Sari la conținut

Va mai amintit de....Vallentin?


Vlad_N
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca acolo pretul este cel putin prohibitiv!Nu recomand, doar celor pentru care banii nu sunt o problema sau care au motoare in garantie!

MOtociclismul, in general, nu este deloc ieftin! Ca majoritatea prefera carpeala si dezmembrari, asta e alta treaba!

Intreb de reprezentanta pentru ca, odata, uita-te pe lista sa vezi cate a schimbat pe moto, cati bani a bagat in ea (ma indoiesc ca toate alea le-a obtinut moca de la colegii transalpisti), iar a doua oara - la service de reprezentanta ai toate hartiile posibile, in caz ca au dat gres, te poti judeca cu ei, poti trimte OPC-ul sau, conform hartiilor, ai garnatie la lucrarea efectuata. Daca a reusit sa faca mai toate lucrarile mentionate GRATIS, inseamna ca e cel mai bun tzepar, si, parerea mea e ca s-a folosit de aceasta metoda pentru a-si pune la punct motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

DEX: SECHESTRĂT adj. (JUR.) (pop.) zălogit, (înv.) secfestruit. (Un bun ~.)

 

tu ai gasit mobra la poarta.... :moron:

 

@fox: ai dreptate foxule da anumiti indivizi chiar nu inteleg cum de reusesc sa respire, astia sunt, intai se baga in seama aiurea dupa aia scriu tampenii pe forum.

 

o sa rog un moderator sa stearga porcaiala asta de aici ca oricum nu are nici un rost si cine a avut ceva de inteles a inteles. e un topic unde se vorbea de un ceva si a intervenit altcineva care sa vorbeasca de frustarile lui.

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Fabio, reciteste firul evenimentelor petrecute atunci. Nu ma mir ca vorbesti mult si nu spui nimic, doar la momentul respectiv nu ai scos o vorba... Bine ca au fost unii care s-au purtat ca niste curve ce-si apara trantorii cand nu e cazul, si mai ales fara nici o logica.

 

As veni eu la o bere, dar nu tin la alcool, si in plus mi-e si frica sa nu ma bata nevasta-ta... :wacko:

 

Ca sa nu te ratacesti prin forum: /index.php?/topic/539783-furca-fata-scapari-de-ulei/page__view__findpost__p__2472161

Si cu asta sper ca am incheiat discutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DEX: SECHESTRĂT adj. (JUR.) (pop.) zălogit, (înv.) secfestruit. (Un bun ~.)

 

La motoare stiu ca nu te pricepi, la respectarea clientului, fuck, iarasi am vazut ca nu te pricepi!

Dar nici la limba romana??? Cum se cheama atunci cand zici ca nu vrei sa dai motorul inapoi?Facere de bine?

 

Stiu...benzina scumpa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ai fost la mine ne-ai spus ca vrei sa te sinucizi cu mobra si te-ai bucura sa iei si vreo 2 dupa tine!!!!! nu ai facut-o inca??? sau ai uitat si asta??? :lol:

 

rog din nou un moderator sa stearga mizeria asta!!!!!!!!!! asta nu e topic e doar talcioc!!!!!!!

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata maturitate. :laugh:

Doar atata ai de spus?

 

Vezi ca al treilea poate e cu noroc, sa nu te pomenesti ca-ti da foc la casa vreunu' sau iti distruge ceva p-acolo dupa ce-i scoti cuzinetii cu dalta si ciocanu'. :wink:

 

A, si cred ca mai rau ti-a facut prietenu' tau cand a deschis topicu' asta. Nu stiu de ce-ti place sa pozezi in virgina mai ales ca acum se vede ca ai antecedente...

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma mira ceva.

azi a fost soare, zi de plimbare.

plin de motoare.

de unde atata" tastaturita" atunci ?

 

ca n avem moderator,stim

calitatea userilor, la fel, dovedita de editia Bac 2011,

 

dar acum avem soare si plimbari.

 

fabio, poate ai de lucru si te retine tastura.

mai stii aia cu "daca taceai ..filozof ramaneai"?:)

 

hai cu mintea romanului a de pe urma , ca au ajuns si muierile la locul in care se tin godacii si au sarit si gardul.

 

OAMENI ( care va simtiti) ,. GANDITI :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Metal Heart - dar a fost domne la reprezentanta, doar ca nu putea sa faca cum vroia muschiu lui. oamenii probabil ca au zis - lasi mobra vii o iei dai banu, el a zis nuuuuuu...las mobra 8 ore cat sunt la munca, vin o iau seara, pac pac, iar baietii probabil ca i-au zis....sigur ca da, dar platesti in fiecare zi, montat demontat ....ce o fi nevoie.

de altfel a povestit chiar prin primul post, dar cum a vrut el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Fabio, reciteste firul evenimentelor petrecute atunci. Nu ma mir ca vorbesti mult si nu spui nimic, doar la momentul respectiv nu ai scos o vorba... Bine ca au fost unii care s-au purtat ca niste curve ce-si apara trantorii cand nu e cazul, si mai ales fara nici o logica.

 

As veni eu la o bere, dar nu tin la alcool, si in plus mi-e si frica sa nu ma bata nevasta-ta... :wacko:

 

Ca sa nu te ratacesti prin forum: /index.php?/topic/539783-furca-fata-scapari-de-ulei/page__view__findpost__p__2472161

Si cu asta sper ca am incheiat discutia.

 

am citit o parte din ce ai scris acolo si din tot ce zici am inteles ca l-ai frecat la cap incat si-a bagat picioru in orice avea de facut (aka urgenta aia) si s-a chinuit sa-ti termine de reparat jambele in ziua aia iar cand te-ai dus si ai vazut mobra facuta credeai ca vor sa ti-o fure ? wtf, ce puteau face cu ea? (cu siguranta planuiau ei ceva , noroc ca ai fost pe faza :P ) :blink:

nu ma intereseaza ce aveti voi de impartit...dar asta am inteles eu din ce am citit acolo :)

 

uitasem de linkul asta

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=371650

...deci uneori poate e recomandat sa schimbi o piesa mai scumpa decat sa o carpesti pentru ca este viata ta in joc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiu, daca tu intelegi prin "frecat la cap" - o luna de zile pentru niste semeringuri din furca, atunci scuzele mele, si sper sa nu ajungi sa-ti faci distributia ca poate stai vreo 10 ani cu motoru' desfacut. Reciteste ca n-ai inteles nimic si apoi vorbeste, nu dupa ce ai citit pe parti. Bafta, si sa te fereasca norocu' de service, ca iti uiti motoru' acolo... :huh:

 

Eu am terminat pe subiectu' asta, problema mea era cu mecanicu' respectiv (care culmea, atunci nu a scos un cuvintel, iar acum nu infirmat nimic) si nu cu ce intelege unu' si altu'... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Ce-mi plac certurile astea intre mecanici si clienti, mai ne radem si noi :bounce:

 

Bineinteles ca fiecare are dreptatea lui.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"a retinut diverse parti ale caroseriei pentru care pretinde o suma de bani" , asta este ceea ce a scris el in plangerea penala. fara insa sa precizeze nici ce parti ale "caroseriei" nici ce suma i-a fost ceruta. tot el insa in decembrie cand a venit cu politia la poarta a recunoscut in fata agentilor ca mobra e intacta si cu toate piesele, dar ca vrea piesele inapoi. acele piese la care face referire in realitate sunt vreo 2 suruburi ramase de la o a x-spea montare pe care nu le-am pus, probabil, pentru a facilita o ulterioara demontare. Repet si eu mobra a luat-o seara de seara acasa si cand statea pe langa mine facea poze si filma incontinuu.

 

@Vlad: plasticele acelea era aparatoarea de la supapa PAIR, dar si aceea ultima oara am montat-o.

 

Ideea e: am montat si demontat vreo 10 zile, fara ca macar sa aduc vorba de bani, fara sa pretind nimic, iar in momentul in care a trebuit sa demontam motorul sa putem rezolva problema brusc si-a dat seama ca defapt imi spusese si el de la inceput ca asta trebuia facut. dupa ce de la ultima interventie a mea asupra motorului si testul pe care de obicei il facea in 15 minute, dupa care decreta ca e tot ca inainte, a disparut 3 zile "sa o mai probez ca parca totusi e tot ca inainte" a aparut si a inceput discutia cu plata, ca el nu plateste decat cand are mobra gata si ca sa ai dau pisele (care piese?) ca sunt un schimbator de piese ca toti ceilalti...etc, etc, etc.

Dupa care a aparut cu politia si a inceput circul.....

TNG avea mare dreptate: pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti!! dar cum era decembrie si timp aveam destul m-am gandit......oare ce dracu m-oi fi gandit?

@Eliadar: Problema nu sunt eu, ci martorii pe care o sa trebuiasca si ei sa dea cu subsemnatul, sa piarda din timpul LOR fara sa aibe nici o vina.

 

Ca si concluzie: dupa ce am cheltuit banii MEI pe carburant, timpul MEU, si nervii MEI, fara sa pretind nimic in schimb, cu ce ma aleg????

O plangere penala!!!!

Prietene e businessul tau faci ce vrei insa am niste sfaturi pt tine (nu ca ma dau destept sau atoate stiutor , asa din experienta)Primul lucru pe care trebuia sa-l faci era sa-i dai un quote (umflat sau nu ) dupa care cand stii ce trebuie facut sau aproape de final diagnose poti sa-l reduci la 1/2 1/4 sau 3/4 dupa cum crezi tu de cuviinta asta ca "customerul" sa stie ca nu e moka. Poze daca vroia sa faca "trea" sa-l trimiti pe Transfagarasan si daca vroia poze tu trebuia sa faci nu el la tine in shop ( la shopurile respectabile nici macar in parts area nu-l lasau ( eu acasa cand aveam prieteni nu clienti aia intrau si se bagau in seama mai beam si o bere etc )Cabd aveam clienti pe care nu-i cunosteam asa walk in aia lasau mobra masina utilajul si ii sunam eu cand aveam un estimate si un quote nu stateau pe capul meu . La ce te ai gandit cam stiu eu ai vazut o provocare in motorul ala end you took the challange . La partea cu proba trebuia sa te urci calare tu la comenzi si el in spate (mai tii minte clipul ala de pe youtoube? Nici nu incepe bine ca rad cu lacrimi si l-am vazut de cel putin 50 de ori) http://www.youtube.com/watch?v=OMpyeKdnTsA Sa revenim in topic (stai sa-mi sterg lacrimile) si sa testezi mobra sa-ti zica el si sa simti tu ce vibratie are iar dupa ce o rezolvi sa o iei iar la ture sa fii sigur cae OK dupa care sa-l suni si sa facti un test drive din nou. Ai zis bine ca pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti ,Eu daca eram in locul tau (wich I am not) il expediam direct ,decat sa faci un business si sa pui bani de la tine mai bine stai degeaba fara bani , esti mai castigat.

Iar pt "voinicii " aia cu cagule mai bine incercati sa va stergeti posturile ca daca cumva i se intampla ceva lu omu ala sunteti person of interest in two seconds. Sfatul meu dupa ce se termina cu penala da-l in judecata pt calomnie si pt timp pierdut (business)pt cat te-a purtat pe drumuri la tribunal. (Stiu un avocat exceptional , cu o conduita profesionala fata de care nu am cuvinte si de un caracter moral care m-a socat , plus ca mai e si bun in ceeace face ) O sa dau detalii dupa ce o sa se termine procesul meu care dureaza din 2005 si pe care a reusit sa-l aduca pe calea cea buna dupa ce am avut un "avocat" a se citi zugrav care m-a "rezolvat". Asa ca maxima sanatate la toata lumea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiu, daca tu intelegi prin "frecat la cap" - o luna de zile pentru niste semeringuri din furca, atunci scuzele mele, si sper sa nu ajungi sa-ti faci distributia ca poate stai vreo 10 ani cu motoru' desfacut. Reciteste ca n-ai inteles nimic si apoi vorbeste, nu dupa ce ai citit pe parti. Bafta, si sa te fereasca norocu' de service, ca iti uiti motoru' acolo... :huh:

 

Eu am terminat pe subiectu' asta, problema mea era cu mecanicu' respectiv (care culmea, atunci nu a scos un cuvintel, iar acum nu infirmat nimic) si nu cu ce intelege unu' si altu'... ;)

 

 

Pisi mic, hai sa-ti "esplice" nenea cum vine aia cu o luna pt niste simeringuri.

 

1. Ai Wakasaki. Me too. Eu stiu ca noi in Romania nu avem reprezentanta, recte pesele "vine" mai greu. Tu de ce nu stii?

2. Banuiesc ca nu ai motor 2012. Deci piesele de obicei vin numai pe comanda, nu tine nimeni stoc de piese pt motoare mai vechi de 5 ani -> longer delivery time.

3. United sunt renumiti pentru cat de "inteligenti" sunt si pt cat de greu vin piesele comandate prin ei (desi, culmea, la un moment dat se laudau ca-s reprezentanta Wakasaki - not). Un sarci pi gugle te ducea la cel putin 3 magazine detinute de oameni care se misca "mai cu talent", adica iti aduc piesele mai repede, si in 90% din cazuri mai ieftin decat united cotors.

 

 

Acum, daca TU ai avut o problema cu Fabio, nu inseamna ca e cel mai muci mecanic de pe planeta, si nici ca e vreun tepar care incerca "sa fuge" cu motoru' matale. Parerea ta e parerea ta, dar pentru faptul ca dai cu laturi imediat ce nu-ti convine ceva, vei avea de suferit someday (nu legat de problema asta, ci asa, in general, oamenii nu-s toti asa intelegatori incat sa nu-ti stearga una peste bot cand devii obraznica). Intamplator il stiu pe omul asta, si tot intamplator momentan tin cu el, pentru ca daca ma uit la ce scrii tu prin diverse locuri, mi se pare ca esti, asa cum bine a definit un amic specia, "un cocalar". Mai pe larg, cocalarul e ala care carpeste motoreta contrar tuturor recomandarilor, pt ca "stie mai bine", si pe urma face figuri ca nu il tine carpeala.

 

PLM, cand ma uit ce specimene au ajuns sa se dea "esperti" in motoretism, ma apuca rasu' Sau poate plansu'. Nu ma pot hotara.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, pe bune ca nu stau sa verific pe "un mecanic" care spune ca face el comanda ca ajung piesele intr-o saptamana, apoi stai ca-s aia prosti, ca ajung in 2, apoi stai ca au uitat sa dea comanda, si ajung peste alte 2. Nu esti in stare, lasa-te, ca d-aia esti platit, ca sa-ti faci treaba. Nu trebuie ca un client sa stea sa verifice ce face prestatorul de servicii. Dar nu ma indoiesc de faptul ca asa cum prietenul tau habar n-are de conceptia de Customer Service, nici tu nu ai (e scuzabil totusi, ca e romanica). Cuzinetii mi-i puteam comanda si eu de altcineva (ceea ce am si facut intr-un final), daca nu insistau ei ca se ocupa.

 

Si daca fac carpeala la motor, e strict problema mea, ca mecanic te poti ocupa sau nu.

Carpeala totusi mi se pare cand ai pretentii de service si scoti cuzinetii cu surubelnita si ciocanul, zgarii jamba clientului, si apoi tot tu esti cu gura mare. Daca tu crezi ca un om normal la cap care se duce sa schimbe niste semeringuri, va ajunge sa-si schimbe jamba fututa de mecanic, pe banii lui, cred ca te inseli.

 

Hai fabio, mai cheama-ti si alti prietenasi care sa-ti ia apararea, ca tu nu esti in stare sa te aperi singurel...

Pana acum, ma bate Fabio, ma bate nevasta-sa, probabil ca vrei sa ma bati si tu... Mai sunteti multi? Daca da, luati-va bon de ordine.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, pe bune ca nu stau sa verific pe "un mecanic" care spune ca face el comanda ca ajung piesele intr-o saptamana, apoi stai ca-s aia prosti, ca ajung in 2, apoi stai ca au uitat sa dea comanda, si ajung peste alte 2. Nu esti in stare, lasa-te, ca d-aia esti platit, ca sa-ti faci treaba. Nu trebuie ca un client sa stea sa verifice ce face prestatorul de servicii. Dar nu ma indoiesc de faptul ca asa cum prietenul tau habar n-are de conceptia de Customer Service, nici tu nu ai (e scuzabil totusi, ca e romanica). Cuzinetii mi-i puteam comanda si eu de altcineva (ceea ce am si facut intr-un final), daca nu insistau ei ca se ocupa.

 

Si daca fac carpeala la motor, e strict problema mea, ca mecanic te poti ocupa sau nu.

Carpeala totusi mi se pare cand ai pretentii de service si scoti cuzinetii cu surubelnita si ciocanul, zgarii jamba clientului, si apoi tot tu esti cu gura mare. Daca tu crezi ca un om normal la cap care se duce sa schimbe niste semeringuri, va ajunge sa-si schimbe jamba fututa de mecanic, pe banii lui, cred ca te inseli.

 

Hai fabio, mai cheama-ti si alti prietenasi care sa-ti ia apararea, ca tu nu esti in stare sa te aperi singurel...

Pana acum, ma bate Fabio, ma bate nevasta-sa, probabil ca vrei sa ma bati si tu... Mai sunteti multi? Daca da, luati-va bon de ordine.

 

 

poate semeringurile sa le scoti cu surubelnita si ciocanul daca esti cioban. dar cuzinetii crede-ma ca nu poti chiar daca vrei sa-i scoti cu ciocanul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, pe bune ca nu stau sa verific pe "un mecanic" care spune ca face el comanda ca ajung piesele intr-o saptamana, apoi stai ca-s aia prosti, ca ajung in 2, apoi stai ca au uitat sa dea comanda, si ajung peste alte 2. Nu esti in stare, lasa-te, ca d-aia esti platit, ca sa-ti faci treaba. Nu trebuie ca un client sa stea sa verifice ce face prestatorul de servicii. Dar nu ma indoiesc de faptul ca asa cum prietenul tau habar n-are de conceptia de Customer Service, nici tu nu ai (e scuzabil totusi, ca e romanica). Cuzinetii mi-i puteam comanda si eu de altcineva (ceea ce am si facut intr-un final), daca nu insistau ei ca se ocupa.

 

Ai facut o afirmatie adevarata in ce ai spus: Suntem in Romanica. D-aia tre' sa verifici ce se intampla in jurul tau. Culmea, eu chiar inteleg ce-i aia customer service, dar in acelas timp sunt constient ca mai am vreo 20 ani de asteptat ca sa fie totul "ca afara". Asta-i tara, poporul si in general viata. Si daca tot o dam in ce-i sau nu-i aia CS, think about this: Clientii au prestatorii pe care-i merita, si viceversa. Nu poti pretinde CS bun, daca in schimb dai flegme.

 

Si daca fac carpeala la motor, e strict problema mea, ca mecanic te poti ocupa sau nu.

Carpeala totusi mi se pare cand ai pretentii de service si scoti cuzinetii cu surubelnita si ciocanul, zgarii jamba clientului, si apoi tot tu esti cu gura mare. Daca tu crezi ca un om normal la cap care se duce sa schimbe niste semeringuri, va ajunge sa-si schimbe jamba fututa de mecanic, pe banii lui, cred ca te inseli.

 

Am citit both sides of the story, si a ta din pacate pare cusuta cu ata alba. NIMENI nu scoate cuzinetii din furca folosind dalta, in afara de cazul in care s-a mers in asa hal de bataie de joc cu motoreta incat cuzinetii s-au "sudat" de jamba sau de pahar. Looking at what other people say, e cazul tau. Ai mers fara ulei sau cu ulei prea putin -> uzura peste medie -> fucked up shit ce trebuie "rezolvat" cu dalta.

Si daca vrei carpeala, si un mecanic e de acord sa o faca desi te avertizeaza ca-i o carpeala, nu mai da cu mocirla cand se phute treaba.

 

 

Hai fabio, mai cheama-ti si alti prietenasi care sa-ti ia apararea, ca tu nu esti in stare sa te aperi singurel...

Pana acum, ma bate Fabio, ma bate nevasta-sa, probabil ca vrei sa ma bati si tu... Mai sunteti multi? Daca da, luati-va bon de ordine.

 

1. Daca tu din ce am spus ai inteles ca vreau sa te bat, esti proasta. Lucru care nu ma mira, avand in vedere varsta si genul de "educatie" de care ai beneficiat impreuna cu cei din generatia ta. Eu nu dau in femei, oricat de proaste ar fi. Si nici in alte animale fara aparare.

2. "Pretenas" sa-l numesti matale pe cine vrei, dintre cocalarii cu care iti faci veacul. In cel mai rau caz ma poti numi "prietren" da' nu "prietenas", ca n-am spart seminte impreuna pe groapa la glina, sa ma "descrii" ca pe ultimul tigan borat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1. Daca tu din ce am spus ai inteles ca vreau sa te bat, esti proasta. Lucru care nu ma mira, avand in vedere varsta si genul de "educatie" de care ai beneficiat impreuna cu cei din generatia ta. Eu nu dau in femei, oricat de proaste ar fi. Si nici in alte animale fara aparare.

2. "Pretenas" sa-l numesti matale pe cine vrei, dintre cocalarii cu care iti faci veacul. In cel mai rau caz ma poti numi "prietren" da' nu "prietenas", ca n-am spart seminte impreuna pe groapa la glina, sa ma "descrii" ca pe ultimul tigan borat.

 

 

:lol: :laugh: foaaarte tare! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...