Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

Am citit si pe fc moto ca se plangeau ca este zgomotoasa dar eu ma gandeam la zgomot ca cel de la Nolan, cu asta sunt obligat sa port niste dopuri de urechi, sa vad cat ma ajuta.Prietena mea are un Scorpions 710 si nu se plange de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si eu am citit ca 1200 e destul de zgomotoasa, mai zgomotoasa ca 710 si se pare ca am dreptate.Astept sa-mi ajunga 710-le e in depozit la Cargus, marti il iau teoretic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Si eu am citit ca 1200 e destul de zgomotoasa, mai zgomotoasa ca 710 si se pare ca am dreptate.Astept sa-mi ajunga 710-le e in depozit la Cargus, marti il iau teoretic :)

Dupa un sezon ma vad nevoit sa revin cu un review.

 

Ce mi-a placut:

-Casca este destul de ok ca si silentiozitate, nu vajaie foarte rau, pot auzi intercom-ul pana la 160km/h, ceea ce e ok.

-materialele din interior sunt de calitate

-sistemul double-D pare sigur, mi-a luat ceva pana m-am obijnuit la inceput, dar acum o prind repede

-pinlock-ul isi face treaba

 

Ce nu mi-a placut:

-vopseaua, e GROAZNICA., aplicata intr-un strat subtire rau, ma trezesc zilnic cu zgarieturi pe ea si nu stiu de unde apar, acelasi problema o are si 510-le, deci reducere de costuri aici.

-si am ajuns la cea mai mare problema, curentul, am iesit duminica o fuga pana la Bucuresti si a cam fost racoare, am simtit tot curentul in frunte m-a terminat tot drumul era atat de deranjant incat imi vedea sa merg cu viziera ridicata, m-a durut capul 2 zile si mi-e frica sa mai merg cu ea pe vreme rece sa nu o dau in sinuzita.Am verificat etanseitatea cu o coala de hartie si parca nu etanseaza cum trebuie, cand inchid viziera trebuie sa mai trag eu cu mana de ea sa se inchida mai bine, aceeasi problema e si la 510.Aveti idee daca se poate regla, cei care aveto modelul asta ati intampinat astfel de probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
La 03.10.2018 la 16:22, Minu a spus:

-si am ajuns la cea mai mare problema, curentul, am iesit duminica o fuga pana la Bucuresti si a cam fost racoare, am simtit tot curentul in frunte m-a terminat tot drumul era atat de deranjant incat imi vedea sa merg cu viziera ridicata, m-a durut capul 2 zile si mi-e frica sa mai merg cu ea pe vreme rece sa nu o dau in sinuzita.Am verificat etanseitatea cu o coala de hartie si parca nu etanseaza cum trebuie, cand inchid viziera trebuie sa mai trag eu cu mana de ea sa se inchida mai bine, aceeasi problema e si la 510.Aveti idee daca se poate regla, cei care aveto modelul asta ati intampinat astfel de probleme?

Salut,

Vizierele alea se inchid bine si dupa 20 de ani :) Ideea e ca se mai deregleaza. Folosesti suruburile prinderilor de viziera pentru a regla inchiderea, sunt cate doua pe fiecare parte. Reglezi si e ca noua.

Acum 5 ore, Radovan_eu a spus:

Ma gandeam sa cumpar un Scorpion exo 2000 dar am vazut discutii cum ca difera marimile la Scorpion fata de alti producatori. Eu am 57cm la cap, echivalentul marimii M. Ce marime mi-ar trebui la Scorpion?

Salut,

Exo 2000 are interior Kickwick II, la care de obicei ai nevoie de o masura mai mare decat porti la alt fabricant. Daca in mod normal porti M (57), cel mai probabil ai nevoie de un L. Daca interiorul era Kickwick III, acolo s-ar fi pastrat masura M.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare tuturor. De curând am achiziționat un scorpion exo 510 si dupa mici km am sesizat un minus la această casca. La viteze de 70-80 un vajait groaznic in zona urechilor pe la exterior . Se poate regla de la mecanismele ce tine viziera ? Sunteti care aveti aceeași problemă cu ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 29.03.2019 la 21:28, Remus05 a spus:

Salutare tuturor. De curând am achiziționat un scorpion exo 510 si dupa mici km am sesizat un minus la această casca. La viteze de 70-80 un vajait groaznic in zona urechilor pe la exterior . Se poate regla de la mecanismele ce tine viziera ? Sunteti care aveti aceeași problemă cu ele?

Salut,

Folosesc aceeasi casca si este exclus sa aiba aceasta problema fara sa fie dereglat mecanismul de inchidere. Un simplu reglaj ar trebui sa fie suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 10 months later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de 3 ani exo 490 air vision, motor Sv650,, dupa ce ies din oras simt nevoia sa pun dopurile in urechi, vajaie rau, în unele circumstante pacane viziera in partea dreapta, viziera care a si crapat putin in jurul suportului de pinlock-ului. Materialul din interior nu s-a lasat, iar ochelarii de soare chiar i-am folosit desi n-a fost un criteriu de alegere a castii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms trilogy, 

ochelarii de soare nu sunt nici pt mine un criteriu de alegere insa nu zic ca e ceva rau (momentan am un AGV GP Pro tot fara ochelari).

M-ar interesa mai ales confortul si siguranta a castii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 year later...
La 23.11.2018 la 19:43, TETEA. a spus:

Pana la urma a testat cineva aceasta casca?

In trecut am avut un shoei neotec, a fost o casca f buna.

Anul trecut am luat un nolan n104 (limitat de buget), nu mi-a placut pea mult..nu as mai cumpara..

Vad o reducere buna la acel scorpion (nou) as fi interesat cum se comporta, nu as cheltui mai mult de 1300-1500 pe o casca, iar neotec numai sh as putea gasi, si aceea cu greu..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...