Sari la conținut

regulament general al campionatului de hard enduro


atillas
 Share

Postări Recomandate

cea mai ok treaba este infintarea unei rubrici in cererea de inscriere in care sportivul respectiv sa bifeze participarea in cadrul campionatlui daca doreste aceasta. baietii de la viteza percep o extrataxa pentru pilotii straini ce doresc participarea in campionat ;)

se poate rezolva si asta dar ca sa nu iasa discutii anul asta luam in considerare primii 20 la ambele categorii.

In toamna cand se va face festivitatea de premiere,inaite de mega-party se vor discuta cu toti cei prezenti regulamentele,se vor structura impreuna cu cei din FRM si in primavara intram cu un regulament beton.

AM RUGAMINTEA CA TOTI ORGANIZATORII DE CURSE PARTICULARE CE DORESC SA ORGANIZEZE O ETAPA IN 2013 SA ANUNTE DIN TIMP,CA SA NU MAI APARA DISCUTII DE GENUL "ati facut pe la spatele nostru,nu sunteti transparenti,suntem discriminati" etc etc etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand se afiseaza primi 20 de la A si B , ca deocamdata nu se intampla nimic?????

am inteles ca paul de la deva nu este in tara si de aia nu se afiseaza inca..am tot incercat sa dau de el dar am aflat de curand ca este plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles ca paul de la deva nu este in tara si de aia nu se afiseaza inca..am tot incercat sa dau de el dar am aflat de curand ca este plecat.

 

 

OK MERSI ATUNCI MAI ASTEPTAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

momentan cred ca ar trebui acordate puncte numai pilotilor romani, dupa cum zicea si Stefi, pe ei ii intereseaza in primul rand acest campionat, nu cred ca va fi vreun strain care sa vina la toate cursele iar de la anul ... mai discutam cum va fi, sa vedem cum iese anul acesta.

 

PUNCTAJ CAMPIONAT HARD ENDURO - etapa Hard Enduro PIATRA NEAMT:

 

deoarece la piatra nemat am mai introdus o clasa, clasa Profi eu m-am gandit sa se puncteze in felul urmator:

- clasa Hobby ptr clasa Hobby din CNHE (camionatul national de hard enduro, merge nu?)

- clasele profi si experti cumulat ptr clasa experti din CNHE, astfel:

vom considera clas profi si experti similara cu toata clasa experti din CNHE si punctele vor fi acordate in fct de clasament astfel:

Clasa Profi HEPN

locul 1 = x

locul 2 = y

locul 3 = z

locul 4 = h

Clasa Experti HEPN

locul 1 = n

locul 2 = f

locul 3 = t

....

deci locurile vor fi asimilate clasei experti CNHE astfel:

locul 1 = x

locul 2 = y

locul 3 = z

locul 4 = h

locul 5 = n

locul 6 = f

locul 7 = t

....

CU CONDITIA ca cei de la profi vor puncta numai daca sunt clasati in ambele zile de concurs, daca cineva de la profi abandoneaza in una din zile si va fi clasat ultimul sau penultimul la profi general acesta nu mai intra in clasamentul ptr clasa experti CNHE

 

Mie mi se pare ok asa, daca aveti alta propunere sau idee... hai sa o dezbatem acum.

 

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atâta timp cât ai participare europeană și toți străinii vin cu acte în regulă mi se pare aiurea să iei în considerare la final numai sportivii români.

Dacă un străin vine la 2-3 curse din noul campionat și se clasează bine la fel mi se pare un furt să-i "ștergi" pur și simplu rezultatele doar pentru ca un român să poată fi clasat mai bine.

Oameni buni, e chestie de bun simț și respect.

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. M-am uitat si eu pe interneti la ce se intampla in alte locuri/federatii etc. si am vazut ca is puse in practica cam toate variantele. Ori se puncteaza toti la gramada, ori se puncteaza la general pt campionat numa aia ai tarii, ori se puncteaza la gramada, da campion national ii ala care ii primu din tara lui, chit ca bate tot sau nu.

Pe de alta parte, daca o persoana de alta nationalitate face parte dintr-un club afiliat federatiei romane de X in campionatul national al Romaniei la X, de ce n-ar putea fi campion al Romaniei la X? Si apartenenta clubului ar putea fi un criteriu de separare.

Dar de ce nu se pot face 2 clasificari? Daca ideea ca cel mai bun roman la general iese campion nu-i ok, atunci repunctati separat numai romanii.

Ma gandesc scopul pt fiecare organizator e sa vina cat mai multi oameni, indiferent de nationalitate. Toata seria de n curse se poate numi cum s-a numi.. Enduro Mioritic Cup, ce-o fi, cu titlu ei. Iar Campionu National al Romaniei la Hard Enduro ar fi acel roman (sau rider inmatriculat la frm) care iese cel mai bun.

Asta oricum conteaza doar la A. Campion in grupa secunda valoric n-are rost. Adica sigur va fi un invingator, dar nu se poate numi campion national, ca nu e alt sport sau alta categorie de vehicul.

Apropo de asta, @stefan_bz: daca profi si experti la HEPN au acelasi traseu, atunci ii combini pt CNHE si-i pui in ordinea timpilor. Daca nu, Profi=A, Expert=B si Hobby=turist.. nu puncteaza la CNHE.

 

Ma scuzati ca-mi dau cu parerea neavizat, neparticipant si neimplicat. As vrea doar sa ajut, ca mi-ar placea sa mearga cat mai bine sportul asta, ca-i fain :) . Daca nu am fost deloc constructiv, scuze inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i vorba de straini ca cei care nu au cetatenie romana, daca este afiliat la FRM atunci puncteaza in clasament CNHD

acum sincer nici nu-mi mai aduc aminte daca s-a discutat ca acest campionat sa fie national sau nu, mie logic mi se pare sa fie national, cel putin momentan si atunci cred ca problema aceasta cu cei care nu se dau cu licenta frm ba chiar mai mult, nu au cetatenie romana nu cred ca-si mai are rostul din moment ce ar fi campionat NATIONAL

 

ai inteles gresit hobby nu este = turist, este hobby ca si la celelalte curse, experti este experti sa zicem dar va exista si profi in principal ptr acei putini dar f buni care la alte curse merg la experti si castiga tot timpul.

 

toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Atâta timp cât ai participare europeană și toți străinii vin cu acte în regulă mi se pare aiurea să iei în considerare la final numai sportivii români.

Dacă un străin vine la 2-3 curse din noul campionat și se clasează bine la fel mi se pare un furt să-i "ștergi" pur și simplu rezultatele doar pentru ca un român să poată fi clasat mai bine.

Oameni buni, e chestie de bun simț și respect.

 

Intradevar este o chestie de bun simt si respect, mai ales ca strainii au aceleasi costuri sau si mai mult decat romanii !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am mai intrat de ceva vreme pe topicul acesta(suntem foarte ocupati cu traseul pentru 2013 si cu logistica fiindca il facem destul de devreme)..iar fazele gen:furt,stergere,respect,bun simt etc etc etc..ma lasa masca de cele mai multe ori.

 

este asa greu de priceput ca atata timp cat inca ne invartim in jurul unui regulament si nu avem nimic batut in cuie foarte clar sunt pure speculatii.

 

duminica asta este sedinta FRM strict pe partea de hard enduro la Sibiu,am aflat de la federali ca federatia ungara vrea sa colaboreze sau ceva de genul acesta cu noi si incercam sa stabilizam niste reguli foarte clare.

 

Personal sunt dispus sa accept orice negociere,dar va rog sa ne acordati putin credit pana ne punem la punct.Stiu ca acest forum este pentru discutii dar ma seaca cuvinte mari de genul celor de mai sus..

 

Cu alte cuvinte te chinui sa faci un campionat INTERN,vin si o mana de straini sa se dea la cursa ta ca la ei in padure sau pe munti in impusca sau iau parnaie pe viata,si buf lumea incepe cu furt..bla bla bla..respect,..puii mei,aia cheltuie bani mai multi..sa cheltuie frate cati vor ei,vin pentru ca pot si isi permit si la ei NU AU VOIE,alfel nu ar calca in tara asta prapadita ..daca iese pe locul intai oricum ii dai premiul oricare ar fi el,daca nu sanatate drum bun.Daca nu i-ai da premiul pe motiv ca nu e roman,asta mi se pare intr-adevar furt,lipsa de respect si tot ce ati spus mai sus,dar intr-o cursa interna sau campionat national te referi strict la sportivi romani.

 

astea ar fi motivele pentru care nu am pus nici un clasament si nici nu cred ca vom face unul pana nu avem un regulament beton.

 

pe principiul unde-i lege nu-i tocmeala,sper ca FRM se va implica in acest proiect mai serios decat a facut pana acum sa incaseze bani si sa taie chitante si sa facem o treaba serioasa..daca nu personal ma intorc la Enduro-Maniaco-Depresiv si ca de obicei va atept pe toti la start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am mai intrat de ceva vreme pe topicul acesta(suntem foarte ocupati cu traseul pentru 2013 si cu logistica fiindca il facem destul de devreme)..iar fazele gen:furt,stergere,respect,bun simt etc etc etc..ma lasa masca de cele mai multe ori.

 

este asa greu de priceput ca atata timp cat inca ne invartim in jurul unui regulament si nu avem nimic batut in cuie foarte clar sunt pure speculatii.

 

duminica asta este sedinta FRM strict pe partea de hard enduro la Sibiu,am aflat de la federali ca federatia ungara vrea sa colaboreze sau ceva de genul acesta cu noi si incercam sa stabilizam niste reguli foarte clare.

 

Personal sunt dispus sa accept orice negociere,dar va rog sa ne acordati putin credit pana ne punem la punct.Stiu ca acest forum este pentru discutii dar ma seaca cuvinte mari de genul celor de mai sus..

 

Cu alte cuvinte te chinui sa faci un campionat INTERN,vin si o mana de straini sa se dea la cursa ta ca la ei in padure sau pe munti in impusca sau iau parnaie pe viata,si buf lumea incepe cu furt..bla bla bla..respect,..puii mei,aia cheltuie bani mai multi..sa cheltuie frate cati vor ei,vin pentru ca pot si isi permit si la ei NU AU VOIE,alfel nu ar calca in tara asta prapadita ..daca iese pe locul intai oricum ii dai premiul oricare ar fi el,daca nu sanatate drum bun.Daca nu i-ai da premiul pe motiv ca nu e roman,asta mi se pare intr-adevar furt,lipsa de respect si tot ce ati spus mai sus,dar intr-o cursa interna sau campionat national te referi strict la sportivi romani.

 

astea ar fi motivele pentru care nu am pus nici un clasament si nici nu cred ca vom face unul pana nu avem un regulament beton.

 

pe principiul unde-i lege nu-i tocmeala,sper ca FRM se va implica in acest proiect mai serios decat a facut pana acum sa incaseze bani si sa taie chitante si sa facem o treaba serioasa..daca nu personal ma intorc la Enduro-Maniaco-Depresiv si ca de obicei va atept pe toti la start.

 

Dn. E.St nu iti sade bine cand devii asa de personal,

 

- tot RESPECTUL pt. angajamentu tau pt acest compionat INTERN, daca aceasta mana de strain nu sant bineveniti la competitia ta atunci nu stiu de ce se posteaza

si international competitia ta !

 

- atita timp cat aceasta mana de straini cotizeaza la FRM au dreptu sa fie punctati la fel ca fiecare competitor sau cel putin in paralel cu competitorii din tara si daca au participat la

toate competitile din campionat sa i se ofere un podium, daca nu nici nu treb sa cotizeze la FRM si raman cu locurile ocupate, premiu si placerea de a concura in RO

 

- de-acord daca este cum ai spus o cursa interna sau campionat NATIONAL atunci te referi strict la sportivii din tara adica romani, amabil ar fi sa le dai la straini posibilitatea de a concura ca

oaspeti, turisti etc. si i punctezi in paralel cu competitorii din tara, in asa fel fiecare este multumit

 

- cu tot respectu ma intreb cei cu prostiile estea : la ei NU AU VOIE si PARNAIE PE VIATA si, si ....ar treb sa fiu inchis pt. urmatorii 100 de ani , sau deja de multe ori inpuscat, in fine nu vad

nici o legatura cu discutia despre un compionat de Hard Enduro . " tara prapadita " asta no vad asa cai si tara mea !

 

- pana la urma urmei suntem o mana de oameni care au acelasi interesse romani sau strain, si ar fi frumos sa tragem in aceiasi directie si sa ne ajutam, sprijinim unul pe celalat, de acea sper

sa se faca " treaba serioasa " si un "regulament beton" pt toti si sa nu mai fie loc pt. discutii !

 

Succes si respect, Allfredo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dn. E.St nu iti sade bine cand devii asa de personal,

 

- tot RESPECTUL pt. angajamentu tau pt acest compionat INTERN, daca aceasta mana de strain nu sant bineveniti la competitia ta atunci nu stiu de ce se posteaza

si international competitia ta !

 

nu am spus nicaieri ca nu sunt bineveniti strainii la competitia noastra sau a altora,dar daca ai fi citit postul meu cu atentie ai fi tras niste concluzii mai clare.

 

- atita timp cat aceasta mana de straini cotizeaza la FRM au dreptu sa fie punctati la fel ca fiecare competitor sau cel putin in paralel cu competitorii din tara si daca au participat la

toate competitile din campionat sa i se ofere un podium, daca nu nici nu treb sa cotizeze la FRM si raman cu locurile ocupate, premiu si placerea de a concura in RO

 

te rog citeste inca o data ce am scris,eventual de 2 ori si poate pricepi ca NU POTI PUNE UN CLASAMENT GENERAL DACA NU AI UN REGULAMENT BETON CARE SA IL SUSTINA.Crede-ma ca ar da nastere la mult mai multe discutii decat cotroversa noastra.

 

- de-acord daca este cum ai spus o cursa interna sau campionat NATIONAL atunci te referi strict la sportivii din tara adica romani, amabil ar fi sa le dai la straini posibilitatea de a concura ca

oaspeti, turisti etc. si i punctezi in paralel cu competitorii din tara, in asa fel fiecare este multumit

 

reper treaba cu regulamentul inca o data.

 

- cu tot respectu ma intreb cei cu prostiile estea : la ei NU AU VOIE si PARNAIE PE VIATA si, si ....ar treb sa fiu inchis pt. urmatorii 100 de ani , sau deja de multe ori inpuscat, in fine nu vad

nici o legatura cu discutia despre un compionat de Hard Enduro . " tara prapadita " asta no vad asa cai si tara mea !

 

imi cer scuze aici nu prea pricep exact ce vrei sa mentionezi,nu esti coerent nici in exprimare si nici in scriere,daca esti curios totusi

de ce vin strainii sa se dea in RO,este tocmai pentru ca NU au voie sa se dea aproape deloc in tara lor,vorbesc din experienta personala a catorva ani locuiti in vest.Iar daca eu consider ca tara e prapadita,vis-a-vis de acest lucru ai 2 variante,ori ma aprobi ori ma ignori complet.daca tie iti place situatia in care suntem,tot respectul pentru tine ma bucur ca sunt si romani multumiti,totusi imi vine foarte greu sa cred.

 

- pana la urma urmei suntem o mana de oameni care au acelasi interesse romani sau strain, si ar fi frumos sa tragem in aceiasi directie si sa ne ajutam, sprijinim unul pe celalat, de acea sper

sa se faca " treaba serioasa " si un "regulament beton" pt toti si sa nu mai fie loc pt. discutii !

 

daca faci intr-adevar parte din mana asta de oameni,fiindca stiu ca si tu ai organizat o cursa si ai fi dorit intr-adevar sa ajuti ai fi fost astazi la sedinta FRM(care s-a tinut culmea in Sibiu) sa pui si tu umarul si sa sprijini ceea ce dumneata ai pus in ghilimele :regulament beton si treaba serioasa.

 

Succes si respect, Allfredo

 

Bineinteles te asigur de acelasi respect,Stef

 

revenind la ale noastre dupa sedinta FRM s-au stabilit urmatoarele:

1.vor fi 2 clasamente in cadrul fiecarei etape de campionat,unul general care va oglindi pozitia reala a oricarui pilot (roman sau strain)in

urma obtinerii celui mai scurt timp si unul strict pentru sportivii romani,practic un roman chiar daca a terminat pe locul 5 si

are 4 straini in fata va fi in campionat national pe locul 1.

2.se va alerga pe 3 categorii A,B,C dar nu esti obligat sa introduci ca organizator C-ul daca nu vrei(4 din 5 cluburi au ales sa faca 3 clase)

3.prologul se va considera zi normala de concurs si va beneficia de regulamentul intern al fiecarei etape,neparticiparea se va considera abandon si va fi penalizata ca atare,vor exista penalizari mai mici daca incepe si nu termina sau abandoneaza inainte de un punct stabilit de organizatori si anuntat la briefing.

4.se vor organiza pentru 2013 tot 5 etape (cele cunoscute pana in prezent),pentru orice club ce doreste sa intre in campionat trebuie sa organizeze in 2013 o cupa si din 2014 intra oficial cu etapa in campionat daca va intruni o serie de standarde solicitate celorlalte cluburi.

5. CUPA CUPELOR LA HARD ENDURO se transforma in CAMPIONATUL NATIONAL DE HARD ENDURO.

 

Pana la sfarsitul lunii decembrie speram ca va aparea pe site-ul oficial al FRM regulamentul general al campionatului.

 

Personal imi pare tare rau ca nu au fost si celelalte cluburi la aceasta sedinta,mai ales cei implicati in acest fenomen,oricum a fost bine si asa,s-a stabilit clar si sistemul de punctare,clasament individual si puncte virtuale per general,dar mai multe veti citi pe site-ul FRM.

 

In alta ordine de idei daca se vor gasi inca 2 tari europene sa organizeze macar cate o etapa de hard enduro,campionatul se va putea transforma intr-unul international(federatia va incepe imediat ce regulamentul este publicat discutiile cu celelalte federatii si cu forurile uniunii europene de profil),pana acum Romania este prima tara cepune bazele unui campionat oficial de hard..

 

revin cu amanunte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da intr-adevar chiar daca sti sa bati bine in tastatura vad ca nu prea pricepi ..., in fine aleg varianta a doua propusa de tine si cu asta am incheiat acest dialog !

iti doresc succes la realizarea proiectului !

cu stima Alfredo

 

PS: a da si daca stiam cand si unde este sedinta FRM poate imi luam timpu .... chiar daca sunt 1.480 de km pana la Sibiu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

incepand cu 30 decembrie 2012 veti gasi pe site-ul FRM regulamentul GENERAL al campionatului de hard enduro..va rog comentarii aici,voi media intre piloti si FRM eventualele solicitari sau modificari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee de punctaj: fiecare zi punctata separat cu punctaj clasic de la 25 puncte in jos( I 25, II 22, III 20, ...)

prologul nu puncteaza . Daca exista numai pentru ordinea la start de ce sa-l punctezi ?

 

 

Nu mi se pare normal ca in cazul organizatorilor pentu cursa "home" sa se considere timpul cel mai slab obtinut de acel concurent in campionat. In acest fel apare o discriminare si dezavantajare pentru acei concurenti, de ex Paul ( Fratila, Harpa, Grecu, e tc. ) nu ar putea cistiga campionatul.

O solutie ce rezolva si cazul concurentilor ocazionali ( Ex: haita de polonezi de la Ghelari ) si cazul organizatorilor este sa se anuleze cel mai slab rezultat pentru toti concurentii si obligativitatea de a participa la minim 3 curse, din condei se rezolva 2 probleme.

Deci puncteaza toata lumea 4 curse din 5.

 

Comentati va rog, unde ma aflu netu e 10$/ora.

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...