Sari la conținut

Danemarca


chris.alfa
 Share

Postări Recomandate

a mea e o K1 si a costat 40.000kr inmatricularea.

daca pleci din danemarca,primesti banii pe taxa inapoi,calculata la momentul respectiv ,minus 15% din valoare,dar nu mai putin de 4000kr pt motociclete sau 7500 pt masini.

aha. de vreo 35-40.000 stiu ca era si la a mea, daca nu mai mult fiind catalogata motocicleta mai cu moft (ca toti cand le zis ca am Ducati se uita ciudat, unu chiar ma intrebase de craciun daca is Bill Gates.) cei 15%nu ar fi fost problema peste cativa ani, dar cand stiu ca nu prea am ce sa fac cu motoru aici.... nu prea ma incanta. poate am sa o aduc in vara sa ma duc cu ea pe pista. chiar de depasesc cei 100Db. am silencere, si nu cred ca ma verifica. in plus am vazut ca pe Padborg ring au pus limitatoare de viteza pe linia dreapta. deci asta depaseste limita prostiei, sa pui limitatoare pe circuit. ar mai ramane germania dar e oarecum departe. asa ca poate se termina pista la bucuresti si e mai ieftin sa iau avion si sa imi aduca cineva motoru acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum mai 40.000 kr?? doar inmatricularea? Deci daca vrei sa o vinzi o dai cu 70.000 sau cum? Macar de ar avea ceva de oferit. Aici ar trebui sa se vanda doar anvelope patrate, ca oricum le tocesti doar pe mijloc.

 

Astia prin muste rau de tot pe aici inseamna.

 

Si.. limitare pe circuit???? nu le-a zis nimeni ca draciile astea noi sunt limitate la 299? Pot sa stea linistiti! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum mai 40.000 kr?? doar inmatricularea? Deci daca vrei sa o vinzi o dai cu 70.000 sau cum? Macar de ar avea ceva de oferit. Aici ar trebui sa se vanda doar anvelope patrate, ca oricum le tocesti doar pe mijloc.

 

Astia prin muste rau de tot pe aici inseamna.

 

Si.. limitare pe circuit???? nu le-a zis nimeni ca draciile astea noi sunt limitate la 299? Pot sa stea linistiti! :disappointed:

faza cu anvelope patrate intradevar e buna aici. ca numai linie dreapta. de aia ii vad pe multi la cea mai mica curba ii gasesc in sant cateodata.

 

daca teai referit la prins muste, tin sa te contrazic ca au timp mustele sa se fereasca de ei.(le mai povestesc aventuri prin romania, gen de pe langa bistrita pasul tihuta pana la falticeni, sub 2 ore facut. (cei drept sa mers nu gluma)

 

iar limitare pe circuit.....uite aici.

si asta de la minutu 1:50 poti vedea.

 

am un vecin care mi-a povestit. faza e ca dupa linia dreapta au fost cateva accidente pt ca ei nu stiau sa mai franeze probabil si au iesit in decor. in videoclip poti vedea cum nu se incadreaza bine pt curbe. probabil le e frica sa nu cada, ca ar costa mult reparatu si la cat de zgarciti is ei.....

asa ca le-au pus acele obstacole.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, ati vazut ce soare a fost azi? cum sa stai in casa si sa numeri koroane?

 

azimutul catre aarhus si d`paia spre casa via hov pe drumurile comunale. astea imi plac mult mai mare fata de nationale pentru ca urmeaza forma refilefului ( :crack: ) si mai ai ceva viraje, asfatul e ok si nu umbla nici dracu pe ele (probabil nici militia). ideea e sa nu fi grabit si sa ai chef sa faci 180 cand ai ajuns la dracu in praznic.

 

m-am fatzait mai toata ziulica pe ele si am facut doar 150de km.

 

pe drum am vazut 2 naked/ss-isti si 2 cioparisti, unu din el chiar a salutat, celalat avea HD probabil.

 

post-45285-0-26952000-1330288837_thumb.jpg post-45285-0-31572400-1330288847_thumb.jpg post-45285-0-53726900-1330288855_thumb.jpg post-45285-0-30304100-1330288863_thumb.jpg

post-45285-0-79683500-1330288872_thumb.jpg post-45285-0-44422600-1330288880_thumb.jpg post-45285-0-19952400-1330288892_thumb.jpg post-45285-0-14042000-1330288900_thumb.jpg

 

 

 

Living in Denamark Tip #17: Nu cumpara petrol duminca la amiaza. Pret la plecare 13.25kr/l, la intoarcere 11.82kr/l.

 

 

 

 

 

iote ce zic danezii de pe forumul de sv despre tobe:

The police generally don't bitch that much about bikers. 95% of them don't give a damn if you're exhaust is a bit too loud, but as Henrik says, if you ride like an idiot, you're sure to piss them off. Being polite goes a long long way with danish law-enforcement. I've talked my way out of things you wouldn't believe with a humble and friendly attitude. Just don't get caught by their radars icon_wink.gif.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare dar nu am inteles mai nimic din ce ai explicat. sa dam vina pe graba, dar....

 

 

ON. vremea a fost super ok azi. fara vant sau nori, in lipsa motorului am luat ATV-ul de la ferma si vreo 4ore mam jucat cu el pe camp pe araturi, niste delurete, prin mlastina de am venit leoarca acasa si plin de pamant. is mort de oboseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum mai 40.000 kr?? doar inmatricularea? Deci daca vrei sa o vinzi o dai cu 70.000 sau cum? Macar de ar avea ceva de oferit. Aici ar trebui sa se vanda doar anvelope patrate, ca oricum le tocesti doar pe mijloc.

 

doar inmatricularea, pt ca au evaluato la 67000kr. daca ai sa stai mai mult aici te obisnuiesti cu ideea. :)

Editat de roro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin pura coincindenta am dat si eu de sectorul asta pe forum si iote... mobrangii romani in DK. Eu stau in Snderborg, aproape de granita cu Germania. Din cate vad cam toti sunteti mai departe... cu toate ca dintr-un capat in altul al tarii faci sub 4 ore pe autostrada :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin pura coincindenta am dat si eu de sectorul asta pe forum si iote... mobrangii romani in DK. Eu stau in Snderborg, aproape de granita cu Germania. Din cate vad cam toti sunteti mai departe... cu toate ca dintr-un capat in altul al tarii faci sub 4 ore pe autostrada :)

 

 

Haha, suntem vecini...oarecum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah... nu stiu cum mi-a scapat ca mai e cineva de pe aici :)... Pai indata incepe sezonul, trebuie sa o punem de o iesire. Esti printr-un club ceva pe aici sau iesi solo la ture?

 

Nu sunt in nici un club. Anul trecut n-am iesit mai deloc :-( singura iesire a fost, daca pot sa-i zic iesire, la intrunire moto de la...am uitat cum ii zice, imediat dupa Nordborg.

Acum in 2009 SI 2010 am tot iesit singur(am batut DK in lung si lat) in 2011 mi-a fost cam teama (inca n-am motorul inmatriculat).

 

Poate organizam o plimbare la vara sa ne intalim cu Witheraven din Suedia, vorbeam mai devreme cu el sa ne intalnim pe la jumatatea drumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt in nici un club. Anul trecut n-am iesit mai deloc :-( singura iesire a fost, daca pot sa-i zic iesire, la intrunire moto de la...am uitat cum ii zice, imediat dupa Nordborg.

Acum in 2009 SI 2010 am tot iesit singur(am batut DK in lung si lat) in 2011 mi-a fost cam teama (inca n-am motorul inmatriculat).

 

Poate organizam o plimbare la vara sa ne intalim cu Witheraven din Suedia, vorbeam mai devreme cu el sa ne intalnim pe la jumatatea drumului.

 

Suna bine.. cu toate ca o sa reusesc doar ture de weekend. Deja mi-am programat 4 saptamani de concediu din alea 5 asa ca nu prea mai am de unde zile extra :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Rider in the sky

 

pe unde ai batut in lung si lat DK mai exact?

 

pana la plimbarea aia am putem sa tragem o intalnire "intre cei apropiati"

 

Pai am fost dupa cum urmeaza:

Pe Insula Roemoe la Marea Nordului. Nu-i cine stie ce de vazut dar plaja este impresionanta, cel mai fin nisip pe care l-am vazut (calcat). Plaja este foarte lata, cred ca are peste 500m latime.

 

Insula Manoe, pe langa Esbjerg. Nimic de vazut pe insula dar drumul pana acolo este dragut, mai ales ultima parte. Coexiunea intre insula si continent se face pe un drum inaltat care este acoperit de mare in timpul fluxului. Trebuie sa-ti calculezi timpi de in/out altfel ramai pe insula :-) . Sunt niste statii ca de autobuz (din 2 in 2 ore trec niste tractoare cu roti uriase, ceva gen titicarurile de la Mamaia/Constanta) si indicat este sa te tii dupa unul. Daca ai noroc poti vedea si foci (valabil si pt Roemoe)

 

Skagen, poate cea mai misto zona din DK.

 

In rest prin orse: AArhus, Aalborg, Odense (in Cph n-am fost cu moto). Dupa cum stii orasele nu-s chiar monumente arhitectonice dar...it's about the road not the destination :-)

Cam asta ar fi DK. In rest ceva iesiri prin Germania si Benelux.

In alta ordine de idei, anul asta vreau sa ajung la Skat sa vad daca-i pot indupleca sa inmatriculez moto in rate, daca nu....alt imprumut la camatarii bancari. Daca reusesc ceva cu Skat-ul va tin la curent

Editat de Rider in the sky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am fost dupa cum urmeaza:

Pe Insula Roemoe la Marea Nordului. Nu-i cine stie ce de vazut dar plaja este impresionanta, cel mai fin nisip pe care l-am vazut (calcat). Plaja este foarte lata, cred ca are peste 500m latime.

 

Insula Manoe, pe langa Esbjerg. Nimic de vazut pe insula dar drumul pana acolo este dragut, mai ales ultima parte. Coexiunea intre insula si continent se face pe un drum inaltat care este acoperit de mare in timpul fluxului. Trebuie sa-ti calculezi timpi de in/out altfel ramai pe insula :-) . Sunt niste statii ca de autobuz (din 2 in 2 ore trec niste tractoare cu roti uriase, ceva gen titicarurile de la Mamaia/Constanta) si indicat este sa te tii dupa unul. Daca ai noroc poti vedea si foci (valabil si pt Roemoe)

 

Skagen, poate cea mai misto zona din DK.

 

In rest prin orse: AArhus, Aalborg, Odense (in Cph n-am fost cu moto). Dupa cum stii orasele nu-s chiar monumente arhitectonice dar...it's about the road not the destination :-)

Cam asta ar fi DK. In rest ceva iesiri prin Germania si Benelux.

In alta ordine de idei, anul asta vreau sa ajung la Skat sa vad daca-i pot indupleca sa inmatriculez moto in rate, daca nu....alt imprumut la camatarii bancari. Daca reusesc ceva cu Skat-ul va tin la curent

 

 

Dar nu ai incercat sa vezi cat costa o motocicleta deja inregistrata? ca de bani aia pe care ii bagi in inregistrare etc... itzi inca una :) intreb si eu ca nu stiu cum stau preturile in DK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu ai incercat sa vezi cat costa o motocicleta deja inregistrata? ca de bani aia pe care ii bagi in inregistrare etc... itzi inca una :) intreb si eu ca nu stiu cum stau preturile in DK.

 

Probabil ca as putea sa-mi iau un CB500 de banii aia, glumesc... :-)

Cred ca as gasi un ceva de 1000 dar destul de batran si in mod cert nu ceva sa-mi placa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu ai incercat sa vezi cat costa o motocicleta deja inregistrata? ca de bani aia pe care ii bagi in inregistrare etc... itzi inca una :) intreb si eu ca nu stiu cum stau preturile in DK.

 

Not really... Cred ca am economisit cam 1000 de euro inmatriculand fierul in DK in loc sa il fi luat de aici (second hand). Excluzand costurile turei de 2500km calare pe el din RO in DK :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da chair.. cum este sa faci un drum de 2500 de km pe motor adik danemarka- rom sau invers?? unde te-ai oprit, cat ai facut pe drum, ce ai vizitat?? ma bate un gand sa o iau si eu din loc la anu pana in tara si inapoi... ai fost singur sau mai multe motorete?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da chair.. cum este sa faci un drum de 2500 de km pe motor adik danemarka- rom sau invers?? unde te-ai oprit, cat ai facut pe drum, ce ai vizitat?? ma bate un gand sa o iau si eu din loc la anu pana in tara si inapoi... ai fost singur sau mai multe motorete?

 

Invers inca n-am facut :-)

Rom - DK: Plecat dupa dimineata din Bucuresti, oprit noaptea la Viena.

Step 2: Plecat dimineata din Viena, oprit seara in Frankfurt.

Step 3: Plecat dimineata din Frankfurt si ajuns seara acasa.

Tu cred ca mai tre' sa faci o oprire pe undeva.

Eu am ales varianta asta mai lunga pt ca am avut unde sa trag la Vie cat si la FRA. O varianta mai scurta ar fi prin Cehia (2700KM VS vreo 2400)

Din toata afacerea asta cel mai greu mi-a fost sa ies din tara desigur :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da chair.. cum este sa faci un drum de 2500 de km pe motor adik danemarka- rom sau invers?? unde te-ai oprit, cat ai facut pe drum, ce ai vizitat?? ma bate un gand sa o iau si eu din loc la anu pana in tara si inapoi... ai fost singur sau mai multe motorete?

 

Un scenariu asemenator lui Rider a fost si la mine... plecat vineri dupa-masa din Campulung Moldovenesc (orasul de bastina), si ajuns seara in Oradea. Definitiv cea mai periculoasa bucata a drumului si cea cu media orara cea mai mica. Sambata dimineata plecare din Oradea, facut 1200 de km peste Ungaria, Austria si o bucata din Germania, pana in Hof (pe langa granita cu Cehia). Duminica dupa masa plecare din Hof si ajuns noaptea in Sonderborg. Am ales locurile de innoptare in functie de unde aveam prieteni. Am fost singur tot drumul din pacate. Insa cred ca slabe sanse sa mai faca asa o tura vreodata - all work and no play. Daca mai fac vreodata drumul asta o sa fie cel putin 5 zile si maxim 500km pe zi. Sunt multe lucruri faine de vazut pe drum, oricare traseu ai alege, si nu se merita sa treci in viteza pe langa ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In vara urmeza sa ma intorc in Romania cu motorul, vreau sa incep de pe acum sa imi planific itinerariul.

 

Nu vreau sa ma grabesc, la ~ 500km/zi sa fac m-am gandit.

 

Aveti ceva sugestii legate de ruta, sau ceva informatii pe care le-ati impartasi? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In vara urmeza sa ma intorc in Romania cu motorul, vreau sa incep de pe acum sa imi planific itinerariul.

 

Nu vreau sa ma grabesc, la ~ 500km/zi sa fac m-am gandit.

 

Aveti ceva sugestii legate de ruta, sau ceva informatii pe care le-ati impartasi? :cheers:

 

Cred ca un traseu de vreo saptamana ar trebui sa incerci prin Cehia -> Slovacia -> Ungaria. Drumurile sunt destul de bune, cazare ieftina, mancare ieftina si buna :)... Prin Slovenia doar am trecut noaptea cu autocarul odata, insa am fost prin muntii Tatra pe partea polona si sunt superbi, deci ma astept sa fie la fel de faini si pe partea slovaca. Partea proasta e ca cehii si slovacii nu sunt atat de departe de soferii romani, asa ca ochii cat cepele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare

revin si eu dupa o lunga perioada, nu prea am mai avut internet si de asta nu am mai intrat pe forum. vineri 16 martie am incheat experienta mea in danemarka dupa o luna jumate am ajuns la concluzia ca nu e de mine acolo. probabil nu am nimerit eu unde trebuia dar nici regulile lor referitoare la masini nu imi plac asa ca am hotarat sa plec luni am ajuns iar in italia dupa ce am facut o vizita si prin olanda. aici vremea e frumoasa soare si motoarele roiesc pe strazi, cred ca am sa raman aici desi eram foarte hotarat sa ma mut in danemarka. va doresc succes la toti.

si multumesc ptr sfaturi si ajutor. sa auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...