Sari la conținut

Ne laudam ca suntem o comunitate.


foxbat
 Share

Postări Recomandate

eu nu inteleg impartirea asta pe caprarii a motociclistilor in functie de motoreta calarita cand este vorba despre accidente. Ce, se moare altfel pe chopper decat pe Busa? Diferenta sta in mana dreapta, iar aia este a motociclistului, nu a motoretei. Cu ce ma incalzeste ca ma spulbera unul pe sosea cand am 50 sau ma dezintegrez eu cu 300 prin coclauri, ca nu mi-a iesit curba bine, sa spunem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multi cretini printre soferi, dar datorita sindromului de "coite umflate de cai putere" si mai multi cretini printre motociclisti. Si pana nu-s toti in regula, mie mi-ar fi cam tarsala sa le cer ceva soferilor, asa, la gramada.

 

Raman cu regula numarul unu: ai grija doar de numarul 1. Ochii beliti in oglinzi si inainte si totul e ok. Nimanui nu-i pasa de pielea ta, daca tie nu-ti pasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi cretini printre soferi, dar datorita sindromului de "coite umflate de cai putere" si mai multi cretini printre motociclisti. Si pana nu-s toti in regula, mie mi-ar fi cam tarsala sa le cer ceva soferilor, asa, la gramada.

 

Raman cu regula numarul unu: ai grija doar de numarul 1. Ochii beliti in oglinzi si inainte si totul e ok. Nimanui nu-i pasa de pielea ta, daca tie nu-ti pasa.

 

 

:goodposting: :agree: Ai sintetizat in 3 fraze tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

initiatorul topicului a incercat sa sensibilizeze ''comunitatea'' care sa sensibilizat...camarazi'' putem sa facem 11mii de actiuni de ce vreti voi,pina nu ne schimbam caracterul degeaba.faza cu bita si cu pumni mergea pina anul trecut acum dai o palma platesti scump .si ca sa organizezi ceva iti ia timp munca dupa ce se termina se gaseste un destept de birou sa-si bata joc si tot ce ai cerut tu sa nu apara ba sa fie tot pe contra asa ca........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai hai sa le luam un pic pe rand, si plecand chiar din propria ograda:

care comunitate?

de ce neaaparat daca merg pe doua roti si am A-ul trebuie sa fac parte dintr-o comunitate?

dupa care dezbatem problema ridicata de colegul de mai sus cu impartirea pe categorii de moto (apropo ce facem cu maxiscuterele? sunt motociclete sau nu? :bounce: )

hai sa le vedem pastea trei inainte si dupa aia continuam, nu de alta dar dezbatandu-le pastea o sa mai gasim destule uscaturi la noi in ograda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic că ne putem considera comunitate Âşi să acționăm în consecință din moment ce în trafic suntem de multe ori "muÂşte pe parbriz". Cine a auzit cel puțin odata replica "nu te-am văzut" Âştie ce vreau sa spun. în folosul nostru nu putem face prea mult, niÂşte 1% ar putea merge noaptea acasă la conservarii de genul fomeii lui Uzunov ca să-i "stingă lumina" pentru a da un exemplu,restul încercăm să milităm pentru pedepse cu executare la cazurile clare.

 

Iată un exemplu de lupta,chiar dacă nu din partea unui biker .

 

Primul curs gratuit de drept: scapă de închisoare prin metoda Plăcintă!

 

Dragii noÂştri, ne-am gîndit că ar fi cazul să vă Âşcolim nițel în ceea ce priveÂşte dreptul român. Sau “strîmbul român”, aÂşa cum îl alintă cei blocați în procese de ani de zile sau cei chemați de un medium să dea declarații, pentru că au murit între timp cu dreptatea în mînă. Azi vorbim despre închisoare, o instituție pe care e ok s-o ocoliți dacă nu vă place sexul în grup.

 

Să luăm cîteva cazuri fără nici o legătură între ele:

 

► Andrei Plăcintă, acuzat de tentativă de omor, tâlhărie Âşi ultraj contra bunelor moravuri: 3 ani cu suspendare

 

► Carmen Păunescu, acuzată de uciderea a trei persoane într-un accident rutier: 3 ani cu suspendare

 

► Lorena-Manuela Cuciureanu, acuzată că Âşi-a infipt BMW-ul 525 în maÂşina unor sărăcani care circulau corect (un mort, patru răniți): 3 ani cu suspendare

 

► Anamaria Straus, acuzată de ucidere din culpă (a călcat o studentă pe trecerea de pietoni): 2 ani cu suspendare

 

Acum e clar? Super, atunci nu vă sfiiți s-o spuneți tare: toți cei care au scăpat de închisoare au b...au bbb…hai, curaj, că Âştie toată lumea…aÂşa… au băgat pe cineva în groapă. Mă rog, Plăcintă doar a încercat, da’ asta nu se pune. Nu e normal să trimiți un om la bulău doar pentru că e incapabil.

 

ÂŞi-acum să ne uităm la cazul lui Constantin Dima, acuzat de nerespectarea unei hotărîri judecătoreÂşti. Mai exact, octogenarul a scos doi pari dintr-un teren pierdut în instanță, dar nu i-a înfipt în nimeni Âşi nici n-a dat cu ei în capul cuiva. Rezultatul e simplu: 1 an cu executare, să se-nvete minte animalul!

 

Prin urmare, nu uitați: dacă sînteți la ananghie cu legea Âşi vă e teamă de condamnare, omorîți pe cineva. Oricine, nu contează, repede Âşi tragic să fie. Gata? Răsuflați uÂşurați: acum sînteți imuni.

 

http://www.catavencii.ro/Primul-curs-gratuit-de-drept-scapa-de-inchisoare-prin-metoda-placinta_0_3483.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci...conform regulilor nescrise ale forumului, trebuie sa nu fiu de acord cu tine, fie si numai ca nu ai onda ca mine.

:cheers:

acu serios vorbind, sarind direct la legislatie, proasta aplicare a ei, pe criterii....de care vrei tu, tocmai te-ai departat de ce ziceam eu.

hai sa ne judecam pe noi prima oara.

pasaricile alea pe care le-ai enumerat....tocmai ce ziceai ca s-au infipt in alte auto cu 4 roate. deci palea le discutam daca vrei la comunitatea (iarasi, o fi termenul corect?) de auto.

daca tot suntem offtopic vrei o ironia sortii? - nenea pe care l-a omorat huidu, avea ca si masina a lui, un pajero cu bara arb. dar a mers in ziua aia cu saracia de logan, ca aia era masina cu care se deplasa soferul firmei si bineinteles ca la aia au fost puse anvelope de iarna prima. daca era cu pajero....cred ca nu mai era huidu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca lamentarile astea de genul "Murim pe capete, fratilor" nu-si au rostul. Raportat la numarul total al motociclistilor, nu murim mai mult decat italienii, spaniolii, etc. Sau macar nu cu mult mai mult. E o chestie de statistica: atunci cand ai milioane de masini care abia incap pe strazi si mai adaugi cateva mii sau zeci de mii de motociclete, vor muri cativa, chiar si in conditiile (utopice) in care bikerii merg foarte bine si cu cap. Adica din pur ghinion. Dar atunci cand ai o mare parte a bikerilor care o ard dubios prin trafic desi de-abia stiu care-i fata si spatele la o motocicleta, atunci e clar ca o sa se tot moara. Si oricate demonstratii si petitii online facem noi, situatia tot cam asta o sa fie.

 

Raman la parerea mea, ca majoritatea covarsitoare a celor care mor o fac pe greseala lor (nu dpdv legal neaparat). Si ca soferii care fac chestii in trafic nu le fac ca sa f*ta motociclisti, ci din pura incompetenta sau din nepasare. Si atitudinea asta nu se va schimba prea curand, caci inseamna o schimbare completa a intregului sistem romanesc. Deci, pana una alta, ochii mari, corelati stilul de mers (viteza, agresivitate etc) cu experienta pe moto si, cel mai probabil, nu o sa va omoare nimeni. Sigur, ghinioane enorme se mai intampla, dar asta e un risc acceptat cand te sui pe motocicleta, oriunde in lume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kriminal +1

 

@COObra - Âşi eu mă tot chinui să spun de mai multă vreme că simplu fapt că am o motocicletă nu mă face cu nimic mai bun sau superior cu ceva restului populației. Chestia asta cu comunitatea e o aiureală idealistă prost-înțeleasă (vedeți unde s-a ajuns Âşi pe threadul MotoVeteranilor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca lamentarile astea de genul "Murim pe capete, fratilor" nu-si au rostul. Raportat la numarul total al motociclistilor, nu murim mai mult decat italienii, spaniolii, etc. Sau macar nu cu mult mai mult. E o chestie de statistica: atunci cand ai milioane de masini care abia incap pe strazi si mai adaugi cateva mii sau zeci de mii de motociclete, vor muri cativa, chiar si in conditiile (utopice) in care bikerii merg foarte bine si cu cap. Adica din pur ghinion. Dar atunci cand ai o mare parte a bikerilor care o ard dubios prin trafic desi de-abia stiu care-i fata si spatele la o motocicleta, atunci e clar ca o sa se tot moara. Si oricate demonstratii si petitii online facem noi, situatia tot cam asta o sa fie.

 

Raman la parerea mea, ca majoritatea covarsitoare a celor care mor o fac pe greseala lor (nu dpdv legal neaparat). Si ca soferii care fac chestii in trafic nu le fac ca sa f*ta motociclisti, ci din pura incompetenta sau din nepasare. Si atitudinea asta nu se va schimba prea curand, caci inseamna o schimbare completa a intregului sistem romanesc. Deci, pana una alta, ochii mari, corelati stilul de mers (viteza, agresivitate etc) cu experienta pe moto si, cel mai probabil, nu o sa va omoare nimeni. Sigur, ghinioane enorme se mai intampla, dar asta e un risc acceptat cand te sui pe motocicleta, oriunde in lume.

 

 

 

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Eu nici nu simt si nici nu vreau sa fac parte din aceasta comunitate. Adica ce, daca cineva are mobra e frate cu mine?

 

Nu, multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce speri sa ai parte de respect in trafic... In viata de zi cu zi ai parte de respect?

 

Dupa parerea mea nu exista respect in Ro. Si aici nu vb de prieteni si de oameni civilizati ci de restu 70-80% din romani. La romani se injura, la romani se tipa, la romani se inghesuie.

 

Multi stiu asta in subcostient dar nu le este foarte clar. Daca ai avut norocul sau ghinionul (dupa caz) sa fi plecat din tara pt o perioada mai lunga, in momentul in care te-ai intors esti izbit de lipsa de respect a romanului pt cel de langa el.

 

El si numai el, romanul, stie care este adevarul, cum trebuiesc facute lucrurile. Emisiunile de la televizor se poarta pe un ton ridicat, daca nu cu tipete, cibne este mai nesimtit si tipa mai tare sau vorbeste peste interlocutor are dreptate. Problema apare atunci cand trenbuie facut ceva. Atunci romnanul zice ca nu poate singur si se spala pe maini. Are impresia ca i se cuvine totul si ca altii trebuie sa indrepte situatia si nu el.

 

Asta este societatea romaneasca si din pacate sanse sa se schimbe prea curand nu-s.

 

Asa ca pana la respect in trafic lumea trebuie sa se apuce de educatie, incepand de la copii. Copii din ziua de azi (am inceput sa sun ca un mos) nu mai au un sistem de valori cat de cat respectabi. Invata de la televizor si din ce vad pe strada ca nesimtirea si lipsa de orice fel de scrupul primeaza. Si ca orice copil copiaza.

 

Asa ca nene foxbat, pana sa ai pretentia sa fii respectat in trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic că ne putem considera comunitate Âşi să acționăm în consecință din moment ce în trafic suntem de multe ori "muÂşte pe parbriz". Cine a auzit cel puțin odata replica "nu te-am văzut" Âştie ce vreau sa spun. în folosul nostru nu putem face prea mult, niÂşte 1% ar putea merge noaptea acasă la conservarii de genul fomeii lui Uzunov ca să-i "stingă lumina" pentru a da un exemplu,restul încercăm să milităm pentru pedepse cu executare la cazurile clare.

 

Iată un exemplu de lupta,chiar dacă nu din partea unui biker .

 

Primul curs gratuit de drept: scapă de închisoare prin metoda Plăcintă!

 

Dragii noÂştri, ne-am gîndit că ar fi cazul să vă Âşcolim nițel în ceea ce priveÂşte dreptul român. Sau “strîmbul român”, aÂşa cum îl alintă cei blocați în procese de ani de zile sau cei chemați de un medium să dea declarații, pentru că au murit între timp cu dreptatea în mînă. Azi vorbim despre închisoare, o instituție pe care e ok s-o ocoliți dacă nu vă place sexul în grup.

 

Să luăm cîteva cazuri fără nici o legătură între ele:

 

Andrei Plăcintă, acuzat de tentativă de omor, tâlhărie Âşi ultraj contra bunelor moravuri: 3 ani cu suspendare

 

Carmen Păunescu, acuzată de uciderea a trei persoane într-un accident rutier: 3 ani cu suspendare

 

Lorena-Manuela Cuciureanu, acuzată că Âşi-a infipt BMW-ul 525 în maÂşina unor sărăcani care circulau corect (un mort, patru răniți): 3 ani cu suspendare

 

Anamaria Straus, acuzată de ucidere din culpă (a călcat o studentă pe trecerea de pietoni): 2 ani cu suspendare

 

Acum e clar? Super, atunci nu vă sfiiți s-o spuneți tare: toți cei care au scăpat de închisoare au b...au bbb…hai, curaj, că Âştie toată lumea…aÂşa… au băgat pe cineva în groapă. Mă rog, Plăcintă doar a încercat, da’ asta nu se pune. Nu e normal să trimiți un om la bulău doar pentru că e incapabil.

 

ÂŞi-acum să ne uităm la cazul lui Constantin Dima, acuzat de nerespectarea unei hotărîri judecătoreÂşti. Mai exact, octogenarul a scos doi pari dintr-un teren pierdut în instanță, dar nu i-a înfipt în nimeni Âşi nici n-a dat cu ei în capul cuiva. Rezultatul e simplu: 1 an cu executare, să se-nvete minte animalul!

 

Prin urmare, nu uitați: dacă sînteți la ananghie cu legea Âşi vă e teamă de condamnare, omorîți pe cineva. Oricine, nu contează, repede Âşi tragic să fie. Gata? Răsuflați uÂşurați: acum sînteți imuni.

 

http://www.catavencii.ro/Primul-curs-gratuit-de-drept-scapa-de-inchisoare-prin-metoda-placinta_0_3483.html

 

 

Bune exemplele insa toti cei din lista sunt fie de bani gata fie neamuri de senatori ,deputati etc... asa ca ,legea-i pt sarmani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista respect in Ro

foarte corect.

cand o sa ajungem ca atunci cand scapa unul o hartie pe jos, in loc sa se uite cu dispret peste umar si sa mearga mai departe, se apleaca cat mai repede, o ia si o baga in buzunar sau cauta un cos de gunoi, atunci o sa incepem sa mergem pe drumul bun.

cand o sa se astupe gropile cu simt de raspundere si cu gandul la siguranta participantilor la trafic (na ce fraza am scos) si nu la bani.

cand nu o sa mai fie claxonul primul lucru pe care il apesi cand se face verde.

cand o sa se gandeasca politichienii si la noi - nu doar la ei (asta nu o sa o prindem noi)

cand nu o sa mai vedem flegme, ciunga, chistoace pe strada

cand o sa ploua si masina mea o sa fie mai curata decand inainte de ploaie.

cand m.uiustu de vecinamiu nu o sa-si mai verse fosa pe terenul de langa mine, sau daca o mai face, cand chem politistu' ala burtos sa-l arda

cand o sa dispara toti cei douaj' da milionae de caini vagabonzi de pe strada sa imi pot plimba si eu copilul linistit

cand.....

 

 

 

 

 

 

 

 

chiar asa cand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca e vina organizatorilor bucuresteni :what: nu au calitatile necesare.

 

 

Eu nu am auzit pe nimeni sa se planga de marsul din Braila :wink: (cine a fost stie la ce ma refer). As putea sa mai dau si alte exemple din tara.

 

 

Daca te referi la ala de protestat impotriva sefului jandarmeriei, marsul a fost OK si s-a legat pentru ca l-am pus eu pinned pe la accidente. Dar eu sunt un personaj mai mult virtual si nu pot sa tin locul unuia care chiar lega comunitatea prin contact personal - adica Raducu. Din pacate Raducu a murit (in accident moto) si noi am devenit mult mai dezorganizati dupa chestia asta. Si nu am idee cum/cu cine am putea sa-l inlocuim pe Raducu.

 

Iar incepeti mah cu respectul? Vin dupa un drum de 1700km prin 4 tari. La noi nu exista respect, totul este datorat atitudinii noastre ca indivizi, sistemului romanesc de valori, imbecilizarea din ultimii 20 de ani. Degeaba imi tot bat gura ca nu vreti sa intelegeti. Voi vreti ca o masa atat de mica cum este lumea moto de la noi sa impuna respect unei mase uriase de automobilisti, nu mai spunem ca suntem unii si automobilisti si atat pe mobra cat si in masina vedem comportamentul la volan al romanului.

Am mai zis de 1000 de ori, totul pleaca de la mentalitate, de la clasa politica, de la noi ca cetateni care nu stim ce-i aia doctrina politica, care nu urmarim promisiunile politicienilor si nu-i sanctionam apoi, care ne alegem repere de valori din manelismul care ne inconjoara si care ni se serveste la TV.

 

Iar repet, civilizatia se face cu amenzi usturatoare, cu aplicarea lor. De cate ori ati fost in strainantate si ati uitat sa platiti parcarea sau ati facut o manevra aiurea asa-i ca ati furat-o imediat? Asa-i ca dupa aia ati fost muuuuult mai atenti si ati cautat un parkometer din ala cu mare atentie la urmatoarea parcare?

Totul se extrapoleaza de aici, nu exista frica de pedepse, pentru ca acestea nu se aplica. Asa ca automobilistul roman are doar exemplele manelistilor care se baga in fata la semafor, daca se poate pe contrasens, care nu respecta nici o lege din lumea asta si care nu sunt niciodata pedepsiti.

 

Ce trebuie facut?Intai trebuie privit in oglinda si vazut daca ne convine sa fim civilizati, fiecare dintre noi.

Apoi trebuie facute demersuri inspre schimbarea legilor care nu ne convin. Cum? Prin votarea unor oameni care macar avem impresia ca au acea "doctrina" care ne intereseaza, care au sistemul de valori asemanator cu al nostru. Si mai ales cei care credem ca vor si aplica ceea ce debiteaza.

 

Procesul este de durata si numai prin insanatosirea valorilor morale ale acestui popor se poate face. Altfel , va fi din ce in ce mai rau.

Vrei voi sa fiti niste motoristi verosi care dau in cap la femei si rup oglinzi ca sa le fie frica de motoristi?

 

Parerea mea e ca nici de asta nu sunteti in stare, asta-i poporul, nu avem ce face. Mamaliga intradevar nu explodeaza.

Oricum,e o solutie care personal nu mai intereseaza si chiar o voi critica in continuare.

Am injurat si eu la politistii care joaca Solitaire ca m-am plictisit cat i-am injurat. Avem lege dar n-o aplica nimeni ca ei au multa munca de birou si in strada nu e nimeni sa dea amenzi...

 

la ala care a intrat pe aeroportul din caransebes cu alfa romeo printre copiii de la start si a luat arbitrii pe capota nu i-a rupt nimeni mainile si picioarele ca sa nu mai faca tampenii cu masina in viata lui...

 

 

E cel mai tembel caz de care am auzit, tipul ala avea permis categoria A, era cu masina ca era beat si nu l-a lasat ma-sa sa mearga pe motocicleta asa ca a tuns-o pe usa din spate a casei la masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am vorbit de organizatori, m-am referit la cei din Braila care au stiut cum sa gestioneze oamenii. Au stiut cum sa faca traseul in asa fel incat sa aibe impact, l-au mediatiza atat de bine incat au iesit localnicii sa ne sustina. Ma refer la mediatizarea extra-moto, pe motociclism meritul e al tau de a promova evenimentul :ok:.

 

Asta a fost in Braila, in Bucuresti cand a fost ultimul mars de anvergura?

Eu cred ca singura explicatie e lipsa origanizatorilor :what: aici toata lumea vrea sa fie "presedinte jucator".

 

 

PS.

Eu chiar cred ca motociclistii sunt o comunitate. Pe unde am fost, am primit cel putin un zambet daca nu mai mult din partea motociclistilor.

Aici nu-i includ pe cei care sunt motociclisti de terasa, o spun fara sa fiu tendentios, e doar o observatie.

 

Da, a fost extraordinar acolo, lumea a iesit in strada special ca sa faca cu mana la motociclisti. A fost o chestie pregatita de presa locala, lumea astepta motociclistii ca sa-si manifeste solidaritatea, a fost ceva ce n-am mai vazut... Si politaiul ala care ne-a primit la intarea in oras si ne-a condus prin oras e fix Georgian ala de s-a rupt pe la mare de am facut dupa aia cheta pentru el pe aici... Frumoase vremuri, sper sa mai prindem cat mai multe momente de solidaritate din astea in continuare si cat mai putini motopolitisti daramati in accidente stupide...

 

Da, a fost extraordinar acolo, lumea a iesit in strada special ca sa faca cu mana la motociclisti. A fost o chestie pregatita de presa locala, lumea astepta motociclistii ca sa-si manifeste solidaritatea, a fost ceva ce n-am mai vazut... Si politaiul ala care ne-a primit la intarea in oras si ne-a condus prin oras e fix Georgian ala de s-a rupt pe la mare de am facut dupa aia cheta pentru el pe aici... Frumoase vremuri, sper sa mai prindem cat mai multe momente de solidaritate din astea in continuare si cat mai putini motopolitisti daramati in accidente stupide...

 

Pe scurt cautam inlocuitor de Raducu:

 

- Sa fie motociclist experimentat ca sa nu fie ridiculizat de ceilalti ca nu stie sa se dea pe motocicleta;

 

- Sa fie priten cu toata lumea;

 

- Sa nu faca bancuri nesarate atfel incat sa fie in continuare prieten cu toata lumea;

 

- Sa stie sa se faca prieten cu toata lumea;

 

- Sa mearga pe motocicleta si la intrunirile moto astfel incat sa se vada ca e motociclist si sa fie prieten cu toata lumea.

 

Cred ca fisa postului asta e cam complicata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pur si simplu respectati in trafic si veti fi respectati.

Viteza apropiata de cea legala, oferiti prioritate, respectati pietonii, adica incetiniti in jurul trecerilor de pietoni, in oras mergeti mai incet, cand vedeti ca unu are o coloana in spate si semnalizeaza stanga, lasa-ti-l sa treaca, chiar daca aveti masini in spate. Respectati si veti fi respectati.

Pentru acele zile negre cand toate masinile vor sa va omoare, lasa-ti mobra acasa sau mergeti cu masina, iar in general sa fiti prudeti, sa aveti intotdeauna o ruta ocolitoare.

Am observat ca viteza maxima admisa pe o anumita sectiune de drum e pusa cu cap, 50 in oras, poate ar trebui chiar mai putin.

 

Poate sunt eu mai putin social, dar nu mai vad neaparat motociclistii ca o mare comunitate si clar sunt impotriva impunerii "respectului" prin violenta.

Ma deranjeaza si termentul asta: "respect", ca vai ce importanti suntem noi incat sa meritam respect, noi suntem piloti, deasupra conducatorului auto obisnuit, niste vedete in devenire, super-mani cu super-reflexe. Pfff.

 

Bunul simt cred ca ar trebui sa fie cuvintele potrivite aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca e o instigarea la violenta. Poate ca toate 'organele" citesc formul asta. si ?

 

Cati dintre ei au trait o tragedie ca cele de aici ?

 

Ce/cum a ramas cu monstruoasele accidente din ultimii 3 ani ? nu le enumar, e dureros, sunt toate mai jos.

 

Nimeni nu face nimic, si justitia isi urmeaza neabatut cursul ,poate peste ani se va uita incet incet.

Deunazi am trecut pe langa un loc pe care l ,. aproape,. uitasem .

 

Toti uitam, viata merge inainte, nu ? SI maine se va intampla, si poimaine.

 

Din toate miile astea de "motociclisti" nimanui nu i mia pasa ca se moare?

 

In toata lumea au evoluat mijoloacele de comunicare, daca FRICA e ceea ce ne face sa stam in casa atunci moduri de organizare a unui mega meeting exista.

 

Uneori ma gandesc ce mica este distanta intre a fi si a nu fi..

 

Nu strig JIHAD , strig doar NU STATI!

 

Ce ni se poate lua mai mult decat viata , asa cum unii din cei de aici au aflat ?

permis, talon, amenda?

ii pasa cuiva in afara de cei ..poate 50 - 100 de ..cei ce nu mai sunt ?

 

Luati topicul asta ca o lumanare, aprinsa, pios si cu tristete, .

 

Se va stinge cand ceara se va topi, sau ..va deveni o vapaie.

 

In grecia , motociclistii sunt respectati, aproape cu teama. aici ..suntem carne de tun.

 

pentru ca am uitat sa fim IMPREUNA si OAMENI

 

Pentru ca suntem EGOISTI, UITAM , si NU NE PASA

 

Nici de cei ce au plecat, nici de cei ce au nevoie de noi si sunt mai amarati ca noi.

 

SI dormim seara comod in paturile noastre.

Cati din voi au fost intr-adevar implicati intr o tragedie ? Nu va doresc, nu i doresc nimanui, nimanui. Dar cei care am trecut prin momente de cumpana si care am vazut coasa, suierand si taiand , langa noi, din noi, n ar trebui sa uitam si sa tacem.

 

..dar . cum spunea cienva, cand s a facut benzina 5 lei, am sarit toti de fund in sus, acum e 6 si e liniste,

 

"ne" au facut...

 

Si sa parafrazez un clasic, " un fleac, m-au ciuruit"

Inteleg ca e dureros sa pierzi pe cineva intr-un accident sau sa-l vezi mutilat, DAR:

-intr-un accident sunt implicati cel putin doi oameni; fiecare are partea lui de vina. Tin minte doar doua accidente in care motociclistul sa nu aiba absolut nicio vina. Atat tin minte, s-ar putea sa fie mai multe si sa nu-mi vina in minte acuma.

-inainte sa se "impuna" motociclistii in fata soferilor, ar trebui sa se educe intre ei. Incearca sa rezolvi o problema de fizica: daca ar sta numai cu ochii in oglinda care trebuie, de la ce distanta te poate vedea si/sau auzi soferul? (ia intai cazul unei strazi libere si ca e liniste in masina, ca-i mai simplu). Apoi, calculeaza cat timp iti ia sa treci pe langa el, la o viteza data. La final, adauga alti factori perturbatori: muzica, aglomeratie, alti participanti la trafic etc. Ca nu sunt doar motociclisti pe drum, mai exista si biciclisti, pietoni (in oras), care pot pati lucruri mai grave decat motociclistii, in aceleasi conditii.

-nu stiu care e parerea ta, dar mie mi se pare extrem de normal ca, adult fiind (si cu permis pe deasupra), sa te feresti singur de pericole, nu sa astepti de la altii sa te fereasca. Incearca sa te adaptezi la trafic, sa tii cont de toata lumea de pe strada, uneori si de pe trotuar, sa comunici cu soferii cand e cazul (claxoane, flashuri, turat motorul, dupa caz) si-ai sa vezi ca o sa-ti fie mult mai bine, fara sa te "impui" in fata soferilor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce da taranul peste tine crede-ma ca iti schimbi parerea ... iti doresc sa nu ai parte de un jeep in fata ta (eu am avut si nu e placut)...

Oricum degeaba ne agitam noi aici...nu o sa se schimbe nimic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce da taranul peste tine crede-ma ca iti schimbi parerea ... iti doresc sa nu ai parte de un jeep in fata ta (eu am avut si nu e placut)...

Oricum degeaba ne agitam noi aici...nu o sa se schimbe nimic ...

Am avut parte de un Mitubishi Lancer, nu de un jeep. Am stat o saptamana cu piciorul in ghips si a mai durat trei zile pana sa pot merge ca inainte :) Pe moment, recunosc ca m-am crizat in ultimul hal, am urlat la soferita, m-am speriat ca nu mai aveam stabilitate prea buna pe un picior, am vrut s-o dau si in judecata pe-aia... Nu mai stiu cum de m-am calmat, dar pana la urma nu i-am mai facut nimic.

 

La vreo juma' de an dupa accident am realizat ca aveam si eu partea mea de vina:

1. depasisem viteza legala (nu mult, dar o depasisem)

2. am vazut-o pe aia demult, dar n-am franat, n-am schimbat banda, nimic. Nici acum nu inteleg de ce.

 

La vreun an, am revazut-o in trafic. M-am dus special langa masina ei s-o salut, dar pana nu am claxonat-o zdravan, nu m-o observat. Am lasat-o sa se duca in fata mea si mi-am blestemat zilele, ca oprea la fiecare trecere de pietoni, chiar daca nu traversa nimeni.

 

La vreo 2-3 ani dupa accident, am fost si eu in situatia femeii, de a iesi de pe aceeasi straduta. Mi-a fost greu mie, cu un Renault Clio, darmite ei cu ditamai vaporul.

 

In prezent, nu-i mai port pica femeii :) Ba mai mult, accidentul ala m-a adus cu picioarele pe pamant. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut parte de un Mitubishi Lancer, nu de un jeep. Am stat o saptamana cu piciorul in ghips si a mai durat trei zile pana sa pot merge ca inainte :) Pe moment, recunosc ca m-am crizat in ultimul hal, am urlat la soferita, m-am speriat ca nu mai aveam stabilitate prea buna pe un picior, am vrut s-o dau si in judecata pe-aia... Nu mai stiu cum de m-am calmat, dar pana la urma nu i-am mai facut nimic.

 

La vreo juma' de an dupa accident am realizat ca aveam si eu partea mea de vina:

1. depasisem viteza legala (nu mult, dar o depasisem)

2. am vazut-o pe aia demult, dar n-am franat, n-am schimbat banda, nimic. Nici acum nu inteleg de ce.

 

La vreun an, am revazut-o in trafic. M-am dus special langa masina ei s-o salut, dar pana nu am claxonat-o zdravan, nu m-o observat. Am lasat-o sa se duca in fata mea si mi-am blestemat zilele, ca oprea la fiecare trecere de pietoni, chiar daca nu traversa nimeni.

 

La vreo 2-3 ani dupa accident, am fost si eu in situatia femeii, de a iesi de pe aceeasi straduta. Mi-a fost greu mie, cu un Renault Clio, darmite ei cu ditamai vaporul.

 

In prezent, nu-i mai port pica femeii :) Ba mai mult, accidentul ala m-a adus cu picioarele pe pamant. :)

 

Felicitari , foarte frumos si realist expus.

Cred ca acelasi scenariu il au multe accidente (moto sau auto), vezi obstacolul , ii intuiesti intentia dar nu faci absolut nimic pentru a evita , sau faci prea tarziu, foarte foarte multi claxoneaza in loc sa puna frana sau macar sa se pregateasca de franare.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce da taranul peste tine crede-ma ca iti schimbi parerea ... iti doresc sa nu ai parte de un jeep in fata ta (eu am avut si nu e placut)...

Oricum degeaba ne agitam noi aici...nu o sa se schimbe nimic ...

 

corect spus :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E usor sa generalizezi.

Daca da 1 jeep peste tine, o sa urasti toti posesorii de jeep.

Daca esti sofer si un motociclist te ameninta cu bataia , o sa-i urasti pe toti motociclistii.

 

Corect spus ?

 

 

Intr-un accident sunt implicati cel putin doi oameni; fiecare are partea lui de vina. Tin minte doar doua accidente in care motociclistul sa nu aiba absolut nicio vina. Atat tin minte, s-ar putea sa fie mai multe si sa nu-mi vina in minte acuma.

-inainte sa se "impuna" motociclistii in fata soferilor, ar trebui sa se educe intre ei.

Foarte adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...