Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 673
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru receiver Denon (presupun ca e vorba de AVRX1200?), din link-urile date de tine as alege varianta Monitor Audio, urmata in ordine de Quadral si Whaferdale. Jbl nu mi-a plăcut niciodată cum suna, cu atât mai putin pe Denon.

Ca alternativa poti sa te documentezi putin despre Boston Acoustics, seriile CS si A. Daca mai pluseaza ceva la buget prietenul tau asculta Canton seria Gle. Suna al naibii de bine in combinatie cu Denon.

Pentru info suplimentare, preturi etc, pm.

Pana la urma, cu ajutorul lui Andrei, am ales Canton GLE 496. Am fost la 4 auditii, am facut tot felul de comparatii intre DAC-ul si amplificatorul meu si sculele lui din showroom si apoi am ales.

Multumesc Andrei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, cu ajutorul lui Andrei, am ales Canton GLE 496. Am fost la 4 auditii, am facut tot felul de comparatii intre DAC-ul si amplificatorul meu si sculele lui din showroom si apoi am ales.

Multumesc Andrei!

Sa le stapinesti sanatos si sa-ti bucuri auzul cu ele .

@Andrei - daca nu e cu suprare , da un PM la ce showroom prestezi . Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Scuze, n-am mai intrat p-aici.

@loco, multumesc pentru aprecieri!

@gn77b- daca banuiesti, te astept sa ascultam niste muzica!😊

@Altair-cu tine am vorbit la telefon. Îmi pare rau ca nu te-am putut ajuta.

Nu pot scrie numele firmei pentru ca s-ar considera publicitate, dar asa cum am spus, pentru doritori, le stau la dispozitie prin PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

post-15630-0-83967800-1458669716_thumb.jpgCa niciodata am citit topicul lui Doru cap coada .Si nu m-am plictisit.

Ma bag si eu in seama cu sculele la care mai ascult muzica anilor 60-70 la cate un alean si dor.

 

Grundig TK 42-1965

Grundig TK 46-1968

Grundig TK 320 HI-FI Stereo-1970

 

Magnetofoanele sunt pe tuburi ,adevarate bijuterii mecanice si in perfecta stare de functionare.Desigur nu se aud ca sculele moderne dar produc o adevarata incantare celui care le foloseste.

 

 


» Post actualizat in 22 Mar 2016 18:05

Ca niciodata am citit topicul lui Doru cap coada .Si nu m-am plictisit.

Ma bag si eu in seama cu sculele la care mai ascult muzica anilor 60-70 la cate un alean si dor.

 

Grundig TK 42-1965

Grundig TK 46-1968

Grundig TK 320 HI-FI Stereo-1970

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
Acum 2 ore, Starcream a spus:

Pare ok. Tot ce am găsit la emag e dubios, reviewuri proaste legat de calitatea sunetului sau foarte scump (2-300 ron).

O sa îl încerc pe asta, dacă nu e ok, ii fac vânt amplificatorului.

multumesc!

 

 

Amplif-ul ala e OK , nu el e problema , e o vorba '' garbage in , garbage out ''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Starcream a spus:

Pare ok. Tot ce am găsit la emag e dubios, reviewuri proaste legat de calitatea sunetului sau foarte scump (2-300 ron).

O sa îl încerc pe asta, dacă nu e ok, ii fac vânt amplificatorului.

multumesc!

 

Eu sunt multumit de el, merge de peste 2 ani, il alimentezi de la usb-ul tv-ului si acolo uiti de el. Trebuie doar sa setezi iesirea optica sa scoata PCM nu Dolby sau ce iti mai apare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Acum 38 minute, florinelu07 a spus:

Am in utlizare cu sistemul, Sony sse420 combinate cu Wharfedale diamond 10.1.

Ar fi ceva recomandari de Wharfedale de podea sa inlocuiesc Sony-ul? o da cam tare pe inalte fata de Warefedale.

depinde de buget. Eu as merge tot pe wharfedale,  fie diamond 230 ori 240. Din categoria boxe podea de buget, sunt foarte foarte ok.

eu am 230. Acum le poti lua si la pret ok. Sunt arhisuficiente pentru un living, fie el si de 30 mp, daca ai atata noroc :D

https://www.avstore.ro/boxe/wharfedale-diamond-230/

Daca iti permiti diferenta, sunt misto si 240.

https://www.avstore.ro/boxe/wharfedale-diamond-240/

Conteaza mult si cu ce dai in ele, vezi ca 230 sunt pe 6 ohm nominal, vs 8 ohm  240. Pentru ambele, sa ai un 100w reali, altfel nu scoti din ele mare lucru.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, florinelu07 a spus:

am 60W (pioneer a550r) de scos intr-un spatiu de ~45mp :)

la >30% volum da bine in ele (Wharfedale - 8ohmi), iar Sony-ul (6ohmi) se misca ok la volum mai mic.

 

Este subdimensionat pentru ce ti-am dat eu. Chiar si cu 230 urile, se va chinui nitel, si nu vei scoate ce pot. SI nu vorbim de volum. 60w ii are in full distors, calculezi la maxim 70% din volum, si da cam putin. Stiu ce zic, ca tot asa, aveam un amplif tot de 60. Trecut pe ceva de 100, mare diferenta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, florinelu07 a spus:

🤔

ideea este ca intr-un sistem audio , care este compus din sursa de muzica - CD, radio, casetofon, TV etc ,  amplificator , si boxe.

Este nevoie ca tot lantul sa fie in armonie ca sa spun asa. Adica sa se imbuce cum trebuie.

Pe vremuri cand cumparai boxe ti se dadeau curbe de raspuns in frecventa pentru difuzoare. Apoi conteaza si dinamica difuzoarelor.

Conteza performanta sursei de muzica, zgomotul de fond pe care il genereaza.  (raportul semnal/zgomot)

Pe vremuri la sculele de muzica ti se prezentau curbele de distorsiuni in functie de putere. Dar s-au dus .....

(daca esti maniac te interesaza impedantele de intrare si de iesire ale sculelor ca sa stii cum se transfera diversele frecvente, avand in vedere ca impedanta depinde de frecventa)

 

Vrei calitate buna a sunetului? Atunci iti iei un amplificator cu lampi. Am vazut ca pentru amatori au aparut kit-uri de amplificatoare cu lampi.

Iar uneori desi ai scule bune este posibil ca amplasarea boxelor sa se fi nimerit in asa fel incat reflexiile sa altereze auditia. Asta pentru cei foarte pretentiosi.

 

In principiu asa cum ti-a spus @Adrian M. - Sa traiesti! - este bine sa ai un amplificator de putere mai mare pe care sa il folosesti la puteri mici, acolo unde curba de amplificare este liniara si ai distoruni mici. Dar nici prea mare pentru ca ideal este ca sistemul audio sa functioneze in zona de mijloc pentru a putea obtine rezultate bune.

 

Dar si aici treaba se apropie de mobre: unii vor mobre/amplif de putere ca sa le vibreze matele, altii nu se supara cu o mobra/amplif de putere mai mica pentru ca ii intereseaza bucuria plimbarii/melodiei. 🤗

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

THD-ul amplificatorului este 0.007%, motiv pentru care am si optat pentru unul asa vechi (fabricatie 1991). Cel anterior era la 0.5% THD-ul (un Kenwood din 1993) si am ramas masca de diferenta de claritate pe acelasi set-up.

 

La bloc este aproape imposibil sa ai pretentii de audiofil, fara sa deranjezi vecinii (nu ca ei m-ar menaja), dar de cand cu telemunca si mutatul la casa, am reactivat hobby-ul.

 

Si ca sa "fortez" rabdarea, am scos si vinyl-urile de prin cotloane.... :) de pe Ipod sau PC mai dai skip, dar asa te incurajeaza sa te bucuri de auditie nu sa stai sa cauti melodia preferata.

 

SI la pick-up deja lucrurile o pot lua grav razna (finainciar).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...