Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

Diferenta intre ce zici tu si ce am zis eu e ca la tine, iti trebuie PC pentru asta, si la ce am zis eu, iti cumperi router cu suport usb, bagi o placa de sunet pe portul usb si din aia scoti iesirea ca si intrare la scula de muzica (cum am dat exemplu, tonomat de muzica sau orice altceva ce canta) si nu iti trebuie calculator pentru asta. Calculatorul ti-l trebuie numai ca sa schimbi postul sau asa ;)

 

 

nu nu sunt apps-uri inglobate in device-uri stand alone, streamere..receivere..etc, nu-ti trebuie niciun calculator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 673
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am ramas la stereo format din 2 boxe. Configuratii cu subwoofer si alte difuzoare aditionale mi se par lipsit de precizie si greu de adaptat la acustica de camera.

 

 

VSA-AX10 si multe altele au un sistem bun de autocalibrare. Nu mi-as fi luat altceva fara pentru ca nu ma pricep la ingineria sunetului si o calibrare profi trebuie refacuta de cate ori schimbi ceva, draperii, mobila, chiar si zugraveala cateodata. Acum probabil o sa merg tot pe Pioneer, LX85.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna audiofil?

 

Placerea de a asculta muzica sau placerea de a asculta muzica la scule scumpe :scratch: (nu spun neaparat bune, pentru ca e o intreaga discutie daca sunetul digital e sau nu e bun). De obicei cand sunt la calculator ascult radio neo (un post francez cu rock alternativ si orice se invarte pe langa)

 

Imi place muzica, insa pentru mine reprezinta o stare (ascult aproape orice care-mi bucura urechea).

Am avut o perioada acum cativa ani cand incercam diferite combinatii de boxe si scule, am incercat si pick-up-uri, magnetofoane, insa am ajuns la aceasi concluzie: indiferent de cat de bun e sunetul, daca nu-ti ofera "acel ceva", mai bine sa fie liniste.

 

 

Audiofilii nu discuta despre cargo ci despre camioane si cel mult cum sunt ele potrivite unui tip sau altuia de cargo. Tehnica e importanta, complicatia, finisarea, exclusivitatea. Cam ca la ceasuri, doar ca la puterea a treia.

 

La laptop sunt absolut incantat de sunetul pe care il am la un Dell XPS x502, facut de JBL, de departe cel mai bun auzit vreodata de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna audiofil?

 

Placerea de a asculta muzica

n-are nici o legatura, ala se cheama meloman. cunosc o gramada de oameni care asculta foarte multa muzica si care cu toate ca au auzit si sunet bun si sunet prost, nu par sa aiba vreo preferinta.

 

sau placerea de a asculta muzica la scule scumpe :scratch: (nu spun neaparat bune, pentru ca e o intreaga discutie daca sunetul digital e sau nu e bun). De obicei cand sunt la calculator ascult radio neo (un post francez cu rock alternativ si orice se invarte pe langa)

corect, audiofilii is oleaca de 'tirfe de scule" (gear sluts) :crack:

 

Am avut o perioada acum cativa ani cand incercam diferite combinatii de boxe si scule, am incercat si pick-up-uri, magnetofoane, insa am ajuns la aceasi concluzie: indiferent de cat de bun e sunetul, daca nu-ti ofera "acel ceva", mai bine sa fie liniste.

iar ai dreptate, audiofilii numesc acea parte a sunetului muzicalitate. adica poate sa fie precis definit spatial, sa aiba detaliu si pe dracu' si pe tat'su, daca nu e placut si te face ca dupa juma' de ora sa vrei sa-l opresti e cam degeaba. acuma asta nu inseamna ca toti audiofilii colectioneaza scule scumpe care sune ca dracu'. si mai exista discutia "sunet placut vs sunet fidel" care iar e lunga.

 

pina la urma urmei e un hobby ca oricare altul, daca te prinde te prinde, daca nu, nu. din pacate nu e cel mai ieftin.

 

VSA-AX10 si multe altele au un sistem bun de autocalibrare.

sistemele astea de autocalibrare sint marketing si doar atit. sint anumite problema de acustica care nu pot fi corectate decit de la sursa, cu egalizatoare si chestii-trestii corectezi doar efectul (si ala doar partial).

ce mai importanta treaba e camera si pozitionarea boxelor in ea. de exemplu, la mine sunetul se schimba dramatic daca inclin boxele (unghiul pe orizontala). daca le indrept fix inspre locul de unde ascult apare senzatia ca sunetul provine din ele, cel mai bine suna daca le tin paralele, ca in poza. la altii e fix pe dos. si din pacate treaba asta nu o poti compensa din egalizatoare si post-procesari.

boxele dinainte (Dynaudio Audience 52) le-am ascultat prima data acasa la un prieten intr-o camera mai mare ca a mea. erau pozitionate total diferit (permitea camera, fiind mai mare). am fost cu amplificatorul meu iar sursa folosita de el era oricum inferioara calitativ fata de ce am acum. ideea e ca in sufrageria mea nu am reusit niciodata sa le fac sa sune la fel de bine, in special suferea spatialitatea sunetului. cind am zis ca cea mai importanta componenta a unui sistem e camera n-am glumit :)

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am butonat 2 zile la un aparat si tot mai bine mi-a calibrat audissey, nici nu trebuia sa-mi bat capul. misto la onkyo e ca poti face asta - calibrarea automata - si apoi sa intervii manual sa mai faci orice vrei. la altele modul asta e inghetat, nu-l mai poti corecta manual. am citit ore pe diverse forumuri, toti sunt de acord ca audissey asta nou merge f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in special suferea spatialitatea sunetului. cind am zis ca cea mai importanta componenta a unui sistem e camera n-am glumit :)

 

Se presupune ca bagi bani in scule in momentul cand ai si premisele pentru asa ceva, trebuie o camera cu o acustica buna astta este clar.

 

MCACC la Pioneer este dezvoltat de inginerii de la AIR Studious impreuna cu cei de la Pioneer, sau invers mai bine zis. AIR Studious nu-si pune sigla pe orice si daca retin bine asta era primul high end amp (at the reach of mortals like me) care sa aiba un astfel de sistem de auto calibrare. Se poate interveni si cu laptopul pentru o definire dupa preferinte individuale. Nu e doar marketing, e mult know how si tehnologie. Asa si trebuie la o scula care costa 5000, zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se presupune ca bagi bani in scule in momentul cand ai si premisele pentru asa ceva, trebuie o camera cu o acustica buna astta este clar.

 

MCACC la Pioneer este dezvoltat de inginerii de la AIR Studious impreuna cu cei de la Pioneer, sau invers mai bine zis. AIR Studious nu-si pune sigla pe orice si daca retin bine asta era primul high end amp (at the reach of mortals like me) care sa aiba un astfel de sistem de auto calibrare. Se poate interveni si cu laptopul pentru o definire dupa preferinte individuale. Nu e doar marketing, e mult know how si tehnologie. Asa si trebuie la o scula care costa 5000, zic eu.

 

Daca n-ai un cablu de boxe de-asta, nu esti un audiofil tru. :D

 

Acum serios, e un hobby foarte scump, dar fiecare cu pasarica lui. Eu nu-s foarte mofturos la ascultat muzica si urechile mele nu-s atat de fine incat sa simt diferente foarte subtile in frecvente.

Cum s-a mai spus, conteaza foarte mult unde asculti, ce asculti, cu ce scule asculti si cat de pretentios esti. Intr-o sufragerie de bloc nu cred ca se pune problema sa fii audiofil, de exemplu. Eu ma multumesc cu un computer, o placa de sunet externa si o pereche de monitoare cu con de 5".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca la orice de la un anumit nivel pretul creste logaritmic fata de calitate, sau chiar dublu logaritmic. adica la o crestere de calitate de 10% pretul creste de 2 ori. eu cred ca de fapt creste chiar mai mult. din ce sapaturi am facut pragul asta e cam 1000 eur si la boxe si la amp-uri/ receivere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca la orice de la un anumit nivel pretul creste logaritmic fata de calitate, sau chiar dublu logaritmic. adica la o crestere de calitate de 10% pretul creste de 2 ori. eu cred ca de fapt creste chiar mai mult. din ce sapaturi am facut pragul asta e cam 1000 eur si la boxe si la amp-uri/ receivere.

 

Care i-ai mah furat contul lui DoruBMW? :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se presupune ca bagi bani in scule in momentul cand ai si premisele pentru asa ceva, trebuie o camera cu o acustica buna astta este clar.

 

MCACC la Pioneer este dezvoltat de inginerii de la AIR Studious impreuna cu cei de la Pioneer, sau invers mai bine zis. AIR Studious nu-si pune sigla pe orice si daca retin bine asta era primul high end amp (at the reach of mortals like me) care sa aiba un astfel de sistem de auto calibrare. Se poate interveni si cu laptopul pentru o definire dupa preferinte individuale. Nu e doar marketing, e mult know how si tehnologie. Asa si trebuie la o scula care costa 5000, zic eu.

sa nu crezi ca ma leg de sistemul de la Pioneer, probabil nu e pus chiar degeaba.

buba e alta: anumite probleme, cum am zis, nu le poti corecta odata ce s-au intimplat. pe linga audio mai bag un ochi si pe la electronica si domeniile conexe, teoria sistemelor, psihoacustica etc.

si din pacate teoria (si practica) spun ca doar problemele de frecvente joase pot fi corectate. in orice camera paralelipipedica apar asa-numitele unde stationare, care amplifica anumite benzi si atenueaza altele cu pina la 10 decibeli. zonele amplificate pot fi corectate prin egalizare, cele atenuate nu.

iar problemele generate de reflexii pur si simplu nu ai cum sa le corectezi, indeferent ce-ai face. au si ele ca efect amplificarea sau atenuarea unor anumite benzi (comb filtering) dar indiferent cit le egalizezi sau le vrajesti, reflexiile nedorite ramin acolo. zic nedorite pt. ca pina intr-un punct sint benigne sau chiar benefice. pentru ca daca ai asculta intr-o camera anecoica, fara rezonante sau reflexii sunetul ar fi sec si ca spatialitate ar fi in buda. ideea e ca trebuie sa te folosesti de ele prin pozitionarea boxelor sau tratament acustic.

 

 

Intr-o sufragerie de bloc nu cred ca se pune problema sa fii audiofil, de exemplu.

asta suna a wishful thinking :) pot sa ma gindesc la citiva oameni care stau la bloc si au 20k-30keuro bagati in scule audio. pariez ca te-ar putea convinge de contrariu.

 

e adevarat ca sufrageria de bloc nu e optima pt. ca e mica (undele stationare de care ziceam mai sus apar in zone mai critice cu cit camera e mai mica), nu ai mult spatiu de manevra incit sa muti boxele pina gasesti pozitia cea mai buna si nu stiu cui ii place sa primeasca musafiri intr-o camera cu peretii acoperiti de burete fonoabsorbant :) dar asta nu inseamna ca esti pierdut, eu de exemplu pot sa zic ca nu-mi pare rau de bani.

 

mai exista variantaa castilor, care sint si mai ieftine. dar totusi intotdeauna o sa lipseasca ceva cind asculti la casti. mai folosesc citeodata (Grado SR80) si la cit costa pot sa spun ca suna fenomenal dar totusi senzatia de scena e critica pt. mine. plus ca dispare factorul social din hobby (asta e una din distractii, mai cunosti lume, mai asculti sistemul altuia, mai faci o comparatie sa vezi ce nu e ok la al tau). as vrea sa vad niste pasionati cum se aduna la o auditie in casti :)

 

urechile mele nu-s atat de fine incat sa simt diferente foarte subtile in frecvente.

cind zic "diferente in frecvente" ma gindesc la tonalitate (sunet ma grav, mai subtire etc) dar sunetul are mult mai multe "aspecte".

un exemplu la intimplare. eu sint fascinat de senzatia de adincime a scenei. daca un sistem aduce in fata instrumentele care in mod normal trebuie sa se auda la 5 metri in spatele celorlalte, mie n-are cum sa-mi placa. daca ai senzatia ca solistul vocal cinta catarat in spatele bateristului se duce naibii realismul si placerea.

sa nu-mi zici ca-ti trebuie nu stiu ce ureche fina ca sa auzi asa ceva. e ca si cum ai zice ca nu-ti dai seama dupa sunet, pe strada, daca un motor e la 100 m de tine sau la 10 :) tot am auzit argumentul asta la multi "nu am ureche fina/muzicala" dar nu are absolut nici o legatura, un om cu auz normal deosebeste in 10 secunde un sistem bun de unul prost. dar cum am zis, nu e musai sa fie hobby-ul tuturor, eu de exemplu nu simt nevoia sa colectionez machete de vapoare :)

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu crezi ca ma leg de sistemul de la Pioneer, probabil nu e pus chiar degeaba.

buba e alta: anumite probleme, cum am zis, nu le poti corecta odata ce s-au intimplat. pe linga audio mai bag un ochi si pe la electronica si domeniile conexe, teoria sistemelor, psihoacustica etc.

si din pacate teoria (si practica) spun ca doar problemele de frecvente joase pot fi corectate. in orice camera paralelipipedica apar asa-numitele unde stationare, care amplifica anumite benzi si atenueaza altele cu pina la 10 decibeli. zonele amplificate pot fi corectate prin egalizare, cele atenuate nu.

iar problemele generate de reflexii pur si simplu nu ai cum sa le corectezi, indeferent ce-ai face. au si ele ca efect amplificarea sau atenuarea unor anumite benzi (comb filtering) dar indiferent cit le egalizezi sau le vrajesti, reflexiile nedorite ramin acolo. zic nedorite pt. ca pina intr-un punct sint benigne sau chiar benefice. pentru ca daca ai asculta intr-o camera anecoica, fara rezonante sau reflexii sunetul ar fi sec si ca spatialitate ar fi in buda. ideea e ca trebuie sa te folosesti de ele prin pozitionarea boxelor sau tratament acustic.

 

 

Si daca te-ai lega, n-am sensibilitati de marca si n-am sa zic nici de altele ca imita Pioneer :grinbandit: MCACC, daca te pasioneaza domeniul ia si citeste, a fost interesant pentru mine, pentru tine ar trebui sa fie si mai interesant.

Eu neavand priceperea tehnica si nici timpul/banii necesari, am facut tot ce a depins de buzunarul meu astfel incat sa am cel mai bun combo bineinteles pe gustul meu (stereo, multi ch, movie theatre, nu neaparat in ordinea asta) si daca ma hotarasc sa-i schimb locul sau chiar si numai amplasamentul mobilelor in camera (se intampla relativ des). Imi dau seama insa foarte bine ca sunt un sarac si un absolute beginner in the fine art of burning money on High Fidelity equipment, nicicum un audiofil, nemaivorbind de unul tru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e la astea audio, cum a spus cineva mai sus, ca la ceasuri. toti vor "complications". tot ce va pot spune e ca un sunet pur iti da o stare aparte. n-am sisteme de zeci de mii, dar percep diferentele pana la un prag. nu am bani de alea de zeci de mii cum nu am bani de ferrari, oricum felicitari pentru cine are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e la astea audio, cum a spus cineva mai sus, ca la ceasuri. toti vor "complications". tot ce va pot spune e ca un sunet pur iti da o stare aparte. n-am sisteme de zeci de mii, dar percep diferentele pana la un prag. nu am bani de alea de zeci de mii cum nu am bani de ferrari, oricum felicitari pentru cine are.

eu sint 100% pt. SH. preturile sculelor audio high-end sint aberante si complet nejustificate. mai ales daca vezi ce au multe din ele inauntru si tii cont de faptul ca in mare parte electronica audio e low-end si nu necesita know-how si R&D chiar de nivel NASA. e adevarat ca se produc in serii mici si manual in mare masura, dar totusi.

daca aveti ocazia sa ascultati ceva inainte de a cumpara SH, go for it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, cunosc subiectul in detaliu, in facultate faceam bani construind amplificatoare, efecte, sintetizatoare pntru trupe rock. un amplificator facut d emine acum 30 de ani sunt sigur ca se aude f bine si la standardele de azi. le testam la fel ca zi, banda la 0db, raspuns la unda dreptunghiulare, raport s/n. depaseau ce vand astia azi in clasa consumer, amp-urile mergeau 0-100khz spre exemplu. treaba e ca auc le indoapa cu electronica digitala pe care nu o mai faci, sau ma rog nu se apuca nimeni sa faca asa ceva, iti trebuie procesoare, programare....etc. strict audio nu s-a inventat nimic de mult, se tot invart in jurul cozii la high end cu clasa a, tuburi cu vid, de-aste de pe vremea lu' tata mare, au ajuns la concluzia ca suna mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e chiar asa, totusi niste progrese s-au facut.

de exemplu, in ultimii 30 de ani au aparut DAC-urile sigma-delta, amplificatoarele clasa D (cum e al meu) au ajuns sa se compare sau chiar sa le depaseasca pe cele A/B (acum 30 de ani erau considerate bune doar pt. megafoane), tranzistoarele au devenit mai rapide etc. eu zic ca cele mai multe progrese s-au facut pe partea de digital audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au devenit mai rapide etc. eu zic ca cele mai multe progrese s-au facut pe partea de digital audio.

 

inca de pe vremea aia foloseam tranzistoare de putere tip comutatie pentru o dinamica mai buna. frecventa nu importa, este oricum cu mult mai mare decat banda audio. asa e, s-a inventat mult in digital, atat in audio digital dar si in automatizarile conexe. strict audio insa, am observat o intoarcere la analog 100%, folosesc tuburi pe preamp, nu se mai folosesc power pack-uri pr finali ci tranzistoare discrete, tehnica nu este insa inalta strict pe audio, e multa prosteala. referitor la puteri, stiti bine ca exista o matematica de calcul pentru transformatoare (s-a renuntat si la sursele in comutatie), oricat de buna ar fi tola nu se poate micsora atat transformatorul. e ridicol sa pretinzi 7x100w de exemplu cu un transformator de 300 max. in aceeasi clasa de pret sunt de acord cu recomandarea unora sa alegi dupa greutate.

 

dac-urile nu fac nimic intr-un lant analog, pot doar sa faca resampling la un cd vechi, ceva mp3-uri..etc. ce mi se pare misto sunt efectele digitale, eu de ex nu folosesc nicun fel de corectie manuala, nici cele de ton nici egalizorul, am calibrat cu audissey si folosesc cele de compensare automata functie de volum. e cel mai bun sunet posibil, am constatat ca orice as adauga mai mult stric.

 

cei pe care ii cunosc si au fost pasionati de multa vreme asculta acum muzica doar din vinil, pe pick-up, au si magnetofoane cu role. tacaneala.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu nu stiu, asa incat o sa am o rugaminte la Domniile voastre, ca vad ca aveti priceperea necesara, cu asa o scula pot receptiona si io programe de-astea faine, sa se bucure si timpanu' meu slabit de asa ceva?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dac-urile nu fac nimic intr-un lant analog, pot doar sa faca resampling la un cd vechi, ceva mp3-uri..etc.

dupa mine sursa urmeaza ca importanta intr-un sistem dupa boxe.

orice DAC trebuie sa faca oversampling pentru a functiona. tot zic unii (de-alde Meridian) ca odata ajuns la un anumit nivel incepe sa conteze si implementarea filtrului. sint diverse tipuri in ultima vreme, faza liniara, faza minima, apodizing. daca mai punem ca e nevoie si de dithering deja avem oleaca de procesare digitala.

in plus, pentru reducerea jitterului sint si variante de PLL-uri digitale implementate in FPGA. oare putem sa zicem ca DAC-ul nu face nimic decit sa converteasca din digital in analogic?

daca te uiti cum arata o scula dCS pe dinauntru deja zici ca e placa de baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...