Sari la conținut

Louis Tours Special


_Tex_
 Share

Postări Recomandate

Pentru 2012, cei de la Louis au publicat sfaturile lor referitoare la cele mai frumoase drumuri din Germania, pentru moto: http://www.louis.de/_10088c10df2004899b28114aff6a87dc99/index.php?topic=tourentipps

Eu am parcurs traseele 2010 si 2011 (Alpi + Dolomiti), asa ca merg pe mina lor cu ochii inchisi. Barem treaba cu Dolomitii a fost un vis, cred ca nici mama ghidului nu putea sa organizeze trasee mai frumoase si mai bine repartizate pe zile.

Desi teoretic Germania nu e la fel de spectaculoasa ca si Alpii, sunt convins ca merita urmate sfaturile din brosura. Incarci in GPS si la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am parcurs traseele 2010 si 2011 (Alpi + Dolomiti)

 

vara asta vreau o tura mai lunga care include Serbia, Muntenegru, Croatia, Bosnia, Slovenia, Italia, Austria...

 

pt Italia, am ales asa...Venetia, Lago di Garda si de aici spre Austria spre GroĂglockner...imi poti face o recomandare de traseu...ceva frumos, peisaje, pasuri...fara orase mari, muzee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vara asta vreau o tura mai lunga care include Serbia, Muntenegru, Croatia, Bosnia, Slovenia, Italia, Austria...

 

pt Italia, am ales asa...Venetia, Lago di Garda si de aici spre Austria spre GroĂglockner...imi poti face o recomandare de traseu...ceva frumos, peisaje, pasuri...fara orase mari, muzee?

 

Exact cum am spus: iei harta, deschizi site-ul Louis si iti alegi traseul dorit. Garda are o zona muntoasa cu sosele absolut spectaculoase si pustii (lumea merge pe autostrada). Urci pe malul drept al lacului, te apropii de Dolomiti si apoi continui spre nord. Citeste ce ti-am recomandat pe site-ul Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am parcurs traseele 2010 si 2011 (Alpi + Dolomiti), asa ca merg pe mina lor cu ochii inchisi. Barem treaba cu Dolomitii a fost un vis, cred ca nici mama ghidului nu putea sa organizeze trasee mai frumoase si mai bine repartizate pe zile.

 

Daca mergi pe mana lor "cu ochii inchisi", s-ar putea sa cam ai de pierdut, daca tot bati drumul pana acolo. Stiu ca nu poti vedea chiar totul intr-o excursie dar e pacat sa ratezi unele chestii in zonele pe unde treci, care vad ca nu sunt incluse. Un bun exemplu ar fi traseul lor la est de Garda.

 

Despre repartizarea pe zile... vad ca la Dolomiti majoritatea sunt trasee de de sub 200km sau cca 2h de mers; este suficient pt. o zi, mai ales cand ai batut atata drum sa ajungi acolo? Normal, nu trebuie sa exagerezi dar totusi...

 

Exact cum am spus: iei harta, deschizi site-ul Louis si iti alegi traseul dorit.

 

Nu e chiar asa simplu; omul vrea Grossglockner (de care nu am vazut sa se pomeneasca pe Louis), basca, un traseu frumos pana acolo. ;)

Insa, intr-adevar, traseele propuse de ei sunt ok si destul de mura-n gura, iti poti lua 2 nopti de cazare in acelasi loc de unde pleaca cate doua rute, daca ai un navi incarci pe el ruta si gata.

 

Vad insa ca mai au de inclus destule, cum ar fi Elvetia, Franta si inca multe din Austria.

 

Daca suntem la capitolul 'propuneri trasee'.. si acesta mi se pare unul reusit. :moto:

 

Cand vine vorba de Franta, cel mai frumos si complex este Route des Grandes Alpes.

Mai ales ca tu stai unde stai, iti este chiar la indemana sa-l faci in cateva zile.

Ceva impresii de la Tura nostra din 2010 aici.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vine vorba de Franta, cel mai frumos si complex este Route des Grandes Alpes.

Mai ales ca tu stai unde stai, iti este chiar la indemana sa-l faci in cateva zile.

Ceva impresii de la Tura nostra din 2010 aici.

 

Pfaaa :| mi-ai inchis gura cu traseul acesta din Alpi, cred ca ma apuc de facut focul ca sa vina vara. :)

Mersi de hint!

 

Cat despre turele voastre, stai linistit ca esti monitorizat :D . Pana cand veniti in zona sper sa acopar cel putin o parte. :)

 

P.S : Nu inteleg totusi de ce nu ti-ai facut pana acum un blog doar cu aceste excursii?!?! Scrii frumos, ai ce sa povestesti, iar cititorii n-au motve de plictis :unsure:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru 2012, cei de la Louis au publicat sfaturile lor referitoare la cele mai frumoase drumuri din Germania, pentru moto: http://www.louis.de/_10088c10df2004899b28114aff6a87dc99/index.php?topic=tourentipps

Eu am parcurs traseele 2010 si 2011 (Alpi + Dolomiti), asa ca merg pe mina lor cu ochii inchisi. Barem treaba cu Dolomitii a fost un vis, cred ca nici mama ghidului nu putea sa organizeze trasee mai frumoase si mai bine repartizate pe zile.

Desi teoretic Germania nu e la fel de spectaculoasa ca si Alpii, sunt convins ca merita urmate sfaturile din brosura. Incarci in GPS si la drum.

Ai fost singur? Moto solo sau cu insotitor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost singur? Moto solo sau cu insotitor?

 

O motocicleta, doua persoane. In 2009 m-am intersectat 2 zile cu grupul lui Vlad, in rest singuri. Am constatat ca pot intelege mult mai mult din drum si peisaj daca nu ma uit dupa altii tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...