Sari la conținut

17 Martie Iesire


Cristifrig
 Share

Postări Recomandate

Acelasi traseu il voi face duminica.

Daca nu plecati sambata, ne vedem duminica.

 

Urmaresc topicul.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai Fazer. Pana la ce viteza nu te deranjeaza sgomotul pe casca? La fel, ce distanta poti parcurge dintr-o bucata( probleme de sea)? Poate vin si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cristi,.....cred ca merg si eu, desi as fi bagat mai degraba un Veliko sau Dalboka,... ne auzim :cheers:

 

Suntem si cu un motor cu nr provizori nu cred ca poti iesi cu el din tara.

 

loc de intalnire

ora

cate persoane

???????????????

Loc de intilnire propun benzinaria din Jilava (Petron cred ca este) ora 12, Persoane cite se string.

 

P.S. Nu se va merge incet .Nu plecam la plimbare de admirat peisajul .

 

 

Drumul e foarte bun . Asa a fost asta toamna, acum sper sa nu fie deteriorat . Permite pe alocuri sprinturi foarte serioase cit poate motorul.

Editat de Cristifrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai Fazer. Pana la ce viteza nu te deranjeaza sgomotul pe casca? La fel, ce distanta poti parcurge dintr-o bucata( probleme de sea)? Poate vin si eu.

 

Am urmarit discutia legata de vanzarea FJR-ului si sfaturi legate de noul model achizitionat. N-am vrut sa ma amestec in vorba, deoarece n-am avut ocazia sa va cunosc.

Observ ca ati cumparat o motocicleta de strada in loc de touring. Inteleg din intrebarea dvs ca au aparut anumite inconveniente odata cu schimbarea categoriei, desi utilizarea a ramas aceeasi, adica touring. Si eu era sa fac un pas gresit, dar mi-am revenit la timp. De-aia sunt puse motoarele pe caprarii, ca sa poti alege tipul ideal pentru utilizarea predilecta.

Despre sfaturile primite la intrebarea dvs "ce sa aleg?" nu mai comentez decat ca majoritatea bat campii. Daca scopul era touring (nu enduro-touring, street etc), optiunile erau clare pentru fiecare producator in parte. Usoara sau grea, sa treci de pe FJR pe Fazer e ca si cum m-as da jos de pe cal sa ma sui pe magar. Sper ca n-am calcat pe bataturile cuiva.

 

Despre subiectul cu plimbarea, o sa ies si eu, dar nu stiu daca sambata sau duminica. Cristifrig, cred ca ne-am intalnit la plimbarea aceea din toamna, cu tipul cu Harley, Vittore etc. Asa este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai Fazer. Pana la ce viteza nu te deranjeaza sgomotul pe casca? La fel, ce distanta poti parcurge dintr-o bucata( probleme de sea)? Poate vin si eu.

 

Pai in primul rand in ceea ce priveste zgomotul, cred ca depinde de mai multi factori printre care si ce casca folosesti, eu am doua casti care nu sunt chiar de top, un Nolan n103(flip-up) si un Lazer(integrala), unde bineinteles ca la Nolan se simte mai tare vajaitul chiar si de la 70-80km/ora.

La Fazer, parbrizul original este totusi mic si nu te ajuta chiar foarte mult, de aceea eu l-am inlocuit cu unul facut de mine din policarbonat de 4mm, mai inalt cu 12cm, dar nu au disparut in totalitate problemele cu zgomotul in casca, poate doar daca as monta un deflector de aer.

Inainte de al schimba simteam vantul in piept iar acum al iau direct in casca, asta mai depinde si de inaltimea pilotului(eu am 1.84) respectiv pozitie . De obicei la ture extraurban folosesc dopuri pentru urechi si cagula, se simte oarecum diferenta.

 

In ce priveste intrebarea a doua si eu am probleme cu seaua ( mi-am luat si o perna cu gel, dar nu rezolva problema in totalitate) .....distanta pe care o pot face dintr-o bucata de obicei fara a forta este de 100-150km dupa care simt nevoia unei pauze.

 

PS - cred ca o sa ies duminica la o tura, cel putin se anunta ceva mai cald.

 

Toate bune.

 

Observ ca ati cumparat o motocicleta de strada in loc de touring. Inteleg din intrebarea dvs ca au aparut anumite inconveniente odata cu schimbarea categoriei, desi utilizarea a ramas aceeasi, adica touring. Si eu era sa fac un pas gresit, dar mi-am revenit la timp. De-aia sunt puse motoarele pe caprarii, ca sa poti alege tipul ideal pentru utilizarea predilecta.

Despre sfaturile primite la intrebarea dvs "ce sa aleg?" nu mai comentez decat ca majoritatea bat campii. Daca scopul era touring (nu enduro-touring, street etc), optiunile erau clare pentru fiecare producator in parte. Usoara sau grea, sa treci de pe FJR pe Fazer e ca si cum m-as da jos de pe cal sa ma sui pe magar. Sper ca n-am calcat pe bataturile cuiva.

 

 

 

Ai mare dreptate :ok:

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul e foarte bun . Asa a fost asta toamna, acum sper sa nu fie deteriorat . Permite pe alocuri sprinturi foarte serioase cit poate motorul.

Bucuresti-Giurgiu e foarte bun, nestricat deloc;

Daia-Oltenita e ok, sunt doar cateva portiuni, prin zonele de padure unde mai sunt cateva gropite

Oltenita-Bucuresti e mai valurit decat asta toamna, dar pe mijlocul benzii e chiar foarte ok.

Traseu facut acum 2 saptamani.

 

Eu ma bag sambata, 17 martie pe traseul Bucuresti-Lehliu-Calarasi (numai pe DN3) si de la Calarasi o sa vad mai departe, poate dau o tura chiar si pana catre mare gen Vama Veche :D, pe drumul de Negru-Voda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am urmarit discutia legata de vanzarea FJR-ului si sfaturi legate de noul model achizitionat. N-am vrut sa ma amestec in vorba, deoarece n-am avut ocazia sa va cunosc.

Observ ca ati cumparat o motocicleta de strada in loc de touring. Inteleg din intrebarea dvs ca au aparut anumite inconveniente odata cu schimbarea categoriei, desi utilizarea a ramas aceeasi, adica touring. Si eu era sa fac un pas gresit, dar mi-am revenit la timp. De-aia sunt puse motoarele pe caprarii, ca sa poti alege tipul ideal pentru utilizarea predilecta.

Despre sfaturile primite la intrebarea dvs "ce sa aleg?" nu mai comentez decat ca majoritatea bat campii. Daca scopul era touring (nu enduro-touring, street etc), optiunile erau clare pentru fiecare producator in parte. Usoara sau grea, sa treci de pe FJR pe Fazer e ca si cum m-as da jos de pe cal sa ma sui pe magar. Sper ca n-am calcat pe bataturile cuiva.

 

Despre subiectul cu plimbarea, o sa ies si eu, dar nu stiu daca sambata sau duminica. Cristifrig, cred ca ne-am intalnit la plimbarea aceea din toamna, cu tipul cu Harley, Vittore etc. Asa este?

 

Ai apreciat destul de bine, desi cred ca nu ai mers cu ele prea mult. Eu am avut 2 FJR-ri in ultimii 7 ani. Cu prima am parcurs peste 60.000 km; cu a doua peste 30.000.E regina soselelor. Politia cand te opreste discuta admirativ. Acum am Fazer 800. Daca facem comparatia in domeniul cabalinelor, FJR-ul este cal princiar de defilare iar Fazer-ul 800 este o ...zebra.

Magarul este bun. Cara, nu este pretentios, acceseaza drumuri proaste, este ieftin: maxiscuterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre subiectul cu plimbarea, o sa ies si eu, dar nu stiu daca sambata sau duminica. Cristifrig, cred ca ne-am intalnit la plimbarea aceea din toamna, cu tipul cu Harley, Vittore etc. Asa este?

 

Da asa este ne-am vazut asta toamna .

 

Bucuresti-Giurgiu e foarte bun, nestricat deloc;

Daia-Oltenita e ok, sunt doar cateva portiuni, prin zonele de padure unde mai sunt cateva gropite

Oltenita-Bucuresti e mai valurit decat asta toamna, dar pe mijlocul benzii e chiar foarte ok.

Traseu facut acum 2 saptamani.

 

Eu ma bag sambata, 17 martie pe traseul Bucuresti-Lehliu-Calarasi (numai pe DN3) si de la Calarasi o sa vad mai departe, poate dau o tura chiar si pana catre mare gen Vama Veche :D, pe drumul de Negru-Voda.

 

Multumim de informatie dar nu ne intoarcem pe Oltenita-Bucuresti ,mergem la Calarasi si vedem acolo daca venim pe autostrada sau alt drum.

Editat de Cristifrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dom profesor cand mai ajungeti cu minunea aia la malmedy de la 1500 pe zi la 200- -300 sa dus garmichul cand mai merem noi la ture lungi o zi buna

Pompi, scuze ca ma bag dar nu e dracu chiar asa de negru, eu am facut aproape 750km/zi pe drumeagurile noastre, ma gandesc ca pe drumurile din afara cu ceva efort sari usor de 1000km ,.....nu comparam totusi un cal cu un magar, cum s-a mai spus.

 

Iar daca exista vointa

 

Toate bune.

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va doresc drum bun ,o sa ma lipesc duminica de cei care merg la veliko-tarnovo.Oricum ,bine ar fi sa plecati un pic mai devreme,la 12 pana va adunati ,pana fumati si alimentati se face 13.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sti vreunul bun pe traseul indicat ?

 

La Calarasi, dupa bac, e un restaurant pe malul garlei. Am facut popas pe acolo inainte de a trece Dunarea la Silistra. Puteti alege si voi acelasi traseu, adica Bucuresti-Calarasi-Silistra-Turtucaia-Ruse-Giurgiu. Asfalt uscat si bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut mai vin si eu cu inca un prieten.Dar am nevoie de o lamurire despre petrom,este ala de pe stanga imediat dupa reprezentanta Ducati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care ati fost azi, puteti da ceva detalii despre starea drumului (gropi, nisip, etc.) ?

Maine o sa dau si eu o tura prin zona aia... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...