Sari la conținut

Romania


Postări Recomandate

Cum vremea este din ce in ce mai calda si tocmai am scos BMW-ul de la iernat si il pregatesc pentru iesiri si as vrea sa stiu ce locuri frumoase ati vizitat si ati recomanda.

Postati locatii, harti pe unde ati fost si v-a placut.

 

Multumesc si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum vremea este din ce in ce mai calda si tocmai am scos BMW-ul de la iernat si il pregatesc pentru iesiri si as vrea sa stiu ce locuri frumoase ati vizitat si ati recomanda.

Postati locatii, harti pe unde ati fost si v-a placut.

 

Multumesc si asfalt uscat.

 

Recomand ce am facut azi...Bicaz - Poiana Teiului - Vanatori Neamt...drumul este mai rau de la Bicaz la Poiana Teiului...in rest e ok

 

Poiana Teiului

post-43087-0-33931500-1332100051_thumb.jpg

 

Bicaz

post-43087-0-77803300-1332100124_thumb.jpg

 

Un drum/traseu care mi-a placut mult si care l-as face in fiecare an...Gilau(Cluj) - Mariesel - Belis(Lacul Fantanele) - Huedin...drumul in mare bun, a fost si mai bun acu doi 2ani, si am fost si anul trecut dar era cam nasol...

 

Valea Ariesului...Albac...urcat spre Padis...Padisul mi se pare cea mai specatculoasa zona din Romania...si am fost cam prin toata tara...

 

Gheorgheni - Sovata...insa pacat de drum...cam acelas lucuru...acu 2 ani era proaspat asfaltat...anul trecut bombardat....asfalt de proasta calitate...dar...era fain ca zona, peisaje, drumul virajat...

 

Undeva de langa Odorheiu Secuiesc...Beclean/Bradesti...Zetea(Lacul Zetea) - Liban(Pasul Liban) - drum frumos, bun in mare si liber, usor virajat

 

Gheorgheni - Miercurea Ciuc(Izvorul Muresului)...drum bun, peisaje

 

Pasul Prislop(Maramures) - peisaje specatculoase...pacat de drum ca-i cam rupt

 

Defileul Muresului...sa zicem din Borsec pana-n Deda...viraje, peisaje, drum proaspat asfaltat...merita facut cat mai repede altfel...nu cred ca rezista mult asfaltul

 

Sighisoara - Brasov

 

Rucar - Bran

 

Cheia

 

Valea Doftanei

 

Campina - Valenii de Munte

 

Muntii de Curbura - Siriu

 

Baia de Arama - Baile Herculane

 

ceva poze...

 

 

Undeva pe Liban

post-43087-0-04349100-1332100601_thumb.jpg

 

Valea Iadului(M-ti Apuseni)

post-43087-0-10106400-1332100631_thumb.jpg

 

Borsa - Maramures

post-43087-0-42417200-1332100683_thumb.jpg

 

:moto:

 

 

Moara din Rosia...

post-43087-0-84424600-1332100761_thumb.jpg

 

Mi-a placut si Ostrov - Adamclisi...

post-43087-0-80109300-1332100792_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ vlad_bc : Cu mine te-ai intalnit cand ieseai din Sacalusesti (Tg Neamt) spre Piatra Neamt. Eram pe un TDM850 albastru.

w0olcw.jpg

Editat de gms245
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ vlad_bc Ai trecut in jurul pranzului prin Tg Neamt? Am vazut un grup de 4 motoare.

 

Salut!

 

Nu...era Orestte din Iasi...are si el Vstrom...si a fost pe la Secu...eu am fost singur! :cheers:

 

@ vlad_bc : Cu mine te-ai intalnit cand ieseai din Sacalusesti (Tg Neamt) spre Piatra Neamt. Eram pe un TDM850 albastru.

w0olcw.jpg

 

Salut!

 

Da da da...ce batea vantu :laugh: ...eu mergeam cu 30km/h la un momentdat :yikes:

 

Bafta!

 

as mai recomanda ca traseu pentru orice moto...Micfalau - Baraolt - Varghis - Lueta - Vlahita...drumul este putin mai rau din Micfalau spre Baraolt...de acolo e foarte bun...necirculat, virajat, si interesant pt peisaje...insa nu am nici o poza...dar sa se mai incalzeasca... :cheers:

 

Panciu - Soveja drum bun, viraje...si din Soveja poti ajunge in Lepsa pe un drum forestier(15km)...in Lepsa poti vedea cascada Putnei si cheile Tisitei...

 

post-43087-0-29929500-1332193629_thumb.jpg

 

Vedere de pe Pasul Prislop...

 

post-43087-0-60461500-1332193702_thumb.jpg

 

Belis(Muntii Apuseni)...

 

post-43087-0-69351900-1332193803_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind Transalpina, apoi Transfagarasanul, Clisura Dunarii, Valea Jiului, Pasul Tihuta, culoarul Rucar-Bran, sint o multime de locuri pitoresti si drumuri perfecte pentru motociclism, dar cred ca cel mai complet ghid este cel mentionat mai sus, cel realizat de Andrei anul terecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ vlad pe oreste l-am vazut, are un vstrom de 1000 gri, banuiesc ca el era. Am mai vazut un grup de patru motoare, insa erau destul de departe de mine.

Ne vedem la vstromania, nu? :)

 

nu...Orestte are unul negru de 650...

 

Nu stiu daca vin...nu stiu sigur...dar stiu ca ati ales Durau si ma gandeam ca este aproape de mine si pot trage o fuga...si daca te pot ajuta cu ceva...cu cea mai mare placere!

 

On topic...pentru cine vrea sa traverseze Muntii Apuseni pe un drum bun si frumos recomand Bratca-Rosia-Beius...si de aici se poate ajunge la Pesterea Ursilor

 

post-43087-0-56122600-1332277450_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu...Orestte are unul negru de 650...

 

Nu stiu daca vin...nu stiu sigur...dar stiu ca ati ales Durau si ma gandeam ca este aproape de mine si pot trage o fuga...si daca te pot ajuta cu ceva...cu cea mai mare placere!

 

On topic...pentru cine vrea sa traverseze Muntii Apuseni pe un drum bun si frumos recomand Bratca-Rosia-Beius...si de aici se poate ajunge la Pesterea Ursilor

 

post-43087-0-56122600-1332277450_thumb.jpg

 

Vad ca iti plac apusenii :rolleyes: . Am vazut ca ai scris mai sus ca ti-a placut mult Gilau-Marisel-Belis-Huedin, daca mai ai ocazia sa reiterezi traseul iti recomand ca din Marisel in loc sa o iei spre Belis sa mergi inspre stanga spre Poiana Horea. E un drum superb, o portiune de macadam, acolo am gasit eu cel mai fain sat motesc (Matisesti com. Horea). Alt drum fain (dar tot asa mai spart, e inchis circulatiei) este valea Iadului din Bucea in loc sa mergi spre Bratca cum ai zis mai sus mergi spre Bulz, Remeti si ajungi la Stana de Vale. Tot in zona este pestera Meziad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca iti plac apusenii :rolleyes: . Am vazut ca ai scris mai sus ca ti-a placut mult Gilau-Marisel-Belis-Huedin, daca mai ai ocazia sa reiterezi traseul iti recomand ca din Marisel in loc sa o iei spre Belis sa mergi inspre stanga spre Poiana Horea. E un drum superb, o portiune de macadam, acolo am gasit eu cel mai fain sat motesc (Matisesti com. Horea). Alt drum fain (dar tot asa mai spart, e inchis circulatiei) este valea Iadului din Bucea in loc sa mergi spre Bratca cum ai zis mai sus mergi spre Bulz, Remeti si ajungi la Stana de Vale. Tot in zona este pestera Meziad.

 

Da, confirm si eu cele de mai sus. Mie mi-a placut foarte mult Valea Iadului. In opinia mea, ar trebui pus langa Transfagarasan si Transalpina, desi este alt gen de drum. Oricum, pe acolo este bine pentru soft-enduro si mers cu grija.

 

Alt drum frumos este scurtatura de la Ghetarul Vartop in sus, spre Padis, pe drumul forestier, desi pe acolo nu intra bembeul initiatorului topicului. Tweety s-a chinuit destul de tare sa urce, dar atunci cand am ajuns sus pe dealuri s-a bucurat sa zburde pe iarba cu niste cai lasati liberi. :bounce:

 

Anul trecut, in iunie, Transfagarasanul era rupt de la Cabana Capra pana la baraj dar lucrau la el pe anumite bucati. Nu stiu unde au ajuns, dar, oricum, oficial nu se deschide tunelul pana pe 1 iulie.

 

Alta zona superba de mers, cu multe curbe si asfalt bun este zona Anina, Carasova, Resita, spre cascada Biger si pana la morile de apa de la Eftimie Murgu. Aici iarasi mi-a placut foarte tare.

 

Cam astea mi-au venit acum repede in minte, dar sunt foarte multe cele carora nu le fac cinste fara sa le mentionez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca iti plac apusenii :rolleyes: . Am vazut ca ai scris mai sus ca ti-a placut mult Gilau-Marisel-Belis-Huedin, daca mai ai ocazia sa reiterezi traseul iti recomand ca din Marisel in loc sa o iei spre Belis sa mergi inspre stanga spre Poiana Horea. E un drum superb, o portiune de macadam, acolo am gasit eu cel mai fain sat motesc (Matisesti com. Horea). Alt drum fain (dar tot asa mai spart, e inchis circulatiei) este valea Iadului din Bucea in loc sa mergi spre Bratca cum ai zis mai sus mergi spre Bulz, Remeti si ajungi la Stana de Vale. Tot in zona este pestera Meziad.

 

Salut!

 

Pe Valea Iadului am fost, doar ca am avut pasager si...ceva probleme cu spatele pt pasager...si am facut.o in fuga...erau ceva cascade de vazut...in fine vreau sa mai ajung si o sa fac cum ai spus tu din Mariesel sa o iau spre Poiana Horea...

 

@ vlad Si totusi o stroama de 1000 a trecut. Cu siguranta nu am vazut dublu. blink.gif

Te asteptam oricum la Vstromania. Poti sa ma ajuti cu o idee de traseu, pt ziua de sambata. thumb.gif

 

pai ar fi multe posibilitati...dar pana la intalnire alegem ceva...oricum nu poti sa-i multumesti pe toti, unii vor ceva mai spre off altii doar strada...

 

insa pot recomanda Defileul Muresului...merita din plin...

 

post-43087-0-53761100-1332336131_thumb.jpg

 

@ gospodarul o sa mai scriu pe vstromania despre ceva idei de traseu...doar sa se mai incalzesca putin si o sa mai ies...sunt multe de vazut prin zona intalnirii... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfagarasanul este practicabil sau este ca dupa bombardament? Anul trecut era plin de gropi :(

am fost anul trecut, in toamna pe transfagarasan......mie mi s-a parut impracticabil pe portiunea Balea Lac - Vidraru......insa, portiunea de urcare, pana la Balea Lac, a fost superba si merita facuta!

insa, pentru distractie, recomand traseul Bran - Rucar.....este spectaculos si ofera o bucurie de culori :cheers:

post-62193-0-37756300-1332356898_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut, un arhitect din Bucuresti (Andrei) a facut un tur al Romaniei, sunt convins ca te poate inspira:

 

http://2roti2picioare.blogspot.com/

 

Asfalt uscat...

 

Am avut onoarea sa il insotesc ( ca si ghid )o parte din drum (cel din judet de la noi - Hunedoara) si intradevar eu cred ca a facut un ghid de drumetie aproape complet cu tot ce se poate vedea in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
...insa, pentru distractie, recomand traseul Bran - Rucar.....este spectaculos si ofera o bucurie de culori :cheers:

 

Am facut portiunea asta saptamana trecuta, pe 4 roti si era plin de criblura pe sosea. Sper ca pana in vara sa se curete. Intr-adevar, este superba zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...