Sari la conținut

Viata merita TRAITA, TRAIESTE drumul.


ozzy
 Share

Votati UN concurent din cei 50 cu pozele sale aferente -unul(sau mai multi daca vrei) per grup  

195 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Scriam pe un alt topic urmatoarele:

 

Am uitat placerea de a calatori. Nu vedem decat destinatia.

Am multi prieteni motociclisti care nu vor decat sa ajunga repede la destinatie. Nici macar nu vad drumul pe unde au trecut.

De aceea este si densitatea de motociclete sport atat de mare. Viteza ne defineste si pierdem esentialul din viata noastra.

Este ca si cand ai vrea ca dupa ce te-ai nascut sa mori cat mai repede. Viata nu mai conteaza.

Asta suntem. Asta am ajuns. Nici macar nu traim viteza, noi traim in viteza.

Ne-ar trebui o campanie care sa ne invete ca pe drum sa privim un camp cu flori, un lan de grau ori un pisc inzapezit. Sa ne aduca aminte sa mai si traim drumul. Si curbele sunt frumoase si placute dar nu intr-o obsesie bolnava de a fi primul indiferent de riscuri.

 

Si mi-a venit o idee.

 

Voi initia un concurs de fotografie care sa reflecte calatoria in sine.

Evident imaginile trebuie sa fie din calatoriile cu motorul.

Fotografia va fi insotita de o simpla descriere a locului unde a fost facuta si de o recomandare la mersul ponderat.

Este foarte important sa nu se specifice destinatia calatoriei in text.

In fotografie trebuie sa apara ori calatorul ori motocicleta acestuia.

Daca in fotografie apare numai motocicleta concurentul va trebui sa dovedeasca cumva la ridicarea premiului ca fotografia ii apartine si nu este furata de pe net. La cei din tara vedem noi cum procedam.

O sa iau legatura cu un moderator sa ma ajute cu voturile. Utilizatorii forumului vor fi cei care vor vota.

Maine o sa iau legatura cu sponsorii. Astazi e tarziu si nu au mai raspuns la telefoane.

Eu o sa ofer trei premii. Vor fi oarecum simbolice. Si nu valoarea conteaza. Ceva consumabile probabil.

Conteaza foarte mult exemplul pe care participantii il vor da celor care vor vota.

Mesajul campaniei va fi:

UITE CE PIERZI DACA MERGI CU VITEZA.

 

Regulamentul se poate modifica si in functie de ideile sponsorilor. Va anunt regulamentul exact cand o sa dau startul . Dar nu prea cred sa se modifice substantial.

In campanie se poate alatura oricine doreste sa ofere un premiu.

Pot fi premii pentru cea mai frumoasa descriere ori pentru cel mai reusit instantaneu. Fiecare isi poate crea propriul premiu.

Evident nu imi asum raspunderea decat pentru premiile oferite de mine.

Concurentii pot lua si doua premii daca mai ofera cineva premii.

 

Concursul se va desfasura pana pe 22 decembrie cand va fi si premierea. Premierea va avea loc in Barul E Varza. Ei nu stiu asta inca dar or sa afle maine.

Castigatorii din tara vor primi premiile prin posta si noi vom bea in cinstea lor in seara premierii.

 

Sper sa imi reuseasca treaba asta. Vedem maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Foarte frumos... eu am o motoreta cu tenta sportiva insa o folosesc in mare parte touring... poate o sa inscriu si eu cateva poze... nu e musai sa fie un concurs... ar fi suficient un topic cu aceasta tema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

imi place ideea. bravo!

 

astept sa inceapa concursul si sa fie cat mai multi participanti. nu valoarea premiului conteaza si nici cine castiga - ar fi extraordinar ca numarul participantilor sa fie mare. atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele pot fi si de pe luna daca cineva a ajuns acolo pe doua roti. Deci de oriunde in lumea asta.

Important este ca ai reusit sa vezi si altceva in afara de soseaaua din fata ta.

Pozele pot fi oricat de vechi. Doar avem motociclisti cu vechime pe doua roti si nu facem discriminari.

Imi poate spune cineva cine e moderator pe aici?

Ca vreau sa il intreb daca putem sa bagam campuri de vot si dupa ce am creat topicul?

Fiecare participant va participa cu maxim doua locatii. Adica doua descrieri. O locatie poate contine mai multe poze cu acelasi peisaj din unghiuri diferite.

O sa adunam regulamentul la un loc maine cand vom da startul.

Deci iarna motociclistii supravietuiesc cu amintiri. :D

Asa ca va pregatiti da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca o sa particip la concurs, dar o sa vin la premiere, sa beau o bere in prag de Craciun avand langa mine oameni care ma inteleg, si, sa imi imaginez un asfalt uscat, fierbinte si un rezervor plin... Astept cu nerabdare pozele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atasez pozele facute de mine in august 2011. In poza a treia este vizibil numarul de inmatriculare, ca sa n-avem discutii privind originea pozelor :) Pozele sunt exact asa cum au iesit din aparat - singura modificare e ca le-am micsorat la 33% fata de original. In EXIF sunt si datele aparatului cu care au fost facute.

post-61130-0-47076400-1322170772_thumb.jpg

post-61130-0-58191200-1322170779_thumb.jpg

post-61130-0-47701700-1322170789_thumb.jpg

post-61130-0-77820700-1322170794_thumb.jpg

post-61130-0-08439300-1322170799_thumb.jpg

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atasez pozele facute de mine in august 2011. In poza a treia este vizibil numarul de inmatriculare, ca sa n-avem discutii privind originea pozelor :) Pozele sunt exact asa cum au iesit din aparat - singura modificare e ca le-am micsorat la 33% fata de original. In EXIF sunt si datele aparatului cu care au fost facute.

 

Imi scuzati interventia dar cred ca s-a subinteles ca pe alt topic, pool o sa se desfasoare...nebunia asta :). rabdare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atasez si eu fotografiile dintr-o calatorie moto, deci doua locuri...

 

- 1 Mai langa Veliko Tarnovo

 

post-5416-0-20702600-1322214298_thumb.jpg

 

 

 

- Al doilea loc.

Tot langa Veliko Tarnovo. Cascada Hotnitsa

 

 

post-5416-0-48600500-1322215154_thumb.jpgpost-5416-0-79054300-1322215141_thumb.jpg

 

 

 

Multumiri fotografului (Purghy) :cheers:

 

Edit: Stiu ca inca nu s-a dat startul concursului dar vorba lui Ozzy

 

"Iarna motociclistii supravietuiesc cu amintiri..."

Editat de PepsiMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am atashat o poza de pe un drum de undeva din Dobrogea. Pe fundal, in departare, se vede lacul Razim.

 

post-43800-0-52718300-1322215275_thumb.jpg

 

Abia astept concursul! Bravo Ozzy pentru initiativa!

Editat de euterpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca am intarziat putin. dar a meritat.

Am reusit sa vorbesc cu firma PANREUSS, unul din furnizorii mei si mi-au dat ok-ul.

Nu stim inca in ce vor consta premiile, dar vor fi premii si asta e tot ce conteaza. O sa anunt in cateva zile.

Maine sper sa am timp sa vorbesc cu un alt furnizor sa vedem daca ne sprijina.

Ii rog pe cei care au postat fotografii inainte de deschidere sa le mai posteze inca o data dupa ce au citit regulamentul.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

UITE CE PIERZI DACA MERGI CU VITEZA.

 

Declar deschis concursul de fotografie: Intre acceleratie si frana.

In cadrul evenimentului:

 

Viata merita TRAITA, TRAIESTE drumul. O campanie anti-viteza

Initiata si gestionata de Romantic Bikers

 

REGULAMENT

 

Participantii la concurs vor posta un numar maxim de trei fotografii din maxim doua locatii.

Fotografiile vor fi insotite de o scurta descriere ce poate contine si modul in care a fost obtinuta fotografia.

Se vor mentiona locul in care a fost facuta fotografia si anul. Sub nici o forma nu se va mentiona destinatia calatoriei, plimbarii, ori scopul deplasarii. Nu conteaza destinatia, conteaza doar drumul.

Este obligatoriu ca fotografiile sa provina din deplasarile efectuate cu motocicleta. In cadru trebuie sa apara ori o motocicleta, ori un motociclist in echipament aproximativ.

Imaginile pot fi de pe tot cuprinsul lumii indiferent de vechime.

Departajarea concurentilor se va face prin vot public. Castiga cel care aduna cele mai multe voturi.

Fiecare concurent va aparea la inceputul acestui topic intr-un poll in cel mai scurt timp posibil. In functie de moderatori.

Votarea fiind on line se va incheia in seara premierii fix inainte de premiere.

Concursul se va incheia vineri 16 decembrie 2011 la ora 19:00 in barul E VARZA, strada Episcopul Radu la numarul 28. Au harta pe site.

 

FOARTE IMPORTANT

Participantii la concurs trebuie sa scrie inaintea postarii pozelor cu litere mari cuvatul CONCURENT NR ...

Numarul de concurs il aflati privind numarul participantului anterior +1.

Va rog sa ma contactati prin orice mijloace daca nu va apare nickname-ul in 24 de ore de la inscriere la rubrica cu voturi. Telefonul meu este in semnatura ori lasati PM aici.

Pentru a intra in posesia premiului va trebui sa faceti dovada ca puteti intra pe contul vostru. Adica sa stiti parola aferenta nickname-ului castigator.

Organizatorii nu isi asuma raspunderea in cazul in care imaginile nu apartin concurentilor.

 

Pentru castigatorii din tara ori din alte tari dupa desemnare astept PM cu adresa. Pentru cei din Bucuresti care au castigat si nu vin la premiere astept sa ma contactati pentru a intra in posesia premiilor. Premiile nerevendicate se vor inapoia firmelor de la care provin.

Toti castigatorii vor fi nominalizati aici la o zi dupa premiere.

In limita posibilitatilor festivitatea de premiere va putea fi urmarita on-line si de catre concurentii din tara. Mai multe detalii ne va spune cel care va face acest lucru posibil.

 

Regulamentul este orientativ.

Daca concurentul nu respecta regulamentul si totusi primeste voturi, isi va primi premiul.

Totusi rugamintea este sa incercati sa respectati regulamentul.

 

Sa inceapa distractia.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai felicitari pentru initiativa, Ozzy! Felul cum privesc eu motociclismul se pliaza perfect pe ideea de baza a acestui topic. :ok:

Iubesc ideea de touring, aventura, explorarea si izolarea in interiorul castii, unde-mi aud mai bine gandurile, chiar nerostite. Sau mai ales cele nerostite. Touringul ma ajuta sa gandesc si sa-mi fac griji pentru nimic altceva decat pericolele de pe drum sau opririle pentru alimentare.

 

Legat de concurs, am aflat ca nu prea am in calculator poze care sa se incadreze in regulament. Dar asta nu e o critica! Sau poate doar una indreptata catre mine, care pozez ori peisaje, ori mobra, mai niciodata ambele.

 

Numarul 2 (daca nu posteaza altcineva inaintea mea) si pozele:

 

1. Aoraki Mt. Cook, inzapezit si in miezul verii.

2. Lindis Pass, intr-o dimineata de-a dreptul geroasa de februarie.

3. Lake Pukaki, in albastrul lui ireal.

 

Pozele sunt facute in N.Z.

post-3355-0-81533400-1322549347_thumb.jpg

post-3355-0-21659100-1322549499_thumb.jpg

post-3355-0-54329500-1322549589_thumb.jpg

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONCURENT NR. 3

 

 

 

Deci doua locuri...

 

- 1 Mai 2011 langa Veliko Tarnovo

 

post-5416-0-01227200-1322550429_thumb.jpg

 

- Al doilea loc.

Tot langa Veliko Tarnovo. Cascada Hotnitsa

 

 

post-5416-0-98957200-1322550446_thumb.jpgpost-5416-0-24474100-1322550463_thumb.jpg

 

 

Multumiri fotografului (Purghy) :cheers:

 

 

 

Am incercat sa citez postul anterior dar nu se vedeau fotografiile drept urmare le-am urcat din nou :D

Editat de PepsiMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concurent nr.5 (later edit, cineva a postat inaintea mea dar cu nr.7 ? ) :

 

post-57306-0-79528100-1322552445_thumb.jpg Dolomiti, august 2011

 

post-57306-0-26625900-1322552741_thumb.jpg Urcarea catre Passo dello Stelvio, iulie 2011.

 

Felicitari din nou pentru initiativa, asta da topic de iarna :cheers: .

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...