Sari la conținut

Accident mortal autostrada Arad Timisoara


rob_debruce
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa punctez urmatorul aspect de care nimeni nu a pomenit.

Moshu nu cunostea legislatia in vigoare referitoare la autostrazi(carnet din 1900 toamna)!!!

Deci e vina STATULUI ca nu a separat benzile ca unii dintre acesti soferi sa nu comita erori grave. Tot vina STATULUI e ca nu pune panouri la intrare pe autostrazi cu urmatoarele mesaje : Circulati NUMAI pe banda 1, Banda 2 e pentru depasire, Nu opriti voluntar masina, Aprindeti luminile de drum, etc etc

 

Si ca o cireasa de pe tort imi taie unul fatza peste linia continua reusesc sa il evit iar la semafor ma duc la geamul lui (tot mosh) si ghiciti ce imi zice:

Eu pe acolo fac stanga de 20 de ani si nu am avut niciodata probleme!

Editat de taurasu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 266
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mno ati vazut ca statul are datoria de a-si proteja contribuabilii! S-au mai ridicat citeva voci pe aici...si s-au dat exemple! Cum este cel de mai sus. In alte tari exista acele indicatoare, la noi abia au construit "autostrada". Da' nu prea multe vreti asa dintr-o data? Mno pai notati unde intoarce mosul de 20 de ani incoa' si ridicati voi un panou gen, " aici intoarce uliu', slow down bikere ori altfel il intalnesti pe mos craciun face-to-face!"

 

Mama dracului ca a murit un om si-mi arde de haz.. de necaz cred!

Editat de lionofjudah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate da statul in judecata sau firma constructoare in acest caz?

firma care face constructia doar executa ce i se plateste si ce este in proiect.

de vina este cel care a facut receptia finala a lucrarii (daca s-a facut) si a aprobat-o ca si autostrada.

nenea care construieste, este constructor. este dorel. el stie sa pun aasfalt. poate nici nu are carnet. dupa ce termina autostrada (sau ce o fi ea) se duce si face o casa lu' gica, dupa aia mai face o fantana, un pod, etc.

eu cand mi-am construit casa, nu a fost de vina construcotrul ca nu i-am platit si balustrada la balcon.

dar ala de la primarie de mi-a dat procesul verbal de receptie nu m-a intrebat nimic si nu mi-a zis ca din de vedere al sigurantei, eu nu pot sa locuiesc acolo, ca poate ies pe balcon beat sau obosit (cum zice colegul mai sus, cine dracu hotaraste daca-s obostit sau nu) si poate cad. si mor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma` dar nu a observat nimeni ca masina e lovita pe partea stanga? daca masina a intors peste linia care desparte sensurile si a taiat calea motociclistului, inseamna ca impactul ar fi trebuit sa fie pe partea dreapta a masinii, nu?

 

accidentul sa intamplat in ROMANIA nu ANGLIA ! crackup.gif noi circulam pe partea dreapta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Comentariile sunt de prisos in acest caz. Ce dreaq sa mai zici? Pt mine e destul de clar. Un ignorant nenorocit ajuns la o varsta oarecum inaintata intoarce (sau incarca sa intoarca) dintr-o bucata pe un rahat de semi-autostrada pt ca asa stie el - se poate intoarce oriunde ai loc. Asa a apucat el timpurile, asa se circula pe vremea lui cand intalneai o masina la 2 ore si maxim un motor pe zi.... In prostia lui, probabil ca nici nu se simte prea vinovat, asa stie si animalul... e poarta deschisa la tarc, poti sa iesi la pascut. In principiu si sistemul e vinovat pt ca iti permite sa ai permis si implicit dreptul de a circula pe drumurile publice fara o testare medicala periodica, fara o testare a cunostintelor de legislatie rutiera macar o data la 10 ani, daca nu chiar mai des.

Cand o fi obtinut tataie permisul de conducere nici nu cred ca exista notiunea de autostrada in legislatia rutiera din Romania.

Daca era un pustan cu sportiva sigur apareau unii sa zica de viteza excesiva care ucide... ar mai fi fost cativa care s-ar fi jurat ca au auzit motorul urland foarte tare, blana, etc... asa cel putin nu sunt dubii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moshul a incercat sa intoarca de pe banda 1 direct pe contrasens,de aia nici nu l-a vazut,chiar daca probabil s-a asigurat.Viteza era destul de mica considerand dupa avariile produse asupra masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa-mi dau cu parerea despre cel care a incercat sa intoarca.Cu siguranta greseala lui nu tine in totalitate de respectarea legilor ,ci poate si din neputinta de a o face.Sigur avea permis de ceva ani,insa nu sunt convins ca isi mai impunea disciplina pe care o avea cu peste 22 de ani in urma.De aptitudini nu pomenesc .Intamplator am invatat sa conduca peste 800 de viitori conducatori auto.Primul lucru pe care-l spuneam era acela ca volanul poate insemna placere si utilitate sau nenorocire.Adica viata ratata ,a ta sau a altora.Ce vad acum ;nepasare ,nesimtire ,lipsa de responsabilitate,necunoasterea autovehiculului ,lipsa de reactie in situatii critice ,nerespectarea legilor ,bune sau proaste cum sunt.Mai pe scurt ;cultivi ciulini ,ciulini culegi.

Cautam primele reactii de bucurie la un nou inceput de an, am dat peste drama asta cu primul motociclist ucis in 2012, cumplita senzatie de "deja vu". Pozitia lui Virgil mi se pare cea mai echilibrata poate si pentru ca 2011 a fost pentru mine anul intimplarilor irationale in trafic. In nu mai putin de 3 rinduri au intrat peste mine automobilisti in conditii de perfecta vizibilitate in care parea ABSOLUT IMPOSIBIL sa nu ma fi vazut.Daca nu eram "vulpoi batrin" eram lovit in toate situatiile din plin. Am fost astfel obligat sa iau masuri exceptionale.

 

Era prea frig (poate 7-8 grade) pentru ca chopperistul sa fi mers macar cu viteza sa de croaziera(cam 90-100). Eu cred ca avea 75-90 si ca se deplasa pe banda 1 ca sa scape de "vitejiile" bolizilor care testau autostrada. Avea probabil sufletul plin de bucurie, iesise la prima plimbare in noul an. A vazut apoi autoturismul care incetinea in fata lui aparent fara un motiv si normal fara semnale si in mod reflex, s-a asigurat si a iesit pe banda a 2-a ca sa-l evite. Pentru ca sa se pomeneasca apoi brusc ca ii taie fata. Saracul de el, a frinat cit a putut, a voblat si s-a dus tiris spre moarte, asa a fost sa fie.

 

Mosul ala nu l-a vazut, pot paria ca nu l-a vazut. Sau l-a vazut cu ochii dar nu cu procesorul neuronal imbatrinit si stresat de porcaria de manevra pe care urma sa o faca. Nu cred ca a avut importanta faptul ca s-a intimplat pe autostrada, se putea intimpla oriunde inclusiv in oras.

Circulati cu mare atentie in intersectii, cu si mai mare atentie in zona de benzinarii sau supermarketuri si incercati sa cititi ce vor face partenerii de trafic. Daca cineva incetineste aparent fara motiv, e intotdeuna suspect.Poate ca mestereste la gps, sau isi cauta tigarile, dar e foarte probabil ca se pregateste de o porcarie ilegala si potential mortala pentru voi.

 

Cred ca nu asi fi scris aici daca eu personal, presat de intimplarile fara precedent provocate de ABSENTA CRITERIILOR SERIOASE DE SELECTIE PT AUTOMOBILISTI nu asi fi gasit o solutie SALVATOARE in majoritatea cazurilor pe care v-o propun acum voua si pe forumul mare:

 

Stiu ca nu va place, stiu ca e antiimagine dar va rog FOLOSITI anul asta VESTA REFLECTORIZANTA !! FACE MINUNI! De ce? Pentru ca "trezeste " din amorteala prin asemanare cu " politia rutiera calare" creiere obosite cum a fost cazul aici.

Chiar si chopperistii ar trebui sa o poarte macar in afara orasului.Pentru cei care umbla zilnic si mai ales tot anul eu zic ca a devenit moralmente obligatorie. Daca saracul om avea vesta cel putin 80% ca scapa. Altfel destinul si-a urmat cursul

RIP! :rose:

post-4028-0-43995000-1325577909_thumb.jpg

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa-mi dau cu parerea despre cel care a incercat sa intoarca.Cu siguranta greseala lui nu tine in totalitate de respectarea legilor ,ci poate si din neputinta de a o face.Sigur avea permis de ceva ani,insa nu sunt convins ca isi mai impunea disciplina pe care o avea cu peste 22 de ani in urma.De aptitudini nu pomenesc .Intamplator am invatat sa conduca peste 800 de viitori conducatori auto.Primul lucru pe care-l spuneam era acela ca volanul poate insemna placere si utilitate sau nenorocire.Adica viata ratata ,a ta sau a altora.Ce vad acum ;nepasare ,nesimtire ,lipsa de responsabilitate,necunoasterea autovehiculului ,lipsa de reactie in situatii critice ,nerespectarea legilor ,bune sau proaste cum sunt.Mai pe scurt ;cultivi ciulini ,ciulini culegi.Se pot cosi daca totusi ies ,numai ca tre sa existe si dorinta de a face asta.Condusul in zilele noastre este un drept dat parca de insusi cartonul pe care scrie "permis" si nu de capacitatea de a face acest lucru.Ai carton ,ai dreptul.Dar realitatea ne arata ca de fapt totul este doar hartii cu stampile si nu raspundere si pricepere.Asta este doar inceputul carnagiului in Romania.Daca nu se apuca de cosit, ne vor napadi ciulinii pana ne vor sufoca. Am incercat sa adorm dar nu pot.

 

"Primul lucru pe care-l spuneam era acela ca volanul poate insemna placere si utilitate sau nenorocire.Adica viata ratata ,a ta sau a altora.Ce vad acum ;nepasare ,nesimtire ,lipsa de responsabilitate,necunoasterea autovehiculului ,lipsa de reactie in situatii critice ,nerespectarea legilor ,bune sau proaste cum sunt.Mai pe scurt ;cultivi ciulini ,ciulini culegi."

 

Trebuie scris asta undeva MARE ce-ai zis mai sus. Ieri am venit din Austria in Romania cu masina si m-a lovit peste cap realitatea de pe drumurile de aici. Chiar am venit pe Arad - Timisoara si m-au orbit 90% din oamenii de pe sens invers cu faza lunga. Altii cu becuri xenon neprevazute si nereglate la care faza lunga era la fel cu cea scurta in spatele meu. E trist si ma deranjeaza ca nu se respecta legea in România.

 

Sincere condoleante familiei. R. I. P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Comentariile sunt de prisos in acest caz. Ce dreaq sa mai zici? Pt mine e destul de clar. Un ignorant nenorocit ajuns la o varsta oarecum inaintata intoarce (sau incarca sa intoarca) dintr-o bucata pe un rahat de semi-autostrada pt ca asa stie el - se poate intoarce oriunde ai loc. Asa a apucat el timpurile, asa se circula pe vremea lui cand intalneai o masina la 2 ore si maxim un motor pe zi.... In prostia lui, probabil ca nici nu se simte prea vinovat, asa stie si animalul... e poarta deschisa la tarc, poti sa iesi la pascut.

Tinand cont de faptul ca in momentul ala avea soarele in spate si chiar lucea bine, se prea poate ca sa se fi uitat in oglinda si sa nu fi vazut nimic, sa-si fi zis in sinea lui "dac-o iau incet asa, n-o fi bai", plus ca, pentru a trece printre barele de sustinere a parapetului (care exista in acea zona)trebuia sa mearga incet, ca doar n-o fi fost vreun as al volanului sa intoarca cu frana de mana ca si Ken Block p-acolo . .

. . In alta ordine de idei, cine e bosorogu? cum de nu a aparut nimic pe tvr, protv, national, realitati, antene si alte treburi care cu asta se hranesc . . , doar pe http://aradinfo.ro/stiri-arad/un-motociclist-aradean-si-a-pierdut-viata-pe-autostrada-arad-timisoara-foto/id-1471# si mai nou pe http://www.aradon.ro/primul-motociclist-mort-pe-autostrada-arad-timisoara/1034979, in ambele i se musamalizeaza vina "PolițiÂştii spun că Âşoferul a schimbat, se pare, brusc banda de mers, probabil fără să se asigure, iar motociclistul, care era în spatele lui, a ajuns sub roata din stânga față a maÂşinii." Masina implicata, daca nu ma insel e un Renault Fluence, pretul second la asa ceva incepe de la 9000 de euroi, cati bosorogi de 81 de ani isi permit o astfel de masina in romania? din pensie? sau poate n-o fi fost a lui . . oricum, foarte probabil sa se musamalizeze tot si sa iasa de vina motociclistul . .

. . si io care ma gandeam sa ma linistesc sa raman la chopere . .

R.I.P. si mult noroc la restu lumii, ca se pare ca "asfalt uscat" nu e de ajuns . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putea sa-i bata soarele si din gura! era banda continua, n-avea voie sa intoarca!!

Bine ca au schimbat Codul Rutier si nu i-au modificat decat amenzile.... in continuare vor exista cretini care sa intoarca linie continua, in continuare vor exista copii de 10 ani pe scutere, in continuare se va trece pe rosu pentru ca oricum politia nu e acolo niciodata...

 

Bafta tuturor!

Si sa n-avem parte niciodata de probleme in trafic!!

 

RIP, mane!

Condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. . In alta ordine de idei, cine e bosorogu? cum de nu a aparut nimic pe tvr, protv, national, realitati, antene si alte treburi care cu asta se hranesc . . , doar pe http://aradinfo.ro/stiri-arad/un-motociclist-aradean-si-a-pierdut-viata-pe-autostrada-arad-timisoara-foto/id-1471# si mai nou pe http://www.aradon.ro/primul-motociclist-mort-pe-autostrada-arad-timisoara/1034979, in ambele i se musamalizeaza vina "PolițiÂştii spun că Âşoferul a schimbat, se pare, brusc banda de mers, probabil fără să se asigure, iar motociclistul, care era în spatele lui, a ajuns sub roata din stânga față a maÂşinii." Masina implicata, daca nu ma insel e un Renault Fluence, pretul second la asa ceva incepe de la 9000 de euroi, cati bosorogi de 81 de ani isi permit o astfel de masina in romania? din pensie? sau poate n-o fi fost a lui . . oricum, foarte probabil sa se musamalizeze tot si sa iasa de vina motociclistul . .

. . si io care ma gandeam sa ma linistesc sa raman la chopere . .

R.I.P. si mult noroc la restu lumii, ca se pare ca "asfalt uscat" nu e de ajuns . .

 

azi de dimineata la stirile pro tv a fost un reportaj despre accident

Articol ProTV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. ce casca avea de nu l-a protejat?

 

 

Mai conteaza? Mori si cu Shoei si cu MT, daca pici "cum trebuie". Din poze se vede un G-Mac Maxx. O casca nici rea nici buna. Da' degeaba.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina implicata, daca nu ma insel e un Renault Fluence, pretul second la asa ceva incepe de la 9000 de euroi, cati bosorogi de 81 de ani isi permit o astfel de masina in romania? din pensie? sau poate n-o fi fost a lui . . oricum, foarte probabil sa se musamalizeze tot si sa iasa de vina motociclistul . .

 

E un Renault Laguna, dupa 2005.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legi de cacao. Ar trebui ca atunci cand iesi la pensie sa dai iar examan daca vrei permis ,daca nu, sa ti se retraga permisul ca nu mai ai nevoie de el ,doar esti pensionar.

Mai exista legea cu analizele medicale obligatorii cu frecventa marita in functie de varsta.E buna dar degeaba ca daca astia in varsta ies pe strada doar din an in paste ,politia afla doar dupa un eventual accident ca nu si le-au facut.Ar trebui sa li se trimita scrisori acasa ca au permisul suspendat pana vin cu dovada analizelor la politie.

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(Si) Lipsa parapetilor pentru separare a sensurilor de circulatie pe autostrada si-a spus cuvantul.

Alături de starea tehnică Âşi performanțele de siguranță ale vehiculelor rutiere Âşi de comportamentul participanților la traficul rutier, siguranța infrastructurii rutiere este un element determinant pentru siguranța rutieră.

 

În prezent cadrul general de evaluare a siguranței infrastructurii rutiere este stabilit prin Legea nr. 265/2008 privind auditul de siguranță rutieră, adoptată în 7 noiembrie 2008.

Fiind prima reglementare din acest domeniu, Legea nr. 265/2008 a stabilit un sistem de concepte, o construcție instituțională Âşi mod de lucru necesare auditării proiectelor Âşi drumurilor existente din punctul de vedere al siguranței. De altfel, s-a dovedit că în forma adoptată nu a putut fi aplicată, iar Institutul de Siguranță Rutieră nu s-a organizat Âşi nu a funcționat niciodată.

 

Auditul sigurantei rutiere : Scopul auditului de siguranta rutiera consta in asigurarea si cresterea gradului de siguranta a circulatiei pe drumurile publice, prevenirea pierderii de vieti, a vatamarii integritatii corporale a persoanelor si a pagubelor materiale produse in urma accidentelor de circulatie.

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca un om/motociclist omorat de taxele platite STATULUI

Nu-s fan autoritati, dar lasati-o mai moale cu "vina statului ca nu a pus garduri". E plina Europa de drumuri europene si autostrazi fara garduri. Pur si simplu senilul ala e principalul vinovat de accident. Si toti care i-au permis sa se suie la volan, psihologul care nu l-a testat rigutos, oftamologul care i-a dat OK-ul, etc. Daca puneau garduri si se furau asa cum se intampla frecvent pe A1 si A2, cine mai era de vina? Tot autoritatile ca nu le-au pazit cu badigarzi din metru in metru?

 

Pur si simplu mortaciunea aia nu avea ce sa mai caute la volan. Ori e chior ori e idiot, in ambele cazuri trebuia sa pice medicalul. Politistii cer de mult medicale obligatorii dar sunt prea multi orbi care ar pica testarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...