Sari la conținut

Danemarca


chris.alfa
 Share

Postări Recomandate

pe unde o arzi.

 

de cate ori am fost pe drumuri, nu i-am intalnit deloc. problema s-ar pune la granita. ca stau la panda comunistii. dar cred ca dimineata daca plec pe la 4-5 nu am treaba cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

salut,

Pt cei care sunteti in dk de ceva vreme - m-ar interesa site-uri cu joburi in IT/Copenhaga - cele mai populare.

 

multumesc,

paul

 

stepstone.dk ,jobindex.dk, workindenmark.dk,jobbank.dk ,it-jobbank.dk,version2.dk/it-job

 

Este cineva din Randers sau a fost pe acolo?Incep facultatea in septembrie acolo si as fi vrut mai multe informatii despre oras.

 

Asfalt uscat

 

Eu sunt destul de aproape de Randers.Ce vrei sa afli mai exact?

Editat de roro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma interesa in primul rand cat este de ok orasul.Ma refer la curatenie, magazine, retea de transport.

 

Ce firma imi recomandati sa aleg pentru a trimite un colet din Bucuresti in Randers?Maxim 50kg o sa fie.Care ar fi cea mai ieftina varianta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te plange tu de curatenie in Danemarca, de curat e peste tot. magazine in orasele mari ai ceva mai multe, dar nu ca in romania, ca zgarcitii astia nu cheltuie nimic. firme de transport, cred ca si posta romana ar fi o varianta. colete de 10-15Kg ai ei mi le-au trimis prin posta. dar vezi ca sunt si "rechinii" care fac transporturi, doar ca te cam sug la buzunar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu ,inafara de magazinele din centrul orasului ,in Randers este un shopping center la iesirea spre Århus,dar nu foarte mare . Orasul este destul de frumos si curat. In centru sunt majoritatea barurilor,discotecilor si restaurantelor ,iar ca atractii turistice au o copie dupa casa lui Elvis : http://www.elvispresley.dk/ si padurea tropicala http://www.regnskoven.dk/en/.

Despre reteaua de tranport in randers,nu stiu ce sa iti zic,pt ca nu am folosito niciodata,dar la nivel national gasesti orice legatura pe www.rejseplanen.dk

Transportatorii de care a zis si crazy devil ii gasesti pe forumul de pe danemarca.dk. In general iti iau in jur de 1,5-2 euro /kg ,dar trebuie sa ii gasesti pe cei care pleaca sau trec si prin Bucuresti,pentru ca majoritatea sunt din Iasi,Roman.Poti sa mai trimiti pachete cu autocarul ( Comati cursa Bucuresti-Ålborg ),care are statia in Århus,chiar daca trece si pe langa Randers,sau prin posta.

Editat de roro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ce patesc eu in seara asta :crack:

 

sa ma fhut in gura lor de comunisti baturi in cap, prosti si fricosi, dar cu grija altuia.

 

in seara asta am terminat munca si a trebuit sa plec vreo 20Km cu traileru sa aduc balotii de fan. la intoarcere vad masina rosie in urma mea, a mers mult cu toate ca i-am dat semnal sa treaca(ceea ce fac de obicei) mereu doar masini cu numere de Germania m-au depasit.

 

intru acasa sa las tractoru si in urma mea masina rosie. si cine era..... vecina care il opreste pe fermier si ii povesteste cum ca am mers eu cu viteza, si ca dansam pe drum si ii zice ca data viitoare o sa sune politia, dar pt ce nu stiu ca viteza maxima la tractor e de 42Km/h si u l-am tinut undeva pe la 40Km/h

 

ma deci in viata mea nu am vazut oameni mai comunisti si prosti ca astia. dar cu grija vecinului referitor la ce face.

cu barbatasu ma impac bine, ea are fata de baba si betiva... cand am sa o vad, am sa ii zic ca 40km/ nu este viteza si daca vrea o invat sa conduca.

 

parca ar fi niste mormoloci....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

@crayz devil...hehehe caterinca baba stai linistit ca asa sunt toti nordicii incepand din sud ul germaniei de aci de unde sunt eu...si mai radeam de batranii nostri asa sunt toti de plictiseala dar unii mai si exagereaza ex de fata...

daca e propunei sa o dai o tura cu tractorul poate o mai impretrenesti :bounce: ...bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Salut,

Are cineva idee de costuri moto in danemarka: asigurare plus taxe daca sunt pt un virago mic - 250cmc.

sau eventual costuri inmatriculare moto dusa din ro in dk - parca nu te lasa prea mult timp sa circuli cu numere de ro in DK.

 

multumesc,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. iti spun in mare din cate stiu, pt ca am vrut sa-mi aduc si eu motorul aici.

 

daca vrei sa o cumperi, nu stiu cat ajunge. poti cauta de ex pe dba.dk

 

daca vrei sa o aduci aici situatia se complica. mai exact taxele te ajung 180% din valoarea motocicletei. pe mine ma ajungea la 7-8000euro doar inmatricularea.

asigurarea sincer nu stiu. din ce stiu se calculeaza motorul, varsta ta si vechimea lui. daca tu esti mai batranior, motorul e si el vechi si nu e de cilindree mare, ai sanse la asigurare mica. de lasat, ai dreptul doar 14 zile sa circuli cu ea. am auzit cazuri in care le-a confiscat masina si amenda, sau care se plimba fara jena. cica nu peste tot e la fel. daca iti aduci motorul si il inmatriculezi, cand pleci poti face cerere sa-ti returneze banii de inmatriculare. parca iti opresc doar 15%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de detalii.

numai bine,

paul

salut. iti spun in mare din cate stiu, pt ca am vrut sa-mi aduc si eu motorul aici.

 

daca vrei sa o cumperi, nu stiu cat ajunge. poti cauta de ex pe dba.dk

 

daca vrei sa o aduci aici situatia se complica. mai exact taxele te ajung 180% din valoarea motocicletei. pe mine ma ajungea la 7-8000euro doar inmatricularea.

asigurarea sincer nu stiu. din ce stiu se calculeaza motorul, varsta ta si vechimea lui. daca tu esti mai batranior, motorul e si el vechi si nu e de cilindree mare, ai sanse la asigurare mica. de lasat, ai dreptul doar 14 zile sa circuli cu ea. am auzit cazuri in care le-a confiscat masina si amenda, sau care se plimba fara jena. cica nu peste tot e la fel. daca iti aduci motorul si il inmatriculezi, cand pleci poti face cerere sa-ti returneze banii de inmatriculare. parca iti opresc doar 15%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

Are cineva idee de un nivel mediu de salariu in IT in Copenhaga si de modul de impozitare? Am vazut ca in general firmele iti negociaza salariul inainte de taxe si nu reusesc sa gasesc info clar legate de cum se impoziteaza acel salariu.

 

Cam care sunt facilitatile standard acordare - asigurare sanatate completa? limitata? familia este acoperita?

zile de concediu in general? alte facilitati?

 

multumesc mult,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Are cineva idee de un nivel mediu de salariu in IT in Copenhaga si de modul de impozitare? Am vazut ca in general firmele iti negociaza salariul inainte de taxe si nu reusesc sa gasesc info clar legate de cum se impoziteaza acel salariu.

 

Cam care sunt facilitatile standard acordare - asigurare sanatate completa? limitata? familia este acoperita?

zile de concediu in general? alte facilitati?

 

multumesc mult,

paul

salut. sper sa nu fie prea tarziu raspunsul meu.

 

despre salarul mediu in IT nu pot sa-ti dau detalii, el variaza in functie de mai multe criterii. jobul,ce faci, programul, studiile tale, experienta.... apoi tu esti cel care-ti negociezi salariul(in general)

toate salariile se negociaza inainte de taxe. salariul se impoziteaza astfel. spre ex ai salar de 10.000Kr care din aia platesti prima data 8% (oricine plateste acest impozit) apoi ai un prag(suma) neimpozabila care se numeste "fradag" in general e undeva la echivalentul a 4500Kr. dar variaza in functie de multe criterii(casa,varsta, situatia ta,masina, rate...) asta doar sistemul fiscal ti-l face (Skat). dupa ce ti se scade acest fradag, esti impozitat cu 37-40% asta iarasi depinde de salariul tau si unde esti inscris fiscal(regional) ei numesc "Kommune" adica, echivalentul primariei de la noi. dupa ce esti impozitat si cu cei 37-40% ti se adauga inapoi acel fradag.

ca o demonstratie iti fac pot da salarul meu.

 

pe contract este 18.000Kr.

 

deci:

 

salar: 18.000kr

impozit -8%

dupa imp. =16.560kr

fradag -4833kr

dupa fradag =11727kr

taxe kommune -37%

dupa impozit =7388kr

se adauga fradag +4833kr

rezulta un salar de: 12.221kr

 

undeva la inceput se poate calcula cazarea si mancarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Mi-am mai facut si eu o idee de sistem intre timp dar nu eram sigur.

Acum dupa raspunsul tau la obiect - imi este foarte clar.

Multumesc si numai bine pe acolo.

Cu putin noroc ne-am vedea la vre-o bere/tura pe acolo.

 

numai bine,

paul

 

salut. sper sa nu fie prea tarziu raspunsul meu.

 

despre salarul mediu in IT nu pot sa-ti dau detalii, el variaza in functie de mai multe criterii. jobul,ce faci, programul, studiile tale, experienta.... apoi tu esti cel care-ti negociezi salariul(in general)

toate salariile se negociaza inainte de taxe. salariul se impoziteaza astfel. spre ex ai salar de 10.000Kr care din aia platesti prima data 8% (oricine plateste acest impozit) apoi ai un prag(suma) neimpozabila care se numeste "fradag" in general e undeva la echivalentul a 4500Kr. dar variaza in functie de multe criterii(casa,varsta, situatia ta,masina, rate...) asta doar sistemul fiscal ti-l face (Skat). dupa ce ti se scade acest fradag, esti impozitat cu 37-40% asta iarasi depinde de salariul tau si unde esti inscris fiscal(regional) ei numesc "Kommune" adica, echivalentul primariei de la noi. dupa ce esti impozitat si cu cei 37-40% ti se adauga inapoi acel fradag.

ca o demonstratie iti fac pot da salarul meu.

 

pe contract este 18.000Kr.

 

deci:

 

salar: 18.000kr

impozit -8%

dupa imp. =16.560kr

fradag -4833kr

dupa fradag =11727kr

taxe kommune -37%

dupa impozit =7388kr

se adauga fradag +4833kr

rezulta un salar de: 12.221kr

 

undeva la inceput se poate calcula cazarea si mancarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma oftic, stau in casa si ii aud cum trec din jumate in jumate de ora aproape, oricand e vreme frumoasa sau nu ploua ii aud cum trec prin fata casei.

Este un drum asa mai virajat de vreo 50 km si cred ca de aia motociclesc pe aici cand au timp, in plus la nici 5km este un Mc unde au atat motoare cat si echipamente complete de vanzare dar preturile sunt astronomice:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

nu e chiar asa usor de gasit. cauta pe net: Agrojob Denmark, apoi iti depui CV-ul. daca te accepta, te duci la interviu. acolo.... tine doar de tine cat de bine esti motivat sa vii aici..

 

cerintele minime sunt(erau): 21-30Ani, Permis cat B, limba engleza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare,
Doar ce am "aderat" si eu la forumul de Danemarca ca pana acum stateam pe cel general, de RO.
Am si eu un motoras (Romet 250R) ...doar de 250 cmc, dar il consider ok pentru mine, in momentul de fata. Momentan il am cu numere de Polonia si ma gandeam sa-l inmatriculez in DK.
As fi mai mult decat incantat daca as primi niste sfaturi legate de procesul de inmatriculare si totodata la ce suma ar trebui sa ma astept. Auzisem de o reducere, in cazul in care esti student, dar nu sunt sigur daca exista asa ceva. Este cineva in cunostiinta de cauza ?! :D
Totodata daca poate sa-mi recomande cineva un mecanic bun din zona Copenhagai (nu de altceva dar vine iarna si o revizie generala nu i-ar strica), ar fi super.

Mersi si sper sa ne vedem in trafic si nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...