Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

Acum 23 minute, Silver Arrow a spus:

 

Salutam!

Eu am explicat asa, mai din topor. Dar e cum spui matale. THD-distorsiunile alea, fata de specificatiile standard, cresc foarte mult pe masura ce te apropii de putea maxima oferita de amplificator. Ba mai rau, inspre 100%, intra in clipping. Deja e periculos sa folosesti acolo utilajul, ca iese fum din el :))

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 673
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 7 minute, florinelu07 a spus:

THD-ul amplificatorului este 0.007%, motiv pentru care am si optat pentru unul asa vechi (fabricatie 1991). Cel anterior era la 0.5% THD-ul (un Kenwood din 1993) si am ramas masca de diferenta de claritate pe acelasi set-up.

 

La bloc este aproape imposibil sa ai pretentii de audiofil, fara sa deranjezi vecinii (nu ca ei m-ar menaja), dar de cand cu telemunca si mutatul la casa, am reactivat hobby-ul.

 

Si ca sa "fortez" rabdarea, am scos si vinyl-urile de prin cotloane.... :) de pe Ipod sau PC mai dai skip, dar asa te incurajeaza sa te bucuri de auditie nu sa stai sa cauti melodia preferata.

 

SI la pick-up deja lucrurile o pot lua grav razna (finainciar).

0.007 la cata putere? e fix cum zice nenea silver...daca gasesti si informatia asta,e ceva. Iti spun ca daca pui 60 w amplif pe boxe de 150w, in camera de 45mp, vei vrea ocazional sa scoti 50% din ce pot boxele. Iar asta va inseamna sa urci ampliful suuus, mult prea sus fata de ce poate el. Adica THD ul lui, se duce in craci. Astfel, vrei un 100w, cu thd rezonabil, ca sa poti folosi 50 din el. Sa poti misca eficient difuzoarele alea :)  Altfel, le iei degeaba.

Si cum spunea si Silver, conteaza sursa. Boxe rezonabile, amplif rezonabil de putere potrivita, si apoi sursa. Degeaba ai tu THD 0.00000000001 daca asculti mp3 uri , ori youtube :D

Lossless is za best. Flac, cel mai comun. Dar papa spatiu. APoi , cu ce le dai play. Zicea cineva mai sus ca tvu nu i ok ca sursa. Depinde, daca ai un teve care stie flac, si ai totul pe un media server, deja devine misto. Deschizi din TV media serverul, dai play la flacuri, amplifu legat la tv. Eu Asta fac acum. Am un nas, pe ala am stocat, si media server-play din tv. Teveurile noi au cipuri ok pe audio, stiu suficienti biti per s sa scoata ok. Bine, trebuie verificat sa stie flac. 

Solutia alternativa, un network player.  Am analizat, dar din motive de lene, inca un device, pret, etc, am ramas la Amplif , boxe, NAS, TV, TV cu amplif pe optic si aia e. Ampliful tau nu stie, ar trebui sa mai adaugi un device in lista, un convertor optic-stereo RCA. 

Sau, esti olschool, si asculti de pe Cduri/vinyl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si Flac-uri "adevarate" sunt greu de gasit ca nu toate sunt chiar lossless... poti sa scoti si pseudo flac din MP3 doar de dragul traficului pe torrente.

Pentru decodare folosesc Ipod Classic (5th & 6th gen). Cel putin 5th gen are un DAC intern foarte ok pentru Flac.

 

Spec-urile:

 

Power output: 60 watts per channel into 8Ω (stereo)

Frequency response: 5Hz to 100kHz

Total harmonic distortion: 0.007%

Input sensitivity: 0.2mV (MC), 2.5mV (MM), 150mV (line)

Signal to noise ratio: 74dB (MC), 93dB (MM), 108dB (line)

Output: 150mV (line)

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, florinelu07 a spus:

 

Da, umbla destui cu flacuri rippuite aiurea tot din mp3 uri :) Eu am facut niste experimente, mp3 vs flac, rip de pe cd original. sa vad daca aud diferente, 320kb mp3 vs flac. Este interesant experimentul, mai ales daca discutam de ceva muzica dinamica, ce acopera o gama larga de frecvente-joase medii inalte.

Legat de specs, le-am gasit si eu, ti-am spus, 60w e prea putin pentru boxele sugerate de mine. Asa nu inseamna ca nu merge, merge , dar nu obtii rezultatele cele mai ok. Been there, done that, ca si tine. Am ajuns sa renunt la THD, pana la 0.08 , dar am trecut pe receiver digital, intrari optice, hdmi, bla bla bla. si 100 w per canal. Am ascultat pe ambele, muult mai ok cu vana mai multa. 

Oricum si asta cu distorsiunile...cat auzi tu din ele? dau bine pe hartie, pentru puristi. de la un punct, este ulei de sarpe :)

 

Treaba asta cu audiofilia e boala grea, unii baga multi bani in asa ceva. Boxele de mai sus, sugerate de mine, sa zicem ca sunt entry level hi fi, nu prea intra la audiofile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Adrian M. a spus:

Da, umbla destui cu flacuri rippuite aiurea tot din mp3 uri :) Eu am facut niste experimente, mp3 vs flac, rip de pe cd original. sa vad daca aud diferente, 320kb mp3 vs flac. Este interesant experimentul, mai ales daca discutam de ceva muzica dinamica, ce acopera o gama larga de frecvente-joase medii inalte.

Legat de specs, le-am gasit si eu, ti-am spus, 60w e prea putin pentru boxele sugerate de mine. Asa nu inseamna ca nu merge, merge , dar nu obtii rezultatele cele mai ok. Been there, done that, ca si tine. Am ajuns sa renunt la THD, pana la 0.08 , dar am trecut pe receiver digital, intrari optice, hdmi, bla bla bla. si 100 w per canal. Am ascultat pe ambele, muult mai ok cu vana mai multa. 

Oricum si asta cu distorsiunile...cat auzi tu din ele? dau bine pe hartie, pentru puristi. de la un punct, este ulei de sarpe :)

 

Treaba asta cu audiofilia e boala grea, unii baga multi bani in asa ceva. Boxele de mai sus, sugerate de mine, sa zicem ca sunt entry level hi fi, nu prea intra la audiofile :)

Fa si o sugestie de inlocuitor :)

... fara avioane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, florinelu07 a spus:

Fa si o sugestie de inlocuitor :)

... fara avioane

Vrei și cu intrări digitale, sau ești ok doar cu stereo clasic. Sa știe ieșire pt 4 boxe simultan, da? Ținând cont ca tu vrei quadro, as merge totuși pe un receiver, pui pe front cele 2 bookshelf, pe rear standfloor urile.  Intrări digitale?  Doar optic, sau te ajuta și hdmi? 

Buget? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Adrian M. a spus:

Vrei și cu intrări digitale, sau ești ok doar cu stereo clasic. Sa știe ieșire pt 4 boxe simultan, da? Ținând cont ca tu vrei quadro, as merge totuși pe un receiver, pui pe front cele 2 bookshelf, pe rear standfloor urile.  Intrări digitale?  Doar optic, sau te ajuta și hdmi? 

Buget? 

Optic/hdmi as opta doar pentru a il lega la bluray/tv deci ar fi utille. Si cu siguranta as merge pe 4 boxe simultan. Buget... depinde daca merg pe nou sau second (200eur).

 

Si #2, ai cobit....

Aseara am lasat sa mearga in tihna vreo 2 ore si brusc a intrat in protectie (canalul stanga) si radiatorul incins bine :(

 

Il am sub observatie. Am inversat boxele si la fel se incinge, deci nu este din cauza lor. 

20201208_094659.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, florinelu07 a spus:

Optic/hdmi as opta doar pentru a il lega la bluray/tv deci ar fi utille. Si cu siguranta as merge pe 4 boxe simultan. Buget... depinde daca merg pe nou sau second (200eur).

 

Si #2, ai cobit....

Aseara am lasat sa mearga in tihna vreo 2 ore si brusc a intrat in protectie (canalul stanga) si radiatorul incins bine :(

 

Il am sub observatie. Am inversat boxele si la fel se incinge, deci nu este din cauza lor. 

20201208_094659.jpg

Sincer nu vad de ce ai merge pe 4 boxe. Daca suntetul ar veni special pentru 4 boxe ar mai fi ceva, dar semnalul audio este semnal simplu stereo.

Amplificatoare stereo gasesti cate vrei, iar la 200€ chiar bune.

Totusi nu inteleg de ce nu legi TV/blueray la amplif pe RCA? (semnal LINE)

Nu cred ca vei sesiza vreo diferenta majora intre  semnalul optic si cel prin RCA.

Ce scula este? Poate gasim o schema electrica pe net. De obicei la sculele astea mai vechi se dilesc condensatorii (se vede ca sunt umflati). Am patit si  eu la o scula mai noua - un Magnat din 2012. S-au umflat vreo 6 condensatori.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, florinelu07 a spus:

Si #2, ai cobit....

 

UPS :(

nou la 200 euro, cam greu cu quadro si puterea ceruta.

M-as indrepta spre sh,receivere. De exemplu  DENON seria AVR, Marantz sr ori zr, astea stiu ca se imperecheaza bine cu Wharfdale. ar mai fi Rotel, Cambridge audio, Nad.

https://www.power-zone.ro/produse/_Amplificatoare_de_camera/12306_Amplificator_Denon_AVR_1312_cu_Telecomanda_si_HDMI.html

https://www.power-zone.ro/produse/_Amplificatoare_de_camera/12267_Amplificator_Rotel_RSX_1067.html

https://www.olx.ro/oferta/vand-receiver-amplificator-denon-avr-x520bt-IDel6Rn.html#0cf78e3130

asta e f misto, ca stie dlna, conexiune direct la retea.

https://www.olx.ro/oferta/av-receiver-denon-avr-x2000-7-1-airplay-4k-3d-IDekebM.html#0cf78e3130

si asta e interesant

https://www.olx.ro/oferta/denon-avr3311-cap-de-serie-IDe7NLV.html#0cf78e3130

https://www.olx.ro/oferta/av-receiver-denon-avr-x1200h-dolby-atmos-wi-fi-bluetooth-IDed4xZ.html#0cf78e3130

asta i chiar misto, raportat la ce stie si pret :

https://www.olx.ro/oferta/amplificator-receiver-denon-avr-1912-hdmi-arc-usb-internet-radio-7-1-IDehmgN.html#0cf78e3130

si asta i foarte misto:

https://www.olx.ro/oferta/marantz-sr-6300-av-surround-sound-receiver-IDbotH7.html#7804692215

https://www.olx.ro/oferta/receiver-marantz-zr6001-si-zc4001-ID8ElSz.html#7804692215

si inca unul misto :

https://www.olx.ro/oferta/receiver-nad-t763-marantz-denon-harman-onkyo-IDcdJBV.html#7804692215

 

 

Acum 9 minute, Silver Arrow a spus:

 

 

Pai merge pe fata cu 2 boxe, spate 2 boxe. Un fel de 3 feluri, stereo quadro. E misto si asa. TV uri cu RCA? pai astea de prin 2015 incoa, nu mai au asa ceva, doar optic :D

Clar, condensatorii sunt primii suspecti. Daca e ceva in neregula, sunt umflati, ii vezi la ochi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

Sincer nu vad de ce ai merge pe 4 boxe. Daca suntetul ar veni special pentru 4 boxe ar mai fi ceva, dar semnalul audio este semnal simplu stereo.

Amplificatoare stereo gasesti cate vrei, iar la 200€ chiar bune.

Totusi nu inteleg de ce nu legi TV/blueray la amplif pe RCA? (semnal LINE)

Nu cred ca vei sesiza vreo diferenta majora intre  semnalul optic si cel prin RCA.

Ce scula este? Poate gasim o schema electrica pe net. De obicei la sculele astea mai vechi se dilesc condensatorii (se vede ca sunt umflati). Am patit si  eu la o scula mai noua - un Magnat din 2012. S-au umflat vreo 6 condensatori.

 

 Nu am decat iesire optica din cele mentionate mai sus.

 

Este un Pioneer A550R si am deja schema. Am aliniat idle-ul - pe canalul dreapta era la 15mV si pe dreapta la 20mV.

Preventiv am curatat si contactele plus cateva miscari 90gr stg/dr inainte sa le pun pe nominal.

 

image.thumb.png.2605ee2272609fdb3484b835ebbc20ca.png

 

Momentan merge....

Acum 34 minute, Adrian M. a spus:

 

Clar, condensatorii sunt primii suspecti. Daca e ceva in neregula, sunt umflati, ii vezi la ochi. 

chiar nimic evident.

 dupa aliniere, i-am dat cateva "rafe" de volum la 80% si merge bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, florinelu07 a spus:

 

supraincalzire probabil atunci.

Vezi sugestiile de mai sus, ca idee , unele m-au pus si pe mine pe ganduri :))))

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sE

Acum 33 minute, Adrian M. a spus:

TV uri cu RCA? pai astea de prin 2015 incoa, nu mai au asa ceva, doar optic :D

Clar, condensatorii sunt primii suspecti. Daca e ceva in neregula, sunt umflati, ii vezi la ochi. 

Se gasesc convertoare Optic-RCA. de ex la www.conectica.ro

 

@florinelu07  m-am uitat pe schema. Care iesire a intrat in protectie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Silver Arrow a spus:

sE

Se gasesc convertoare Optic-RCA. de ex la www.conectica.ro

 

@florinelu07  m-am uitat pe schema. Care iesire a intrat in protectie?

Pai chiar mai sus se discuta. am avut si eu, am incercat mai multe variante. Problema cu cele mai ieftine este ca taie mult din volum.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Adrian M. a spus:

Tv ul tau e considerat deja antic, daca are jack :)))

Si eu sunt tot antic 😂

 

Acum 20 minute, florinelu07 a spus:

La sistemele recente nici nu mai ai RCA, jack 3.5mm este bonus deja. 

Uzual ai HDMI, optic, USB si coax.

Pai si unul care vrea sa isi puna casti ca sa nu trezeasca vecinii pentru ca este mai tare de urechi ce face?

 

In ce hal am ajuns: TV luat acuma 5 ani este antic 🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Silver Arrow a spus:

Si eu sunt tot antic 😂

 

Pai si unul care vrea sa isi puna casti ca sa nu trezeasca vecinii pentru ca este mai tare de urechi ce face?

 

In ce hal am ajuns: TV luat acuma 5 ani este antic 🙈

TATAITZAAAA :))))

Isi cumpara casti fara fir, teveu cu blutuf si ...laser frate :D

e Antic cel din 2019, ce sa vorbim de acum 5 ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Intrebare de necunoscător, la sculele astea SH de pe OLX nu există riscul să ori țepe? 

Adică un receiver din ala, presupun că ori merge ori nu merge, nu? 

Cum îl verifici să nu fie țigănit etc? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil. Recomand cumparat din localitatea ta ca sapoti returna in caz de ceva.

Am mai luat si tepe dar in general sunt ok (cel putin uitandu-ma la raport pret calitate)

Poti sa cumperi si de pe siteuri gen audioweb, unde sunt vanzatori seriosi in cea mai mare parte.

 

Daca cauti boxe iti pot recomanda ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt subiective recomandarile daca nu se fac dupa specs ...

Nu toti auzim si nu toti percepem muzica la fel . 

Acum 34 minute, l.u.v a spus:

Intrebare de necunoscător, la sculele astea SH de pe OLX nu există riscul să ori țepe? 

Adică un receiver din ala, presupun că ori merge ori nu merge, nu? 

Cum îl verifici să nu fie țigănit etc? 

Teapa poti lua din orice.

Totusi eu am luat de pe net pana acu de 2 ori ...asculti , te uiti sa vezi daca sunt urme pe suruburi , pui mana sa vezi daca in 2 -3 min se incinge peste masura , dai in blana sa vezi daca intra in protectie ...apoi faci 3 cruci cu limba si te bucuri de inspiratie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...