Sari la conținut

Dakar 2012


Postări Recomandate

Adevaru' ca si-a luat-o urat in freza... bine ca a cazut pe moale. Ar trebui sa nu se faca derogari de niciun fel. Ai plecat in cursa, descurca-te... Daca ai camarazi care sa te ajute, foarte bine. Cam aiurea declaratia asta a lui Despres. Mai ieri zicea ca nu se bucura de raul lui Coma, dar asta e Dakarul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bai rautaciosilor,

e drept ca nu ar trebui sa se faca compromisuri, da tineti cont ca la viteza la care se merge daca se mai pun si capcane poti s-o mierlesti oricand.

Nu am inteles cum a trecut Coma de noroiul ala, poate a deviat de la traseu, da oricum e meritul lui.

Despres daca merge tot asa si nu risca nu are cum sa castige numai daca Coma se mai rataceste sau o da in bara.

Cine risca castiga... dar poate si pierde totul ! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai rautaciosilor,

e drept ca nu ar trebui sa se faca compromisuri, da tineti cont ca la viteza la care se merge daca se mai pun si capcane poti s-o mierlesti oricand.

 

 

pai ia sa mearga ei mai incet... in fond as pune chiar mai multe capcane ca sa ii incetinesc putin ca prea alearga ca nebunii. din ce am vazut pe ultima speciala au avut medie de peste 100km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sa de dea maxim motoare de 250 4t, sa le puna limitare de viteza la 60 si sa le dea si un pasager oficial care sa fie sigur ca respecta regulile....

ce naiba, e raliu nu baba oarba!!

 

destul de cacao totusi abordarea organizatorilor :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

In montajul de ieri, apare si un "mic" incident cu Peterhansel (daca nu ma insel) care trece printr-un rau si atinge un motociclist care se chinuia sa-si impinga fierul prin apa, in urma contactului motociclistul isi scapa motorul in apa si apoi se tine de spate, semn ca se resimte dupa contactul cu masina condusa de Peterhansel.

Stiu ca in etapa 4 sau 5 a mai fost o imagine asemenatoare, cu un motociclist impotmolit in dunele de nisip si o masina care trece milimetric pe langa el, in incercarea de a urca duna de nisip. Si atunci motociclistul isi scapa motorul in incercarea de a se feri din calea masinii, dar macar il scapa pe nisip.

 

Nu ar trebui ca astfel de incidente sa fie penalizate? Chiar daca la volanul masinii e Peterhansel? Ma tot uit pe siteul Dakar si nu vad nici o penalizare pt. astfel de incidente. Nu cred ca grija cea mai mare la un concurs, trebuie sa fie sa nu fii calcat de alti concurenti. Nu am reusit sa aflu ce nr. avea motociclistul...sa vad cat timp a pierdut pe proba de ieri.

Editat de Kirk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipa Kamaz condusa de Nikolaev parca nu pentru asa ceva a fost exclusa din raliu?

 

Pt. de fair-play a fost descalificat, oficial, motivul e “rendering insufficient assistance” dupa ce s-a lovit de o masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

In montajul de ieri, apare si un "mic" incident cu Peterhansel (daca nu ma insel) care trece printr-un rau si atinge un motociclist care se chinuia sa-si impinga fierul prin apa, in urma contactului motociclistul isi scapa motorul in apa si apoi se tine de spate, semn ca se resimte dupa contactul cu masina condusa de Peterhansel.

Stiu ca in etapa 4 sau 5 a mai fost o imagine asemenatoare, cu un motociclist impotmolit in dunele de nisip si o masina care trece milimetric pe langa el, in incercarea de a urca duna de nisip. Si atunci motociclistul isi scapa motorul in incercarea de a se feri din calea masinii, dar macar il scapa pe nisip.

 

Nu ar trebui ca astfel de incidente sa fie penalizate? Chiar daca la volanul masinii e Peterhansel? Ma tot uit pe siteul Dakar si nu vad nici o penalizare pt. astfel de incidente. Nu cred ca grija cea mai mare la un concurs, trebuie sa fie sa nu fii calcat de alti concurenti. Nu am reusit sa aflu ce nr. avea motociclistul...sa vad cat timp a pierdut pe proba de ieri.

 

Chiar asa...... nasoala faza cu Peterhansel. Aici la min 2.00 este faza :

 

Eu nu am reusit sa vad ce Nr. are motociclistu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu timpul pierdut dat inapoi, mi se pare total anti-Dakar, acesta fiind, de fapt, testul extrem al celor mai buni la pilotare si orientare.

 

Daca ar fi fost semnalizata in roadbook era ok. Genul asta de hazard trebuie semnalizat OBLIGATORIU in roadbook.

Altfel, eu zic ca e foarte corect ca s-au dat timpii inapoi la cei din fata care, fiind primii, si-au furat-o.

 

Eu altceva i-as reprosa lui Despres - dupa ce l-a ajutat Goncalves sa-si ridice motoreta a plecat si l-a lasat pe portughez in noroi. Initial era super ofticat portughezul, dar apoi a declarat ca il intelege pe Despres ca avea presiune pentru primul loc bla bla bla .... Cel mai suparat era pe conationalul lui Rodrigues, care a venit, s-a uitat la el, a intors si si-a vazut de drum.

 

Chiar asa...... nasoala faza cu Peterhansel.

 

Da, urat. Nu ii sta in fire; e printre cei mai grijulii cu motociclistii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios cat de aproape sunt de "mersul la supravietuire" datorita ritmului infernal .

toti care ati participat la o competitie stiti ca a ajuta pe unul aflat intr-un mare rahat te poate seca pe tine de enrgia necesara terminarii cursei. Nu era vorba de ceva care ii punea viata in pericol (aici Petheransel ar trebui penalizat drastic, in fapt toti cei care prin orice fel pericliteaza siguranta altora, inclusiv arabul cu depasirile lui) asa incat a trage de mobra aia care in noroi mai ceva ca la cursele de la Buzau cred ca era ceva descurajant chiar si pt cel mai bun samaritean. Poate chiar ca abandonul oamenilor slabiti pe Everest (doar ca aia acolo mor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi fost semnalizata in roadbook era ok. Genul asta de hazard trebuie semnalizat OBLIGATORIU in roadbook.

Altfel, eu zic ca e foarte corect ca s-au dat timpii inapoi la cei din fata care, fiind primii, si-au furat-o.

 

Eu altceva i-as reprosa lui Despres - dupa ce l-a ajutat Goncalves sa-si ridice motoreta a plecat si l-a lasat pe portughez in noroi. Initial era super ofticat portughezul, dar apoi a declarat ca il intelege pe Despres ca avea presiune pentru primul loc bla bla bla .... Cel mai suparat era pe conationalul lui Rodrigues, care a venit, s-a uitat la el, a intors si si-a vazut de drum.

 

 

 

Da, urat. Nu ii sta in fire; e printre cei mai grijulii cu motociclistii.

 

Urat gestul lui Despres, de a nu-l ajuta pe Gonsalves, dupa ce acesta l-a ajutat sa iasa din glod. Credeam ca doar Coma are unele probleme de moralitate (a se vedea faza cu pneul de acum 2 ani), dar se pare ca nici Despres nu e departe. Despre Rodrigues nici nu mai vorbesc... i-a intors pur si simplu spatele...

Abia azi am reusit sa vad si eu rezumatul de ieri si, implicit, incidentul lui Peterhansel. Chiar nu stiu cum sa interpretez.. pentru ca ar fi absurd sa pretinda ca nu l-a vazut. Dupa parerea mea, cele trei atitudini, ale unor protagonisti ai Dakarului, arata un lucru: banii multi care au inceput sa patrunda in aceasta competitie, implicarea constructorilor si a marilor sponsori, marketingul agresiv, care se face in jurul si prin aceasta competitie, a dus la piderderea acelui spirit al Dakarului, dorit de Thierry Sabine. Cel putin la nivelul profesionistilor care se bat pentru victorie, acest spirit nu mai exista. El ramane viu doar la acei concurenti anonimi, care vad inca in Dakar suprema aventura. De fapt acestia sunt adevaratii eroi ai Dakarului, fara de care aceastaa cursa nu ar exista.

 

Cat despre roadbook, ai dreptate, ar fi trebuit sa faca obligatoriu mentiunile, cu conditia ca organizatorul sa fi cunoscut situatia. Daca a cunoscut-o dar nu a facut modificarile necesare, este impardonabil. Mai este insa un aspect: Coma, a fost primul pe traseu, dar nu a cazut in capcana. A vazut despre ce este vorba si a ocolit. Despres putea sa faca la fel, dar eu cred ca s-a "lacomit", a vrut sa treaca direct,ca sa castige timp. Din aceasta perspectiva, nu ar fi trebuit sa i se acorde dispensa de timp, dar probabil organizatorii si-au asumat partea lor de vina si au luat aceasta hotarare in favoarea pilotilor.

 

sunt curios cat de aproape sunt de "mersul la supravietuire" datorita ritmului infernal .

toti care ati participat la o competitie stiti ca a ajuta pe unul aflat intr-un mare rahat te poate seca pe tine de enrgia necesara terminarii cursei. Nu era vorba de ceva care ii punea viata in pericol (aici Petheransel ar trebui penalizat drastic, in fapt toti cei care prin orice fel pericliteaza siguranta altora, inclusiv arabul cu depasirile lui) asa incat a trage de mobra aia care in noroi mai ceva ca la cursele de la Buzau cred ca era ceva descurajant chiar si pt cel mai bun samaritean. Poate chiar ca abandonul oamenilor slabiti pe Everest (doar ca aia acolo mor)

 

Inteleg ce spui si teoretic ai dreptate. Totusi Gonsalves a facut gestul de al ajuta pe Despres.. ma gandesc ca fara ajutorul lui, andorianul mai statea in noroi, vreun sfert de ora. Nu mai vorbesc ca intre concurentii din coada clasamentului, astfel de gesturi sunt frecvente. In timpurile "romantice" ale Dakarului, solidaritatea era prezenta chiar la varful competitiei.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai frate ca abia l-a sters, a trecut chiar decent, e de datoria intepenitului sa scoata troaca din drum... asta e, se mai intampla... la enduro sau mx cand treci peste ala de-ti cade in fata cum e? ai draqu ati devenit sensibili, tenisu e pe alt forum :P

 

sa vezi cum fug toti, masini si motorete cand vin camioanele :crack:

 

eu nu l-am inteles pe despres nici o secunda, se vedea clar ca acolo-i namol... o fi zis ca vine tare si trece... cine stie...

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Peterhansel trecea cu rotile peste o mobra, OK. Dar sa dea cu fierul in oase....e impardonabil.

Despres si-o fi zis ca nu e adanc noroiul si dedesupt e tare. Dar, intr-o zona arida, cand vezi ud e clar ca e adanc. Lucru pe care Coma l-a inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai frate ca abia l-a sters, a trecut chiar decent, e de datoria intepenitului sa scoata troaca din drum... asta e, se mai intampla... la enduro sau mx cand treci peste ala de-ti cade in fata cum e? ai draqu ati devenit sensibili, tenisu e pe alt forum :P

 

sa vezi cum fug toti, masini si motorete cand vin camioanele :crack:

 

aici sunt de acord cu Jumba

Ar fi putut sa astepte putin, dar a crezut ca are loc. Se vede pe spot ca incearca sa vireze usor stanga si denivelarile de pe fundul apei il arunca usor spre motoretist. Viteza era foarte mica. Daca in locul lui Peterhansel ar fi fost Gordon/Sainz/Teranova/AlAttyiah/Ceaghin sau vreun alt camionagiu omu' aparea la stirile de la ora 5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stulewa , eu cred ca glumesti .

 

eu cred ca nu glumesc, sunt chesti la care te astepti cand intri intr-o astfel de "iescursie" plus ca a fost un contact usor si cred ca involuntar. nu sta nimeni sa te ajute doar ca participi la cursa mai ales cand e si titlul in joc. vorba lui Ionut, daca era maistru' Ceaghin se uita in oglinda si zice UPSSS, si copilotul mai facea un x pe spatele roadbookului.

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu glumesc, sunt chesti la care te astepti cand intri intr-o astfel de "iescursie" plus ca a fost un contact usor si cred ca involuntar. nu sta nimeni sa te ajute doar ca participi la cursa mai ales cand e si titlul in joc. vorba lui Ionut, daca era maistru' Ceaghin se uita in oglinda si zice UPSSS, si copilotul mai facea un x pe spatele roadbookului.

pai asta e motivul ptr care ar trebui penalizati cei care nu tin la siguranta celor din jur. Daca din cauza unui bolovan mai mare il calca pe ala.. atunci cum era? N-am nimic in potriva sa ii atinga motocicleta (de fapt am dar e irelevant in fata celor de teapa ta :kiss: :moto: :hug: ) dar sub nici o forma sa nu atinga un om.

La o cursa m-a ajuns Mortii din spate. eu eram placinta pe jos, l-am auzit ca vine, am tras motoru cat am putut dar n-am reusit sa-l scot de pe trasa, el a trecut usor peste rotile mele (sa obs ca a incercat sa le ocoleasca dar nu a putut). F frumos absolut nici o pb dar in nici un moment eu sau o parte a mea nu am fost in pericol.

sa nu incepeti cu prostia aia ca asta e riscul cand mergi la curse ca nu tine. Ideea e ca orice accidentare din neglijenta (nu din greseala) poate fi evitata. Io unu nu ma pot duce la munca cu ceva picior rupt, si sunt singurul din familie care munceste si mai am si copil de crescut. N-ar fi aiurea sa-mi rupa unul un picior doar ptr ca el are nevoie de 30 de secunde?

Repet e vb de neglijenta si nu de greseala. Daca nu mai vazut s-au nu m-ai putut ocolii e cvasi ok, dar sa ma vezi si ma lovesti ptr ca te grabesti nu e ok, si va spun sincer nu cred ca este sportiv. Cand o sa fac io un regulament o sa-i mazilesc pe aia care atenteaza la siguranta celor din jur :peace:

Editat de stilgar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate gresesc dar daca ajuti un concurent nu ti se da timpul pierdut inapoi?Eu am patit-o cu doi prieteni.Iesisem sa ne plimbam si am dat de un lac aproape secat unde am ramas impotmolit in noroi peste genunchi.Dupa ce au vazut ca este greu sa ma scoata de acolo s-au dus dupa ajutoare dar inainte de asta au trecut pe la spalatorie sa isi spele motoarele desi se inopta afara iar temeratura era pe la -5 grade.Sau intors este adevarat dar deja am scos motorul la mal ajutat de un paznic un tigan si un prieten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un paznic un tigan si un prieten.

 

Era una si aceeasi perosana?

 

Pai Despres nu a ajutat pe nimeni. Nu asta e motivul pt care i s-a dat timpul pierdut inapoi. Ci pt ca organizatorii au recunoscut greseala cu lipsa noroiului in roadbook.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era una si aceeasi perosana?

 

Pai Despres nu a ajutat pe nimeni. Nu asta e motivul pt care i s-a dat timpul pierdut inapoi. Ci pt ca organizatorii au recunoscut greseala cu lipsa noroiului in roadbook.

Am inteles dc i-a dat timpul inapoi.nu am inteles dc nu la ajutat pe cel care la ajutat pe el.Si eu am facut sport de performanta (rugby) si dupa ce ma cafteam cu un adversar dadeam mana cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles dc i-a dat timpul inapoi.nu am inteles dc nu la ajutat pe cel care la ajutat pe el.Si eu am facut sport de performanta (rugby) si dupa ce ma cafteam cu un adversar dadeam mana cu el.

 

Cum spuneam, cel putin la varful competitiei, spiritul Dakarului a cam disparut. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai cu cine domle, niste peisani :)))

 

@stilgar: e sensibil subiectul, limita dintre intentionat si neintentionat e foarte slab vizibila si greu de stabilit. mai e in calcul si febra cursei care e destul de greu de stapanit, iti intuneca gandirea si iti schimba complet modul de operare in anumite situatii.

acum studiind oleaca filmuletu vad ca cel din spatele motoretei s-a dat deoparte... pilotul a fost mai miez...asta e frate...o dai peste cap, storci apa din ea, schimbi bujia si in maxim 10 minute esti iar in cursa. cand te-au prins masinile din urma e cam tarziu ca s iti mai faci iluzii de primii 30

 

ti se opreste timpul daca te opresti sa ajuti un pilot accidentat, daca are mobra defecta e treaba asistentei si daca te opresti esti pe timpul tau ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta declaratia lui De Villiers, vis a vis de masina Toyota Hilux:

 

"The Toyota ran well again today, so no complaints. Well, I think the cars are running pretty good. We've had no technical issues and nothing from a reliability point of view. It's been excellent. We lack the power and performance to compete up front, unfortunately we cannot quite be there, but, like I said, we've got to look to the future. We're running with a new regulation already, with a standard engine and the front cars are running with highly modified engines, so if we take that we are doing pretty good. "

 

Deja merge cu masina pregatita dupa specificatiile noului regulament si cu toate astea se afla pe un onorabil loc 4 la general.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...