Sari la conținut

EPIC


->Bullet<-
 Share

Postări Recomandate

prea mult crom, prea putin plastic :laugh:

 

raportul e "exagerat de mult(totul e cromat) - deloc"

 

ficare cu ale lor :)

 

Toate motocicletele sunt faine indiferent de stil s-au daca sunt "custom" s-au nu. Pe de alta parte este normal sa avem gusturi diferite. Ce vreau sa spun ca motocicleta de la inceputul topicului trebuie vazuta in contextul anilor in care acest stil a fost definit pe strada. Motocicleta in discutie nu are nici o treaba cu show-ul ,este pur functionala si este un exemplu banal al stilului californian din a doua parte a anilor 60 pana in anii 70 tarzii.

post-65631-0-44487600-1327684780_thumb.jpg

post-65631-0-19440100-1327684845_thumb.jpg

post-65631-0-77265100-1327684910_thumb.jpg

post-65631-0-52639500-1327684936_thumb.jpg

post-65631-0-32922700-1327685010_thumb.jpg

post-65631-0-35558100-1327685056_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca intervin in dicutie, dar ca informatie generala pt cei care cred ca o motocicleta ca asta nu e functionala, in anii 60 chiar se circula fara frana pe fata, era chiar o moda sau o necesitate(incercau sa faca motocicletele cat mai usoare ca sa fuga mai repede).

De fapt asa a aparut boberul si mai tarziu chopperul urmat de custom.

Se demontau cat mai multe elemente de pe motociclete dar fara sa taie si a aparut boberul.

Au incepu sa taie (choped)si a aparut chopperul.

Apoi au construit de la 0 sau aproape de la 0 si i-au zis custom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Renegade, de data asta iti dau numai jumate dreptate! sic!

 

Vorbind de utilitate, nu trebuie sa ducem lucrurile prea departe. Suntem bikeri doar, nu fetele de la Capalna.

Si chiar din puctul asta de vedere - utiliate, nu ai motor numai pentru ture de 400 de km pe zi, ci 99 la suta din timp il folosesti prin oras, unde splitting lanes pe motorway e imposibil cu un bagger, unde strecuratul la semafor e la fel...

Si pana la urma chiar nu conteaza, pentru ca daca ai asa un motor, mai ai cel putin unul pe langa, pe care-l folosesti ca workhorse ...

 

Cunosc barbati care la aproape 80 calaresc acelasi FXR de 20 de ani, cumparat de nou, si fac asta cel putin saptamanal, lasand la o parte turele lungi intre bikers parties si care se uita lung la barbatii care opresc la stop calare pe Goldwing , textuind de pe rezervorul unde e atasat Iphone-ul si cu "born to be wilde" in boxele de langa aierul conditionat. Oameni care de 60 de ani calaresc motoare, pe ploaie si pe vant, cu patch sau fara, care au inceput de copiii pe un BSA mai batran decat parintii lor si care se uita dezaprobator la ABS-uri si GPS-uri, la suspensiile pe aier si chiar la parbrizele inalte.

 

Nu ma intelege gresit, chiar pe motorul meu l-am transformat mai mult inspre mexican bagger (customurile puse de tine) decat slim frisco (customul pus de Bullet) dar nu inseamna ca imi inchid obloanele la restul, sau il consider pe unul mai "util" decat celalalt.

 

Oricum pros si contras o sa fie la fel de multe , din toate punctele de vedere... si asta-i fain la motoare. Pt ca daca ar exista unul perfect, toti l-am avea...ce plict maxim ar fi!

 

Si sa zic un secret celor care nu agreaza cromul: cromul este cel mai usor de intretinut ca suprafata!!! Tot ce e vopsit e un fucking bitch to wax and polish, iar ce e negru mat , ingrozitor de intretinut daca nu vrei rat, aluminiul oxideaza ca pixu' de repede si arata jegos... Cromul il stergi, dai cu silicon sau Autosol si la revedere!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shobolanul: stai dom'le linistit ca eu doar mi-am spus parerea si nu am atacat nimic. Eu prefer bagger-ele fiindca eu merg la drum cu motorul nu sa ma fatai prin oras sa ma vada gagicile ci ma plimb si atunci mai pun o haine, o mancarica, o berica fara alcool, un sandwich, si asa mai departe. Nu e suparare, Doamne fereste!

 

Dar filtrul meu personal nu se limiteaza la frumos. Am trecut mai departe putin. Stiu ca in perioada Easyrider motoarele erau simplificate la maxim. Si acum cateodata regret ca s-au complicat dar asta e progresul. Iar la nivelul anilor 65-70 acele motoare erau destul de evoluate. Chiar si fara frana fata sau cu jockey shifter. Si ca sa vezi ca si mie imi plac chopperele clasice uite poza asta care este graitoare:

 

post-61-0-09489800-1327708628_thumb.jpg

 

 

Si mie mi-ar placea sa am o jucarie dintr-alea doar ca spatele meu striga mereu: bai nu mai ai 25 de ani! Si atunci ma ajustez si eu nevoilor.

Editat de RENEGADE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahahah... da? Chiar? Io chiar ma miram de vice versa! Hahahahahah... Da' Renegate pierde esentialul! In fine, fiecare cu a lui! :cheers:

am inaugurat 50 000 de km facuti de mine cu motorasu' asta. Am baut aseara pe tema asta.

Vara, iarna, furtuna sau timp frumos, in oras sau intre orase, a fost mijlocul meu de transport constant. Fucking love it!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahahah... da? Chiar? Io chiar ma miram de vice versa! Hahahahahah... Da' Renegate pierde esentialul! In fine, fiecare cu a lui! :cheers:

am inaugurat 50 000 de km facuti de mine cu motorasu' asta. Am baut aseara pe tema asta.

Vara, iarna, furtuna sau timp frumos, in oras sau intre orase, a fost mijlocul meu de transport constant. Fucking love it!

 

sincere felicitari !!!! beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are nu are relevanta dar va urez vizionare placuta - post-25613-0-82261100-1328192095_thumb.jpg

Scuze de off topic (daca e)

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...