Sari la conținut

O saptamana prin RO pentru outsideri


ruler
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Apelez la voi pentru unpic de ajutor, trebuie sa incropesc un traseu de o saptamana pentru niste motociclisti nemti care vin pentru prima data in ro. Sa fie mers cat mai lejer, as miza pe cat mai multa natura, drumuri pentru enduro touring. Am 2 variante de incepere, una de la intrare in tara prin oradea sau una de la intrare prin nord (sa zicem halmeu).

Traseul vreau sa aiba continuitate intre obiective / popasuri si musai sa contina transalpina si transfagarasanul.

 

Apreciez orice ajutor idee de traseu, destinatii turistice, obiective ce merita.

 

La intrarea prin nord ma gandeam ca si obiective mari (nu mi clar schitat traseu si aici as aprecia sugestii ) sighet (eventual memorialul) - sapanta- barsana - cumva sa ajung la manastiri in moldova (care ar fi cel mai fain/recomandat traseu) - bicaz, sighisoara - transalpina - transfagarasan

 

Soo m-ar interesa o creionare cat mai buna a traseului pe zile si eventual alte obiective / locatii ce merita vizitate prin zona, locuri faine de luat masa, cazari, etc.

 

Multam anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Apelez la voi pentru unpic de ajutor, trebuie sa incropesc un traseu de o saptamana pentru niste motociclisti nemti care vin pentru prima data in ro. Sa fie mers cat mai lejer, as miza pe cat mai multa natura, drumuri pentru enduro touring. Am 2 variante de incepere, una de la intrare in tara prin oradea sau una de la intrare prin nord (sa zicem halmeu).

Traseul vreau sa aiba continuitate intre obiective / popasuri si musai sa contina transalpina si transfagarasanul.

 

Apreciez orice ajutor idee de traseu, destinatii turistice, obiective ce merita.

 

La intrarea prin nord ma gandeam ca si obiective mari (nu mi clar schitat traseu si aici as aprecia sugestii ) sighet (eventual memorialul) - sapanta- barsana - cumva sa ajung la manastiri in moldova (care ar fi cel mai fain/recomandat traseu) - bicaz, sighisoara - transalpina - transfagarasan

 

Soo m-ar interesa o creionare cat mai buna a traseului pe zile si eventual alte obiective / locatii ce merita vizitate prin zona, locuri faine de luat masa, cazari, etc.

 

Multam anticipat.

 

daca "ai timp"

o sa gasesti ceva similar pe aici......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in nord incearca sa le faci dupa manastirile moldovei, un Pasul Tihuta, apoi ii duci pe cheile bicazului, lacul rosu apoi vii spre targu neamt spre cetatea neamtului. dupa aia vezi tu ce mai e de vizitata. sau poti sa ii scoti din tata prin zona asta de nord

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe maramures trebuie sa tii cont ca drumurile nu sunt chiar bune, pe alocuri chiar proaste... din vestul tarii spre moldova ai putea sa-i indrumi pe treseul bistrita-vatra dornei, sa treaca tihuta, pe la castelul dracula unde se mananca foarte bina, apoi in moldova pe la manastiri, apoi tg neamt cu cetatea neamtului, piatra neamt cu o urcare cu telegondola ce ofera o imagine de ansamblu a zonei, de acolo bicaz cu barajul de acumulare, cheile bicazului, lacul rosu, sovata , sighisoara, medias, sibiu (sau sighisoara- brasov) si apoi transalpina si transfagarasanul.

pe moldova drumurile sunt in general bune si pe zona neamtului te pot ajuta cu informatii, cazari, restaurante, chiar insotire turistica, etc. si daca e pe sfarsitul lui august poate prind si petrecerea soimilor nemteni. daca ai nevoie foloseste PM.

bafta!

 

cat timp scriam eu s-a bagat si moshnegutzu - crazy devil cu aceeasi propunere...

Editat de cipenyrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sugestii celor care mi-au raspuns, m-am gandit la ceea ce e mai jos. Am ales pasul prislop in loc de tihuta. Ceva sugestii suplimentare legat de traseul de mai jos ?

 

http://maps.google.com/maps?saddr=Halmeu,+Satu+Mare,+Romania&daddr=S%C4%83p%C3%A2n%C5%A3a,+Maramures,+Romania+to:Sighetu+Marma%C5%A3iei,+Maramures,+Romania+to:B%C3%A2rsana,+Maramures,+Romania+to:Pasul+Prislop,+Maramures,+Romania+to:Moldovi%C5%A3a,+Suceava,+Romania+to:Sucevita,+Romania+to:Vorone%C5%A3+Monastery,+Vorone%C5%A3,+Romania+to:Agapia+Monastery,+Neamt,+Romania+to:Bicaz-Chei,+Romania+to:Gheorgheni,+Harghita,+Romania+to:sovata+to:Sighisoara,+Mures,+Romania+to:Transf%C4%83g%C4%83r%C4%83%C5%9Fan,+C%C3%A2r%C5%A3i%C5%9Foara,+Sibiu,+Romania+to:Curtea+de+Arges,+Arges,+Romania+to:R%C3%A2mnicu+V%C3%A2lcea,+V%C3%A2lcea,+Romania+to:Horezu,+V%C3%A2lcea,+Romania+to:Novaci,+Gorj,+Romania+to:Sebe%C8%99,+Alba,+Romania+to:Gil%C4%83u,+Cluj,+Romania+to:M%C4%83ri%C5%9Fel,+Romania+to:Poiana+Horea,+Alba,+Rom%C3%A2nia+to:C%C3%A2mpeni,+Alba,+Romania+to:Beiu%C5%9F,+Bihor,+Romania+to:Oradea,+Bihor,+Romania&hl=en&ie=UTF8&ll=46.536193,24.169922&spn=3.068368,7.13562&sll=46.536193,24.6698&sspn=3.068368,7.13562&geocode=Fa4d3AIdiCdfASl9ka2Maxg4RzHMoC2XFUOAWQ%3BFaD-2wIdaJZpASkHpWP4WpY3RzEigwzbZUGGWw%3BFedR2wIdwrJsASkhs4-aq7s3RzH117lyf7Hb2A%3BFViZ2QIdSh9vASlfM2xsAbU3RzHCgprNUs3VzA%3BFQ1y1gId2EF7ASlDgvIXXHM2RzFYGm8LGuW0hA%3BFVSB1wIdGNuFASnpbeOKLco1RzFvqL4UnOwjDA%3BFaUd2QIdu2eIASm7WhJLbEo0RzH4CZvhlzk3bA%3BFewN1QIdyKeKASFdGI4ei2XdNA%3BFcu0zwId9UmQASlfsvilLUI1RzG0ovK7DzxkNQ%3BFcKZygIde-uKASnVa8S5BL1KRzF8EijItd3q_Q%3BFbvoyAIdd2eGASlPqW-EYetKRzF6vxElpdwchg%3BFQ8AxwIdDJt-ASkXQLvuff9KRzFpCI3GSKHZzg%3BFfA2wQIdR0h6ASlbfmPm8nRLRzF_JGNBCeASew%3BFWixuQIdovR2ASlzfDA4qt1MRzE3h2C9en5RUA%3BFd_EsAId_5J4ASnz9MhoaTJNRzFOV83JkMd9Mw%3BFVI-sAIdBPFzASmhFxYkpThNRzGapAV6c1MjhA%3BFSXVsAIdcxVuASnZh23S3nNNRzGKeShj0oF04Q%3BFWBksQId8CxpASkpR3iNUJlNRzG7J5835LBUQg%3BFSZHvQIdtalnASlVZY5k-B5MRzHEtY-vZ_bJAQ%3BFTVpyQIdEO5kASmRJJBh1hpJRzHJwanZbTjGtg%3BFXRcyAIdXJxgASnHn8GsEeBIRzH5tXnj3IXDfQ%3BFXHrxgIdCp9dASndsOjPLNpIRzGRC3k9DBgI4Q%3BFYRvwwIdtKVfASlHcRAY4CxJRzHkuatsdjXRZg%3BFUn_xwIdMy9VASn7oCupWqVIRzESNZu6-Cc85A%3BFd5DzgIdV31OASlTI3Zo40dGRzFEU13WhqRVGw&oq=oradea&mra=ls&t=m&z=8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sugestii celor care mi-au raspuns, m-am gandit la ceea ce e mai jos. Am ales pasul prislop in loc de tihuta. Ceva sugestii suplimentare legat de traseul de mai jos ?

 

 

fain traseul,

cand va apucati de tura , sa dati un chiot si aici, comunicam pe pm un ne de tel , asta in caz ca aveti nevoie de ceva in zona curtea de arges

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

po sa te ajut cu partea de NE a traseului, ca am facut o buna bucata din el vara trecuta.

 

cea mai mare distractie o sa fie pe la bicaz, unde drumu e destul de ingust si denivelat. gropi sunt ceva, dar subtire. mai erau si cateva zone in lucru.

de asemeni, am auzit chestii nu tocmai incurajatoare despre drumul spre varatec. daca vin la vara, sa isi ia gandul de vizitat lacul rosu. e super full p-acolea de bizoni care parcheaza is conduc cum ii duce capu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain traseul,

cand va apucati de tura , sa dati un chiot si aici, comunicam pe pm un ne de tel , asta in caz ca aveti nevoie de ceva in zona curtea de arges

Iti multumesc, am notat si o sa revin la momentul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Aiud puteti merge direct spre Iara,iesiti la Buru si apoi spre Campeni, pe Valea Ariesului (asta daca nu mergeti spre Turda cu un motiv intemeiat). Drumul este ok, poate cateva gropi si denivelari, dar categoric usor de facut cu motoare touring, iar Cheile Aiudului sunt frumoase. De la Campeni puteti merge spre Oradea prin Arieseni, nu e nevoie sa mergeti prin Abrud. Intre Campeni si Abrud e Rosia Montana, cu vechea mina. Si aia merita vazuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Aiud puteti merge direct spre Iara,iesiti la Buru si apoi spre Campeni, pe Valea Ariesului (asta daca nu mergeti spre Turda cu un motiv intemeiat). Drumul este ok, poate cateva gropi si denivelari, dar categoric usor de facut cu motoare touring, iar Cheile Aiudului sunt frumoase. De la Campeni puteti merge spre Oradea prin Arieseni, nu e nevoie sa mergeti prin Abrud. Intre Campeni si Abrud e Rosia Montana, cu vechea mina. Si aia merita vazuta.

Multam, zona asta mai din apropierea clujului o stiu destul de bine. Drumul Aiud-Buru a fost asfaltat de mai bine de 1 an si e superb acum. Vreau oricum sa merg prin turda pt. salina si apoi partea tarnita-marisel-poiana horea - care e superba ca si peisaje/natura (cine nu a fost in Matisesti, un satuc din zona musai sa mearga macar odata in viata, pentru mine e unul din cele mai faine sate motesti si unul din cele mai faine intalnite in tara :rolleyes: , asta asa ca sa fac unpic de reclama zonei ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam, zona asta mai din apropierea clujului o stiu destul de bine. Drumul Aiud-Buru a fost asfaltat de mai bine de 1 an si e superb acum. Vreau oricum sa merg prin turda pt. salina si apoi partea tarnita-marisel-poiana horea - care e superba ca si peisaje/natura (cine nu a fost in Matisesti, un satuc din zona musai sa mearga macar odata in viata, pentru mine e unul din cele mai faine sate motesti si unul din cele mai faine intalnite in tara :rolleyes: , asta asa ca sa fac unpic de reclama zonei ).

 

 

Fain traseul!

Cateva repere din traseul meu din 2009:

* Baia-Mare - Siget, daca o luati pe traseu asta, e un pas virajat, frumos si liber (desi asfaltul cam denivalat)

* la Sighet sunt 3 obiective de vizitat: Sapanta, Muzeul Satului Maramuresean (chiar inainte de intrarea in oras) si Inchisoarea Comunista

* un popas poate fi Vatra Dornei (e si camping)

* cetatea Suceava - e interesanta, dar nu e restaurata pe interior

* cetatea tg neamt - super!

* drumul in jurul lacului Bicaz si daca vrei unpic de offroad - se face un drum forestier de 15 km de la baraj care iese pe o pajiste mare. Se poate sta si cu cortul acolo...

* cheile bicazului si lacul rosu - numai in timpul saptamanii. In weekend e super aglomerat.

* sighisoara, sibiu, brasov. In brasov e fain sa urci pe Tampa cu telecabina sau din Poiana cu telecabina pe Postavaru

* delta dunarii - daca va permiteti un ocol

 

http://giliswords.blogspot.com/2009/12/eu-pe-honda-cb-500-si-un-prieten-cu.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sustin treaba cu cheile bicazului - lacu rosu in timpul saptamanii. pe zona Moldovei v-as insoti, in functie de disponibilitate, de dragul plimbarii.

apropo, cat timp ai alocat turei si in ce perioada a anului o preconizezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoate Prislopul din ecuație. Dacă dorești să le reziste motoarele nemților uită de Prislop. E destul de bombardat drumul respectiv. Mult mai bun este Tihuța, Bistrița spre Dorna, Mestecăniș - Dorna spre Câmpulung.

 

Te rog zi data când e programată excursia că și eu și Dexxter vă putem însoți.

Un traseu în Bucovina poate suna cam așa:

 

1. Tihuța - Câmpulung - Pojorâta cu urcare pe Rarău (drum asfaltat) - Mănăstirea Moldovița - Sucevița - Cermica neagră de la Marginea - Putna - Rădăuți (fost oraș plin de germani) - Cacica, salina poloneză - Humor cu Mănăstirea Humorului și Voroneț - Suceava, cetatea și apoi spre Târgu Neamț.

 

P.S. Cum se face o hartă în Google Maps că eu sunt mult pe lângă.

Editat de pomo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sustin treaba cu cheile bicazului - lacu rosu in timpul saptamanii. pe zona Moldovei v-as insoti, in functie de disponibilitate, de dragul plimbarii.

apropo, cat timp ai alocat turei si in ce perioada a anului o preconizezi?

La asa ceva te-ai gandit? http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=207183158640408698744.0004b7d9ff9907125f271

 

 

 

 

La vara si eu intentionez sa facem un tur al Romaniei pe mobra. Doar ca ideea mea o sa fie pentru 2 saptamani si o sa fie mai lung (ap 3000KM). O sa fac si eu un topic mai incolo pentru ca am nevoie de informatii referitoare la starea drumului. Poate mergem impreuna pe portunea comuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o idee ff buna sa treci si pe la sovata si praid e ff fumos locul am fost vara trecuta si drum ff bun. :moto: sa vedem in ce timp veniti pe aici ca din bacau ma leg si eu de voi intro plimbare macar ziua aia pana pe oriunde mergeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asa ceva te-ai gandit? http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=207183158640408698744.0004b7d9ff9907125f271

 

 

 

 

La vara si eu intentionez sa facem un tur al Romaniei pe mobra. Doar ca ideea mea o sa fie pentru 2 saptamani si o sa fie mai lung (ap 3000KM). O sa fac si eu un topic mai incolo pentru ca am nevoie de informatii referitoare la starea drumului. Poate mergem impreuna pe portunea comuna.

 

 

Așa este traseul doar că poți merge și prin Poieni Solca la Cacica, dar și la Arbore este o mănăstire pictată.

 

Dă semnale cu fum de pe țeavă când ajungi prin zonă și te ajut cu cea mai mare plăcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am uitat să adaug sunt 3 lucruri în Rădăuți:

 

1. Linia ferată prin centrul orașului

2. Linia ferată prin mijlocul cimitirului

3. Ciorba rădăuțeană la restaurantul care a brevetat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sugestii celor care mi-au raspuns, m-am gandit la ceea ce e mai jos. Am ales pasul prislop in loc de tihuta. Ceva sugestii suplimentare legat de traseul de mai jos ?

 

http://maps.google.com/maps?saddr=Halmeu,+Satu+Mare,+Romania&daddr=S%C4%83p%C3%A2n%C5%A3a,+Maramures,+Romania+to:Sighetu+Marma%C5%A3iei,+Maramures,+Romania+to:B%C3%A2rsana,+Maramures,+Romania+to:Pasul+Prislop,+Maramures,+Romania+to:Moldovi%C5%A3a,+Suceava,+Romania+to:Sucevita,+Romania+to:Vorone%C5%A3+Monastery,+Vorone%C5%A3,+Romania+to:Agapia+Monastery,+Neamt,+Romania+to:Bicaz-Chei,+Romania+to:Gheorgheni,+Harghita,+Romania+to:sovata+to:Sighisoara,+Mures,+Romania+to:Transf%C4%83g%C4%83r%C4%83%C5%9Fan,+C%C3%A2r%C5%A3i%C5%9Foara,+Sibiu,+Romania+to:Curtea+de+Arges,+Arges,+Romania+to:R%C3%A2mnicu+V%C3%A2lcea,+V%C3%A2lcea,+Romania+to:Horezu,+V%C3%A2lcea,+Romania+to:Novaci,+Gorj,+Romania+to:Sebe%C8%99,+Alba,+Romania+to:Gil%C4%83u,+Cluj,+Romania+to:M%C4%83ri%C5%9Fel,+Romania+to:Poiana+Horea,+Alba,+Rom%C3%A2nia+to:C%C3%A2mpeni,+Alba,+Romania+to:Beiu%C5%9F,+Bihor,+Romania+to:Oradea,+Bihor,+Romania&hl=en&ie=UTF8&ll=46.536193,24.169922&spn=3.068368,7.13562&sll=46.536193,24.6698&sspn=3.068368,7.13562&geocode=Fa4d3AIdiCdfASl9ka2Maxg4RzHMoC2XFUOAWQ%3BFaD-2wIdaJZpASkHpWP4WpY3RzEigwzbZUGGWw%3BFedR2wIdwrJsASkhs4-aq7s3RzH117lyf7Hb2A%3BFViZ2QIdSh9vASlfM2xsAbU3RzHCgprNUs3VzA%3BFQ1y1gId2EF7ASlDgvIXXHM2RzFYGm8LGuW0hA%3BFVSB1wIdGNuFASnpbeOKLco1RzFvqL4UnOwjDA%3BFaUd2QIdu2eIASm7WhJLbEo0RzH4CZvhlzk3bA%3BFewN1QIdyKeKASFdGI4ei2XdNA%3BFcu0zwId9UmQASlfsvilLUI1RzG0ovK7DzxkNQ%3BFcKZygIde-uKASnVa8S5BL1KRzF8EijItd3q_Q%3BFbvoyAIdd2eGASlPqW-EYetKRzF6vxElpdwchg%3BFQ8AxwIdDJt-ASkXQLvuff9KRzFpCI3GSKHZzg%3BFfA2wQIdR0h6ASlbfmPm8nRLRzF_JGNBCeASew%3BFWixuQIdovR2ASlzfDA4qt1MRzE3h2C9en5RUA%3BFd_EsAId_5J4ASnz9MhoaTJNRzFOV83JkMd9Mw%3BFVI-sAIdBPFzASmhFxYkpThNRzGapAV6c1MjhA%3BFSXVsAIdcxVuASnZh23S3nNNRzGKeShj0oF04Q%3BFWBksQId8CxpASkpR3iNUJlNRzG7J5835LBUQg%3BFSZHvQIdtalnASlVZY5k-B5MRzHEtY-vZ_bJAQ%3BFTVpyQIdEO5kASmRJJBh1hpJRzHJwanZbTjGtg%3BFXRcyAIdXJxgASnHn8GsEeBIRzH5tXnj3IXDfQ%3BFXHrxgIdCp9dASndsOjPLNpIRzGRC3k9DBgI4Q%3BFYRvwwIdtKVfASlHcRAY4CxJRzHkuatsdjXRZg%3BFUn_xwIdMy9VASn7oCupWqVIRzESNZu6-Cc85A%3BFd5DzgIdV31OASlTI3Zo40dGRzFEU13WhqRVGw&oq=oradea&mra=ls&t=m&z=8

 

Ar fi cateva chestii de zis..

In primul rand de la Sucevita nu o sa poti veni spre Gura Humorului pe traseul asta, pentru ca o bucata din drumul ala pur si simplu nu exista, desi el figureaza pe harta, pt ca de..trebuia sa fie gata de mult. (daca te uiti pe G. Maps cu imagini din satelit o sa vezi ca e numai padure pe acolo)

 

Ce ai putea sa faci ar fi sa te duci din Sucevita la Marginea(->Putna eventual,daca aveti timp si chef)->Radauti, sa va intoarceti spre Humor pe la Arbore->Solca->Cacica->Gura Humorului(ruta faina). Cu ocazia asta mai ai o inca manastire in drum (Arbore).

Pe de alta parte, din Humor ai putea sa pleci spre Bicaz pe alta ruta Humor->Frasin->Stulpicani->Brosteni->Poiana Largului->Izvorul Muntelui (varianta pe langa lac sau pe la Ceahlau-Durau), apoi Bicaz si ce ai pus tu acolo mai departe.E foarte frumos drumul pe acolo vara. E drept ca e cam ingramadeala la Insa in varianta asta dai cu skip la Piatra Neamt-Targu Neamt si implicit Agapia. Asta ramane la latitudinea ta.

Apropo, ce caluti calaresc vizitatorii? Ca daca faci drum asa lung, oricum ai merge, tot dai si de drumuri proaste :)

 

Daca mai ai intrebari ce tin de zona Gura Humorului, trimite PM si iti zic tot ce stiu (mai intreb si pe altii :P).

P.S. Mi-ar placea sa vin si eu in asa tur de tara, insa nush daca am timpul necesar...Oricum, bafta

Editat de Grip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...