Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 673
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

10 minutes ago, Tzitzicat said:

 

Ma gandeam ca poate exista ceva plug&play la ceva uzual

Merci

Exista ce vrei tu ...cauta prin magazinele de profil sau la nevoie prin targuri daca vrei neaparat sa fie ''ca de fabrica '' 

Insa , daca vrei , fara sa alterezi absolut nimic , poti pune orice mufa doresti , care se pupa cu ce mai ai tu pe acolo 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea exista adaptoare pentru mufele alea. Am cautat si eu la un moment dat. 

Daca vrei sa folosesti boxele pe alta scula, care are altfel de iesiri, legi pur si simplu doua fire pe cracii de la fiecare mufa si izolezi bine, mai ales un crac de altul. In capatul celalalt pui mufa care-ti trebuie si gata. Am ascultat asa ani de zile cu niste boxe Belcanto scoase dintr-o statie Akai.

LE Boxe clasice comuniste, de-aia au mufele alea.

Daca magul este functional si vrei sa-l vinzi, da-mi un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Tzitzicat a spus:

Nu ma pricep

Arata asa

1EF3752B-87D2-4F06-BF42-7229206F550F.jpeg

68CF6FC8-BEC4-42C8-8AC2-89A1E87FA3F8.jpeg

vezi pe ce le pui...

 

la 4ohmi s-ar putea sa ramai rapid fara amplificator, iar daca amplificatorul duce, risti sa scoti fum din ele.

 

nu sunt boxe proaste, dar nu ajuta prea mult.

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Nu prea exista adaptoare pentru mufele alea. Am cautat si eu la un moment dat. 

Daca vrei sa folosesti boxele pe alta scula, care are altfel de iesiri, legi pur si simplu doua fire pe cracii de la fiecare mufa si izolezi bine, mai ales un crac de altul. In capatul celalalt pui mufa care-ti trebuie si gata. Am ascultat asa ani de zile cu niste boxe Belcanto scoase dintr-o statie Akai.

LE Boxe clasice comuniste, de-aia au mufele alea.

Daca magul este functional si vrei sa-l vinzi, da-mi un semn.

exista...

 

https://www.emag.ro/mufa-boxe-2-pini-2din-mama-vintage-lumberg-2pin2dinmama/pd/D9MRQDMBM/?cmpid=86939&gclid=CjwKCAiA78aNBhAlEiwA7B76p4et7VVEnK0OmdulnXyqjpCe1nzJjvenTlsZo2iWBzo15CDfoQaL5RoCJucQAvD_BwE

sau asa (ideal)   

 

https://componenteonline.ro/conector-boxe-2-pini-pe-cablu-conector-boxa-terminal-boxe-mufa-difuzor-123625

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Tzitzicat a spus:

Nu ma pricep

Arata asa

1EF3752B-87D2-4F06-BF42-7229206F550F.jpeg

68CF6FC8-BEC4-42C8-8AC2-89A1E87FA3F8.jpeg

Am avut ceva asemanator la un pick-up Tesla NZC 300.Doar ca erau argintii. :)

Avea doza magnetica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, florinelu07 a spus:

vezi pe ce le pui...

 

la 4ohmi s-ar putea sa ramai rapid fara amplificator, iar daca amplificatorul duce, risti sa scoti fum din ele.

 

nu sunt boxe proaste, dar nu ajuta prea mult.

 

Pot pastra magnetofonul ca amplificator

Are niste mufe care cred ca sunt IN

Ar merge un cablu de tipul asta?

Acum 7 ore, florinelu07 a spus:

 

B6265715-62D8-4B86-B52D-B92744EA210F.jpeg

4A241E9B-D355-43D3-81B6-B67AAFA4CBFF.jpeg

86036B0E-AB51-4068-B97B-899DFE22D58E.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magul sigur are intrari, aia phono epentrupickup, in general.

Acum 9 ore, florinelu07 a spus:

vezi pe ce le pui...

 

la 4ohmi s-ar putea sa ramai rapid fara amplificator, iar daca amplificatorul duce, risti sa scoti fum din ele.

 

nu sunt boxe proaste, dar nu ajuta prea mult.

exista...

 

https://www.emag.ro/mufa-boxe-2-pini-2din-mama-vintage-lumberg-2pin2dinmama/pd/D9MRQDMBM/?cmpid=86939&gclid=CjwKCAiA78aNBhAlEiwA7B76p4et7VVEnK0OmdulnXyqjpCe1nzJjvenTlsZo2iWBzo15CDfoQaL5RoCJucQAvD_BwE

sau asa (ideal)   

 

https://componenteonline.ro/conector-boxe-2-pini-pe-cablu-conector-boxa-terminal-boxe-mufa-difuzor-123625

Eu ma refeream la transformator ca alea din jack mic in mare sau invers. Altfel se pot face orice transformari pe o bucata de fir scurt, atata timp cat ai mama si tata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salutare!

Puteti sa imi recomandati si mie niste boxe cu impedanta 6-8 Ohm cu difuzoare de bass de 30 cm care sa se auda foarte bine. Visez la Yamaha NS-1000M dar nu am buget momentan...

Vreau sa le utilizez cu un receiver Yamaha RN-303D.

Multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este cea mai fericita combinatie ce iti doresti tu - receiverul este sub performanta boxelor. Ar fi o chestie sa le potrivesti cu un AS701 si pe acolo se vede calitatea.

 

Partea buna cu Yamaha este ca pot duce boxe destul de dificile asa ca te poti orienta spre destule variante accesibile, dar nu cu bass de asemenea dimensiune. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Aloha domnilor, o intrebare presupun ca este pt audiofili, ce player audio.mi recomandati pe telefon care sa faca un random EFICIENT in playlist, adica sa ia  piesa 1, apoi 5, 9, 2001, 145, intelegeti ce vreau sa spun, pentru ca palyerul de la Samsung si am mai incercat 1-3 playere , care repeta ff multe piese ff des, adica ruleaza o melodie (1unu sa zicem\)  si peste 3-4 melodii ma pomenesc iar cu piesa numarul 1 si tot  asa. Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 8/23/2022 at 10:37 PM, Papa_Bear said:

Puteti sa imi recomandati si mie niste boxe cu impedanta 6-8 Ohm

 

tocmai imi spunea un prieten ca o sa isi dea boxele PSB , de 100W parca,3 cai si cite 4 dif pe boxa,tip turn

sunt absolut excelente pt audiofili (am si eu unele de vreo 75 W PSB),daca vrei iti dau pm cu nr lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 09.12.2021 la 20:17, Tzitzicat a spus:

Nu ma pricep

Arata asa

1EF3752B-87D2-4F06-BF42-7229206F550F.jpeg

68CF6FC8-BEC4-42C8-8AC2-89A1E87FA3F8.jpeg

Au sunet precis si fara round in camera. Sunt boxe ce folosesc sistemul de compresie, foarte rezistente pentru cei 10w 

Le-am avut ani de zile pe un amplificator Delia si pot spune ca sunt ca si calitate peste multe aflate la vanzare acum.

Inlocuirea condensatorului montat pe tweeter le-ar prinde super bine. Round de bass plus claritate.

 

 

La 09.12.2021 la 21:36, florinelu07 a spus:

vezi pe ce le pui...

 

clar! de preferat Heavy metal  :rock:

La 23.08.2022 la 22:37, Papa_Bear a spus:

Salutare!

Puteti sa imi recomandati si mie niste boxe cu impedanta 6-8 Ohm cu difuzoare de bass de 30 cm care sa se auda foarte bine. Visez la Yamaha NS-1000M dar nu am buget momentan...

Vreau sa le utilizez cu un receiver Yamaha RN-303D.

Multumesc!

 

Arunca un ochi dupa modelul Ergo de la Canton, sunt cele mai apropiate de seas la medii si dynaudio la inalte

 

Acum depinde si incaperea unde le pui si ce gen de muzica asculti. Daca se aud bine pe heavy metal si sunt echilibrate, se preteaza pe multe amplificatoare, mai ales ca yamaha are niste medii accentuate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un Kenny Burrell la ceas de seara...

Thorens TD 280 cu doza Grado Gold via Phono pe Pioneer SX828 si iesire pe Technics SB F3 (boxe din aluminiu si pe compresie)🤪

20221011_214658.jpg

20221011_215015.jpg

20221011_215040.jpg

20221011_215059.jpg

20221011_215117.jpg

Acum 16 minute, ZaiR a spus:

 

clar! de preferat Heavy metal  :rock:

 

Rockul pre 90 merge foarte ok pe vinyl si echipamente pre '90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, florinelu07 a spus:

Un Kenny Burrell la ceas de seara...

🧉

Acum 24 minute, florinelu07 a spus:

Thorens TD 280 cu doza Grado Gold via Phono pe Pioneer SX828 si iesire pe Technics SB F3 (boxe din aluminiu si pe compresie)🤪

20221011_214658.jpg

20221011_215015.jpg

 

Dpmdv arata foarte bine, iar pionierul lasa ideea de mcintosh. Ca intensitate a luminii :P

Doza de la Grado e misto, mai ales ca-i varianta gold, din pacate nu este compatibila cu modelul de pickup detinut. Acel Thorents este un model pe curea, dozele Grado sunt ca si volum intre dozele MC si MM. Pentru a folosi acea doza iti trebuie un model de pickup DirectDrive si care sunt mai ieftine decat doza. 

Este bine ca amplificatorul stie sa preamplifice sunetul din doza MM, sunetul este mai deschis, chiar daca apare ideea de distors.

 

Acum 24 minute, florinelu07 a spus:

Rockul pre 90 merge foarte ok pe vinyl si echipamente pre '90.

O sa mearga Forever! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.09.2022 la 16:58, mihai c a spus:

 

tocmai imi spunea un prieten ca o sa isi dea boxele PSB , de 100W parca,3 cai si cite 4 dif pe boxa,tip turn

sunt absolut excelente pt audiofili (am si eu unele de vreo 75 W PSB),daca vrei iti dau pm cu nr lui

Multumesc pentru propunere. Ma voi gandi.

Problema este ca nu ma prea atrag boxele turn. Imi plac cele clasice, cu difuzoare de bass cat mai mari... produc o alta vibratie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...