Jump to content

Z750 vs Z1000

Recommended Posts

Salutare,

sunt intr-o dilema mare. Imi cer scuze ca dau buzna asa, dar pe topicul de specialitate (Motociclete de strada) nu primesc prea mult feedback. Trebuie sa ma decid in 2 zile ce motor sa iau.

Candidat 1: Kawasaki Z750 2005 (15k Km) adusa din Italia, pret in Buc 3150 Euro.

Candidat 2: Kawasaki Z1000 2005 (8.6k Km) inmatriculata in Ro, pret in Buc ~3000 Euro.

Ma tenteaza miarul, stiu ca e mai dotat si chiar mai ieftin. Motorul il iau pt naveta Bucuresti - Ilfov 35 km zilnic.

Retinerea mea referitor la Z1000 e consumul si probabilitatea ca acei km sa nu fie reali.

Dati-mi niste idei pt ca sunt debusolat total :)

Amandoua sunt foarte bine intretinute.

Poze cu agregatele:

post-96-0-69859900-1329031102_thumb.jpg

post-96-0-40736600-1329031123_thumb.jpg

ia miarul. Si mai 'strong' si mai ieftin, cu km mai putini, deja inmatriculat in ro.

Nu e deloc o alegere grea :)

Norocosule :P

revin cu o completare, pacat de toba after de la 750 :D mie nu prea-mi plac tobele stock de la miar, prea mult crom, sau ce naiba-i ala (nu stiu daca asta m-ar impiedica sa aleg miarul)

Salutare,

sunt intr-o dilema mare. Imi cer scuze ca dau buzna asa, dar pe topicul de specialitate (Motociclete de strada) nu primesc prea mult feedback. Trebuie sa ma decid in 2 zile ce motor sa iau.

Candidat 1: Kawasaki Z750 2005 (15k Km) adusa din Italia, pret in Buc 3150 Euro.

Candidat 2: Kawasaki Z1000 2005 (8.6k Km) inmatriculata in Ro, pret in Buc ~3000 Euro.

Ma tenteaza miarul, stiu ca e mai dotat si chiar mai ieftin. Motorul il iau pt naveta Bucuresti - Ilfov 35 km zilnic.

Retinerea mea referitor la Z1000 e consumul si probabilitatea ca acei km sa nu fie reali.

Poze cu agregatele:

Ia z1000.Are si furca upside-down,e mai manevrabil,e mai puternic.Daca ii schimbi si amortizorul pe spate cu unul pe gaz(merge de pe zx6 2005-2006)e super scula.Plus ca are mai putini km si pare ingrijit.

• Admin

Z1000.

Arata foarte bine, verde Kawasaki+tobele alea care mie imi plac foarte mult.

Imi inchipui ca nu este mare diferenta la consum.

Oricum, din ce m-am interesat la Masinuta la United, este un motor care nu are hibe, un model reusit.

Succes.

Miarul este cel cu verde. :D

Mie personal mi se pare mai "elegant" 750-ul.

Plus de asta, daca il iei pentru facut naveta este bine sa te uiti putin si la consum (am facut naveta 100km/zi timp de 2 ani si stiu ce zic). Din cate stiu eu, si din cate am vazut in tabelul asta, 750 are un consum de 5.7L, iar 1000-le are in jur de 8L. Daca datele sunt reale, consumul strict pe naveta (35km/zi) te-ar costa pentru 750 ~ 220 lei, iar pentru 1000 ~ 310 lei, deci cu un milion in plus. Asta fiind consumul average; in oras, daca umbli mai mult, ar creste consumul si costurile. :P

Acum depinde si de cati bani esti dispus sa dai pe benzina.

Spor la cumparaturi! :)

Edited by Beatrice
  • Admin

Consumul in tabelul ala nu-i relevant.

Oricum, in Romania consuma mai mult, din cauza prafului din atmosfera.

Eu unul nu cred ca este o diferenta asa de mare intre 750 si 1000 cm, ba chiar as spune ca astea mai mici, fiind mai turate, consumul se apropie de cel de 1000.

De ce nu poti astepta pana se incalzeste un pic sa le poti testa cum trebuie?

Kilometrajele sunt din Alba ca zapada la ambele mobre iar preturile din Fat frumos.

Daca iei 750-u te vei uita intotdeauna dupa miare , am fost in situatie similara anul trecut, ia 1000 si nu te uita inapoi :)

LE: or choose the girly 750 :)

Edited by bec

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 sute cinci zeci, (mergem mai departe).. 8 sute, 9 sute, O MIE cine nu-i gata il i-au cu MIARU'.

PS:

ceau beatrice

8-1 pt miar. Deci asta va fi. Multam foarte fain!

Am avut un SV de 650 si stiu ca nu m-a spart la asigurare. Cu Z1000 cred ca va fi considerabil mai mult. Oricum merita.

Ma pregatesc de drum :cheers:

Inca ceva, consumul mediu al lui Z1000 declarat pe forumuri si pe siteurile de specificatii e cam 6 - 6.5 la un condus normal.

Inca ceva, consumul mediu al lui Z1000 declarat pe forumuri si pe siteurile de specificatii e cam 6 - 6.5 la un condus normal.

Eh, atunci si eu as fi ales Z1000, daca asta-i consumul real. :P

z1000 clar dar sa ii pui alta toba.Aia stock e naspa.

Edited by INT6

salut!

Am mers cu amandoua + ca am avut Z750 si tot ce pot sa iti recomand din toata inima este "MIARUL"

btw: vezi ca locul din spate e f chinuitor la amandoua!

http://www.bikepics.com/pictures/2346224/ ca tot e "pic of the day"

Edited by Flipper

Mie tocmai ca-mi plac tobele originale. :grinbandit: Din poze cred ca sunt putin operate, sunt mai scurte decat din fabrica.

Flippere, criminale poze. Daca mai merge si cu rotula pe gheata e dat dracului. Black-metal bike! :friends:

1329031140[/url]' post='3052430']

Salutare,

Poze cu agregatele:

Alege

Candidat 3: Kawasaki Z750 ABS 2008 ( 3k Km ) inmatriculata RO, pret 4900 Euro

Agregatul:

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=766730

Imi vine sa rad. :rusinica: Pana la urma iau Z750. M-am gadit logic, desi imi doaream mai tare Z1000, ca Z750 e mult mai bun pentru naveta. Nu voi folosi motorul doar in weekend ci voi merge zi de zi, saptamana de saptamana, tot sezonul motociclistic. Deci ca si concluzie consumul si intretinerea conteaza. Mai mult ca sigur Z1000 are Km lucrati, acel cauciuc spate nu se roade complet in 8600 de Km. Dupa ce am vazut ca toti recomanda miarul eram convins ca asta e solutia, m-a pus dracu sa caut mai amnuntit pe forumuri si m-a cam dat pe spate -> 150-160 mile cu un plin??!! Cam putin. Totusi imi pare rau dupa el, mi-ar fi placut mai mult sunt sigur :makeout:

Stiu ca miarul e mai motocicleta decat cel de trei sferturi, dar am pus ratiunea pe primul loc, deci voi lua Z750. Cele bune baieti! (si fete)

post-96-0-22311200-1329237605_thumb.jpg

Edited by Fester