Sari la conținut

Desbaterea sedintei FRM din 10.03.2012


Postări Recomandate

Nu am participat din motive clare(clubul nostru inca are actele blocate la registrul sportiv),deci nu ai voie sa iei cuvantul,sa votezi sau sa faci orice fel de sugestie sau propunere,doar taci si asculti.Si cum eu sunt obisnuit sa conduc eu sedintele,am preferat sa nu ma duc.

 

Ce ma intereseaza pe mine cel mai mult sunt urmatoarele:

1)campionatul de hard enduro se va numit oficial cupa cupelor de Hard enduro

2)FRM va premia primele 3 locuri de la profi la sfarsit de an iar noi restul

3)regulamentele vor fi mai permisive anul acesta,urmand sa adaptam pe parcursul curselor

un regulament cat mai complex care sa nu dea loc de interpretari.

4)presedintele care va coordona toata activitate de modificare si promivare regulamente va

fi Paul Grizzly de la Deva.

 

In concluzie,vom reveni cat se poate de repede cu un regulament final pe care se va participa anul acesta,si tot ce pot sa va spun este ca VA ASTEPTAM LA START..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printre altele

- a fost aprobata introducerea deflectoarelor la cursele de dirt track

- nu a trecut de adunarea generala propunerea prin care un sportiv putea sa-si piarda licenta FRM daca participa la curse care nu erau organizate sub egida FRM UEM sau FIM ( cum e ERZBERG parca)

- s-a renuntat la unirea claselor A si B in CN de enduro

- s-a aprobat calendarul curselor 2012 in forma ce se va gasi pe frm.ro

 

Parerea mea personala in urma participarii la sedinta este ca daca ai intrare la comisia de specialitate si sustinere in adunarea generala se pot face chestii faine si sub aripa FRM.

 

Stef: FRM va premia primele trei locuri de la profi cu recunostinta vesnica, cupe si aplauze. Partea care tine de cascaval tot pe noi cade. Dar treaba asta o stiam si nici nu ne asteptam la altceva. Oricum CN de hard enduro are viitor.

Editat de motanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa aflam macar cine tine cu noi "Enduristii" si cu cine mergem mai departe.

E si normal Felix ca pe noi cade partea cu cascavalul caci noi trebuie sa ne gasim sponsorii,noi cheltuim cu traseele,noi platim salvarea,noi avem legaturile cu cei de la salvamond si altele si altele.........printre care tot noi :friends: dar astia suntem noi prieteni.

Mai asteptam si alte discutii si pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram "precisa" ca treaba cu cascavalul tot in curtea noastra cade,dar va spun un lucru..probabil ca anul acesta nu,dar credeti-ma ca va fi in urmatorii ani una din cele mai tari competitii din Romania.Toti avem cluburi puternice,suntem sustinuti de autoritatile locale,avem vechime in ceea ce facem,experienta suficienta,sau ce ne lipseste,le invatam unii de la altii.Mai discutam peste vreo 3 ani pe tema asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cit de mult va mai dura si la noi ca ne vor sarii in cap cei de la "natura 2000" si asta va fi atuci cind ne-am invatat mai bine.

Si atunci sint curios ce pozitie iau cei de la FRM.Pe cei de la Regimentul 13 iau controlat deja cei de la natura 2000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

punctul 1 AM FOST LA SEDINTA!

 

iar ati inceput sa valuri degeaba... ca car, ca marrr... chiar nu puteti sa va abtineti nu...

 

ca orice competitie ce intra in CADRUL FRM are titulatura de C U P A in primul an urmand ca in anul urmator sa fie etapa cu drepturi depline. stef, de cand sunteti in frm? de ani buni... sa iti fie rusine ca nu ai citit regulamentul de functionare al federatiei. in continuare aruncati cu piramidon spre o institutie in care exista DOUA cluburi de stat, restul suntem privati, deci baieti mari, ne descurcam.

 

discutiile au fost foarte aprinse mai ales pe tema retragerii licentelor. nu am mai participat la alte sedinte dar acum cred ca s-a cam pus piciorul in prag.

 

nu a fost nici o propunere trecuta la misto, au fost discutii pa baza regulamentului la mai multe discipline si s-a urmarit cresterea sportivitatii si a nivelului de desfasurare a competitiilor.

 

ne-am bucurat de prezenta unui secretar de stat ce ne-a explicat destul de ok cum sta treaba cu legislatia in vigoare.

 

 

daca vreti sa intelegeti mai multe trebuie sa participati la sedintele acestea, doar asa putem sa fac em ceva. chiar daca o propunere, o idee nu trece de biroul federal ea poate fi expusa in aceasta sedinta si daca cei prezenti voteaza pentru se poate impune vointa cluburilor pentru ca FRM-ul suntem noi! asa ca daca vrei ca de la anul oficialii federatiei sa poarte chiloti verzi trebuie doar sa propuneti si sa votam ;)

 

Nu am participat din motive clare(clubul nostru inca are actele blocate la registrul sportiv),deci nu ai voie sa iei cuvantul,sa votezi sau sa faci orice fel de sugestie sau propunere,doar taci si asculti.Si cum eu sunt obisnuit sa conduc eu sedintele,am preferat sa nu ma duc.

 

 

 

tu o sa conduci sedintele frm cand o sa fi secretar general ;) iar daca vrei sa se intample asta trebuie sa participi la sedinte :friends:

 

ps: crede-ma ca nu-i usor sa porti o discutie cu 100 de nebuni :))

 

 

un mic detaliu: POTI FACE PROPUNERI CE POT FI DISCUTATE LA ADUNARE ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cit de mult va mai dura si la noi ca ne vor sarii in cap cei de la "natura 2000" si asta va fi atuci cind ne-am invatat mai bine.

Si atunci sint curios ce pozitie iau cei de la FRM.Pe cei de la Regimentul 13 iau controlat deja cei de la natura 2000.

O mică precizare, de nuanță: nu ne-au controlat.

Ne-au dat acord-aprobare oficială pentru desfășurarea concursului. La fel cum o să fie și anul acesta.

Bineînțeles chestia asta a necesitat multe întâlniri și multă muncă de convingere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

punctul 1 AM FOST LA SEDINTA!

 

tu o sa conduci sedintele frm cand o sa fi secretar general ;) iar daca vrei sa se intample asta trebuie sa participi la sedinte :friends:

 

ps: crede-ma ca nu-i usor sa porti o discutie cu 100 de nebuni :))

 

 

un mic detaliu: POTI FACE PROPUNERI CE POT FI DISCUTATE LA ADUNARE ;)

Punctul 1,cred ca trebuie sa iti retragi afirmatia cu "sa iti fie rusine",chiar daca ne cunoastem nu iti permit asa ceva.Nu sunt in federatie inca din motivele mai sus amintite.

Nu imi doresc sa conduc nici un fel de sedinta,decat cele ale clubului meu strict.Dar nu pot sa particip la o sedinta doar de dragul de a asculta lucruri pe care mi le vor spune oricum prietenii de la celelalte cluburi.Cand vom avea drepturi depline ne vom exprima punctul de vedere.Oricum stiind clar ca nu vine Paul de la Deva cu regulamentul pentru anul asta,chiar nu avea nici un sens sa particip doar sa FAC PROPUNERI.

Punctul 2,crede-ma daca stii cum sa pui problema poti purta o discutie cu 100 de nebuni.O zi buna va doresc tuturor.

 

ca o mica completare,am citit acum topicul cap-coada,nu vad unde am facut valuri sau car-mar cum iti place tie sa scrii.Am constatat ca cei de la FRM au facut lucruri asa cum am dorit noi,iar ca premiile de final de sezon tot noi o sa le sustinem..atat..cred ca este un pic prea entuziast si nu prea inteleg de ce..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, scuze, m-a cam luat valul... sti ca ma aprind repede...

ideea e simpla, daca nu participi nu ai cum sa votezi. e oricum brambureala cu identitatea votantilor dar daca ai ceva de spus te ridici in picioare si iti argumentezi ideea. in urma acestei actiuni poti avea sustinatori si ideea ta sa fie inscrisa in regulamentul viitor. daca o sa stam deoparte, cum eu unul am stat pana acum si nu ne vom implica activ in functionarea acestei federatii vom juca cum canta ei. daca punem mana pe chitare o sa se asculte/danseze rock in loc de valsuri vieneze ;)

 

o alta actiune frumoasa a fost prezentarea fiecarui club nou afiliat. fata de anii precedenti, la cererea catorva cluburi active s-a decis ca intrarea in federatie sa se faca in urma unei scurte prezentari a clubului, intentiilor acestuia si a rezultatelor aferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, asta e partea frumoasa a lucrurilor prezentata in stil american. daca ai impresia ca la AMA nu sunt discutii te inseli amarnic, la noi sunt pistol cu apa :crack:

 

nu putem ajunge la o evolutie a organizarii si desfasurarii unei curse fara a avea idei in contradictoriu ce trebuiesc dezbatute public. de asemenea hotararie luate trebuiesc respectate cu strictete pe toata durata sezonului chiar daca pe la jumatate ne dam seama ca sunt gresite. remedierea lor se poate face doar la urmatorul sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pentru o singura cursa care sunt tarifele?

Din lista pe care o am eu inteleg astfel:

Licenta: 25 euro-pt cursele din campionat

15 Euro- pt.cupe private (s-ar putea sa intre aici si cele din campionatul de hard-enduro, sa ne lamureasca cine stie mai mult)

 

Asigurare pt. o luna (asa se face) 20 Euro

 

Sper sa ne recunoastem sambata la start la cursa la Zarnesti de data astasmile.gif, daca vii

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din lista pe care o am eu inteleg astfel:

Licenta: 25 euro-pt cursele din campionat

15 Euro- pt.cupe private (s-ar putea sa intre aici si cele din campionatul de hard-enduro, sa ne lamureasca cine stie mai mult)

 

Asigurare pt. o luna (asa se face) 20 Euro

 

 

 

campionatul de hard enduro este compus momentan din cupe private,deci se aplica 15 euro tragerea.Pentru asigurare fiecare va avea mai mult ca sigur un agent de asigurari cu tarife mai mici pentru weekend.Oricum pentru genul sibiu-valcea sau piatra neamt-caras severin,la distante de 2 saptamani,iesi tot acolo ca bani cu una de 1 luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...