Sari la conținut

Bare transport moto


Postări Recomandate

Salut,

 

Imi face cu ochiul o chestie de genul: Carrying rack

 

As dori sa stiu daca stiti ceva despre aceasta modalitate de a-ti transporta mobra, din cate vad pretul e muuuuuult sub ceea ce inseamna o remorca, iar daca ai nevoie sa iti transporti doar motocicleta ta, cred ca e o alternativa ieftina.

 

Cel mai mult ma intereseaza daca se poate monta pe tipul nostru de carlig (cel cu nuca).

 

Mersi anticipat de raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Imi face cu ochiul o chestie de genul: Carrying rack

 

As dori sa stiu daca stiti ceva despre aceasta modalitate de a-ti transporta mobra, din cate vad pretul e muuuuuult sub ceea ce inseamna o remorca, iar daca ai nevoie sa iti transporti doar motocicleta ta, cred ca e o alternativa ieftina.

 

Cel mai mult ma intereseaza daca se poate monta pe tipul nostru de carlig (cel cu nuca).

 

Mersi anticipat de raspunsuri

 

pe nuca direct nu se poate monta, dar daca ai carlig cu suruburi cred ca se poate rezolva... si eu m-am gandit sa fac o inventie de genul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a mai discutat problema, tot pe aici.

raman la parerea mea ca nu e o solutie viabila decat daca ai masina maaare.

 

imagineaza-ti 200 kg care atarna in "afara" masinii, cum arata si cum se lasa suspensiile la masina aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parly poi daca faci sa bagi pe forum , eu sunt curios daca ar fi legal adica sa nu se ia politia de tine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te vei uita la sistemele de remorcare uzuale, vei observa ca e scris pe ele incarcare maxima verticala ( pe carlig ) 75 kg. Ca rezista la ceva mai mult e alta treaba insa sunt facute pt a tracta , la fel sunt gandite si prinderile pe sasiuluin cele 6-8 puncte. De asemenea , daca ai tractat o remorca , probabil iti este cunoscut faptul ca e recomandabil sa o incarci in asa fel incat sa fie echilibrata , deci protapul remorcii sa nu transmita incarcari suplimentare de la remorca spre suspensia spate a masinii . Pe de alta parte , sansele sa depasesti gabaritul autoturismului sunt mari - in laterale ma refer. Legislatia - codul rutier - este clara din acest punct de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este legal suportul ala..dar initiatorul topicului stie asta, pt ca prima lui motocicleta a cumparat-o de la un amic de-l meu, care are astfel de suport pe un Kia Spartage. Suportul l-a facut singur, la taica'su la atelier..

Din cate imi amintesc, al lui e prins pe transversala spate, unde vine ansamblu carlig ( vb de cea care leaga lonjeroanele ).

Nu o data i-a fost atrasa atentia cu privire la faptul ca NU este omologat si legal...

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Imi face cu ochiul o chestie de genul: Carrying rack

 

As dori sa stiu daca stiti ceva despre aceasta modalitate de a-ti transporta mobra, din cate vad pretul e muuuuuult sub ceea ce inseamna o remorca, iar daca ai nevoie sa iti transporti doar motocicleta ta, cred ca e o alternativa ieftina.

 

Cel mai mult ma intereseaza daca se poate monta pe tipul nostru de carlig (cel cu nuca).

 

Mersi anticipat de raspunsuri

ceea ce se vinde in anunt e ptr moto de TRIAL care e mult mai mica si mai usoara. deci se incadreaza ca gabarit cu masina si cu greutatea intra in ceea ce recomanda instructiunile de carlig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut multe anunturi si filmulete pe youtube cu astfel de rack-uri. Anuntul scrie ca se potriveste pentru orice mobra pana in 150 kg, un cross face cel mult 150 la plin, de aia ma gandeam ca e o solutie buna pentru a-mi transporta motorul. Yzu, nu stiam ca e ilegala (neomologata), nu stiu de unde ti-a venit ideea ca stiam eu ca Andrei are nu stiu ce masina cu o astfel de chestie ...

 

Ok, deci e clar, solutia nu e viabila din niciun punct de vedere ... nasol :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te complica cu chestii nesigure gen rack-ul ala, daca se rupe carligul de tractare de la masina ta (facut sa reziste doar pana la 75kg), ai facut praf si motocicleta, si, doamne fereste, mai faci si accident.

Daca nu ai bani, ia un jaf de remorca, dar inmatriculata sa fie. Ii dai jos obloanele, ii confectionezi o sina din cornier si gata remorca.

Eu pe a mea am dat 500 lei, m-au mai costat 100 lei materialele pentru sina (cornier+tabla) si asa circul de 1 an cu ea. Si mai stiu pe cineva care si-a luat o remorcuta cu 400 lei, tot asa, mica, deci ocazii se mai gasesc.

 

Eu am gasit-o pe okazii.ro pe a mea.

post-14539-0-44825500-1325692084_thumb.jpg

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yzu, nu stiam ca e ilegala (neomologata), nu stiu de unde ti-a venit ideea ca stiam eu ca Andrei are nu stiu ce masina cu o astfel de chestie ..

 

Pai ma gandeam ca daca stii dedalii de ,motorul lui (tinand cont ca sunteti consateni si ati si facut afaceri ...sa nu mai zic de impartasirea aceeasi pasiuni )...poate ii stii si masina.

In fine, cert e ca eu nu iti recomand un astfel de suport.

In Ungaria si in Germania, daca ai rabdare sa cauti, gasesti remorca si la 100 de euro.

Am gasit in primavara anului trecut la 150 de euro, Stema, de un motor, cu acte si perfect functionala...deci okazii sunt. Doar timp si bani sa ai.

Plus 100 de euro carlig...in cazul in care nu ai.

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am mai gandit la un sistem in care prind doar roata fata si scot lantul si o tarai dupa mine ca remorca... atunci nu mai iese din gabaritul masinii.

 

Doar ca....orice vehicul tractat de catre masina trebuie sa fie inmatriculat. Indiferent ca il tractezi doar cu o roata pe asfalt sau cu ambele.

Ai mobra inmatriculata?

 

Asta ca sa nu mai vorbim de omologarea "dispozitivului", acolo poate se leaga politia de tine, poate nu...dar treaba cu inmatriculatul e clara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am mai gandit la un sistem in care prind doar roata fata si scot lantul si o tarai dupa mine ca remorca... atunci nu mai iese din gabaritul masinii.

 

Ma gandesc ce se alege din cauciucul tau de spate cand ajungi la destinatie. O sa fie bun sa te plimbi cu grija pe forestier.

Uite ce inseamna sistemele de transport ingenioase. Au dezavantaje cate odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...