Sari la conținut

Accident mortal autostrada Arad Timisoara


rob_debruce
 Share

Postări Recomandate

Despre starea anvelopelor ale motocicletei nu se vorbeste nimic, numai Statul trebuie sa ne poarte de grija. La ce ne foloseste ca murim ca oile?

nu cred ca daca erau cauciucuri mai bune s-ar fi schimbat ceva in dinamic accidentului ,avand in vedere temperatura de afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 266
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parerea mea: autorul moral al accidentului este administratorul drumului care a permis circulatia in conditiile in care acesta nu indeplinea cerintele categoriei din care face parte. Asadar SNADNR suge! Sau mai exact are o viata pe constiinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: autorul moral al accidentului este administratorul drumului care a permis circulatia in conditiile in care acesta nu indeplinea cerintele categoriei din care face parte. Asadar SNADNR suge! Sau mai exact are o viata pe constiinta.

 

buna parere...dar ce ne facem cind or cadea oamenii si in prapastii, ca nici Transfagaraseanul si nici Transalpina, si nici drumul la Cota 1400 nu au parapeti?...nu, nu cred ca SNADNR e de vina ca soferul a initiat intoarcerea peste dunga dubla continua...se intampla asta frecvent , chiar si in orase, mai ales in dreptul benzinariilor...Mircea Lucescu de ce a taiat la stanga calea tramvaiului?...in aceste situatii grosul vinei este la "participanti".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna parere...dar ce ne facem cind or cadea oamenii si in prapastii, ca nici Transfagaraseanul si nici Transalpina, si nici drumul la Cota 1400 nu au parapeti?...nu, nu cred ca SNADNR e de vina ca soferul a initiat intoarcerea peste dunga dubla continua...se intampla asta frecvent , chiar si in orase, mai ales in dreptul benzinariilor...Mircea Lucescu de ce a taiat la stanga calea tramvaiului?...in aceste situatii grosul vinei este la "participanti".

Se mai întâmplă Âşi evenimente cu deznodământ fericit când în locul motociclistului e un camion sau tramvai.... Sănătate cocalarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general accidentul se intampla din cauza punctelor slabe ale soferului sau motociclistului, o greseala repetata si necorectata devenita obisnuinta intro rea zi se transforma in catastrofa (cazul Lucescu si alte milioane) faza este ca suntem avertizati de catre natura in mii de feluri dar continuam sa ignoram pana vine dezastrul.. desigur ca nu bagam in oala asta ghinionul !! Prostia sau necunoasterea nu este ghinion !!

Am un prieten de 51 de ani care pana acum o luna avea o superba motocicleta yamaha R1 cumparata de noua in 2006.. in urma unui banal accident a ramas fara motocicleta, s-a speriat de un caine si a blocat fata, motorul s-a dus intr-un parapet si a ricosat in fata unui camion(este un morman de fiare )el nu a patit nimic. A mai scapat motoreta pe jos exact din acelas motiv ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io cred ca soimulmaltez este de fapt MO, sub acoperire...

Amice, inainte sa mai postezi, citeste dreacului cu voce tare ce vrei sa spui, sau posteaza numai la "FUN".

Indiferent de subiect, vei fi bancul zilei!

Scuzele mele pentru off-topic.

 

Si eu mi-am spus asta in gand, dar daca insisti.. acum hai sa aflam ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu mai poluam topicul, totusi aici este vorba depre un motociclist care a murit in circumstante urate., nu despre un amarat de user care vorbeste numai prostii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu mai poluam topicul, totusi aici este vorba depre un motociclist care a murit in circumstante urate., nu despre un amarat de user care vorbeste numai prostii.

 

..."un amarat de user care vorbeste numai prostii"...daca la 41 de ani atat te duce mintea sa te exprimi despre cineva pe care nu-l cunosti, numai pt. ca te incearca un sentiment de inferioritate intelectuala citind diferite postari, ma dezgusta profund si imi arata ca bunul-simt al autocenzurii nu-ti functioneaza...regret dar nu-ti pot acorda tie si postarilor tale mai mult consideratie decat cea acordata unui betiv cazut sub masa intr-o carciuma sordida de gara de provincie, care si-a vomitat pe haine...Atat poti, atat scrii!

 

Scriind "Hai sa nu mai poluam topicul"...nu esti ipocrit?...tu nu poluezi?..de ce scrii?..sau la tine nu se aplica?...cum spuneam, sint dezgustat...pt. ca stiu in Sibiu si "motociclisti neadevarati", dar oameni de caracter....

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca toti care-ati postat pe acest topic, sau pe la accidente in general ati pune tot atata anergie si desavarsire in crearea unor campanii adresate atat conducatorilor de masini si cat si motociclistilor... ar fi mare lucru!

Stiu.. e greu cu unitatea caci fiecare avem orgolii si suntem mai motociclisti decat altii.... insa, doar 10% din energia irosita pe forum s-ar si manifesta in ceva concret... tare-ar fi bine!!!

Nu credeti?

 

Asa ramanem doar cu vorbitul si, maine - poimaine, draq stie, poate-ti vine si tie randul! Draq stie in ce fel si mod stupid!!

Aaa.. si nu-mi zice ca tie nu ti se poate intampla, ca tu esti cu prea mult skill...

Nici amaratul asta, fie-i tarana usoara, nu s-a gandit ca o sa moara in acea zi doar din cauza unei banale plimbari pe autostrada, pe care toti o cunoastem a fi mult mai sigura decat mersul in oras!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca toti care-ati postat pe acest topic, sau pe la accidente in general ati pune tot atata anergie si desavarsire in crearea unor campanii adresate atat conducatorilor de masini si cat si motociclistilor... ar fi mare lucru!

Stiu.. e greu cu unitatea caci fiecare avem orgolii si suntem mai motociclisti decat altii.... insa, doar 10% din energia irosita pe forum s-ar si manifesta in ceva concret... tare-ar fi bine!!!

Nu credeti?

 

Asa ramanem doar cu vorbitul si, maine - poimaine, draq stie, poate-ti vine si tie randul! Draq stie in ce fel si mod stupid!!

Aaa.. si nu-mi zice ca tie nu ti se poate intampla, ca tu esti cu prea mult skill...

Nici amaratul asta, fie-i tarana usoara, nu s-a gandit ca o sa moara in acea zi doar din cauza unei banale plimbari pe autostrada, pe care toti o cunoastem a fi mult mai sigura decat mersul in oras!

 

azi era sa ma rada o proasta in masina de SCOALA cu tot instructor cred ca eram la urgente sau mort daca nu aveam 2 secunde sa fug dar apoi la 60 km/h cand iti intoarce unu ... orcum ma imbat azi .......nici ca pieton nu e usor !!!

Editat de Cristi_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand un om moare dintr-un asemenea gest prostesc si stupid ce nici macar nu ii apartine, nu cred ca e loc de mistouri...Nu e nimic rau ca incercam sa intelegem cauza, dinamica producerii unui accident.E greu sa prevezi chiar tot pe sosea, cat de bun ai fi ( cazul de fata de ex ). Eu postez la rubrica asta si uneori trag unele concluzii( in situatiile in care mi se par clare circumstantele )cu speranta ca cineva le vede, poate chiar unii soferi nemotociclisti ajunsi cumva pe acest forum si inteleg sa fie mai atenti,sa nu se grabeasca, sa nu faca manevre prostesti ca si in cazul de fata.

Multe accidente se produc din cauza grabei, din cauza vitezei, din cauza deciziilor gresite ale unui singur participant la trafic. Altele din cauza ambilor participanti care fac in acelasi timp diverse greseli.Multi nu cunosc codul rutier.Multi au uitat chestii esentiale, inclusiv acest batran sofer. Cineva se intreba cine este soferul si ce ,invarte" sau a ,invartit".Astfel vedem care categorie sociala are mai mult respect pentru viata si legi. Ar trebui sa ne facem un obicei din a posta la aceasta rubrica poza victimei alaturi de cea a calaului, pentru eternitate si spre aducere aminte. Daca cineva are posibilitatea si se considera necesar, postati pozele celor doi sub care sa treceti calitatea de victima si calau.

 

 

o dedicatie pt.tipul cu ochelari de soare,care intrebat ce face motociclistul ( eu ) a zis nu stiu:ESTI BATRAN SI MUCII ITI CURA ( regionalism CURG) O SA MORI F........ IN GURA

post-65518-0-59787200-1326218890_thumb.jpg

post-65518-0-48154200-1326218973_thumb.jpg

post-65518-0-90672000-1326219153_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..."un amarat de user care vorbeste numai prostii"...daca la 41 de ani atat te duce mintea sa te exprimi despre cineva pe care nu-l cunosti, numai pt. ca te incearca un sentiment de inferioritate intelectuala citind diferite postari, ma dezgusta profund si imi arata ca bunul-simt al autocenzurii nu-ti functioneaza...regret dar nu-ti pot acorda tie si postarilor tale mai mult consideratie decat cea acordata unui betiv cazut sub masa intr-o carciuma sordida de gara de provincie, care si-a vomitat pe haine...Atat poti, atat scrii!

 

Scriind "Hai sa nu mai poluam topicul"...nu esti ipocrit?...tu nu poluezi?..de ce scrii?..sau la tine nu se aplica?...cum spuneam, sint dezgustat...pt. ca stiu in Sibiu si "motociclisti neadevarati", dar oameni de caracter....

 

Esti cel mai certaret iuzer, te ai luat de a nu stiu cata persoana, care nu da dreptate prostiilor si te ironizeaza pentru ce debitezi. Baiatule, ia ti sfaturile si puneti le singur in aplicare, pe barba ta. Sunt satul de tine si de jignirile tale.

 

 

Da domnule, am inteles absolut toti : tu esti destept si bun si ai idei minunate - restu' sunt prosti si sordizi si dezgustatori, toata lumea a inteles cat de cult esti din cauza ca ai scuter, toata lumea a inteles ca ai dreptate, toata lumea te respecta si mai presus de toate am vazut toti ca esti foarte matur.

Acum pleaca de pe topicu' asta cu omul care a murit si du-te si fa-ti o statuie in curte, cu tine calare pe scuter. Sanatate multa !

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soimulemaltez, fiul meu este, probabil,cam de aceeasi varsta cu tine, poate putin mai adolescentin.

Cu deosebirea ca el este bine-crescut si cu bun simt.

Si inteligent.

Asa a fost invatat, din familie.

Restul este mostenire genetica.

 

In ceea ce te priveste, iti doresc in continuare o viata frumoasa.

Depinde de pe ce nivel privesti viata asta, ca sa o vezi frumoasa.

Tu esti sigur ca esti fericit, pe noi, astia de sub masa, ne cam umfla rasul.

Nu, nu radem de tine, doar ca ne pufneste rasul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SPAM!!!...ai tendinte de lider, vorbesti in numele tuturor...e faza incipienta?..sau ti se intampla de mult timp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce topicuri se cearta unii....

Indiferent ca e vorba despre un accident mortal, un anunt de vanzare sau o simpla postare pe forum....apar discutii contradictorii aprinse...........I love Romania !!!

 

RIP !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SPAM!!!...ai tendinte de lider, vorbesti in numele tuturor...e faza incipienta?..sau ti se intampla de mult timp?

 

Bai baiete,

Eu unul cred ca ai probleme pe la mansarda!!!

 

Pacat de motociclist

RIP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iorgule, asta se intampla pentru ca respectul pentru cei morti nu vinde, nu aduce bani deci din punctul lor de vedere nu conteaza ce-i aici.

 

Motociclistului sa-i fie tarana usoara si Dumnezeul sa-l odihneasca!

 

 

Discutii de genul "cine/ce a facut" sunt de prisos aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca toti care-ati postat pe acest topic, sau pe la accidente in general ati pune tot atata anergie si desavarsire in crearea unor campanii adresate atat conducatorilor de masini si cat si motociclistilor... ar fi mare lucru!

Stiu.. e greu cu unitatea caci fiecare avem orgolii si suntem mai motociclisti decat altii.... insa, doar 10% din energia irosita pe forum s-ar si manifesta in ceva concret... tare-ar fi bine!!!

Nu credeti?

 

Asa ramanem doar cu vorbitul si, maine - poimaine, draq stie, poate-ti vine si tie randul! Draq stie in ce fel si mod stupid!!

Aaa.. si nu-mi zice ca tie nu ti se poate intampla, ca tu esti cu prea mult skill...

Nici amaratul asta, fie-i tarana usoara, nu s-a gandit ca o sa moara in acea zi doar din cauza unei banale plimbari pe autostrada, pe care toti o cunoastem a fi mult mai sigura decat mersul in oras!

 

 

Intr-adevar mare dreptate, cred ca mai bine in loc sa dam cu ripuri si sa ne certam din cauza postarilor din spatele calculatorului, care in fata nu le-am zice, in spatele pc-urilor toti suntem numai eroi, eu zic ca ar trebui dupa parerea mea facute actiuni ample, defilari, prin judete cu moto pentru a intelege si persoanele care circula cu vehicule ce au mai mult de 2-3 roti, ca suntem si noi pe langa ei, dar totodata trebuie sa scadem si teribilismul tinerilor urcati pe motoare, care daca si-au luat un motor puternic necesita sa-l si exploateze la capacitati maxime! Sincer inca nu cunosc prea mult/bine lumea motociclismului dar in ultima vreme am urmarit foarte mult forumul, si nu mi se pare normal cand este un topic deschis pentru o cauza, sa ne jignim, sa ne credem mai tari si mai destepti, daca suntem o comunitate destul de restransa fata de cele pe 4 roti eu zic ca ar trebuie sa fim precum fratii, sa ne ajutam, sa lasam orgoliul deoparte, pentru ca niciodata nu vei shtii cand doamne fereste patesti si tu ceva din cauza altora, eu am avut accident cu conserva din cauza altui conservar, deoarece respectul intre soferi in romania nu exista, este doar ambitii prostesttiiiii! Odata cu schimbarea permisului dupa ce experia as introduce un sistem de redobandire al cunostiintelor printr-un examen obligatoriu! Haideti sa ne unim si sa facem ceva pentru noi!!

 

Tarana sa-i fie usoara bietului motociclist ca a murit nevinoat in prima zi a anului si pe langa asta din cauze nedemne pentru un astfel de om!

 

Rog pe cei mai experimentati sa deschida un topic si sa incercam sa facem o mica schimbare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altu' !

 

 

 

Tu crezi ca in Croatia/Italia sau Germania pe timpul constructiei vreunei autostrazi, vine vreunu' sa sustina o asemenea porcarie?!?!?.

 

 

Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic,pentru ca in alte parti aceste lucruri sunt reglementate intr-o maniera diversa.Nu doar in timpul,ci si dupa constructia acesteia.Si vin cu un exemplu..cu toate ca Italia nu e prea departe de Romania,spirit latin adica insa arunca o privire aici:

 

 

 

http://www.gazzettino.it/articolo.php?id=146308

 

P.S Cu accidentul mortal de pe podul Otopeni ce sa mai intamplat?

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic,pentru ca in alte parti aceste lucruri sunt reglementate intr-o maniera diversa.Nu doar in timpul,ci si dupa constructia acesteia.Si vin cu un exemplu..cu toate ca Italia nu e prea departe de Romania,spirit latin adica insa arunca o privire aici:

http://www.gazzettino.it/articolo.php?id=146308

 

Da, dar in niciun caz nu vor opri circulatia pe un intreg tronson. Se pun limite(cum sunt si pe portionea de aici, cu pricina), iar participantii la trafic, belesc mai mult ochii decat noi. Ca suntem latini si luam viata la misto mai mult ca ceilalti.. asta este si motivul accidentului.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

condoleante :( offff

 

de neinteles ... stupid si multi putini de "daca" existau si pe niciunul nu l-a constientizat si aplicat preventiv soferul volanului aflat in armura sa de "viteaz".... un tampit ...

 

pacat , maree pacat si grea povara va avea de dus in fata Dlui cel ce ia viata de om.

Editat de DDU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...