Sari la conținut

SUEDIA


WHITE RAVEN
 Share

Postări Recomandate

Man, la vara poate ne vedem pe la jumatea drumului sau poate in alta parte....

Ma bate gandul sa il inmatriculez anul asta asa ca am ceva planuri de calatorie :-)

 

 

ar fi tare mai ales ca nu suntem departe. numai ca plimbarile lugi in vara asta or sa vina dupa jumatea lui iulie. pana atunci am multe pe cap... :friends:

 

Man, la vara poate ne vedem pe la jumatea drumului sau poate in alta parte....

Ma bate gandul sa il inmatriculez anul asta asa ca am ceva planuri de calatorie :-)

 

 

ar fi tare mai ales ca nu suntem departe. numai ca plimbarile lugi in vara asta or sa vina dupa jumatea lui iulie. pana atunci am multe pe cap... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

19.03.2012:

 

hello,

 

am citit intregul topic si totusi n-am gasit o informatie utila despre costurile inmatricularii unui motor in Suedia.

 

detine careva dintre voi informatia asta? si-a inmatriculat careva motorul din romania in Suedia? daca da, please share it. ar ajuta mai mult decat pretul unui kg de ardei... :cheers:

 

probabil voi ajunge si eu in curand in Suedia si nu stiu ce sa fac: sa-mi transcriu motorul actual acolo sau sa-l vand si sa-mi iau acolo altul....

 

 

--------------------------------------------------

 

 

 

Update 22.03.2012:

 

Chiar n-a inmatriculat nimeni un motor din Ro in Suedia, ca sa aflam la cat se ridica taxa de inmatriculare? Si care ar fi perioada admisa de lege pt. a circula cu numere romanesti? (ma cam tenteaza sa-mi duc motorul acolo si sa prelungesc perioada asta cat de mult posibil)

 

Sau nu exista bikeri romani pe-acolo? (exceptandu-l pe White Raven, care insa si-a cumparat Sportster-ul direct de-acolo)

Btw, @White Raven, care-ar fi preturile/taxele in cazul cumpararii unui motor din Suedia?

 

Sorry daca am lezat pe cineva cu kilu' de ardei, da' chiar mi s-a parut hilar sa gasesc astfel de info pe motociclism.ro si sa lipseasca informatii de baza precum cele despre inmatricularea motorului in Suedia. :cheers:

Editat de Razv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Incepand cu 10 mai o sa ma alatur si eu impreuna cu mobra comunitatii moto din suedia. Ca locatie o sa locuiesc in Borås ,la vreo 50 km de Gothenburg.Mi-ar face placere sa am cu cine sa ies la plimbari sau macar la o bere.

 

p.s.- Eu o sa incerc sa tin motorul cu numere de romania macar un an,pt. a evita costurile lor(impozit,asigurare).Sper in schimb sa nu am probleme cu militienii din cauza tobelor (mivv oval fara db-killer).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s.- Eu o sa incerc sa tin motorul cu numere de romania macar un an,pt. a evita costurile lor(impozit,asigurare).Sper in schimb sa nu am probleme cu militienii din cauza tobelor (mivv oval fara db-killer).

 

Dupa o prima cautare pe Google se pare ca sperantele de a circula fara griji pe perioade de ordinul lunilor/anilor cu numere romanesti in Suedia sunt cam desarte.

 

Am gasit aici:

 

http://www.transportstyrelsen.se/en/road/Importing-vehicles-and-verification-of-origin/FAQ/

 

o informatie de genul asta (si pare a fi site-ul oficial!), dar mai studiez...

 

"For how long am I allowed to use my vehicle in Sweden using my foreign registration?

A vehicle that are imported to Sweden, with the intention of registering it here, are only allowed to be used for seven days. This presumes that the vehicle has a valid foreign registration and traffic insurance."

 

Am contactat si-o prietena care e deja acolo, sper sa primesc detalii de la ea in curand, o sa le postez a.s.a.p.

Editat de Razv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Costa cam 200 euro (2000 SEK) sa inscri o masina/motoreta in suedia daca ea provine dintr-o tara UE. E un formular de completat si se trimite impreuna cu actele la rar-ul lor, dupa care te cheama ei. Aici in norvegia te pune sa o platesti din nou. Eu totusi as risca sa merg cu nr de ro....risc asta in norvegia cu masina dar nu m-a oprit nimeni pana acum. Daca te opreste o data poti sa le spuneti ca sunteti in trecere, dar te baga in sistem. a 2-a oara nu mai fuctioneaza si s-ar putea sa luati o amenda usturatoare.

 

Mare atentie si in suedia si in norvegia la condus, cum a zis si lotru astia sunt anesteziati la volan. Foarte foarte periculosi. Mai au obiceiul sa iti loveasca masina si sa fuga (te-ai astepta ca numai in ro).

 

Acum o intrebare pentru cei din suedia. Cum se merge pe E45? Vreau sa ma intorc cu masina si vreau sa merg pe E45 de la Storuman - Ostersund - Goteborg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

post-4210-0-39622300-1340436862_thumb.jpg

Salutare,

Incepand cu 10 mai o sa ma alatur si eu impreuna cu mobra comunitatii moto din suedia. Ca locatie o sa locuiesc in Borås ,la vreo 50 km de Gothenburg.Mi-ar face placere sa am cu cine sa ies la plimbari sau macar la o bere.

 

p.s.- Eu o sa incerc sa tin motorul cu numere de romania macar un an,pt. a evita costurile lor(impozit,asigurare).Sper in schimb sa nu am probleme cu militienii din cauza tobelor (mivv oval fara db-killer).

 

 

pai nu suntem la mare departare unul de altul... cam 200 de km... asa ca dupa iulie putem planifica o excursie !!

ceva poze din plimbarile prin skåne!!

post-4210-0-08364700-1340436899_thumb.jpg

Editat de WHITE RAVEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Hej,

 

Va saluta un SV rider din Bucuresti, relocata cu munca in Stockholm pentru un an sau mai mult.

Am ajuns aici la inceputul lui aprilie, dar motorul e inca acasa, as vrea sa o aduc la vara.

 

Ceva planuri de plimbari? Acum ca a venit si primavara...

Daca e vreun roman motociclist in Stockholm, astept un mesaj, poate iesim la o bere in cinstea focurilor de Valborg!

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

saluare

un camping ok cu casute in zona malmo

ma poate ajuta cineva cu o informatie

 

multam

 

cum se anumta vremea intr o saptamana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un camping ok cu casute in zona malmo

ma poate ajuta cineva cu o informatie

 

 

cum se anumta vremea intr o saptamana?

 

:google:

 

uite camping cu vedere la podul tau: http://www.malmo.com/tourism/hotels/camping.asp

 

uite si vremea: http://www.accuweather.com/en/se/malmo/314779/daily-weather-forecast/314779?day=6

Sa mai crezi in prognoze meteo e ca si cum ai crede in Mos Craciun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:google:

 

uite camping cu vedere la podul tau: http://www.malmo.com/tourism/hotels/camping.asp

 

uite si vremea: http://www.accuweather.com/en/se/malmo/314779/daily-weather-forecast/314779?day=6

Sa mai crezi in prognoze meteo e ca si cum ai crede in Mos Craciun!

vremea....ai inebunit...amanam cu o sapt plecarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Salutare fartatilor!

Intrebare intrebatoare. Intentionez sa cumpar o mobra din Suedia. S-ar gasi vreun haiduc care sa ma ajute in verificarea veridicitatii anuntului dat de suedez? Eventual daca se pricepe la Harley sa o si verifice nitelus? Astept un raspuns pe 0745.531399 Multam fain!

Detalii despre localitatea si adresa tipului discutam la telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fartatilor!

Intrebare intrebatoare. Intentionez sa cumpar o mobra din Suedia. S-ar gasi vreun haiduc care sa ma ajute in verificarea veridicitatii anuntului dat de suedez? Eventual daca se pricepe la Harley sa o si verifice nitelus? Astept un raspuns pe 0745.531399 Multam fain!

Detalii despre localitatea si adresa tipului discutam la telefon.

 

Exista un app care se numeste " mina fordon" bagi numarul de inmatriculare si iti apar toate detaliile posibile.

 

Iar pe adresa asta bagi numele proprietarului sau adresa si verifici daca coincid. Aici iti apar datele personale cati bani castiga ce masini moto are, toate informatiile astea sunt publice in suedia.

 

http://www.ratsit.se/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

salutare , am si eu o mica intrebare legata de un transport , vreau sa imi aduc mobra din galati in stockholm stie cineva o firma care se ocupa de trasport ? am incercat la atlassib si au spus ca ei nu transporta asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

wow chiar nu am mai intrat de mult pe aici vad ca ne am mai adunat cativa :)

Buna initiativa sa ne vedem la o plimbare acum in primavara .. eu locuiesc in Skåne la vreo 500 km sud de Stockholm dar ar fi super sa ne vedem si sa o pretrecem un pic romaneste :)) ... stiu ceva zone de camping forte faine prin Småland :)

 

hai sa va las un contact :

andrepana1985@gmail.com

tel: 0708 275 463 nr suedia

pe facebook ma gasitzi cu Andrei Pana, locatie : Klippan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow chiar nu am mai intrat de mult pe aici vad ca ne am mai adunat cativa :)

Buna initiativa sa ne vedem la o plimbare acum in primavara .. eu locuiesc in Skåne la vreo 500 km sud de Stockholm dar ar fi super sa ne vedem si sa o pretrecem un pic romaneste :)) ... stiu ceva zone de camping forte faine prin Småland :)

 

hai sa va las un contact :

andrepana1985@gmail.com

tel: 0708 275 463 nr suedia

pe facebook ma gasitzi cu Andrei Pana, locatie : Klippan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...