Sari la conținut

Petitie


Lolo_ID
 Share

Postări Recomandate

Petitie pentru apararea drepturilor si libertatilor posesorilor de autovehicule, cu o vechime mai mare de 20 de ani, cu potential colectibil si istoric.

 

FI IMPOTRIVA TAXEI care ne va afecta pe toti cei care detinem autovehicule mai vechi de 20 de ani !

 

SEMNEAZA PETITIA !

 

http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_pentru_apararea_drepturilor_si_libertatilor_posesorilor_de_autovehicule_cu_o_vechime_mai_mare_de_20_de_ani_cu_potential_colectibil_si_istoric-p31398052.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petitie pentru apararea drepturilor si libertatilor posesorilor de autovehicule, cu o vechime mai mare de 20 de ani, cu potential colectibil si istoric.

 

FI IMPOTRIVA TAXEI care ne va afecta pe toti cei care detinem autovehicule mai vechi de 20 de ani !

 

SEMNEAZA PETITIA !

 

http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_pentru_apararea_drepturilor_si_libertatilor_posesorilor_de_autovehicule_cu_o_vechime_mai_mare_de_20_de_ani_cu_potential_colectibil_si_istoric-p31398052.html

De acord. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..pai am inteles ca te afecteaza doar la vanzare!?

 

In momentul in care vrei sa salvezi (inmatriculezi) o epava cu numere vechi....tre' sa platesti de te enervezi.

In momentul in care vrei sa cumperi un autovehicol , chiar si cu numere noi ... tre' sa platesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord, de aceea și încerc, doar că statistica nu e în favoarea acestui gen de inițiative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua chestii nu am inteles de ce agitatia

 

Ar4, al. 2) spune ca taxa se plateste la prima transcriere de drept de proprietate in Romania, vreau sa vad vehicul istoric care e la primul proprietar - raritati pe care nu o sa le gasiti oricum, alea o sa aiba valoare si neinmatriculate. ETZ-ul meu care nu are mare valoare(decat sentimentala, si doar la mine) - a avut o droaie de proprietari, eu sunt al 4-lea in Romania. Daca l-as vinde, nu plateste nimeni taxa, fiindca nu e prima transcriere a dreptului de proprietate.

 

A doua: Nu am vazut la anexe in pdf. ce inseamna M1, M2....

 

petitie online nu rezolva nimic, parlamentarii nu le au cu calculatoarele, au ei alte "prioritati"

 

 

Dar legea nu o sa treaca testul timpului fiindca daca se va aplica, parcul auto se va transforma intr-unul ca cel din Cuba. Masinile noi sau importate vor ramane forever la primul proprietar, taxa asta le va face nevandabile. Si cum alternativa e doar rematul, daca masina inca este buna, va fi reparata in continuare pana chiar are valoare zero. Atunci va fi total nevandabila, deoarece taxa va fi in continuare imensa. Remat. Si cand ma gandesc ca in state un student sarac poate sa-si cumpere ieftin o gioarsa cu care sa se poata misca de colo-colo pana poate sa-si cumpere ceva mai rasarit.

 

Daca se aplica legea cu taxa asta, pai nu ne mai cumparam masini noi niciodata, cumparam doar la mana a 2-a, sau inchiriem. Prost sa fii sa-ti iei masina la mana 1 ca ramai cu ea pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cîte am auzit, nu zic că e așa, taxa de primă înmatriculare vor s-o pună și la mașinile second, dacă n-a fost plătită la prima înmatriculare, în cazul vînzării... Așa e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cîte am auzit, nu zic că e așa, taxa de primă înmatriculare vor s-o pună și la mașinile second, dacă n-a fost plătită la prima înmatriculare, în cazul vînzării... Așa e?

 

Asa e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...