Jump to content
Sign in to follow this  
marque

SCORPION - Discutii Generale

Recommended Posts

Nu, diferența de preț o face grafica

Cam mare diferenta, pentru cateva dungi in plus :). In fine..

Si eu am citit ca 1200 e destul de zgomotoasa, mai zgomotoasa ca 710 si se pare ca am dreptate.Astept sa-mi ajunga 710-le e in depozit la Cargus, marti il iau teoretic :)

Dupa un sezon ma vad nevoit sa revin cu un review.

Ce mi-a placut:

-Casca este destul de ok ca si silentiozitate, nu vajaie foarte rau, pot auzi intercom-ul pana la 160km/h, ceea ce e ok.

-materialele din interior sunt de calitate

-sistemul double-D pare sigur, mi-a luat ceva pana m-am obijnuit la inceput, dar acum o prind repede

-pinlock-ul isi face treaba

Ce nu mi-a placut:

-vopseaua, e GROAZNICA., aplicata intr-un strat subtire rau, ma trezesc zilnic cu zgarieturi pe ea si nu stiu de unde apar, acelasi problema o are si 510-le, deci reducere de costuri aici.

-si am ajuns la cea mai mare problema, curentul, am iesit duminica o fuga pana la Bucuresti si a cam fost racoare, am simtit tot curentul in frunte m-a terminat tot drumul era atat de deranjant incat imi vedea sa merg cu viziera ridicata, m-a durut capul 2 zile si mi-e frica sa mai merg cu ea pe vreme rece sa nu o dau in sinuzita.Am verificat etanseitatea cu o coala de hartie si parca nu etanseaza cum trebuie, cand inchid viziera trebuie sa mai trag eu cu mana de ea sa se inchida mai bine, aceeasi problema e si la 510.Aveti idee daca se poate regla, cei care aveto modelul asta ati intampinat astfel de probleme?

Am eu 510 si nu am avut probleme de genul acesta, mi se pare ca etanseaza bine.

Scorpion EXO 3000 are cineva? Intreb pentru un prieten :)

Edited by TETEA.

Tavi,nu e vorba de Exo 300?

Ok. :)

Ma gandeam sa cumpar un Scorpion exo 2000 dar am vazut discutii cum ca difera marimile la Scorpion fata de alti producatori. Eu am 57cm la cap, echivalentul marimii M. Ce marime mi-ar trebui la Scorpion?

La 03.10.2018 la 16:22, Minu a spus:

-si am ajuns la cea mai mare problema, curentul, am iesit duminica o fuga pana la Bucuresti si a cam fost racoare, am simtit tot curentul in frunte m-a terminat tot drumul era atat de deranjant incat imi vedea sa merg cu viziera ridicata, m-a durut capul 2 zile si mi-e frica sa mai merg cu ea pe vreme rece sa nu o dau in sinuzita.Am verificat etanseitatea cu o coala de hartie si parca nu etanseaza cum trebuie, cand inchid viziera trebuie sa mai trag eu cu mana de ea sa se inchida mai bine, aceeasi problema e si la 510.Aveti idee daca se poate regla, cei care aveto modelul asta ati intampinat astfel de probleme?

Salut,

Vizierele alea se inchid bine si dupa 20 de ani :) Ideea e ca se mai deregleaza. Folosesti suruburile prinderilor de viziera pentru a regla inchiderea, sunt cate doua pe fiecare parte. Reglezi si e ca noua.

Acum 5 ore, Radovan_eu a spus:

Ma gandeam sa cumpar un Scorpion exo 2000 dar am vazut discutii cum ca difera marimile la Scorpion fata de alti producatori. Eu am 57cm la cap, echivalentul marimii M. Ce marime mi-ar trebui la Scorpion?

Salut,

Exo 2000 are interior Kickwick II, la care de obicei ai nevoie de o masura mai mare decat porti la alt fabricant. Daca in mod normal porti M (57), cel mai probabil ai nevoie de un L. Daca interiorul era Kickwick III, acolo s-ar fi pastrat masura M.

Salutare tuturor. De curând am achiziționat un scorpion exo 510 si dupa mici km am sesizat un minus la această casca. La viteze de 70-80 un vajait groaznic in zona urechilor pe la exterior . Se poate regla de la mecanismele ce tine viziera ? Sunteti care aveti aceeași problemă cu ele?

La 29.03.2019 la 21:28, Remus05 a spus:

Salutare tuturor. De curând am achiziționat un scorpion exo 510 si dupa mici km am sesizat un minus la această casca. La viteze de 70-80 un vajait groaznic in zona urechilor pe la exterior . Se poate regla de la mecanismele ce tine viziera ? Sunteti care aveti aceeași problemă cu ele?

Salut,

Folosesc aceeasi casca si este exclus sa aiba aceasta problema fara sa fie dereglat mecanismul de inchidere. Un simplu reglaj ar trebui sa fie suficient.

Sincer am vânduto ca nu am mai avut nervi cu ea. Sper ca pe viitor sa nu ma mai întorc la scorpion