietenii lui , la iubita lui care nu merita sa-i vada memoria intinata pentru satisfactia orgolioasa a cate unuia. E nedrept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puya amice, la varsta ta si la cei 40000 km pe 2 roti (care fie vorba intre noi nu e o experienta extraordinara) ar trebui sa dai dovada de un mai mult respect fata de oameni mult mai experimentati decat tine atat in viata cat si la ghidon. intelegem toti ce vrei sa spui dar modul si aroganta in exprimare pe un topic unde tocmai a murit un om nu fac cinste nimanui. e un sfat prietenesc, ia-l ca atare.

 

Despre colegu decedat, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si condoleante sincere.

Ai dreptate,imi cer scuze,e varsta de vina probabil.Important era sa imi fie inteles mesajul,nu atitudinea.Tot respectul pentru cei care au tras o concluzie si o sa ia atitudine in privinta asta,vor fi mult mai in siguranta in trafic.Atentie mare pe viitor pentru toata lumea.

 

La 50 la ora daca-ti ei o portiera-n freza, iti rupi gatul intr-un mare fel!

La 50 la ora daca-ti ei un stalp in brate, acolo-ti canta popa!

Sunt jdemii de situatii in care poti sa mori la 50km/h complet echipat! Au fost draq atatea cazuri si, din pacate, vor mai fi!

Puya, nu mai vorbi din ceea ce auzi la prostTV caci realitatea te contrazice!

 

PS: numai de-al dreaq si sa le fac in ciuda "veteranilor" am mers si azi cu moto! Dap, pe 0 grade!

nu vorbim aici de impact la 50 km/h,vorbim de viteza de deplasare.Daca am 50km/h si in 1metru jumate am masina in fata,am toate sansele sa franez si probabil nici sa nu cad,poate doar sa l tamponez pe idiot.Asta vroiam sa punctez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ai o problema cu alcolul sau cu etnobotanicele. Ceea ce nu-i un rau in sine numai ca nu ti-ai gasit locul sa-ti defulezi micile iesiri de glorificare. Mai Comisare chiar lasam asa pe toata lumea sa faca pe maimuta aruncand cu rahat printre gratile de la zoo ? Chiar si aici o ardem pe audienta ?

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ai o problema cu alcolul sau cu etnobotanicele. Ceea ce nu-i un rau in sine numai ca nu ti-ai gasit locul sa-ti defulezi micile iesiri de glorificare. Mai Comisare chiar lasam asa pe toata lumea sa faca pe maimuta aruncand cu rahat printre gratile de la zoo ? Chiar si aici o ardem pe audienta ?

Taci ma,Isus vine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...