Sari la conținut

Radiere motocicleta in Romania si Inmatriculare in Germania


furtuna dragos
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Salut.

 

Eu am o Honda Transalp din Romania si am inmatriculato foarte usor in Germania (vorbesc de landul Sachsen). Prima data am fost sa ii fac TUV-ul, a fost ok si mi-au dat niste hartii, pe una dintre ele scrie datele ei tehnice(pe aceea o prezinti la asigurare ca este in limba germana si baga datele mai usor in calculator). Apoi am fost la asigurare si iti da o hartie cu un numar(nu mai stiu cum ii spune). Iti trebuie si "Meldebescheinugung" (o hartie pe care scrie unde locuiesti). Cu hartia de la TUV, cu cea de la asigurare, talonul si cartea motocicletei (in romana) si Meldebescheinigung am inregistrato. Tot acolo unde o inregistrezi iti faci si numarul de inmatriculare (la mine era o cladire alaturata). Cam asta a fost la mine, nu am avit nevoie de "Certificate of conformity. Sper ca am fost de ajutor.

P.S. am uitat sa spun ca la asigurare trebuie sa spui pe cate luni o vrei. Poti face din Martie pana in Octombrie sau ce luni vrei tu sau pe tot anul. Depinde si cati bani vrei sa dai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Eu am o Honda Transalp din Romania si am inmatriculato foarte usor in Germania (vorbesc de landul Sachsen). Prima data am fost sa ii fac TUV-ul, a fost ok si mi-au dat niste hartii, pe una dintre ele scrie datele ei tehnice(pe aceea o prezinti la asigurare ca este in limba germana si baga datele mai usor in calculator). Apoi am fost la asigurare si iti da o hartie cu un numar(nu mai stiu cum ii spune). Iti trebuie si "Meldebescheinugung" (o hartie pe care scrie unde locuiesti). Cu hartia de la TUV, cu cea de la asigurare, talonul si cartea motocicletei (in romana) si Meldebescheinigung am inregistrato. Tot acolo unde o inregistrezi iti faci si numarul de inmatriculare (la mine era o cladire alaturata). Cam asta a fost la mine, nu am avit nevoie de "Certificate of conformity. Sper ca am fost de ajutor.

P.S. am uitat sa spun ca la asigurare trebuie sa spui pe cate luni o vrei. Poti face din Martie pana in Octombrie sau ce luni vrei tu sau pe tot anul. Depinde si cati bani vrei sa dai

..ei bine, nu trebuie COC. Dar hirtia ce ti-o da TUV-ul inlocuieste COC-ul si costa.......extra. Si verificarea este mai scumpa fara COC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut! Vreau sa imi aduc motorul in germania( Stuttgart) . Am o intrebare.

Motorul nu l-am inmatriculat pe numele meu,este pe numele fostului proprietar.dar il am trecut la mine la fisc.

Pot scoate motocicleta din tara doar cu fiscalul si cu actele pe numele fostului proprietar? O pot inmatricula in Germania?

Ma intereseaza toti pasii care trebuie sa ii fac , ce fel de radiere, unde trebuie sa merg. Si dupa cu inmatriculatul pe Germania.

Cu ABE cum se procedeaza? Pot pune orice toba cu ABE sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Este foarte usor si de adus si de inmatriculat.

1. Mie mi-a adus motocicleta cineva care face transporturi, si motocicleta era pe numele fostului propietar. Propietarul motocicletei a facut (bilingv) contract de vanzare-cumparare intre mine si el, si o inputernicire catre transportor. Cel care a transportat motocicleta a fost oprit si la vama, si de politie prin 2 tari si nu a avut nici o problema datorita actelor.

2. De inmatriculat te duci sa ii faci ITP-ul (TUV), dureaza ceva acolo (in 5 min mi-a controlat motocicleta, cu hartiile a durat ceva mai mult, in jur de 30 de min ca trebuie sa le faca in limba germana), apoi te duci la asigurare. Acolo iti da o hartie (cu un numar trecut pe ea) si apoi te duci la inscriere si gata.

Cu radiatul din Romania de la politie te referi?

 

P.S. Motocicleta sa ai grija sa o scoti si de la tine de la primarie.

Cu ABE nu stiu, nu am cunostinta. Imi pare rau.

Editat de costinush
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motocicleta nu figureaza la primarie la tine, nu trebuie sa o radiezi de nicaieri, pt ca nu este pe numele tau. Propietarul de drept (sau alcineva cu imputernicire) poate sa o radieze de la politie, doar daca vrea, daca nu....nu este nici o problema.(exista o problema atunci cand vrei sa inscrii motocicleta din nou in romania. Pe scurt, acum ai nr romanesti, apoi o inscri in germania cu numere germane, si daca vrei din nou sa o inscri in romania atunci nu o sa poti pentru ca nu este radiata de propietarul de drept de la politie, sau poti sa o inscrii dar.......trebuie sa iei legatura cu fostul propietar sa dea el o declaratie si....hartii peste hartii.) Am mai avut o motocicleta inainte, am inmatriculato aici in germania si apoi am vanduto in romania. Cel care a cumparato a avut probleme la politie cu inmatriculatul pt ca figura deja in romania (vechiul propietar nu a radiato de la politie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahaaaaa :D acum am inteles.

DAR , eu o am trecuta la mine la primarie. Cand ma duc la primare ce ii spun doamnei? Ca vreau sa o radiez pentru ce?

Iar daca o am trecuta la primarie pe numeme meu o pot scoate si de la politie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa te interesezi la primarie la tine poate scapi cu o declaratie pe propia raspundere.

La politie eu nu stiu si uneori......nici ei nu stiu. Chiar sunt INCOMPETENTI pt ca unii iti cer anumite acte, altii nu. Fostul propietar de la motocicleta mea este roman si a vrut sa o radieze (a reusit pana la urma, vroia nr pentru masina). Un politai de la ghiseu i-a zis ca are nevoie de adeverinta de la primaria de unde locuiesc eu in original + traducere, o declaratie de la mine pe propia raspundere ca am inmatriculat motocicleta in Germania, copii dupa actele motocicletei din Germania + traduceri, si alte acte care trebuia de la fostul propietar.

Zis si facut, l-am ajutat ca este un prieten....si ghici ce......cand s-a dus din nou la politie nu i-a mai cerut actele de la mine. Cam asta este povestea. Dar acum daca vreau sa o inscriu in Romania o sa imi fie usor.

 

Motocicleta ta este cu nr de Romania, cred ca o sa fie mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...