Jump to content

Recommended Posts

Buna, ma confrunt cu o problema .

Am cumparat o motocicleta radiata ( circulatie / primarie) de la un individ , am facut contract VC , dar individul refuza sa-mi acorde certificatul fiscal pe motiv ca el nu vrea sa plateasca acuma impozitul .

Eu nu pot inscrie motocicleta pe numele meu desi e radiata (tipic romanesc) din cauza certificatului fiscal .

In concluzie , mi-am luat teapa :)

Ceva solutii , idei ?

Am cumparat o motocicleta radiata ( circulatie / primarie) de la un individ , am facut contract VC , dar individul refuza sa-mi acorde certificatul fiscal pe motiv ca el nu vrea sa plateasca acuma impozitul .

Eu nu pot inscrie motocicleta pe numele meu desi e radiata (tipic romanesc) din cauza certificatului fiscal .

Ceva solutii , idei ?

cauta-l pe cel ce i-a vandut motorul celui care ti l-a vandut tie...

(pe proprietarul anterior)

poate poti lua de la el certificatul... sa faci un contract direct.. ehe...

io asa am facut dar am avut noroc ca am dat peste un baiat de nota 10. spre deosebire de kokalarul care m-a amagit ca el face si drege pana s-a vazut cu banii.. dupa aia nu mai raspundea la tel. si zicea ca nu mai e problema lui.

altfel devii un vanzator de piese.

avertisment - NU DATI BANII PE MOTOR PANA NU VEDETI CERTIFICATUL FISCAL AL VANZATORULUI IN MANA

pff .. pai cum ai cumparat moto fara fiscal? nu ai vb cu el de la inceput despre fiscal ? ce hot mai e si asta.. cat poate sa fie impozitu 300 400 lei.. ce nebun!

Pai am mers pe incredere , chiar nu a venit vorba de fiscal , ma gandeam ca e firesc sa-mi dea fiscalul odata terminata tranzactia. In mod normal daca era inmatriculat moto pe numele lui era interesul lui sa-l scoata de la fiscal, dar acuma interesul e al meu deoarece motocicleta e radiata.

am intrebat pe un alt forum si am primit urmatorul raspuns

"

1. ii platesti tu impozitul (ceea ce nu cred ca vrei)

2. ii dai motocicleta inapoi si el tie banii inapoi (ceea ce nu cred ca vrea el)

3. astepti sa-i vina chef sa plateasca impozitul (ceea ce iarasi nu cred ca vrei)

4. il dai in judecata si castigi 100%, ba ii mai ceri si daune + primeste si amenda "

Am vorbit cu un avocat care mi-a spus ca voi avea castig de cauza sigur, dar incerc sa evit sa o lungesc cu judecata . Tin motorul in garaj aiurea .

Alte solutii ?

@Eliadar , moto il am direct de la proprietar

Edited by Robyb

Tine-te de capul lui sa isi plateasca impozitul ... In aceiasi situatie am fost si eu si dupa ce l-am stresat cu 10-15 telefoane pe zi am mers si s-au rezolvat toate.

In ultim caz, daca tot nu isi da interesul ... il dai in judecata, iar cheltuielile de judecata sa le suporte tot el.

Cand ati facut contractul de vanzare-cumparare ai avut martor?

Edited by Theo32

Tine-te de capul lui sa isi plateasca impozitul ... In aceiasi situatie am fost si eu si dupa ce l-am stresat cu 10-15 telefoane pe zi am mers si s-au rezolvat toate.

In ultim caz, daca tot nu isi da interesul ... il dai in judecata, iar cheltuielile de judecata sa le suporte tot el.

Cand ati facut contractul de vanzare-cumparare ai avut martor?

contractul l'am facut la firma , presupun ca aia sunt martori,

@lexysexy, incerc pe cat posibil sa rezolv situatia amical .

O problema ca asta are si un vecin de al meu: a cumparat motorul de la cineva, a zis ca ii da fiscalul, el defapt nici nu il inmatriculase pe numele lui, acu ala o da cotita si tb sa vorbeasca cu prop din acte... Ar trebui data o lege: sa nu se poata intocmi un contract de v-c al carui obiect este un autovehicul fara angajamentul scris sau prezentarea fiscalului la intocmirea contractului...daca nu merge cu vorba buna ameninta-l cu judecata...te ia in ras pana se trezeste cu citatia la usa.

Am avut aceeasi problema acum un an am stat 4 luni pana a platit impozitul (avea si masina si casa si amenzi)

Cum? : I-am facut vizita la 12 noaptea cu 2 AMICI.

lexysexy - dupa numele de user m-as fi asteptat sa te duci cu doua amice :bounce:

(caz in care sunt convins ca ar fi cedat! :crack: )

O problema ca asta are si un vecin de al meu: a cumparat motorul de la cineva, a zis ca ii da fiscalul, el defapt nici nu il inmatriculase pe numele lui, acu ala o da cotita si tb sa vorbeasca cu prop din acte... Ar trebui data o lege: sa nu se poata intocmi un contract de v-c al carui obiect este un autovehicul fara angajamentul scris sau prezentarea fiscalului la intocmirea contractului...daca nu merge cu vorba buna ameninta-l cu judecata...te ia in ras pana se trezeste cu citatia la usa.

pai cred ca e lege

La înstrăinarea unui mijloc de transport, proprietarul acestuia, potrivit art. 10 alin. (5) din Ordonanța Guvernului nr. 78/2000 privind omologarea, eliberarea cărții de identitate Âşi certificarea autenticității vehiculelor rutiere, în vederea înmatriculării sau înregistrării acestora în România, aprobată cu modificări Âşi completări prin Legea nr. 230/2003, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 412 din 30 august 2000, cu modificările Âşi completările ulterioare, va transmite dobânditorului cartea de identitate a vehiculului, precum Âşi certificatul fiscal prin care se atestă că are achitat impozitul aferent, până la data de întâi a lunii următoare celei în care s-a realizat transferul dreptului de proprietate, ca anexă la contractul de vânzare-cumpărare.

Orice ai face, prin orice mijloc, nu il lasa sa te ia de fraier, ca nu stai tu la mana lui. Bunul e la tine, o parte din acte - nu te poate da in judecata nimeni ca l-ai furat.

Tine-te de capul lui! :ok:

Edited by Theo32

pai cred ca e lege

La înstrăinarea unui mijloc de transport, proprietarul acestuia, potrivit art. 10 alin. (5) din Ordonanța Guvernului nr. 78/2000 privind omologarea, eliberarea cărții de identitate Âşi certificarea autenticității vehiculelor rutiere, în vederea înmatriculării sau înregistrării acestora în România, aprobată cu modificări Âşi completări prin Legea nr. 230/2003, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 412 din 30 august 2000, cu modificările Âşi completările ulterioare, va transmite dobânditorului cartea de identitate a vehiculului, precum Âşi certificatul fiscal prin care se atestă că are achitat impozitul aferent, până la data de întâi a lunii următoare celei în care s-a realizat transferul dreptului de proprietate, ca anexă la contractul de vânzare-cumpărare.

De acord cu tine Roby, dar nu exista si sanctiune in textul legii.... ''in caz contrar vanzatorul va fi sanctionat cu...''. Eu ma refeream la urmatorul lucru, prezenta actului fiscal sa fie o conditie de validitate a actului de v-c, sau si mai bine, fara fiscal sa nu se poata intocmi un contract de v-c.

salut am si eu o problema asemanatoare am cumparat din strainatate un motor si nu mia facut act vanzare cumparare deoarece nu am documente italienesti dar in schimb motoru e radiat si am toate actele ei ? se poate sa intampin vro problema la inmatricularea ei in romania?

cel mai bine cauta pe proprietarul motoretei si ii platesti la om impozitul cat poate sa fie pe an dak il platesti la timp e 17 lei la 600 cmc si ai scapat de necazuri iti iei certificatu si gata asta in caz k nare ala altceva de plata la taxe si impozite !

Pai am mers pe incredere , chiar nu a venit vorba de fiscal , ma gandeam ca e firesc sa-mi dea fiscalul odata terminata tranzactia. In mod normal daca era inmatriculat moto pe numele lui era interesul lui sa-l scoata de la fiscal, dar acuma interesul e al meu deoarece motocicleta e radiata.

am intrebat pe un alt forum si am primit urmatorul raspuns

"

1. ii platesti tu impozitul (ceea ce nu cred ca vrei)

2. ii dai motocicleta inapoi si el tie banii inapoi (ceea ce nu cred ca vrea el)

3. astepti sa-i vina chef sa plateasca impozitul (ceea ce iarasi nu cred ca vrei)

4. il dai in judecata si castigi 100%, ba ii mai ceri si daune + primeste si amenda "

Am vorbit cu un avocat care mi-a spus ca voi avea castig de cauza sigur, dar incerc sa evit sa o lungesc cu judecata . Tin motorul in garaj aiurea .

Alte solutii ?

@Eliadar , moto il am direct de la proprietar

Nu mai inteleg.. pana la urma pe numele cui este inmatriculata motocicleta sau a fost cand ai cumparato.. pe numele cui e fiscalu?

cel mai bine cauta pe proprietarul motoretei si ii platesti la om impozitul cat poate sa fie pe an dak il platesti la timp e 17 lei la 600 cmc si ai scapat de necazuri iti iei certificatu si gata asta in caz k nare ala altceva de plata la taxe si impozite !

Vezi aici e o problema.. am auzit si oameni care aveau 600 lei impozit la moto! si cum ai spus si tu (in caz k nare ala altceva de plata la taxe si impozite !) .. daca o avea amenzi si alte prosti de ajunge la 30-40mil.. :( atunci - it's a crap shit !

Ceva solutii , idei ?

Aceeasi problema am avut-o si eu cu vechea motoreta . Am incercat cu vorba buna , telefoane kklau , vizite pe la domiciluil respectivului ,dar tot nu am rezolvat nimic , m-am sictirit si am vandut-o .

S-ar putea sa aiba si amenzi si alte impozite (pentru alte bunuri) de platit, si nu cred ca poti plati impozitul separat numai pentru motocicleta.

S-ar putea sa aiba si amenzi si alte impozite (pentru alte bunuri) de platit, si nu cred ca poti plati impozitul separat numai pentru motocicleta.

Exact , nu merge platit impozitul defalcat ( parca asa ii zice) adica separat pe moto , ori tot , ori nimic . Tipic romanesc.

ps: moto e luat de la proprietarul din carte.

Merg acuma sa ma intalnesc cu el sa vedem ce rezolvam .

Va tin la curent.

Exact , nu merge platit impozitul defalcat ( parca asa ii zice) adica separat pe moto , ori tot , ori nimic . Tipic romanesc.

ps: moto e luat de la proprietarul din carte.

Merg acuma sa ma intalnesc cu el sa vedem ce rezolvam .

Va tin la curent.

Bafta Roby...asteptam vesti bune.

Am cumparat o motocicleta radiata ( circulatie / primarie)

dar individul refuza sa-mi acorde certificatul fiscal pe motiv ca el nu vrea sa plateasca acuma impozitul.

Cum a radiat respectivul motoreta de la fisc fara sa-si plateasca darile? :)

Daca e radiata de la primarie, ce impozit sa mai plateasca? El nu mai datoreaza nimic cu titlu de impozit pt. acea motoreta, din momentul radierii. :)

Edited by SSSS

Cum a radiat respectivul motoreta de la fisc fara sa-si plateasca darile? :)

Daca e radiata de la primarie, ce impozit sa mai plateasca? El nu mai datoreaza nimic cu titlu de impozit pt. acea motoreta, din momentul radierii. :)

Motocicleta a fost radiata in 02.2011 ( anul trecut) la momentul respectiv avea darile la zi , Altfel nu poti radia daca nu ai impozitul la zi .

Eu am intrat in posesia motocicletei acuma . 01.2012 . Desi motocicleta este radiata , eu am nevoie de fisa lui fiscala pentru a inscrie motocicleta pe numele meu. Stupid asa-i ? Asa e legea , n'am de ales . Fisa lui fiscala insemnand , impozitele la zi , nu conteaza ca e motocicleta ,masina sau casa . absolut totul trebuie sa fie la zi .

Acuma ,el tot insista sa-i platesc impozitul daca vreau fiscalul ,dar, am fost cu el la primaria din localitatea lui ( un sat langa TM ) i-am spus sa faca o cerere sa-i elibereze o copie de la fisa fiscala din 02.2011 cu care a radiat motocicleta . Eu merg cu acea fisa , platesc ~40 lei amenda cum ca nu am inmatriculat-o la timp si sper ca am rezolvat treaba . Aflu maine cand primesc fisa. In felul asta nu-i platesc impozitul milogului si mi-am rezolvat treaba , sper :) .