Sari la conținut

Kawasaki ER6N / ER6F


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Ma alatur si eu grupului detinatorilor de ER6N. E din anul 2006 fiind si prima mea motocicleta de asfalt, pana acuma am avut doar enduro/cross. Acuma incercam sa ne obisnuim unul cu celalalt.

Numai bine!


» Post actualizat in 19 Mar 2018 08:51

Sambata am reusit sa-i fac revizia. Am schimbat filtrul de ulei, aer, uleiul (motul 7100 10W40) si bujiile. Urmeaza schimbul de antigel si lichid de frana. Astept sa vina zile mai calduroase. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Saptamana trecuta i am facut un upgrade, quickshifter + power commander. Mult mai lina se prezinta, prinde suta in mai putin de 4 secunde, nu se smuceste deloc la schimbarea vitezei, si am mai castigat 12 cai putere. Recomand acest upgrade mai ales pentru a scapa de coloanele de masini care sunt din ce in ce mai....interminabile =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! După multe căutări am descoperit și eu acest topic cu ER6N/F. Ma bucur sa ma alături vouă. Dțin și eu un ER6N din 2006. Vechiut dar mie încă îmi place.

 

Vin și cu o întrebare. De curând m-am plimbat cu un Yamaha MT 07 și pe curbe m-am lăsat mult mai mult cu el decât cu ER6N ul meu. Pe spate avea roată de 180 in loc de 160 de care am eu. Și cred ca acesta era principalul motiv. Acum caut sa aflu dacă exista posibilitatea să îmi pun și eu de 180.

 

A făcut cineva asta? S-a interesat cineva dacă este posibil și dacă ar fi, sa nu afecteze cu nimic?

 

Mulțumesc și sper sa ne vedem curând la o întâlnire!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

eu am 180, incape la limita si mai are 1 cm pana atinge toba. Din pacate nu stiu cum e cu guma originala pt ca asa am luat mobra. profilul cauciucului e foarte ciudat din cauza jantei inguste si sincer eu cred ca nu e ok sa ma inclin peste o anumita limita . O singura data am incercat sa trec de bariera aia de 1 cm pana la margine si mi s a parut destul de ciudat comprtamentul motocicletei atunci. stiu ca pe afara se fac modificari direct cu roata de ninja insa nu m a interesat asa de mult asta.


» Post actualizat in 28 Apr 2018 20:08
Salutare tuturor. Am o mica intrebare. Rezervorul nostru se mai gaseste oare si pe alte motociclete ? (De exemplu z750 sau versys ?)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare tuturor. Incep sa vad din ce in ce mai des niste probleme cu motoarele de er-6 pe forumurile din strainate. Problema de care zic are mai mult legatura cu modelele 2012+. Chestiile care pica din ce am inteles se cheama "exhaust valves" (nu stiu exact traducerea exacta in romana ). Cam toti care au patit asta aveau intre 20.000-35.000 de km. Din cate stiu problema nu este recunoscuta de kawasaki, si am inteles ca au si inlocuit preventiv la unii acele valve , dar fara sa lase o dovada inscrisa (pe facturi, etc.)

O sa las mai jos niste poze cu problema exacta si sper sa primesc de la voi mai multe detalii

» Post actualizat in 01 Jul 2018 15:00

L.e : inca cateva poze. Mai am multe :))

post-94136-0-93036600-1530455941_thumb.png

post-94136-0-63091600-1530455953_thumb.png

post-94136-0-86707900-1530455961_thumb.png

post-94136-0-53448500-1530457075_thumb.png

post-94136-0-99450900-1530457093_thumb.png

post-94136-0-45976500-1530457109_thumb.png

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Salutare,in primul rand tin sa mentionez ca nu am ER6N/F,ci Z650 (de aia am zis sa postez aici,pt ca sunt "inrudite")-as avea nevoie de o recomandare de parbriz ,va rog (stiu ca e la optionale ,dar cred ca ce se ofera nu e cine stie ce-ok,naked,naked,dar de la 80 km/h in sus ,am senzatia ca o sa zbor de pe mobra,la propriu).Voi ce folositi?Ms anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Am si eu o problema la un ER6N 2006: langa schimbator, in fata pedalei, este un furtun liber, prin care ar trebui sa iasa ceva aer sau condens (cred), furtun care era prins la capatul celalalt undeva sub sa sau sub rezervor. Ideea e ca l-am gasit desprins si nu stiu unde intra capatul de sus. Ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu o problema la un ER6N 2006: langa schimbator, in fata pedalei, este un furtun liber, prin care ar trebui sa iasa ceva aer sau condens (cred), furtun care era prins la capatul celalalt undeva sub sa sau sub rezervor. Ideea e ca l-am gasit desprins si nu stiu unde intra capatul de sus. Ma poate ajuta cineva?

Salut. Nu stiu exact cum vine acel furtun. Stiu ca daca dai jos rezervorul ai un furtun negru mic care e prins cu o clema de o putza care iese din rezervor. Abia sambata o sa am timp sa te ajut daca vrei

 

Da mi un mesaj pe pm daca vrei

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

A mai pus cineva in ele IPONE KATANA 10W50?

 

Asta mi-au pus la United si cu urecheometru mi se pare ca motorul e mai zgomotos. Ce-i drept am o pauza de 5 luni de mers si e posibil sa am inchipuiri insa vreau sa stiu daca cineva a facut schimb si a auzit imediat o diferenta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus anul trecut Eneos 10W-40 de la un coleg de forum si mi s-a parut bun. Mi s-a parut chiar ca nu a mancat ulei deloc. Inainte, cu Motul 5100 am completat f putin.

Ce parere aveti de Repsol? Cum este comparativ cu Motul semisintetic (ULEI MOTO REPSOL 4 TIMPI SPORT 10W40 1L)?

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...