Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 673
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi dau seama ca nu pot sa ascult ceva bun la o boxa incorporata. Dar asa, pt memoriz, merge. Daca nu scumpeau astia gazul cu 50% la mine in sat, plus curentul, si dieselul n-ajungea la 6 lei; poate ma bagam la ceva serios, ca vorba aia: is cam sarac ca sa ma imbrac ieftin. Oricum, chestiunea e in studiu, mersi pt ponturi. SH gasesc si fara sa imi aduca GLS pachetul, dar inca n-am luat varianta asta in calcul, prefer nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, VyXxer a spus:

Imi dau seama ca nu pot sa ascult ceva bun la o boxa incorporata. Dar asa, pt memoriz, merge. Daca nu scumpeau astia gazul cu 50% la mine in sat, plus curentul, si dieselul n-ajungea la 6 lei; poate ma bagam la ceva serios, ca vorba aia: is cam sarac ca sa ma imbrac ieftin. Oricum, chestiunea e in studiu, mersi pt ponturi. SH gasesc si fara sa imi aduca GLS pachetul, dar inca n-am luat varianta asta in calcul, prefer nou.

atunci asta este the best deal --> https://www.avstore.ro/pick-up/audio-technica-at-lp120x-usb/

 

au "copiat" cu succes Technics.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, VyXxer a spus:

Imi dau seama ca nu pot sa ascult ceva bun la o boxa incorporata. Dar asa, pt memoriz, merge. Daca nu scumpeau astia gazul cu 50% la mine in sat, plus curentul, si dieselul n-ajungea la 6 lei; poate ma bagam la ceva serios, ca vorba aia: is cam sarac ca sa ma imbrac ieftin. Oricum, chestiunea e in studiu, mersi pt ponturi. SH gasesc si fara sa imi aduca GLS pachetul, dar inca n-am luat varianta asta in calcul, prefer nou.

Oricum sa ne tii la curent sa stim ce ai achizitionat pana la urma. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, florinelu07 a spus:

atunci asta este the best deal --> https://www.avstore.ro/pick-up/audio-technica-at-lp120x-usb/

 

au "copiat" cu succes Technics.

 

Pe mine m-au certat niste profesionisti pe un grup de FB ca am pickup cu iesire USB (era vorba de un Akai TTA 05USB cu doza Audio-Technica). Cica adevaratii audiofili merg 100% pe analog, fara artificii din-astea moderne, gen USB. Chestia e ca n-am folosit niciodata iesirea USB, dar mno, am fost certat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si d-aia nu mai poti tu?

Se poate si fara parerea lor.

Parerea mea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Kristian K a spus:

Si d-aia nu mai poti tu?

Se poate si fara parerea lor.

Parerea mea. :)

 

Iti dai seama ca nu am luat in calcul, dar ziceam asa, de placerea unora de a se da destepti. Eu imi vad de treaba si cumpar viniluri de fiecare data cand am ocazia. Am un mini sistem Technics made in Japan din anii '90 (deck, CD player, tuner si amp 2x25W) in care bag semnalul din pickup si se aude bestial pentru o sufragerie de bloc. 

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei desteptii de genu' vorbesc tare,scriu mult si spun nimic.Ignora-i,vei trai mai bine si mai mult. :)

La fel si eu,cum am ocazia sa achizitionez ceva de genul,o fac.Tocmai am achizitionat un lot de 50 de casete audio TDK normal si ferric.La 4(!) lei caseta,inregistrate doar o singura data de noi.

WhatsApp Image 2021-10-11 at 19.47.08.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai,pot inregistra de pe cd,de pe stick,de pe alta caseta(caci mai am dublul deck Yamaha din pozele de mai sus) si am si line in cu cablu si jack de 3.5 mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, dionysos a spus:

 

Pe mine m-au certat niste profesionisti pe un grup de FB ca am pickup cu iesire USB (era vorba de un Akai TTA 05USB cu doza Audio-Technica). Cica adevaratii audiofili merg 100% pe analog, fara artificii din-astea moderne, gen USB. Chestia e ca n-am folosit niciodata iesirea USB, dar mno, am fost certat.

Problema cu asta nu e doar ca are usb, poti trece peste asta. Daca nu o folosesti nu te incurca prea tare. 

Marea problema este ca Akai nu mare are nici o legatura cu ce stii ca inseamna Akai in anii 80 si 90. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, dionysos a spus:

 

Pe mine m-au certat niste profesionisti pe un grup de FB ca am pickup cu iesire USB (era vorba de un Akai TTA 05USB cu doza Audio-Technica). Cica adevaratii audiofili merg 100% pe analog, fara artificii din-astea moderne, gen USB. Chestia e ca n-am folosit niciodata iesirea USB, dar mno, am fost certat.

eu am recomandat pe baza nevoilor colegului, care recunoaste ca nevoile nu sunt deosebite.

 

cat despre "audiofilie", cele mai mari salturi de performanta le obti cu primii 2-300eur cheltuiti.

cand ajungi la sume mai mari, orgoliul are cel mai mare "salt".

 

si sa o dam pe aia dreapta, nu faci audiofilie cu vinyl luat din mall, pe ce player si sistem vrei tu... sau MP3/CD si mai ales in bloc...

 

Acum 18 ore, Kristian K a spus:

De obicei desteptii de genu' vorbesc tare,scriu mult si spun nimic.Ignora-i,vei trai mai bine si mai mult. :)

La fel si eu,cum am ocazia sa achizitionez ceva de genul,o fac.Tocmai am achizitionat un lot de 50 de casete audio TDK normal si ferric.La 4(!) lei caseta,inregistrate doar o singura data de noi.

WhatsApp Image 2021-10-11 at 19.47.08.jpeg

Leonard Cohen.... sweet...

 

 

Acum 14 ore, gast a spus:

Problema cu asta nu e doar ca are usb, poti trece peste asta. Daca nu o folosesti nu te incurca prea tare. 

Marea problema este ca Akai nu mare are nici o legatura cu ce stii ca inseamna Akai in anii 80 si 90. 

 

eu folosesc uzual pentru vinyl:

 

deck Lenco (uzual L75) custom (plinta 20kg) cu bratul standard

doza Ortofon Red

cabluri si mufe RCA uzuale (dar nu d'alea cu 5 lei)

preamplificare Cambridge Audio

alte cabluri si mufe RCA

amplificator (dupa optiunea zilei - Pioneer, Yamaha, Saba, Siemens)

boxe Wharfedale si/sau Sony si/sau Technics si/sau JBL

 

vinyl "blue note" sau ceva din anii 60/70 suna foarte placut fata de vinyl productie recenta (artist si presare).

 

nu trebuie decat doua urechi si acuitate normala si faci diferenta daca ai ocazia sa testezi.

covarsitor este sa pui pe acelasi sistem (via DAC) aceiasi piesa din Spotify/Tidal si o sa iti dai seama cat de mare este diferenta (dar portabilitatea are un pret).

 

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Este un topic pe care l-am urmarit cu mult interes, dar nu am scris niciodata.

 

Sunt in cautare de un set de boxe Yamaha NS1000/NS1000M sau NS500/NS500M

Daca are cineva de vanzare, sau puteti sa imi recomandati site-uri, sunt interesat.

Va doresc o seara faina...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.hifishark.com/search?q=yamaha+ns1000

 

https://www.hifishark.com/search?q=yamaha+ns1000m

 

https://www.hifishark.com/search?q=yamaha+ns500

 

https://www.hifishark.com/search?q=yamaha+ns500m

 

Fa-ti un cont pe hifishark, salveaza cautarile pe care le vrei si cand apare ceva te notifica. 

Poti sa incerci eu audiomart sau ukaudiomart. 

Succes.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am, probabil, toată linia istorică de la Technics. :) 

Încă îmi place. 

Cu 1W pe canal se aude impecabil. 

M-a mâncat... și după ce am dat-o la maxim vreo jumătate de oră, boxa din dreapta care avea o ușoară slăbiciune în precizie pe medii, a început să facă grav gen: hârca-hârca... :wacko: 

20211103_175517.thumb.jpg.fa73150e8dcdc31a54f0aa25c0b51a14.jpg

20210819_103849.thumb.jpg.4e7ff2263fe049d8dd42110c6ef51c14.jpg

 

20210819_104413.thumb.jpg.1d920f8b2d3224af225aa080f760058f.jpg

 

Idei? 

 

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, September a spus:

Am, probabil, toată linia istorică de la Technics. :) 

Încă îmi place. 

Cu 1W pe canal se aude impecabil. 

M-a mâncat... și după ce am dat-o la maxim vreo jumătate de oră, boxa din dreapta care avea o ușoară slăbiciune în precizie pe medii, a început să facă grav gen: hârca-hârca... :wacko: 

20211103_175517.thumb.jpg.fa73150e8dcdc31a54f0aa25c0b51a14.jpg

20210819_103849.thumb.jpg.4e7ff2263fe049d8dd42110c6ef51c14.jpg

 

20210819_104413.thumb.jpg.1d920f8b2d3224af225aa080f760058f.jpg

 

Idei? 

 

Acuma muuuulti ani, vreo 35 🤦‍♂️ am patiti cu o boxa ceva asemanator si la unul din difuzoare se desprinsese bobina difuzorului, de pe cilindrul care intra in magnet.

Banuiesc ca totusi este o chestie extrema. Nici nu mai tin minte cum am desprins membrana de pe cadrul difuzorului.

Cred ca se desprindea usor fiind un difuzor foarte vechi.

Ca sa il pun la loc a fost footaiul de pe lume, mai precis ca sa centrez cilindrul cu bobina inapoi in magnet 🙈

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun reparator de difuzoare ar fi Nea Mihai de la Radioprogres de pe calea VacarestI.

Eu am mai facut restaurari de boxe vechi, el facea bobinari si schimbari de suspensii la difuzoare.

Ieseau foarte bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat codul difuzorului și i-am găsit pe ăștia: 

https://precisionlogicinc.net/parts/eas14pl339a6 

Apoi un prieten îi știa pe băieții de la Dynacord. 

Cu 180 de lei l-au rebobinat și centrat. 

Pare nou. 

Da, au reapărut detaliile și precizia sunetului. 

Mulțumesc pentru sfaturi! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...