Sari la conținut

Kawasaki ER6N / ER6F


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Deocamdata imi ajunge bugetul de un er6 din 2005-2006, dar ma gandeam sa mai strang ceva pana in ian-feb, deoarece abea am terminat scoala si probabil exam pe traseu voi da pe la sfarsitul lunii sept, cand sezonul deja e aproape gata. + ca vreau ceva cat mai nou si bine intretinut, nu tin neaparat sa fie cu ABS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Ce parere aveti , pentru cineva de 1.85 inaltime si 84 kg Er-6n este prea mica ? Nu am incercat sa vad cum stau pe ea , e aceeasi pozitie ca pe fazer ?

eu am 90 de kg si 187, nu e mica (in poze pare mica), picioarele imi vin cam la fix jos...cat despre pozitie , e asemanatoare,dar nu identica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut.ce ulei folositi pt er6n/f??

 

sunt un proaspat posesor al unui er6n si vreau sa-i schimb uleiul si nu stiu ce ulei este bun.unii sunt de parere ca motul este cel mai bun,altii imi spun de bel-ray,motorex,castrol,ba ca trebuie 10w-40,ba ca 15w-50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia manualul de la motocicleta si vezi ce indice iti recomanda producatorul, si foloseste acel indice.

In ceea ce priveste marca de ulei, aici eu ti-as recomanda o marca produsa in afara Romaniei (indiferent care este ea). Pana la urma daca schimbi uleiul intre 7000 si 9000 km chiar nu mai conteaza ce marca este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti , pentru cineva de 1.85 inaltime si 84 kg Er-6n este prea mica ? Nu am incercat sa vad cum stau pe ea , e aceeasi pozitie ca pe fazer ?

Am un prieten cu FZ6 care a mers pe ER6N-ul meu si a zis ca sta ca pe bicicleta pe ea :)) Are cam 1.80...

In schimb, cand am mers si eu pe FZ6 am vazut ca este intr-adevar putin mai lung decat N-ul meu si din cauza asta cred ca e mai confortabil pentru voi astia mai lungi :P

Ca si inaltimea seii, sunt identice.

 

Cel mai bine te urci pe una si vezi cum stai, ca depinde de la om la om...

 

salut.ce ulei folositi pt er6n/f??

 

sunt un proaspat posesor al unui er6n si vreau sa-i schimb uleiul si nu stiu ce ulei este bun.unii sunt de parere ca motul este cel mai bun,altii imi spun de bel-ray,motorex,castrol,ba ca trebuie 10w-40,ba ca 15w-50.

Eu am pus pana acum Motul 7100 10-40, schimbat la vreo 5000km de fiecare data (cred ca o singura data asta vara am pus 20-50).

Ma gandeam si eu la Bel-Ray, dar un prieten cu ER6F a zis ca nu a simtit mare diferenta intre ele, si ca i se pare chiar ca face putin mai multa galagie...

 

In manual ai recomandat 10-40 in principiu, semisintetic parca.

 

Dar acum schimbi uleiul ca sa il bagi la iernat sau mai mergi cu el?

 

eu am 90 de kg si 187, nu e mica (in poze pare mica), picioarele imi vin cam la fix jos...cat despre pozitie , e asemanatoare,dar nu identica

Asta din poza e motoreta ta? Pune si tu niste poze daca e a ta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu au manuale, atasez aici cele doua pe care le am pentru ER-6F 2006-2008 (Owner's Manual si Service Manual), poate le gasiti utile.

 



Am avut ceva probleme la upload, nu-mi accepta manualul de service.
Rog un moderator sa le uploadeze direct pe forum, daca se poate.
http://sdrv.ms/1aOBxzo (KAWASAKI-ER-6F-ABS-(2006-2008)-OWNER´S MANUAL-ENG.pdf)

http://sdrv.ms/1aOBELo (KAWASAKI-ER-6F-(ABS)-NINJA 650-R-(2005)-MOTORCYCLE SERVICE MANUAL-ENG.pdf)

Editat de cosminb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 1500 km in toiul verii mi-a consumat 600 ml

 

la primul schimb i-am bagat motul 300v 10w-40,iar acum am motul 7100 10w-40

 

toti "marii"mecanici au spus ca 300v nu este pt acest tip de motor,300 v este pt motoarele de viteza si de aceea a consumat uleiul.i-am bagat 7100 si tot mi la consumat si pe asta.

 

marii mecanici mi-au recomandat sa folosesc 15w-50

 

din acest motiv va intreb ce ulei falositi la motoarele voastre si daca motorul consuma ulei.

 

va rog sa ma ajutati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Verifica compresia motorului, la 5000km poate sa arda 600ml din 300v fara sa aiba uzura.La 1500km nu e ok sa arda 600ml,sau nu ai facut calculele bine

 

Pentru anul viitor urmeaza achizitia unui fun bike confortabil,Care esti din Bucale si ai bunavointa de a ma lasa sa incalec un ER dati un pm va rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pe F acum Yacco MVX 500 4T 10W40 si in cei 3000 km facuti de sotie anul acesta nu mi-a macat ulei sesizabil.

Am mers si cu Motul 7100, tot 10w40 - si nu a mancat de la schimb la schimb...

 

Cum ai facut tu calculele atat de exact in 1500 km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Ati avut vreunul probleme cu pompa de benzina la ER6-le vostru? De cand am inceput sa o folosesc anul acesta, se aude un suierat (destul de slab la ralanti, dar in mers e mai pronuntat), pare ca vine din zona rezervorului. Am fost la service cu el si mecanicul mi-a spus ca e pompa de benzina, care la Kawasaki nu e foarte fiabila, si trebuie schimbata la vreo 3 ani... El recomanda schimbarea intreg ansamblului al pompei de benzina, care este vreo 2000ron, mi se pare o suma considerabila (aftermarketul costa mai putin, in jur de 900ron zicea, si e mai fiabil, dar scoate un zgomot in timpul functionarii). Ma gandesc sa ma duc si la alt service, pentru o a doua opinie, sa vad ce parere au...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...