Sari la conținut

Dakar 2012


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 176
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mani deocamdata a scos timp mai bun decat Coma !!! bravo lor!!!

 

pe coma nu-l intereseaza decat Despres. Si invers. Restul nu conteaza pentru ei. Ieri au mers impreuna toata ziua. Azi l-a prins Despres pe Coma si iar merg roata in roata.

Fiecare asteapta greseala celuilalt.

 

Deja merge cu masina pregatita dupa specificatiile noului regulament si cu toate astea se afla pe un onorabil loc 4 la general.

 

Si MIni-urile sunt tot dupa noul regulament. Doar ca la Mini sunt mai multi bani si cativa ani de development in spate.

Oricum, Giniel si Toyota lui sunt revelatia Dakarului la auto. E foarte constant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" pe coma nu-l intereseaza decat Despres. Si invers. Restul nu conteaza pentru ei"

Pai clarrr, asta stiu si eu.

 

Vroiam sa subliniez performanta laudabila a lui Mani!!!! care incet/incet avanseaza si la general :ok:

Si Marcel avanseaza!!!

 

Sa le tinem pumnii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe coma nu-l intereseaza decat Despres. Si invers. Restul nu conteaza pentru ei. Ieri au mers impreuna toata ziua. Azi l-a prins Despres pe Coma si iar merg roata in roata.

Fiecare asteapta greseala celuilalt.

 

 

 

Si MIni-urile sunt tot dupa noul regulament. Doar ca la Mini sunt mai multi bani si cativa ani de development in spate.

Oricum, Giniel si Toyota lui sunt revelatia Dakarului la auto. E foarte constant.

 

G. de Villiers spune in interviu, ca masinile de la varful competitiei merg cu motoare modificate (conform actualului regulament. Noul regulament intra in vigoare in 2013, din cate am inteles.

 

Da, Giniel a fost foarte constant. De fapt este o trasatura a lui.. este un pilot foarte cerebral si conserva bine materialul de concurs. Asa a si castigat un Dakar. Nu este insa atat de rapid precum un Al Attiyah, Peterhansel, Roma sau Robbie Gordon. Parerea mea este ca Toyota va avea un cuvant de spus, in editiile viitoare, dar mai are nevoie, pe langa de Villiers, de un pilot mai agresiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci l-a sters pe cour cu aripa, ca va tot dati de ceasul mortii, e normal, se intampla... welcomme to dakar...

 

si ala in loc sa traga de mobra statea sa dea indicatii... ca sa il ajute spectatorii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai OK, fiecare stie la ce riscuri se supune participand la asa o competitie......dar data fiind situatia de fata, daca ai fi fost in "cizmele" lu' ala ai fi gandit la fel?! : "....e normal, se intampla... welcome to dakar..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca v-ati uitat ce zice pe mobra lui si ce-i scris in lista de inscrieri. Omu' chiar merge cu Rieju!!!! Mare curaj...

Pai tocmai de asta am atasat "rider sheet" la poze :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa "miscarea" lui Coma, de a trece raul de ieri, pe motor. :peace: Despres a ezitat.

 

Mie personal imi pare ca, anul asta, Marc Coma e mai decis sa riste decat Despres. Si pare mai hotarat, de cand Despres a beneficiat de hotararea organizatorilor de a i se sterge timpul pierdut dupa tranta in noroi.

Pana acum, fiecare asteapta greseala celuilalt, dar cred spaniolul e mai hotarat sa riste in etapele ramase, pt. a castiga.

 

Oricum, foarte stransa lupta dintre cei doi! E bine ca avem parte de suspans. Pacat ca transmisia Eurosportului e cam scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa "miscarea" lui Coma, de a trece raul de ieri, pe motor. :peace: Despres a ezitat.

 

Mie personal imi pare ca, anul asta, Marc Coma e mai decis sa riste decat Despres. Si pare mai hotarat, de cand Despres a beneficiat de hotararea organizatorilor de a i se sterge timpul pierdut dupa tranta in noroi.

Pana acum, fiecare asteapta greseala celuilalt, dar cred spaniolul e mai hotarat sa riste in etapele ramase, pt. a castiga.

 

Oricum, foarte stransa lupta dintre cei doi! E bine ca avem parte de suspans. Pacat ca transmisia Eurosportului e cam scurta.

 

In rivalitatea asta Despres - Coma, Coma este "mad man". Este mai agresiv, mai dispus sa isi asume riscuri, ceea ce il face mai spectaculos. Despres este mai cerebral, mai precis, nu isi asuma riscuri inutile. "Miscarea" de ieri, de care vorbesti, este consecinta situatiei din clasament. Pentru Coma conteaza fiecare secunda castigata, in timp ce pentru Despres conteaza fiecare minut pierdut. Fii sigur ca in alte conditii, ar fi trecut si el prin rau fara nici o "ezitare" . Uite aici o mostra de antrenament " pe umed" a la Cyril Despres:

. Ti se mai pare ca nu ar fi putut trece prin rau, calare pe mobra?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca v-ati uitat ce zice pe mobra lui si ce-i scris in lista de inscrieri. Omu' chiar merge cu Rieju!!!! Mare curaj...

 

Si de ce n-ar merge pe Rieju? Daca rezista chinezarii gen Jincheng si Great Wall...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca rezista chinezarii gen Jincheng si Great Wall...

 

Great Wallu' lu' Sousa e fix prototipul BMW X3 al lui X-Raid care e fix tata lu' Mini XRaid :grinbandit:

Putina atentie va rugam :grinbandit:

 

Si pilotul cu Rieju este pe locul 53 Ciotti eu zic ca ii de apreciat omu totusi!!!

 

Orice om care ajunge la startul Dakarului e de apreciat. Sunt oameni care s-au dat peste cap, au renuntat la multe, si-au cheltuit economiile de o viata sa ajunga acolo.

BIG RESPECT!

 

CE au schimbat DESPRES, COMA si Rodrigues de au 15 minute penalizare???

 

Doar 4 oameni din primii 20 nu au schimbat motoarele - printre care si Mani. Baietii au desfacut motoarele in ziua de pauza si au zis ca aratau foarte bine.

 

La 17.00 ora noastra se intra in speciala. Eu simt ca azi se decide Dakarul la moto.

Sa ii tinem pumnii lui Marcel - deocamdata e pe locul 1 la clasa Marathon. Daca merge in ritmul asta va fi pentru a doua oara consecutiv cand trofeul vine la Vectra (anul trecut a castigat Mani).

Mani si-a gasit ritmul. Am incredere in el ca va juca cu cap azi si maine; duminica e mai mult plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge bine batranul, Mani ar trebui sa isi pastreze calmul si sa nu il ia valul, ceea ce este foarte greu...

 

Pai OK, fiecare stie la ce riscuri se supune participand la asa o competitie......dar data fiind situatia de fata, daca ai fi fost in "cizmele" lu' ala ai fi gandit la fel?! : "....e normal, se intampla... welcome to dakar..."

 

categoric as fi gandit asa, se intampla... :friends: lafel se poate intampla ca eu la iesirea din sau sa ii fooooot o jerba de bolovani in parbriz lui ala cu masina, pentru ca in oglinzi ar fi ultimul lucru la care m-as uita daca as avea. plus ca o ezitare la trecerea prin raul acela t poate costa minute bune cum se vede in cazul defata.

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jerba de bolovani in parbriz nu e asa grav precum sa dai cu masina intr-un om. Peterhansel si-a facut loc dand cu masina intentionat peste doi oameni. Unul s-a ferit. Se astepta ca si celalalt sa faca la fel. N-a facut-o si asta l-a infuriat pe Peterhansel si a accelerat mai tare. Nu a vrut sa astepte sa se elibereze drumul si nici sa incerce sa ocoleasca prin stanga, riscand sa se impotmoleasca la randu-i. Din cele trei variante el a ales-o pe cea mai rea. Eu l-as fi penalizat, chiar daca e favoritul meu la categoria masini de ani de zile (deh, fost pilot Yamaha).

 

Great Wallu' lu' Sousa e fix prototipul BMW X3 al lui X-Raid care e fix tata lu' Mini XRaid :grinbandit:

Putina atentie va rugam :grinbandit:

 

 

Uite asa mai afli lucruri fara sa te obosesti sa cauti tu insuti pe net. Cheers! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lamuriti-ma si pe mine, ca nu inteleg: Mani de ce nu mai participa la clasa Marathon? Nu si-a schimbat motorul dar daca are nevoie poate sa il schimbe?

 

Mani a fost trecut automat la clasa Elita dupa ce a castigat Marathonul anul trecut si a iesit in top 20

 

______________________________________________

 

Si cu etapa de azi s-a jucat si Dakarul la moto. Maine Despres pleaca la 6 min dupa Coma si trebuie sa-i ia 1.3. Piece of cake; probabil o sa-l prinda si o sa-i ia 6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Mi se pare interesanta participarea lui Picco dupa atatia ani.

Desi are un site vechi ca si China din care as fi vrut sa citesc mai multe update-uri (idem Vectra).

Imi pare rau de Casteu si caderea lui monstruoasa, imi place carena aia funky si de nota 11 la design de la Yamaha lui. Ba chiar si site-ul este cat se poate de updatat...

Dar, cel mai mult ma bucur ca a ajuns internetul si la mine in camera asta, printre zapezi, departe de tara. Eram cam satul de rezumate Eurosport in germana :moron:.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este tare nervos Robby Gordon:

 

"I showed the plug that everyone's been talking about that gives me all super power and I just proved that Minis are for girls, because we beat them by twenty minutes. It was a great stage, with big dunes and the car's fast. Last night I went through a whole thing and went on Youtube. You can go to Robby Gordon – Dakar – Air inflation; check it out, it's posted and explains the whole system. It's the same system that the French officials approved one year ago and now they've changed their minds. There, that's the system plug, with no possible chance of air. We schooled these boys. I'm pissed. I'm pissed at Stephane and I'm pissed at Nani for challenging my character about being a cheater and today I kicked their asses. I'm going to prove something every day for the rest of the rally. We're going to win every special from here home."

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Este tare nervos Robby Gordon:

 

"I showed the plug that everyone's been talking about that gives me all super power and I just proved that Minis are for girls, because we beat them by twenty minutes. It was a great stage, with big dunes and the car's fast. Last night I went through a whole thing and went on Youtube. You can go to Robby Gordon – Dakar – Air inflation; check it out, it's posted and explains the whole system. It's the same system that the French officials approved one year ago and now they've changed their minds. There, that's the system plug, with no possible chance of air. We schooled these boys. I'm pissed. I'm pissed at Stephane and I'm pissed at Nani for challenging my character about being a cheater and today I kicked their asses. I'm going to prove something every day for the rest of the rally. We're going to win every special from here home."

 

Am vazut transmisiunea Eurosport in germana si nu intelegeam ce tot arata bidonul ala si era asa agitat.

Cand am citit de pe site-ul oficial aceleasi randuri postate si de tine radeam singur :D.

Oricum, 1000% autentic americanismul degajat de Robby Gordon si "masinuta" sa.

Nici cu Duclos, despre care am auzit numai povesti SF de la cei care au participat la tabara de RR de la Craiova, nu stiu ce s-a intamplat de a cazut asa tare in clasament.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jerba de bolovani in parbriz nu e asa grav precum sa dai cu masina intr-un om. Peterhansel si-a facut loc dand cu masina intentionat peste doi oameni. Unul s-a ferit. Se astepta ca si celalalt sa faca la fel. N-a facut-o si asta l-a infuriat pe Peterhansel si a accelerat mai tare. Nu a vrut sa astepte sa se elibereze drumul si nici sa incerce sa ocoleasca prin stanga, riscand sa se impotmoleasca la randu-i. Din cele trei variante el a ales-o pe cea mai rea. Eu l-as fi penalizat, chiar daca e favoritul meu la categoria masini de ani de zile (deh, fost pilot Yamaha).

 

 

 

Uite asa mai afli lucruri fara sa te obosesti sa cauti tu insuti pe net. Cheers! :cheers:

 

opreste-te cu porcariile, omul a fost mai mult decat decent... dpdv motociclistic nu il pot condamna cu nimic, a trecut la limita posibila. mai terminati cu prostiile domnilor, ma mir ca nu l-a oprit sa-i ceara RCA-UL, sa faca amiabila ca s-a stricat aripa de la gripp-ul de pe pantaloni.

NU SUNTEM LA F1,SBK sau GP, e o competitie mai zdruncinata si as fi foarte fericit daca asta e singurul incident major.

un pardriz spart la auto inseamna 15-20 minute in economia cursei, adica LA REVEDERE, PAAAAAA!

 

PS: sincer, prefer un "SHUT IN COOR" Peterhasnel decat un tatuaj permanent cu model rustic de kamaz...

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut transmisiunea Eurosport in germana si nu intelegeam ce tot arata bidonul ala si era asa agitat.

Cand am citit de pe site-ul oficial aceleasi randuri postate si de tine radeam singur :D.

Oricum, 1000% autentic americanismul degajat de Robby Gordon si "masinuta" sa.

Nici cu Duclos, despre care am auzit numai povesti SF de la cei care au participat la tabara de RR de la Craiova, nu stiu ce s-a intamplat de a cazut asa tare in clasament.

 

:laugh: Intr-adevar, Gordon este un personaj! Omul este de departe cel mai spectaculos, atat in ceea ce priveste stilul, cat si magaoaia cu care concureaza. Deh.. pilot NASCAR si se stie ca aia nu prea sunt dusi la biserica :D . Pacat ca a fost scos din cursa pentru victorie, de defectiunea aceea...

 

In rezumatul Eurosport in limba romana, nu a fost dat tot interviul lui Gordon, doar au precizat comentatorii, ca a avut unele expresii nu tocmai ortodoxe :crack:

 

Astazi se anunta o etapa grea. Daca in celelalte editii sud-americane, ultimele etape erau mai lejere, ei bine, se pare ca anul asta, concurentii vor avea de muncit pana la linia de sosire. Asadar, la moto vom avea suspans, pana la capat.. asta daca nu se intampla ceva.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...