Sari la conținut

HD Dyna corner


Phoenix79
 Share

Postări Recomandate

Salut Vlad !
Si eu sunt posesorul unui Romet (JinLun) JL-250 si pot sa zic ca am avut aceasi multumire ca si tine. Intamplarea face ca si eu sa am o pasiune pentru Harley Davidson si culmea e ca si eu ma gandeam la Dyna ca si model.

Documentandu-ma mai multe despre motoare, aici ma refer la cruisere/choppere am ajuns la concluzia ca totusi HD e cam scump si la fel de bine as putea sa imi iau o Yamaha/Star sau un Suzuki (despre care am auzit/citit ca sunt mult mai fiabile si durabile).

Ar fi de preferat ca sa fiu corectat, daca este cazul, cu privire la cele afirmate mai sus !

P.S. Tot pentru la anul (sau poate in iarna aceasta) am planificat sa imi achizitionez un cruiser/chopper.

Asfalt uscat tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

SimionZ , ma bucur ca mai exista posesori de JL in tara. Eu momentan nu am mai intalnit pe nimeni in traffic cu un model asemanator. Eu chiar daca voi trece la anul pe altceva, aceasta mobra nu cred ca o voi vinde doarece pentru oras este absolut ideala, iar legat de HD, dupa cum a spus si @Adixgl voi cauta pe mobile.de .


» Post actualizat in 15 Jul 2016 13:38

@Adixgl multumesc pentru post. Ma voi apuca diseara de citit, cand ies de la servici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

arata coreanu' intr un mare fel! bine ,se vede ca este si iubit :love:

Mai jos, info la sursa.

http://www.consumerreports.org/cro/news/2015/04/who-makes-the-most-reliable-motorcycle/index.htm

Tot mi se par "din pix" aceste ratinguri.

Poate la o mobra noua, este importanta-poate la fel de importanta ca si tipul si pretul reviziilor. Dar la una sh, sunt foarte multe variabile, si statistica, se poate schimba, raportat la cum a fost abuzata, ma gandesc.

Oricum, lectura interesanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mathe_adrian Iti multumesc frumos(momentan rezervorul este varza, trebuie matuit si revopsit (am gasit-o julita intr-o parte + luata vopseaua, iar cu o seara inainte nu avea absolut nimic) .Legat de raiting...nu prea mai tin cont de ceea ce arata anumie procentaje, prefer sa vorbesc cu oameni care detin modelul x y z si sa ascult parerile dansilor.

 

Mai fac un edit, imi cer scuze dar nu citisem si Poate la o mobra noua, este importanta-poate la fel de importanta ca si tipul si pretul reviziilor. Dar la una sh, sunt foarte multe variabile, si statistica, se poate schimba, raportat la cum a fost abuzata, ma gandesc.

 

Eu cand am cumparat mobra mea, iti dai seama ca am cumparat-o SH, am luat-o de pe olx in Martie, de ziua mea, mi-am facut singur acest cadou. Toate bune..1saptamana am mers cu ea zilnic, nu sa intamplat nimic, dar dupa o saptamana..din senin mi-a zburat aripa de pe fata(se rupsesera suruburile), nu mai vorbesc de detailing, am stat 6 ore sa o spal, ca sa o fac sa luceasca, fostul propietar isi cumparase o mobra noua, de 600, si de aceasta probabil ca uitase...avea doar 1L de ulei in motor, ambreiajul mi sa rupt in trafic..lucruri minore, dar eu fiind incepator si ne avand-o cu mecanica, iti dai seama ca am avut de lucru, acum nu imi pare rau, caci am invatat fiecare pas, si in caz de doamne fereste stiu sa o fac daca se intampla ceva. La 2 saptamani, mi sa stricat toata partea electrica...(aici trebuie sa recunosc ca nu am facut eu nimic, mi-a facut-o tata), la modelele SH mereu apar problema, ceea ce ma suparat a fost faptul ca atunci cand am cumparato vanzatorul mi-a spus ca nu are absolut nici o probleme, consumabilele schimbate, totul nou...aha.. a trebuit sa schimb eu tot deoarece le avea de 2 ani neschimbate..

Mi-as dorii un lucru nou, iti dai seama, mai ales un HD, dar in acelasi timp trebuie sa ma raportez si la venit am, cat mar costa mobra, daca merita sa fac o asemenea investitie, cat mar costa consumabilele etc. La mobra mea absolut tot ceea ce am schimbat la ea de cand am cumparat-o ma dus in 310 lei(Filtru are, filtru benzina, filtru ulei, ulei 10w50 MOTUL, disc frana fata). Eu unul pot spune cu sinceritate ca de cand mi-am indeplinit visul cu motocicleta am renuntat la mine, la propriu, pentru motocicleta, orice banut am, investesc in ea, deoarece o consider parte din mine, si stiu ca daca eu o iubesc si o ingrijesc, acelasi lucru va face si ea cu mine.


» Post actualizat in 15 Jul 2016 14:14

Imi cer scuze, dar m-am grabit sa scriu si nu pot da EDIT. am cateva greseli gramaticale, imi cer scuze, dar sunt la servici si nu am putut sa fiu foarte atent la capitolul ,,gramatica,, imi cer scuze si sper sa nu imi sara cineva la gat.

Editat de Vladwp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, grammar nazzies are everywhere :))

Clar, lucru nou, pret pe masura. Prioritati, vs venit, vs cheltuieli(altele fata de mobra), si de acolo concluzia. Daca esti impatimit rau, si mergi cat poti, zi lumina, soare vant frig cald, atunci ma gandesc ca suna interesant ceva de nou..la capitolul mecanica, eu nu stiu nici o boaba, deci pot sa relationez :)

Editat de mathe adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Ma bate si pe mine un gand sa iau un Dyna, preferabil modelele pe carburatie. Se preteaza bine pentru mers in preponderent prin oras cu ocazionale iesiri in afara? Stiu ca scuterele sunt bune pentru asta dar nu caut scuter :)

Si cam pe unde s-ar invarti un pret pentru unul mai stock in toate mintile lui? Vad ca oferta la noi e cam mica si preturile sunt extrem de variate (depinde foarte mult si de accesorii). Daca si stiti pe cineva care vinde si poate nu a apucat sa puna un anunt, va rog sa-mi ziceti.

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate si pe mine un gand sa iau un Dyna, preferabil modelele pe carburatie. Se preteaza bine pentru mers in preponderent prin oras cu ocazionale iesiri in afara? Stiu ca scuterele sunt bune pentru asta dar nu caut scuter :)

Ti-ai dat singur raspunsul -scuter-. Hd-ul ar trebuii folosit preponderent la iesiri afara si ocazional in oras . Daca iti iei motor strict dpdv practic -mers in oras- atunci asta nu e pt asa ceva , daca il iei pentru ''sufletul '' tau , atunci asta e ce ai nevoie ! Eu asa vad lucrurile .

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai dat singur raspunsul -scuter-. Hd-ul ar trebuii folosit preponderent la iesiri afara si ocazional in oras . Daca iti iei motor strict dpdv practic -mers in oras- atunci asta nu e pt asa ceva , daca il iei pentru ''sufletul '' tau , atunci asta e ce ai nevoie ! Eu asa vad lucrurile .

Corect. E o alegere preferentiala, nu practica. Mai pe scurt, nu iau un HD ca sa merg cu el prin oras, iau un HD care o sa merg destul de des si prin oras. Are sens? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Go for it! Cum am mai spus cuiva de pe forum. Poti merge in oras linistit. Motorizarile Twin Cam se incing un pic mai repede/tare. Daca stai la 14 ziua in trafic la Universitate vara la 47 de grade, nu e prea confortabil, iti dai seama. Dar acelasi disconfort il vei simti si pe un motor racit cu apa cand vor incepe ventilatoarele sa-ti sufle aerul fierbinte spre oo. Eu as alege un Evolution.

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare. Am mers pe un Street Bob din '06 pana la urma.

As avea o rugaminte, este cineva in Bucuresti cu unul similar sa compar vibratia? Mi se pare un pic bizara la deaccelerare desi mi s-a zis in mai multe locuri ca e normala si ca motorul nu are nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...