Sari la conținut

Ne laudam ca suntem o comunitate.


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Poate ca e o instigarea la violenta. Poate ca toate 'organele" citesc formul asta. si ?

 

Cati dintre ei au trait o tragedie ca cele de aici ?

 

Ce/cum a ramas cu monstruoasele accidente din ultimii 3 ani ? nu le enumar, e dureros, sunt toate mai jos.

 

Nimeni nu face nimic, si justitia isi urmeaza neabatut cursul ,poate peste ani se va uita incet incet.

Deunazi am trecut pe langa un loc pe care l ,. aproape,. uitasem .

 

Toti uitam, viata merge inainte, nu ? SI maine se va intampla, si poimaine.

 

Din toate miile astea de "motociclisti" nimanui nu i mia pasa ca se moare?

 

In toata lumea au evoluat mijoloacele de comunicare, daca FRICA e ceea ce ne face sa stam in casa atunci moduri de organizare a unui mega meeting exista.

 

Uneori ma gandesc ce mica este distanta intre a fi si a nu fi..

 

Nu strig JIHAD , strig doar NU STATI!

 

Ce ni se poate lua mai mult decat viata , asa cum unii din cei de aici au aflat ?

permis, talon, amenda?

ii pasa cuiva in afara de cei ..poate 50 - 100 de ..cei ce nu mai sunt ?

 

Luati topicul asta ca o lumanare, aprinsa, pios si cu tristete, .

 

Se va stinge cand ceara se va topi, sau ..va deveni o vapaie.

 

In grecia , motociclistii sunt respectati, aproape cu teama. aici ..suntem carne de tun.

 

pentru ca am uitat sa fim IMPREUNA si OAMENI

 

Pentru ca suntem EGOISTI, UITAM , si NU NE PASA

 

Nici de cei ce au plecat, nici de cei ce au nevoie de noi si sunt mai amarati ca noi.

 

SI dormim seara comod in paturile noastre.

Cati din voi au fost intr-adevar implicati intr o tragedie ? Nu va doresc, nu i doresc nimanui, nimanui. Dar cei care am trecut prin momente de cumpana si care am vazut coasa, suierand si taiand , langa noi, din noi, n ar trebui sa uitam si sa tacem.

 

..dar . cum spunea cienva, cand s a facut benzina 5 lei, am sarit toti de fund in sus, acum e 6 si e liniste,

 

"ne" au facut...

 

Si sa parafrazez un clasic, " un fleac, m-au ciuruit"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu mai suntem o comunitate de foarte mult timp! Individualismul s-a instaurat " pe toate palierele "!

GRESIT!

avem acelasi suflet ce tresalta la sunetul motorului.noi suntem "altfel" decat majoritatea si nu glumesc.

poate vom reusi sa fim "locomotiva" societatii .

e greu i asta e doar inceputul.

 

 

omule din partea mea ai o bere rece cind ati va fi sete!

RESPECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In grecia , motociclistii sunt respectati, aproape cu teama. aici ..suntem carne de tun.

 

pentru ca am uitat sa fim IMPREUNA si OAMENI

 

Pentru ca suntem EGOISTI, UITAM , si NU NE PASA

 

 

 

De acord cu tine, de cele mai multe ori nu suntem luati in considerare ca participanti in trafic.

 

Nu stiu care este situatia in Grecia, dar plecam de la premisa ca sunt respectati, aproape cu teama. Ceea ce in mare este un lucru foarte bun. Ideal ar fi sa fie doar respectati si atat.

 

 

Intrebarea mea este, cum de au ajuns cei din Grecia la nivelul acesta de respect? Sau mai degraba ce avem noi de facut?

 

Sa nu intelegi ca nu sunt de acord cu tine, doar ca ma intreb ce e de facut? Eu unul sunt deschis la orice propunere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai suntem o comunitate de foarte mult timp! Individualismul s-a instaurat " pe toate palierele "!

 

:goodposting: :agree:

 

 

Subiectul a mai fost dezbatut si'n lung si'n lat si'n dunga .. pana una alta asta este crudul adevar ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Constiinta colectiva este cel mai greu de schimbat lucru de pe pamantul asta si este dictata de majoritate. Diferenta intre noi si greci este ca motociclistii greci reprezinta un procent semnificativ in trafic pe cand noi suntem sub cota de atentie. Este gresit sa crezi ca o mana de oameni poate schimba ceva. Nici o lege sau pedeapsa aplicata nu va elimina neatentia, lipsa de coordonare sau ignoranta soferilor; nu a functionat nici in vest, nu va functiona nici in Romania. Si va mai spun ca vazuta de afara , Romania este o tara de lumea a treia, oricat de dureros ar suna.

Aici in Devon moare cate un motociclist aproape saptamanal, in conditiile in care nu este o densitate mai mare de locuitori ca in RO iar calitatea soferilor este pur si simplu groaznica. Au facut legi aspre, campanii, au pus semne de avertizare la toate intersectiile, totul in van insa.

Asta este motociclismul si sincer nu cred ca se va schimba ceva prea curand.Iar ce se intampla in Romania nu este deloc surprinzator, ma mir chiar ca nu e mai rau avand in vedere calitatea soferilor si motociclistilor deopotriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa impui respect trebuie sa fi organizat.Ca sa fi organizat trebuie sa atragi,cu ceva...Ai nevoie de un lider care sa fie respectat,ai nevoie de o locatie(locatie in care nu se sparg seminte).Organizatia are nevoie de bani(ex.infiintat o scoala moto,etc).Plimbat in grup organizat de cel putin 3 ori pe saptamana,sa fi vazut.Sa ai un avocat,care sa protejeze fiecare membru al grupului.Dar la noi exista criterii,ai gs,”ce dreaq ma vii cu bicicleta aia?”Aaa,n-ai sport esti fraier,ai chopper esti martalog,ai motor 2010 ti-a dat tactu* bani,s.a.m.d.Nu este greu de facut daca se gasesc oamenii potriviti,sigur exista motive si n raspunsuri Românesti impotriva a ceea ce spun.Parerea mea ca suntem lenesi si ne complacem.Apropos de manifestanti strigau ”Jos Base” i-a momit cu inlocuirea lui Boc,a tinut si natura cu Dumnezeul României si au tacut,hai domle ca mai sunt cateva luni si vin alegerile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat conceptul de Club Moto nu e asa dezvoltat in Romania si majoritatea sunt lone wolfs...normal ca lumea nu ii baga in seama.Ia sa ai o problema cu un conservar, sa dai un telefon si in 10 minute sa apara 10 mobre, sa vedem atunci ce se mai intampla.Cum ne va privi lumea?Am impresia ca in tara asta fiecare e pentru el...ceea ce nu e bine deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu benzina este simplu am mai spus.. incendiate cateva statii in tara la o ora exacta!! Trebuie sa le aratam ca suntem puternici.. dar daca suntem niste mamaligi asa ne trebuie.. au reusit sa ne faca niste animalute care respectam legea chiar si daca suntem calcati in picioare.. noi protestam pasnic suntem educati. Au reusit sa stoarca si ultima picatura de umaniate din noi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat conceptul de Club Moto nu e asa dezvoltat in Romania si majoritatea sunt lone wolfs...normal ca lumea nu ii baga in seama.Ia sa ai o problema cu un conservar, sa dai un telefon si in 10 minute sa apara 10 mobre, sa vedem atunci ce se mai intampla.Cum ne va privi lumea?Am impresia ca in tara asta fiecare e pentru el...ceea ce nu e bine deloc.

 

 

Cam asa se rezolva lucrurile intr-o stare de anarhie. Adica in starea prezenta in Romania. Luati-i de exemplu pe taximetristi. Cum i se intampla ceva unuia de-al lor, se aduna, ciopor, 20-30 de taximetristi.

Partea nasoala cu circulatia rutiera prin Romania este data de lipsa de bun simt a conducatorilor auto. Daca va uitati atent, masinile de pe strada se ciocnesc mai dihai ca alea de pe ringul masinutelor care se tamponeaza din parcurile de distractii. In traficul de la noi vezi nervi, ura, bataie...Evident, intr-o asemenea stare tensionata a soferilor, accidentul n-are cum sa ne ocoleasca. Cred ca lumea ar trebui sa se comporte altfel cand e la volan sau ghidon. Calmul e rara avis pe soselele de la noi. Imi aduc aminte de bunicu-meu (Dumnezeu sa-l ierte!) cat de calm si binevoitor era la volan! Nu l-am auzit macar o data sa injure la volan. Era sofer profesionist, dar n-am vazut pe nimeni sa-i semene, intre profesionistii de azi. Se prea poate ca si societatea sa-si fi pus amprenta asupra individului...Dar, cred, fiecare din noi poate face un efort de vointa si sa treaca peste accesele de nervozitate si sa manifeste mai multa atentie si intelegere fata de condusul in sine si fata de partenerii la trafic. Altfel, nu vad cum s-ar rezolva asemenea probleme, fara violenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai suntem o comunitate de foarte mult timp! Individualismul s-a instaurat " pe toate palierele "!

 

Eu cred ca te inseli. Uiti de comemorarea de anul trecut. Ala nu a fost individualism.

Este o lipsa de organizare este adevarat dar si asta are o cauza.

La inceput a fost Dac Motros a urmat Urban Riders apoi a fost AMR. Anul trecut a fost Joia Moto.

Toti nu au primit decat critici la tot ce au facut. Situatia actuala mi se pare normala.

Cand vom invatat sa apreciem efortul depus de altii poate se va gasi cineva sa ne organizeze.

Pe vremuri eram cateva sute si ne strangeam toti. Acum suntem cateva mii si nu are cine sa ne stranga.

 

Imi aduc aminte de bunicu-meu (Dumnezeu sa-l ierte!) cat de calm si binevoitor era la volan! Nu l-am auzit macar o data sa injure la volan. Era sofer profesionist, dar n-am vazut pe nimeni sa-i semene, intre profesionistii de azi. Se prea poate ca si societatea sa-si fi pus amprenta asupra individului...Dar, cred, fiecare din noi poate face un efort de vointa si sa treaca peste accesele de nervozitate si sa manifeste mai multa atentie si intelegere fata de condusul in sine si fata de partenerii la trafic. Altfel, nu vad cum s-ar rezolva asemenea probleme, fara violenta...

 

Bunicul tau din pacate nu a prins traficul din zilele noastre. Pe vremea lui erau cateva masini pe sosele iar duminica era cu sot si fara sot sa nu se aglomereze soselele.

Astazi cei de pe vremea bunicului tau sunt cei mai stresati si cei mai agesivi soferi.

Sunt obisnuiti sa ajunga repede dintr-un loc in altul si ii dispera ca acum fac de 10 ori mai mult decat faceau pe vremea lor.

Ma uit la unchiul meu care tot profesionist tot calm era la volan. Acum e un car de nervi. Are impresia ca toti sunt prosti si in general are dreptate. Sunt situatii clare in trafic in care unii soferi efectiv nu stiu ce sa faca si asteapta sa faca ceilalti loc ca sa treaca.

 

Ce vreau sa spun este ca exista o ruptura intre soferii de pe vremea bunicului tau care sunt foarte nervosi si soferii actuali care nu stiu sa conduca dar sunt mai calmi.

 

Oricum e o varza in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am respecta regulile de circulatie poate am fi mai respectati in trafic. Vreau sa il intreb pe cel care a deschis acest topic de cate ori a respectat si de cate ori a incalcat legea...sa puna in balanta si sa traga concluzia. Nu cred ca sta nimeni la semafor in coloana...majoritatea facem slalom printre masini,depasim limita de viteza si alte multe chestii. Despre ce respect vorbim aici?

Editat de Kostin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Coloane la semafor. Ce faci daca ai un vehicol care iti permite sa te scurgi elegant si fluid , ca o adiere de vint printre conservele care sint condamnate sa nu se miste ? Normal , te bagi .

2. Limita de viteza. E discutabil , pe mine m-a luat radarul cu 103 km la ora intr-o zona unde habar nu aveam ca sint in oras. Si daca ai 70 la ora ai depasit limita , dar sint zone unde poti sa-i dai. Nu e legal , nu e moral , dar nu e nici cine stie ce viteza.

In general sintem si nu sintem respectati in trafic , unii te vad , altii nu. Este vorba despre calitatea soferului , care daca e sofer , te observa , daca nu , e cam nasol. Tot asa nu te vede si daca mergi cu tancul , doar ca in ala te simti in siguranta.

Este o problema de aplicarea legii si pina nu o sa vedem gaborii pe strada , legea nu va fi respectata. Ziceam ca m-a luat radarul mai daunazi , cu 103 la ora , pe la ora 11.30 NOAPTEA. Gaboru' statea ca o hiena , sa prinda pe cineva , bagat in intuneric , nici nu l-am vazut cind am trecut pe linga el. Mi-a supt-o , nu aparea numarul in inregistrare , se vedeau doar farurile , facea spume la gura javra. Ziua nu vad un singur gabor in trafic , e haos. Deci , despre ce vorbim ? Despre respect in trafic. Care respect ?

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Dac Motros

Toti nu au primit decat critici la tot ce au facut.

 

Dar actiunea "Gropila" a fost foarte, foarte buna. Isteatza si de impact. Si nu necesita nici o organizare. O repetam in primavara asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca e vina organizatorilor bucuresteni :what: nu au calitatile necesare.

Eu nu am auzit pe nimeni sa se planga de marsul din Braila :wink: (cine a fost stie la ce ma refer). As putea sa mai dau si alte exemple din tara.

si asta e un sport national - paseaza problema la altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine s-a plins de actiunile DAC MOTORS , ca eu nu am auzit nimica ????? Daca s-au plins , poate spun ce ar trebui facut mai bine , ca sa nu se mai plinga nimeni pe vitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar incepeti mah cu respectul? Vin dupa un drum de 1700km prin 4 tari. La noi nu exista respect, totul este datorat atitudinii noastre ca indivizi, sistemului romanesc de valori, imbecilizarea din ultimii 20 de ani. Degeaba imi tot bat gura ca nu vreti sa intelegeti. Voi vreti ca o masa atat de mica cum este lumea moto de la noi sa impuna respect unei mase uriase de automobilisti, nu mai spunem ca suntem unii si automobilisti si atat pe mobra cat si in masina vedem comportamentul la volan al romanului.

Am mai zis de 1000 de ori, totul pleaca de la mentalitate, de la clasa politica, de la noi ca cetateni care nu stim ce-i aia doctrina politica, care nu urmarim promisiunile politicienilor si nu-i sanctionam apoi, care ne alegem repere de valori din manelismul care ne inconjoara si care ni se serveste la TV.

 

Iar repet, civilizatia se face cu amenzi usturatoare, cu aplicarea lor. De cate ori ati fost in strainantate si ati uitat sa platiti parcarea sau ati facut o manevra aiurea asa-i ca ati furat-o imediat? Asa-i ca dupa aia ati fost muuuuult mai atenti si ati cautat un parkometer din ala cu mare atentie la urmatoarea parcare?

Totul se extrapoleaza de aici, nu exista frica de pedepse, pentru ca acestea nu se aplica. Asa ca automobilistul roman are doar exemplele manelistilor care se baga in fata la semafor, daca se poate pe contrasens, care nu respecta nici o lege din lumea asta si care nu sunt niciodata pedepsiti.

 

Ce trebuie facut?Intai trebuie privit in oglinda si vazut daca ne convine sa fim civilizati, fiecare dintre noi.

Apoi trebuie facute demersuri inspre schimbarea legilor care nu ne convin. Cum? Prin votarea unor oameni care macar avem impresia ca au acea "doctrina" care ne intereseaza, care au sistemul de valori asemanator cu al nostru. Si mai ales cei care credem ca vor si aplica ceea ce debiteaza.

 

Procesul este de durata si numai prin insanatosirea valorilor morale ale acestui popor se poate face. Altfel , va fi din ce in ce mai rau.

Vrei voi sa fiti niste motoristi verosi care dau in cap la femei si rup oglinzi ca sa le fie frica de motoristi?

 

Parerea mea e ca nici de asta nu sunteti in stare, asta-i poporul, nu avem ce face. Mamaliga intradevar nu explodeaza.

Oricum,e o solutie care personal nu mai intereseaza si chiar o voi critica in continuare.

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca e o instigarea la violenta. Poate ca toate 'organele" citesc formul asta. si ?

 

Cati dintre ei au trait o tragedie ca cele de aici ?

 

Ce/cum a ramas cu monstruoasele accidente din ultimii 3 ani ? nu le enumar, e dureros, sunt toate mai jos.

 

Nimeni nu face nimic, si justitia isi urmeaza neabatut cursul ,poate peste ani se va uita incet incet.

 

OK.Ai venit aici te-ai smiorcait putin si ???!!! Vino cu o propunere, o solutie,o rezolvare si poate ca multi dintre noi ne vom trezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traficul ăsta este cel cu care am crescut, cel în care am învăţat... şi cel în care mă dau zilnic (dacă nu e f...ta de iarnă prea naşpa)...

nu este deloc ce aş considera că ar fi normal dar este cel în care TREBUIE să mă descurc.

am fost pe "afară" şi da este de sute de ori mai oki.

 

deocamdată ne adaptăm. mai cu aplomb, dacă am fi moi ne-ar şterge a doua zi unu cu jepanu...

un şut în uşă, o oglindă întoarsă... ceva să se simtă prezenţa...

 

hahahah tocmai a trecut prin faţa geamului la lucru pe stradă un tir... avea cel puţin 80 dacă nu mai bine, un jeg deăla vechi... şi văd zeci pe zi cu maşini mari fără cap. moto... puţini, în sezon odată pe zi poate mai rar trece unu cu mobra mai tare... adică exagerat. ăştia cu conservele lor cu multe cauciucuri trebuie să priceapă că nu-s singuri pe lume cu maneaua lor. iar legea nu va face nimic aşa cum nu a făcut nici până acuma...

 

trebuie să ne impunem cum putem. mai uşor cu pacea şi mai tare cu aceeaşi monedă...

 

lipsa de educaţie şi lipsa de skill nu se pot compensa prin legi. că unii şoferi sunt anti talent este evident. că unii sunt nesimţiţi maxim iarăşi la fel. dar per întreg ochii bine pe drum şi convieţuire pe cât posibil în trafic cu toţi. la momentul naşpa răspuns pe măsură imediat. plus sau dacă ăsta este drumul MULTE reclamaţii pentru şicanare şi alte avioane de trafic. ori uşa strâmbă ori tel la 112. orice acţiune are o reacţiune, asta trebuie să înţeleagă toată lumea. şi noi şi ei.

 

 

numai aşa (adică cum a fost şi până acuma) se poate. şi într-o vreme poate poate nişte legi ne vor ajuta şi pe noi. luate carnetele de la analfabeţi, etc.

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Coloane la semafor. Ce faci daca ai un vehicol care iti permite sa te scurgi elegant si fluid , ca o adiere de vint printre conservele care sint condamnate sa nu se miste ? Normal , te bagi .

2. Limita de viteza. E discutabil , pe mine m-a luat radarul cu 103 km la ora intr-o zona unde habar nu aveam ca sint in oras. Si daca ai 70 la ora ai depasit limita , dar sint zone unde poti sa-i dai. Nu e legal , nu e moral , dar nu e nici cine stie ce viteza.

In general sintem si nu sintem respectati in trafic , unii te vad , altii nu. Este vorba despre calitatea soferului , care daca e sofer , te observa , daca nu , e cam nasol. Tot asa nu te vede si daca mergi cu tancul , doar ca in ala te simti in siguranta.

Este o problema de aplicarea legii si pina nu o sa vedem gaborii pe strada , legea nu va fi respectata. Ziceam ca m-a luat radarul mai daunazi , cu 103 la ora , pe la ora 11.30 NOAPTEA. Gaboru' statea ca o hiena , sa prinda pe cineva , bagat in intuneric , nici nu l-am vazut cind am trecut pe linga el. Mi-a supt-o , nu aparea numarul in inregistrare , se vedeau doar farurile , facea spume la gura javra. Ziua nu vad un singur gabor in trafic , e haos. Deci , despre ce vorbim ? Despre respect in trafic. Care respect ?

 

hmmm , bine zis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU POTI sa ceri respect, cand tu nu oferi respect !

 

Toti incalcam legea, mai rar sau mai des, dar majoritatea motociclistilor (parerea mea) fac asta mereu, adica tot timpul cat sunt calare. Daca eu, ca motociclist, am parerea asta, ce parere sa aiba conservarii ?

 

De curiozitate, intrebati-i pe oamenii din jurul vostru ce parere au despre motociclisti! Veti primi cu siguranta un raspuns de genul : sunt nebunii aia ce merg cu viteza tot timpul, care se baga printre masini si isi risca viata la tot pasul pentru un gram de adrenalina. Majoritatea celor pe care-i cunosc nu agreeaza motoarele deoarece le asociaza cu pericolul si moartea. Majoritatea imi spun ca ii apuca groaza cand sunt depasiti pe drumurile nationale cu niste viteze supersonice, ca nici nu apuca sa-i vada (evident ca se sperie !).

 

Asta e impresia lasata si imaginea noastra, din pacate.

Cei cu motoare ''cuminti'' sau care merg de felul lor cuminte, nu ies in evidenta si oamenii abia daca isi amintesc de ei. Ceea ce le ramane pe retina e ''spectacolul'' oferit cu atata ambitie de cei mai multi dintre noi : tobe goale, acceleratii explozive la semafor, tot felul de vitejii, etc.

Exemplele negative ies intotdeauna in evidenta mai repede decat cele pozitive.

 

Cand 3 din 5 motociclisti fac tampenii in trafic si doar 1 din 5 soferi fac la fel, ce parere poti sa ai despre motociclisti ?

 

Multi gandesc ca Lil Debul sau ca cei cu "gip" : daca eu POT, ce treaba au ceilalti cu mine ?! Adica fiecare face ce vrea, fara sa tina cont de ceilalti, dar asteapta RESPECT din partea lor ! Cum sa nu !

 

La fel e in toate domeniile. Majoritatea fura sau nu-si fac treaba, daca au ocazia. Incepand de la seful de stat pana la portarul fabricii.

 

Mentalitatea e cauza si ceea ce se intampla e efectul. Niste legi bune vor aparea cand se va schimba mentalitatea, iar daca vor aparea mai devreme, vor ''trata'' doar simptomele si nu cauza.

 

Ceea ce fac eu, personal, e sa ofer cat mai mult respect si BUN SIMT ca sa ma feresc de orice situatii cauzatoare de incidente. Evit sa supar/deranjez/sperii soferii (depasesc cu viteza mica si pastrez o distanta normala). Ma bag printre masini la semafor doar cand vad ca cel din fata imi face loc in mod special (ma invita) sau daca am foarte mult loc. Nu fortez depasirile, nu ambalez motorul aiurea ca sa impresionez, nu merg pe o roata ca sa cada pixdele pe spate. Merg normal, civilizat si in cea mai mare parte a timpului petrecut la ghidon am primit acelasi respect !

 

Va invit sa faceti la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa impui respect trebuie sa fi organizat.Ca sa fi organizat trebuie sa atragi,cu ceva...Ai nevoie de un lider care sa fie respectat,ai nevoie de o locatie(locatie in care nu se sparg seminte).Organizatia are nevoie de bani(ex.infiintat o scoala moto,etc).Plimbat in grup organizat de cel putin 3 ori pe saptamana,sa fi vazut.Sa ai un avocat,care sa protejeze fiecare membru al grupului.Dar la noi exista criterii,ai gs,”ce dreaq ma vii cu bicicleta aia?”Aaa,n-ai sport esti fraier,ai chopper esti martalog,ai motor 2010 ti-a dat tactu* bani,s.a.m.d.Nu este greu de facut daca se gasesc oamenii potriviti,sigur exista motive si n raspunsuri Românesti impotriva a ceea ce spun.Parerea mea ca suntem lenesi si ne complacem.Apropos de manifestanti strigau ”Jos Base” i-a momit cu inlocuirea lui Boc,a tinut si natura cu Dumnezeul României si au tacut,hai domle ca mai sunt cateva luni si vin alegerile...

Corect spus, insa pana la respect si organizare, ai nevoie de cineva caruia sa-i pese. De aici ideea de individualism mentionata de mine.

Daca nu ne pasa, caci nu ne pasa - asta-i singurul mesaj care reiese din nr. mic de participanti - e greu de miscat ceva.

Pana la bani, putem ajuta fiecare cu ce poate, cu ce se pricepe - putem apela la ONG-uri, putem lansa campanii de strangere de fonduri... pana mea, in randul motociclistilor exista oameni profesionisti, capabili.

 

Primul lucru care conteaza este sa ne pese, fiecaruia dintre noi!

 

Eu cred ca te inseli. Uiti de comemorarea de anul trecut. Ala nu a fost individualism.

 

Raman la ideea mea. Ozzy, cati motociclisti suntem in Bucuresti?? Cati puteam fi la comemorare anul trecut? Am fost putini si, ori de cate ori aud scuza "am fost cati trebuia sa fim", mi se ridica tensiunea. Oare, cati n-au venit din cauza prejudecatilor adresate joii moto?

 

Mare parte din romani nu mai pot identifica problema pe fond. Din comoditate, neputinta sau stupizenie, se leaga de cele mai idioate scuze pentru a-si justifica catre sine lipsa prezentei. Ba, ca e joia moto, ba ca el e prea bun si n-are nevoie de mars, ba ca "marsuirili e naspa" ... si exemplele pot continua.

 

PS: si la Braila am fost putini.

 

De curiozitate, intrebati-i pe oamenii din jurul vostru ce parere au despre motociclisti!

 

Vei primi cu siguranta un raspuns automat - dictat de ce i s-a spus prin presa. Sau un raspuns limitat venit din partea unei personalitati sterse, obisnuite sa gandeasca altcineva pentru ea. Sau un raspuns din care pute invidia.

Deseori primesti raspunsuri automate pe care le poti demonta in cateva fraze. Important este sa vrei sa-l ajuti sa inteleaga.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...