Sari la conținut

Bucovina vazuta de motociclisti


walker
 Share

Postări Recomandate

Daca ai timp poti sa-mi spui si mie cam ce ar fi de vazut prin Bucovina...as vrea sa incerc o tura de 2-3 zile...as vrea mai mult pe peisaje...eventual un traseu recomandat...cu obiective... :moto:

 

Numai bine!

 

Salutare Vlăduț.

 

Am să-ți zic pe scurt un traseu pe care l-am făcut cu Andrei Samoil, cel cu turul României pe motor http://www.2roti2picioare.blogspot.com/, și pe care l-am propus pe un alt topic la excursii:

 

Câmpulung - Pojorâta cu urcare pe Rarău (drum asfaltat) - Mănăstirea Moldovița - Sucevița - Cermica neagră de la Marginea - Putna - Rădăuți (Muzeul de Etnografie, linia ferată prin centru și prin cimitir și bineînțeles ciorba rădăuțeană la restaurantul care a și brevetat-o) - Cacica - Humor cu Mănăstirea Humorului și Voroneț - Suceava, cetatea și Muzeul de Etnografie.

 

Cam astea ar fi în mare de vizitat iar tu dacă vi din Bacău este bine să faci taman pe dos față de cum l-am propus eu.

 

Dacă mai îmi vine ceva în minte am să scriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Vlăduț.

 

Am să-ți zic pe scurt un traseu pe care l-am făcut cu Andrei Samoil, cel cu turul României pe motor http://www.2roti2picioare.blogspot.com/, și pe care l-am propus pe un alt topic la excursii:

 

Câmpulung - Pojorâta cu urcare pe Rarău (drum asfaltat) - Mănăstirea Moldovița - Sucevița - Cermica neagră de la Marginea - Putna - Rădăuți (Muzeul de Etnografie, linia ferată prin centru și prin cimitir și bineînțeles ciorba rădăuțeană la restaurantul care a și brevetat-o) - Cacica - Humor cu Mănăstirea Humorului și Voroneț - Suceava, cetatea și Muzeul de Etnografie.

 

Cam astea ar fi în mare de vizitat iar tu dacă vi din Bacău este bine să faci taman pe dos față de cum l-am propus eu.

 

Dacă mai îmi vine ceva în minte am să scriu.

 

Am vazut ca ai mai scris si in alt topic...suna bine ce zici...eu am mai fost prin Bucovina acu 2 ani dar am vazut doar manastirile...zona este f frumoasa si mi-a placut mult pe pasul Palma...

 

Daca-ti mai vine ceva in minte astept sa scrii!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca ai mai scris si in alt topic...suna bine ce zici...eu am mai fost prin Bucovina acu 2 ani dar am vazut doar manastirile...zona este f frumoasa si mi-a placut mult pe pasul Palma...

 

Daca-ti mai vine ceva in minte astept sa scrii!

 

Bafta!

 

La momentul când vei veni și dacă e să ne întâlnim îmi vor veni în minte și alte locații pe care acum le-am uitat.

 

Nici nu știu ce să mai zic. Să țină iarna să merg la schi sau să vină primăvara să scot motorul din garaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

La plimbare baieti! Nu va e dor de zumzaiala motoarelor? De dat pe curbe? Asa macar pana la Colibita? Pe Pasul Palma drumul e cam spart... Dar Vatra Moldovitei-Sadova-Mestecanis-Tihuta-Muresenii Bargaului... Circuit pentru toate buzunarele!

Sa va intarat cu cateva poze:

 

voi cauta si Colibita, dar din toamna...

 

Foto Sucevita in sambata Pastelui, Pasul Tihuta 22.04.2012

post-57095-0-05891900-1335180530_thumb.jpg

post-57095-0-57479300-1335180540_thumb.jpg

post-57095-0-21751700-1335180550_thumb.jpg

post-57095-0-72659200-1335180564_thumb.jpg

post-57095-0-11720300-1335180575_thumb.jpg

post-57095-0-00218600-1335180587_thumb.jpg

post-57095-0-03228200-1335180604_thumb.jpg

post-57095-0-83217000-1335180614_thumb.jpg

post-57095-0-62449800-1335180629_thumb.jpg

post-57095-0-13030600-1335180643_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă TeDy'M a deschis balul continui și eu topicul cu câteva poze făcute în ultimele două săptămâni.

 

La Rădăuți înainte de Paște era încă zăpadă. Lui Honda San nu-i prea place.

post-48060-0-00049900-1335216806_thumb.jpg post-48060-0-36983800-1335216872_thumb.jpg

 

Vedere asupra Grăniceștiului:

post-48060-0-90324700-1335216952_thumb.jpg

 

Treaba devinise urâtă la Putna săptămâna trecută:

post-48060-0-62936100-1335216333_thumb.jpg

 

Honda San se uită urât spre Putna:

post-48060-0-58767900-1335216410_thumb.jpg

 

Honda San se scutură de ploaie. Între timp i-a crescut o cocoașă în spate.

post-48060-0-71737800-1335216591_thumb.jpg

 

Honda San cu un bun prieten, ANTONOV 2 pe aerodromul de la Frătăuți. Se efectuează și zboruri de agrement, cine dorește să mă contacteze și dau mai multe detalii.

post-48060-0-76637200-1335216714_thumb.jpg

 

Am prins o ploaie scurtă, cu puțină grindină. Am luat o gheață în vizieră de era să cad de pe motocicletă.

 

Duminică am luat-o la pas spre Sucevița și pe drum m-am întâlnit cu Pasquinel călare pe Kawa Bird.

 

Honda San și Kawa Bird stau la o discuție în parcare la Sucevița:

post-48060-0-49830100-1335217180_thumb.jpg

 

Pasquinel serios cu magazin mixt în spate:

post-48060-0-78417000-1335217531_thumb.jpg

 

Dacă te uiți în zare nu se vede Rarăul:

post-48060-0-47705400-1335217738_thumb.jpg

 

Din spate suntem mai frumoși:

post-48060-0-13072100-1335217937_thumb.jpg

 

Noua noastră prietenă. I-am spus Felicia:

post-48060-0-38500400-1335218148_thumb.jpg

 

Sanctuarul catolic de la Cacica. Honda San se gândește să treacă la catolici:

post-48060-0-47421400-1335218340_thumb.jpg

 

RESPECT:

post-48060-0-05079200-1335218515_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Sunt din Hunedoara.

Posibil ca in luna august sa parcurg manastirile Bucovinei.

Un camping de pus cortul in zona stiti cumva ?

 

Multzam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Sunt din Hunedoara.

Posibil ca in luna august sa parcurg manastirile Bucovinei.

Un camping de pus cortul in zona stiti cumva ?

 

Multzam !

 

 

Salutare.Din câte Âştiu eu nu prea sunt camping-uri în zona Sucevița Putna, dar cred că dacă vorbeÂşti cu gazda unei pensiuni te poate lăsa să îți pui cortul în curtea lor.

 

În ce perioadă din august vi?

Editat de pomo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Din câte Âştiu eu nu prea sunt camping-uri în zona Sucevița Putna, dar cred că dacă vorbeÂşti cu gazda unei pensiuni te poate lăsa să îți pui cortul în curtea lor.

 

În ce perioadă din august vi?

 

Intre 12 si 17 august ar trebui sa fie festivalul moto de la Hunedoara(Nandru).

Dupa festival o sa intru in concediu, si daca partea financiara imi suride o tai spre Bucovina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre 12 si 17 august ar trebui sa fie festivalul moto de la Hunedoara(Nandru).

Dupa festival o sa intru in concediu, si daca partea financiara imi suride o tai spre Bucovina.

 

 

Am înțeles. Între 17+19 august e întrunirea de la IaÂşi dar după o să fiu acasă aÂşa că te pot ajuta cu cea mai mare plăcere la alegerea traseului, a obiectivelor, etc.

 

AÂştept un semn de la tine când vei veni încoace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am înțeles. Între 17+19 august e întrunirea de la IaÂşi dar după o să fiu acasă aÂşa că te pot ajuta cu cea mai mare plăcere la alegerea traseului, a obiectivelor, etc.

 

AÂştept un semn de la tine când vei veni încoace.

 

Multzam fain !

Sper sa ne vedem pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare.Din câte Âştiu eu nu prea sunt camping-uri în zona Sucevița Putna, dar cred că dacă vorbeÂşti cu gazda unei pensiuni te poate lăsa să îți pui cortul în curtea lor.

 

În ce perioadă din august vi?

 

Salut,

 

In 10-12 august e festivalul moto la Nandru Hunedoara, Bukovina Festival cind este, ca am inteles ca tot prin august se tine.

As vrea sa fiu prezent la ambele.

 

Asfalt fara gropi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In 10-12 august e festivalul moto la Nandru Hunedoara, Bukovina Festival cind este, ca am inteles ca tot prin august se tine.

As vrea sa fiu prezent la ambele.

 

Asfalt fara gropi !

 

Moromete cu parere de rau ca intrunirea noastra e tot atunci. Era singura data libera din calendar cand nu erau intruniri in Moldova. Daca iti poti trimite sosia la Radauti o asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moromete cu parere de rau ca intrunirea noastra e tot atunci. Era singura data libera din calendar cand nu erau intruniri in Moldova. Daca iti poti trimite sosia la Radauti o asteptam.

 

d'apai nu-i bai.

aici am mai fost, acolo nu.

asa ca vin acolo.

hehe.

daca toate's bune ajung la intrunire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Salutare prieteni !

 

Am o mare rugaminte la voi cei din zona Suceava..doresc sa fac anul asta un traseu care sa includa si o pitoreasca zona de la voi insa nu stiu cum sint sau daca sint drumuri practicabile in zona respectiva...ma refer ca as putea sa cobor?[sau sa urc] de la Brosteni pe linga riul Neagra apoi pe linga Negrisoara inspre Darmoxa ..Panaci Sarul Dornei insa nu stiu cum este drumul.Exista ? Poate fi practicat cu un enduro turing...cu pasager si bagaje ? In speranta ca cineva citeste aceasta rugaminte si imi poate raspunde multumesc anticipat .

Va doresc un an bun, si cit mai putine evenimente neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare prieteni !

 

Am o mare rugaminte la voi cei din zona Suceava..doresc sa fac anul asta un traseu care sa includa si o pitoreasca zona de la voi insa nu stiu cum sint sau daca sint drumuri practicabile in zona respectiva...ma refer ca as putea sa cobor?[sau sa urc] de la Brosteni pe linga riul Neagra apoi pe linga Negrisoara inspre Darmoxa ..Panaci Sarul Dornei insa nu stiu cum este drumul.Exista ? Poate fi practicat cu un enduro turing...cu pasager si bagaje ? In speranta ca cineva citeste aceasta rugaminte si imi poate raspunde multumesc anticipat .

Va doresc un an bun, si cit mai putine evenimente neplacute.

Salutare, din ce stiu eu, drumul e paracticabil din Brosteni, Darmoxa spre Panaci , Saru Dornei. Cu F650 nu ar trebui sa ai probleme. Daca se circula cu masina atunci treci si tu....O sa ma mai interesez si te anunt. Bafta.

 

Am mai intrebat in stanga si-n dreapta si drumul e practicabil. Sunt chiar 2 variante : din Darmoxa se poate merge prin Glodu (drumul e mai lung si mai nasol in cazul in care ploua) si o varianta mai scurta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

de luat in calcul pt. toti motociclistii doritori de aplecat pe curbe:

portiunea Vatra Dornei - Poiana Stampei - Muresenii Bargaului: 50 km de drum sinuos pe alocuri cu 2 benzi pe sens.

portiunea Valea Putnei - Mestecanis - Vatra Dornei: o mai adaug ca pentru incalzire.

 

din tot traseul de anul trecut cu Transalpina(la Ranca peste noapte +3C pe data de 10 August!!!) si Transfagarasan, portiunile de mai sus au ramas pe primul loc in privinta cursivitatii drumului si a aplecarii la mers intins.

 

ar mai fi portiunea Pojorata(Valea Caselor) - Cabana Rarau: deasemeni dr.sinuos, in varf, privelisti, posibilitati picnic, gratar la Salvamont.

 

Le-am mentionat pe astea tinand cont de calitatea asfaltului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Buna. Este un loc la voi in Suceava care ma impresioneaza de cate ori vin si il recomand. Hotel Caprioara este situat in padure la Adancata si are o super bucatarie traditionala si vanatoreasca. Vazut de afara nu impresioneaza, dar in interior este o combinatie de cabana vanatoreasca cu elegant. Personalul este foarte amabil, preturile sunt nu decente ci mici si bucatarul un adevarat maestru. Si muzica e buna (cel putin in timpul saptamanii cand vin eu cu serviciul). Si recomand pentru ca de fiecare data cand vin plec la fel de impresionata, deci nu e vorba de o impresie de moment. E clar ca o sa imi fac si cateva weekenduri de relaxare in vara asta cu motorul aici. Deocamdata aici ninge:)

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...