Sari la conținut

Kawasaki ER6N / ER6F


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Asa, hai toata lumeaaaaa :D

Ne bagam pe FB pe grup sa ne anuntam mai usor de intalniri si chestii (gen cand o sa am nevoie de cheie de suspensie). Kawasaki ER-6n Romania ...bineee... si -f :D

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Acum ca eu sunt proaspat posesor de ER6N (2011) am cateva nelamuriri pentru ca eu mai am si un SRAD de 600cmc.

Cam care e turatia asa pt condus "economic"? Eu n-am reusit sa scot consum sub 7% in oras cu pasager si n-am mers nici foarte agresiv dar nici foarte moale.

La drum intins am scos un consum de 4,2% cu pasager si viteza medie de 120km/h si cand faceam depasiri urcam pana la 140 - 150km/h. Citisem pe net ca s-ar scoate undeva la 3,5% (dar poate daca esti singur pe motor si daca mergi probabil cu 80km/h.

De asemenea nu are parbriz deloc deci sunt sigur ca influenteaza mult consumul.

Alta chestie care ma deranjeaza pe mine, si cred ca e o problema avand in vedere ca e o motocicleta pe injectie. E vorba de faptul ca atunci cand faci frana de motor si accelerezi (nu lent, ceva gen mediu spre agresiv) motocicleta scoate un pufait pe esapent (clar asta e un rateu) dupa care isi intra in ritm si incepe sa urce in turatii. E un fel de mic delay 1 sec cu rateu. E normal? asa fac motocicletele astea?!


» Post actualizat in 28 Aug 2014 18:00

AH! Eu sambata dimineata la ora 08:00 plec din Targoviste pe Transalpina + Transfagarasan intr-o singura zi. Adica sambata seara voi fi inapoi in Targoviste. Sensul de mers il voi face dinspre TGV - PITESTI - RAMNICU - HOREZ - TRANSALPINA - JINA - SIBIU - AVRIG - TRANSFAGARASAN - CURTEA DE ARGES - PITESTI - TGV. Voi intra pe autostrada langa Gaesti (km 73 cred ca e).

Voi avea si pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. turatia pt condus economic este cam pe 4500-5000 maxim. daca schimbi acolo esti bine.

in oras cu pasager chiar, mi se pare mult 7. mie imi ia putin peste 5, deci cu pasager un 6 ar fi ok. dar depinde si de stilul tau...

2. 4.2 e super ok cu pasager si la vitezele alea. ca idee mie cel mai mult mi a luat 4.4 aproape, cu bagaje, pe urcare, cand am tras tare de ea. cel mai putin mi a luag 3.5 pe autostrada cu 120/h si cu un bagaj foarte mic.

3. da. are un delay mic. si asta se intampla cand motoru este putin subturat si trag brusc de gaz.

 

in concluzie, totu e bine, stai linistit! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Salut posesori de Kawasaki ER6N !

Detin si eu unul din 2007 si de curand i-am facut o rinoplastie si cateva mici modificari estetice.

Ce parere aveti ?attachicon.gifDSCN1175.JPGattachicon.gifDSCN1174.JPG

Cat te-a costat vopsirea cadrului?

Ai vopsit si plasticele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

 

Motorul a fost din fabrica negru cu cadrul rosu. Am vopsit electrostatic jantele si suportul scaritelor , cost 200 Ron .Am confectionat home made din fibra capacul monopost pe care l-am vopsit in culoarea motorului.Cele doua plastice laterale de langa scarite de un gri nedefinit l-am facut negre .

Cred eu ca expresia motocicletei a fost schimbata prin inlocuirea vechiului farului cu unul Barracuda iar feeling-ul prin inlocuire evacuarii cu una Two Brothers.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut, ce recomandari de crash pad-uri aveti pentru er6f ul meu ? este din 2012

mersi mult

 

Salut,

eu mi-am cumparat modelul asta:

http://www.ebay.com/itm/Pair-Frame-Slider-Crash-Protector-For-KAWASAKI-ER-6n-2010-No-Fairing-Cut-Delrin-/261638189470?hash=item3cead9f19e

 

pentru un ER6 din 2009 si sunt super multumit. Calitate si pret ireprosabil.

 

 

PS: voi aveti probleme cu vibratiile pe la 4k - 5k ? La mine vibreaza ceva cam tare in plaja asta si tare sunt curios daca pot sa ii fac ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...