Sari la conținut

Danemarca


chris.alfa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Saalut! Sigur ca sunt. Numai eu stiu vreo 3 plecati In Dk de la mine din oras. Partea proasta e ca nu stiu daca intra pe forum.

mda din pacate nu toti folosesc forumul acum am descoperit ca mai sunt unii citind topicul suedia

incetul cu incetul ii gasesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... am descoperit ca mai sunt unii citind topicul suedia ...

 

Mai bine sa va uneasca cineva topicurile si sa faceti unul singur "Scandinavia" pt. Suedia, Norvegia si Danemarca, poate va gasiti si comunicati mai usor asa. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine sa va uneasca cineva topicurile si sa faceti unul singur "Scandinavia" pt. Suedia, Norvegia si Danemarca, poate va gasiti si comunicati mai usor asa. ;)

Totally agree! La fel, un topic Benelux, daca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai noroace, eu sunt unu din cei veniti in Dk de aproape un an jumate. si mai am inca un prieten langa Midlefart. doar ca motoru il tin in tara din cauza taxelor de aici, dar si a vremii si lipsa traseelor cum e in Romania. asa ca imi iau concediu de fiecare data cand am chef de motor si nu mai pot rezista. si mai e si Rodica (roro) de care a spus SSSS.

 

dar mai sunt si altii doar ca nu socializeaza sau nu au dat inca de forum.

 

uitasem sa spun ca stau la 13Km de Varde, sau 30Km de Esbjerg. (Outrup) si nu am romani pe aici. defapt au fost acu vreo 2saptamani 3, dar la furat iar acum au plecat la studii. :haha: dar nu erau motociclisti.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da imprastiati mai suntem. Eu stau la 20 km de copenhaga. Am trecut la bicicleta deocamdata. La cat ploua si cat de lipsita de relief interesant e tara asta am inceput sa imi schimb parerea in legatura cu adusul motorului aici. Ma mai gandesc. Macar suedia e aproape, dar ca sa treci podul asta nenorocit nu merita sa te duci doar un weekend pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@roro tu esti cu mobra aici? poti sa imi spui de ceva puncte de interes/trasee.

 

io am adus `sicleta ca am nevoie de un mijloc de transport pentru munca cand va fi mai caldut, pana atunci ture scurte. deja facut am vro 400de km prin 'cartier':peace:

Editat de F0RCE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E si ea cu mine,bineinteles.Asteptam sa inceapa sezonul.Id ul meu e rodi25el

 

Cel mai cunoscut punct de interes e Skagen ul,iar in rest trebuie sa alegi o directie si sa pleci.Cel mai recomandat e sa ai si o harta in rucsac :).Eu am vazut multe zone frumoase,mai ales de a lungul coastelor si prin zonele cu paduri.

Drumurile sunt foarte bune,dar atentie la radare.Ploua foarte des ,si mai mereu bate vantul.

Nu recomand autostrazile pentru ca nu au protectie de vant ca cele din Germania si se simte,iar in general au limitare de 110.

Au anumite locuri in apropierea porturilor de exemplu unde se aduna motociclistii mai ales in week end sau anumite zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insula Rømø ar mai fi un punct interesant si Manø. Problema cu insula Manø ar fi ca trebuie sa prinzi refluxul ca sa ajungi pe ea si ca un amanunt daca nu aveti enduro sau cel putin enduro-touring nu va recomand sa incercati pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rodica ce ai mai facut cu actele pt motor. lai inmatriculat aici, sau cu acte de Romania circuli.

 

pt ca e treaba cu un an de zile, iar eu am trecut de un an. si ma mananca sa o aduc aici in vara dar daca e de inmatriculat, poate o aduc numai sa ma duc pe circuit cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inmatriculato aici anul trecut(a mea e fetita) :).am tinuto cu nr de ro acum 3 ani ,dar atunci se mai putea.

daca vrei sa te duci pe circuit nu te primesc daca treci de 100db

Editat de roro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rodica ce ai mai facut cu actele pt motor. lai inmatriculat aici, sau cu acte de Romania circuli.

 

pt ca e treaba cu un an de zile, iar eu am trecut de un an. si ma mananca sa o aduc aici in vara dar daca e de inmatriculat, poate o aduc numai sa ma duc pe circuit cu ea.

 

Man nu te risca. Intamplator cunosc un politist (destul de mare in rang) si mi-a spus nu mai departe de acum vreo 3 saptamani ca sunt hotarati sa rezolve chestia asta cu autovehicolele inmatriculate in alte tari dar conduse de cetateni/rezidenti danezi.

Odata ce te-ai inregistrat ai 1 luna sa inmatriculezi si fierul, nu-i intereseaza ca nu-i a ta, ca-i imprumutata, ca a venit un prieten acum 2 zile si te dai un pic ca ti-a fost dor, etc.

Mi-a zis ca-s satui de povesti, le-au auzit pe toate....

Traiesti in DK, in concluzie n-ai voie sa conduci autovehicole inmatriculate in alte tari.

 

Insula Rømø ar mai fi un punct interesant si Manø. Problema cu insula Manø ar fi ca trebuie sa prinzi refluxul ca sa ajungi pe ea si ca un amanunt daca nu aveti enduro sau cel putin enduro-touring nu va recomand sa incercati pe moto.

 

Hhaha, vad ca forumul nu stie de litere daneze, era vorba despre Roemoe si Manoe :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie chestia asta mi se pare o prostie. Da, daca stai si muncesti in danemarka si le platesti taxele e ok sa te oblige sa folosesti vehicul inmatriculat aici.

 

Dar daca sunt student cu acte in regula pe 1-2-3 ani, lasa-ma sa merg cu ce vreau eu. Atata vreme cat nu iau bani de la ei, mi se pare o prostie sa stea cu batul in fund ca merg eu pe fier inmatriculat in alta parte. Ok, de acord sa ma opreasca, sa vada ce e cu mine, iar daca sunt aici la orice in afara de studii sa aplice legea lor cu inmatriculatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie chestia asta mi se pare o prostie. Da, daca stai si muncesti in danemarka si le platesti taxele e ok sa te oblige sa folosesti vehicul inmatriculat aici.

 

Dar daca sunt student cu acte in regula pe 1-2-3 ani, lasa-ma sa merg cu ce vreau eu. Atata vreme cat nu iau bani de la ei, mi se pare o prostie sa stea cu batul in fund ca merg eu pe fier inmatriculat in alta parte. Ok, de acord sa ma opreasca, sa vada ce e cu mine, iar daca sunt aici la orice in afara de studii sa aplice legea lor cu inmatriculatul.

 

Dap si mie mi se pare aiurea...

Din ce am mai citit pe 'ici pe 'colo parca imi aduc aminte ca iti returneaza banii da inmatriculare daca pleci de unde ai venit.

A2a varianta ar fi sa mergi la skat si banuiesc ca in baza declaratiiei ca stai doar o perioada de timp, platesti un fel de inmatriculare provizorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inmatriculato aici anul trecut(a mea e fetita) :).am tinuto cu nr de ro acum 3 ani ,dar atunci se mai putea.

daca vrei sa te duci pe circuit nu te primesc daca treci de 100db

ca ideie cat te-a ajuns. a ta parca 2002 e?

 

PS. a mea sare lejer de 100Db dar am si DB killer. doar ca ii omor chip-ul pus pe ea ca e pus dupa filtre si evacuari.

 

probabil decat sa o inmatriculez ori imi iau una aici mai ieftina ori cu banii aia imi iau concediu si ma plimb in tara unde e mai frumos.

 

cei drept astia au o usoara tenta nazista si comunista. nu mi se pare logic sa ceri inmatricularea unui vehicol atata timp cat posesorul nu este cetatean al acelei tari, find venit la studii sau cu contract de munca pe perioada determinata.

 

 

am vrut sa fac credit aici, si mi sa zis ca nu pot pt ca am contract pe perioada determinata. dar de inmatriculat nui intereseaza ca e perioada determinata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, si la taxe sunt ciudati.

 

eu si 2 colegi am mers la skat pentru taxcard. toti 3 avem acelasi statut aici dar am primit fiecare niste frikorturi diferite. unu a luat pe un an , altu pe 6 luni si io tot 6 luni dar alta suma. wtf? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt batuti in cap. Daca ar avea relieful norvegiei, parca as considera sa inmatriculez fierul, dar asa ca sa merg drept, este chiar aiurea.

 

La inceput si eu ma gandeam si eu sa iau ceva trotineta de pe aici, dar cand am vazut ca un SV din 2000 ca al meu e aproximativ 35.000 de coroane am ramas blocat. Am zis ca am citit cu prea multe zerouri, dar s-ar parea ca nu.

 

Deci tot cu declaratie la skat ca esti student si poti sa o tii 6 luni sau 1 an, ceva de genul. e urma poti sa fii ce vrei tu ca tot tre sa schimbi numarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca ideie cat te-a ajuns. a ta parca 2002 e?

 

PS. a mea sare lejer de 100Db dar am si DB killer. doar ca ii omor chip-ul pus pe ea ca e pus dupa filtre si evacuari.

 

probabil decat sa o inmatriculez ori imi iau una aici mai ieftina ori cu banii aia imi iau concediu si ma plimb in tara unde e mai frumos.

 

cei drept astia au o usoara tenta nazista si comunista. nu mi se pare logic sa ceri inmatricularea unui vehicol atata timp cat posesorul nu este cetatean al acelei tari, find venit la studii sau cu contract de munca pe perioada determinata.

 

 

am vrut sa fac credit aici, si mi sa zis ca nu pot pt ca am contract pe perioada determinata. dar de inmatriculat nui intereseaza ca e perioada determinata.

 

 

a mea e o K1 si a costat 40.000kr inmatricularea.

daca pleci din danemarca,primesti banii pe taxa inapoi,calculata la momentul respectiv ,minus 15% din valoare,dar nu mai putin de 4000kr pt motociclete sau 7500 pt masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...