Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

 

Are cineva Scorpion ADX-1 Anima? In afara de descrierea oficiala nu gasesc nimic despre ea pe internet. Probabil ca o s-o gasesc la SMAEB, dar mai e pana atunci si acolo o sa pot sa-mi fac idee de cum vine la masura si de cum arata in realitate. M-ar interesa sa stiu cum se comporta la viteze de peste 100 km (cozorocul prins doar pe laterale mi se pare un pic dubios), cum sta cu ventilatia si cu zgomotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut !

 

Am cumparat de la SMAEB acum 2 zile o casca Scorpion Exo ADX - 1 (modulara) si am urmatoarea problema .

Faza e in felul urmator: eu de obicei la casti port L (59cm) - mai am o casca de la scorpion EXO 500. Am probat casca si L era mare, respectiv cand ridicam partea modulara, casca tindea sa imi vina pe ochi :)) + ca daca dadea de cap stanga dreapta, tindea putin sa o ia in parti. Super ciudata senzatia. Am probat M si imi vine, insa atunci cand este inchisa, ma strange la obraji. Ca sa ma exprim direct, casca pare sa fie fixa fixa all around.

 

Ati mai avut situatii cu Scorpion in care sa patitit asa ceva cu masurile? Se mai lasa ? Ar trebuii sa o schimb cu L ?

 

Ms de raspuns :peace:

Editat de Bobossus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Exo-500 nu mi-am putut atinge lobii urechilor vreo 2 luni pana cand s-au mai lasat buretii. Statea foarte bine pe cap si nu ma deranja de niciun fel, insa plangeam de fiecare data cand o scoteam de pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exo 500 s-a mai lasat putin. Ca sa-ti faci idee, cand am luat-o era fixa, fixa pe capul gol. Am purtat-o doar cu cagula (asa m-am obisnuit) si acum e putin larguta fara cagula. Nu rau, dar e putin mai larga. Nu pot sa spun in cat timp s-a lasat, ca n-am fost atent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Stiu ca nu sunteti multumiti de Kronau in general ....personal , sunt la prima experienta cu ei. Comandat Exo 1200 Air Solis de pe Louis , a venit cu o zi mai devreme decat au estimat , totul super OK, la un pret cu 40 % mai mic decat la noi. Jos palaria. Cat despre Exo1200 , inca nu pot sa imi exprim o parere avizata , dar la prima vedere pare o casca premium ( vin de la Shark Skwal).Revin sau va stau la dispozitie cu detalii pe masura ce strang ceva kilometri cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Salut. Am ales sa cumpar o casca Scorpion Exo, dar sunt nehotarat in ce priveste alegerea modelului. Puteti sa va dati cu parerea? Multumesc.

 

 

Intre aceste casti vreau sa aleg:

 

Scorpion Exo 510 Air Scale - 899 RON

Scorpion Exo 1200 Air Alto - 1149 RON

Scorpion Exo 510 Air Xena - 795 RON

Scorpion Exo 510 Air Galva - 1189 RON

Scorpion Exo 510 Air Fujin - 875 RON

 

Cu respect, Emmanuel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu un baiat de la bikermag, si a spus ca daca nu imi e buna casca, o pot returna in 30 de zile. A spus de asemenea, sa ii spun circumferinta, si el imi trimite marimea corespunzatoare.

Editat de Emmanuel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e cu marimea...si eu caut tot asa ceva dar nu am unde proba o casca scorpion...daca am XL trebuie sa imi iau neaparat XXL?

 

Cam așa trebuie! Eu port M și exo 510 de îl am este L! Se potrivește mai bine pe țeste mai țuguiate, ceva gen ou cu vârful în sus! Eu am căpățâna mai plată și între breton și creștet nu îmi stric freza!

 

Numai bine!

Editat de Alinache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scorpion au casti f bune raportat calitate pret

 

Exo 510 e o alegere buna,mai ales daca o cumperi la un pret mic. Au fost pe louis si la 79 eur, cu ridicare din kronaumoto

 

Pentru cei capatanosi nu recomand 510, e diferenta cum e la shoei intre gt air si nxr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. La 1000 de RON aproximativ, nu mi se pare o avere. Si nu vreau sa iau din strainatate. Sa ajutam piata moto din Romania :)

 

PS. La venitul meu de student, e mult. Dar in general, comparand cu alte preturi, nu cred ca e prea mult.

Editat de Emmanuel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut eu am luat de la motoemotion exo 710 mugello chiar e frumoasa saptamana trecuta

cu tot cu viziera albastra m-a ajuns la 1350 pt ca ele vin cu viziera clara

 

Si legat de marime eu in general port S dar poti respecta tabelul de marimi de la scorpion eu am ales M si este perfecta dar in caz ca nu iti este buna se poate returna .

https://cdn6.avanticart.ro/motoemotion/pictures/size-chart/marimi-casti-scorpion.png

 

 

https://www.motoemotion.ro/casti-moto-integrale/casca-integrala-scorpion-exo-710-air-mugello.html

Editat de Virus3nd3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai apucat s-o testezi?Este zgomotoasa?

 

 

Salut. Am ales sa cumpar o casca Scorpion Exo, dar sunt nehotarat in ce priveste alegerea modelului. Puteti sa va dati cu parerea? Multumesc.

 

 

Intre aceste casti vreau sa aleg:

 

Scorpion Exo 510 Air Scale - 899 RON

Scorpion Exo 1200 Air Alto - 1149 RON

Scorpion Exo 510 Air Xena - 795 RON

Scorpion Exo 510 Air Galva - 1189 RON

Scorpion Exo 510 Air Fujin - 875 RON

 

Cu respect, Emmanuel.

Eu as fi vrut sa merg pe un SH de la Shoei, modelul XR 1100, doar ca sunt intre marimi si M mi-e o idee mare, as lua in calcul si Scorpion.Din cate am citit lumea recomanda mai repede 710 decat 1200, pentru ca 1200 e mai zgomotoasa ca 710.Pe fc-moto.de incepe de la 145E modelul 710

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am apucat sa o testez nu la viteza mare dar am testat-o si e ok sunt multumit eu am si un shoei xr 1000 si sunt multumit de ambele scorpionul mi l-am facut cadou ca un moft nu ca as fi avut nevoie imi placea mult designul dar vad ca e super din toate punctele de vedere

Ai apucat s-o testezi?Este zgomotoasa?

 

 

Eu as fi vrut sa merg pe un SH de la Shoei, modelul XR 1100, doar ca sunt intre marimi si M mi-e o idee mare, as lua in calcul si Scorpion.Din cate am citit lumea recomanda mai repede 710 decat 1200, pentru ca 1200 e mai zgomotoasa ca 710.Pe fc-moto.de incepe de la 145E modelul 710

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niciuna nu suiera ,si la marime in loc de s am luat m vezi intabelul de marimi de sus ,cele de la scorpion au un plus se umfla obrajii pt ajustare


» Post actualizat in 14 Mar 2018 16:43

uite baietii de la motoemotion au si un review la exo 510

Editat de Virus3nd3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am luat 1200 Air,a stat 2 luni in dulap,am scos.o acum 2 zile, sa ma trazneasca fulgerul dar casca asta AMPLIFICA zgomotul in loc sa.l diminueze, pe langa Nolanul vechi de 3 ani este INCREDIBIL de zgomotoasa, un cosmar.Am mers in oras cu ea 50 km si nu am depasit 60km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...