Sari la conținut

AUSTRIA


KHK
 Share

Postări Recomandate

Apropos, sunt prezenti prin munti, prin pasuri, ca n-am de gand autostrazi si orase mari?

Am inteles corect ca nu pun mare pret pe linia continua la mobre? Ca de ai nostri am scapat de trei ori si n-as mai incerca si a patra oara...

 

Pot fi prezenti peste tot si in orice forma: masini inscriptionate, masini civile, la fel si cu motociclete. Tocmai am vazut si ca poarta radar pistol in topcase, se opresc si asteapta sa pice ceva. Nu inseamna ca este plin de ei dar pot fi oriunde.

Nu am zis ca poti taia linia, ci ca te poti baga in general, la semafoare coloana etc. Si poti forta cumva depasirea, tii aproape de masina din fata pana se da putin (daca vrea... nu e ca in Franta sa "zboare" imediat) si treci pe langa.

Daca te vede facand asa pe fata o depasire pe linie continua concret, nu cred ca te iarta. Insa este numai amenda. La fel si cand ai semn de depasirea interzisa care insa nu presuspune automat si linie continua ca in Ro, mai vaneaza si ei cateodata. Si ei stau cu radarele ascunsi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot fi prezenti peste tot si in orice forma: masini inscriptionate, masini civile, la fel si cu motociclete. Tocmai am vazut si ca poarta radar pistol in topcase, se opresc si asteapta sa pice ceva. Nu inseamna ca este plin de ei dar pot fi oriunde.

Nu am zis ca poti taia linia, ci ca te poti baga in general, la semafoare coloana etc. Si poti forta cumva depasirea, tii aproape de masina din fata pana se da putin (daca vrea... nu e ca in Franta sa "zboare" imediat) si treci pe langa.

Daca te vede facand asa pe fata o depasire pe linie continua concret, nu cred ca te iarta. Insa este numai amenda. La fel si cand ai semn de depasirea interzisa care insa nu presuspune automat si linie continua ca in Ro, mai vaneaza si ei cateodata. Si ei stau cu radarele ascunsi...

Am inteles. Merci mult inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

* Nu am auzit de asa ceva. In plus, multe masini au carlig fix, deci nu au cum sa-l scoata. Dar m-as bucura mult sa existe o asa regula, am vazut de n ori "animale" care parcheaza pana ating cu carligul (nu mai zic la dube, care nici nu simt) evident ca lasa urme, daca nu chiar pagube si apoi pleaca linistiti. Eu mereu am numarul din fata indoit vizibil de la carlig :angryfire: Sau macar sa fie obligatoriu sa ai o protectie pe carlig, de genul cum isi pun multi o minge de tenis sparta.

* Risti sa atragi atentia, sa te opreasca si sa vada daca ai dbK. Daca ai, nu cred ca au ce-ti face. Daca nu ai... platesti amenda si vii si o iei cu remorca de acolo ca pe roti nu mai ai voie. Chestia cu zgomotul este vazuta mai grava decat viteza.

* Eu stiu ca pe autostrada este max. 100km/h. Si este chestie vanata in mai toate tarile, stiu de la amici care au platit amenzi. Si am si vazut politia in actiune, care evident de cauta de toate alea cu ocazia asta.

* De exemplu ca in timp ce cu masina poti bea cate ceva, la moto toleranta e zero. in localitate permisul se ia de la 30km peste limita. Te bagi in fata peste tot fara frica de a ramane fara permis ca ai taiat linia continua. Semnalizeaza dreapta iesirea din sensul giratoriu.

 

@speedy.k

 

Trebuie sa fii prea zgomotos ca sa te arda pentru tobe, mai rai sunt politistii germani decat cei australopiteci..

 

Alcool la fel ca si cu masina max. 0.5 la mie in sange (cred ca e 0.25 in aerul respirat dar e doar o prespunere). Limita de 0.1 e doar sub 20 de ani sau in perioada de proba.

 

Numerele la vedere, eu am luat amenda doar pentru ca nu era unghiul corect (am inaltat motocicleta cu niste amortizoare un pic mai lungi) Am crezut ca ma opreste pentru tobe, sunam ca un elicopter, nu l-a deranjat asta insa. Nu stiu insa daca n-a dat strechea in ei. Singurii deranjati de tobe au fost niste ... GS riders, care mi-au aratat ca sunt nebun in tunele si nu era deloc admirativ :)

 

Sunt multi frustrati care sicaneaza, nu te baza pe educatia soferilor.

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
Vizitator _Raul_

 

În Viena, în afara de Louis Giga Store, îmi puteți recomanda un magazin mare cu echipamente moto. Unde sa pot vedea/compara cât ma multe produse. As prefera sa nu iau la rand n reprezentante. Mulțumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În Viena, în afara de Louis Giga Store...

 

Nu departe de Louis Nord (Giga Store) este si Polo Motorrad (marele concurent al lui Louis din Germania) Wien Nord.

https://www.polo-motorrad.de/cms/store/details/polo-store-wien-nord/

 

Mai exista si Polo Sud, nu departe de celalalt Louis mai mic dar nu prea vad de ce te-ai duce in partea aia.

 

In afara de Louis si Polo, mai este 2Rad Börse in apropiere de Prater, unde au chestii mai de calitate:

http://www.2radboerse.at/ueber-uns/kontakt.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dainese cică a deschis luna asta pe Erdbeergelände 26

Da, auzisem si eu si vrouam sa completez acum postul de mai sus.

Tocmai am trecut in seara asta pe la niste prieteni care locuiesc in cladirea aia si am vazut magazinul, arata foarte bine si este chiar mare. Din pacate inchisese deja dar o sa trec zilele urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Colegilor, va mulțumesc frumos pentru postări.

 

Am văzut ca Hein Gericke sunt "closed definitely" peste tot în Viena. Aveau și ei un magazin în zona de nord, la câteva minute de mers de la Louis sau Polo.

 

Am sa iau în calcul toate variantele postate.

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...