Sari la conținut

aparatoare protectie femur


Postări Recomandate

Pentru noul sezon care e gata sa inceapa as avea nevoie de asa ceva. Anul trecut la o coborare nasoala am trantit-o si m-am lovit urat de ghidon cu piciorul (in fata, intre genunchi si sold). Durerea la muschi si vanataia au tinut ceva. Ma gandeam ca daca era mai tare lovitura, se putea rupe si femurul, au patit-o destui si ia- scos din circuit destul sau pentru totdeauna. Voi nu aveti protectii pt. zona asta ? Intre genunchiera si platosa e zona asta destul de neprotejata. Prin cataloage enduro nu am vazut asa ceva, la Decatlon nu. Mi-a spus cineva ca se folosesc aparatori simple din plastic la arte martiale. Ar fi suficient si asa ceva . Oare ce pot gasi sau adapta ? (eventual dintr-o tibiera de la genunchera, dar trebuie sa o sacrific...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adaptarea tibierei nu are cum sa functioneze pentru ca circumferinta coapsei e alta. data fiind pozitionare osului relativ bine impachetat de "carne" si rezistenta osului respectiv, cred ca iti faci probleme prea mari. sunt diverse shorturi sau pantaloni cu burete si pe zona soldului care se duc putin si pe femur, insa nu am vazut nimic sa acopere toata zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

In calitate de dealer al PARTS EUROPE, dealer pentru produsele THOR, iti pot sugera asa ceva:

 

2008-thor-force-knee-guards-blk.jpg

 

Este adevarat ca sunt destinate sectorului cross/off-road, dar oricum cred ca pe parte stradala nu vei gasi o astfel de armura. Posibil sa ma insel, dar...

In plus, impusti doi iepuri dintr-o lovitura, constructia ei acoperindu-ti si nevoia de protectie a genunchiului, respectiv a tibiei.

Pentru mai multe detalii legate de pret si marimi, nu ezita sa-mi dai un PM.

 

cu stima,

Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

In calitate de dealer al PARTS EUROPE, dealer pentru produsele THOR, iti pot sugera asa ceva:

 

 

Este adevarat ca sunt destinate sectorului cross/off-road, dar oricum cred ca pe parte stradala nu vei gasi o astfel de armura. Posibil sa ma insel, dar...

In plus, impusti doi iepuri dintr-o lovitura, constructia ei acoperindu-ti si nevoia de protectie a genunchiului, respectiv a tibiei.

Pentru mai multe detalii legate de pret si marimi, nu ezita sa-mi dai un PM.

 

cu stima,

Razvan

 

se pot proba undeva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand e sa o patesti... oricate armuri ai avea tot te rupi.

am si eu genunchere din astea thor dar tot miam zdrobit tibia...ceva mai jos decat zona protejata.

 

dupa mine... sunt prea multe scenarii in care iti poti rupe oasele si nu te vei putea proteja niciodata 100%.

si nici nu te poti incarca peste masura cu armuri peste tot pt ca nu va fi comod deloc si mobilitatea va scadea considerabil.

 

mai degraba sa se puna accentul pe tehnica de pilotaj si a evita accidentarile, a pilota corect

si nu sa te incarci cu tot felu de plastice inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca prima sursa a accidentarilor este depasirea limitelor pilotlui.

Urmatoarea cauza ce concorda la producerea unui accident este neprevazutul.

Combinatia simultana a celor doua da o probabilitate mare de accidentare.

Astfel, indiferent cat te-ai proteja nu o sa elimini o pregatire sau tehnica slaba si mai ales neprevazutul.

Echilibrul intre cele doua cauze il gaseste fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu o pereche de thoruri d-astea proaspete, o iesire am facut cu ele :D si vreau sa le schimb ca am luat modelul M in loc de L... deh, ma credeam tanar si suptirel :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand e sa o patesti... oricate armuri ai avea tot te rupi.

... sunt prea multe scenarii in care iti poti rupe oasele si nu te vei putea proteja niciodata 100%.

 

mai degraba sa se puna accentul pe tehnica de pilotaj si a evita accidentarile

:agree:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, tks de info si oferte. Eu am orteze Asterisk, fara ele nu ma mai risc, daca le aveam inainte de a o pati era altceva...

Genuncherele de la Thor par sa aiba plasticul de deasupra genunchiului un pic mai mare, ar proteja un pic mai mult femurul decat alte genunchere/orteze, dar nu suficient.

Tibia nu intra in discutie aici, aia e protejata binisor de orteza/tibiera si cizma, dar femurul e "naked", niste burete sau ranforsari de guma pe pantaloni nu ajuta prea mult, aveam d-astea si tot am avut muschiul negru-galben o saptamana. Daca nu gasesc nimic special, cred ca o sa adaptez o genunchera/tibiera mai larga, sa stea cat de cat si sa nu incomodeze. Pana atunci, hai la antrenament, in 2 saptamini incepe campionatul de enduro (prima etapa la Zarnasti, daca se tine, stiti ceva ?), cam devreme zic eu, nu prea avem timp sa ne intram in mana, in padure la munte e inca zapada (in weekend merg iar la ski!) nu prea ai cum sa te antrenezi, doar aici la campie e mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am o pereche de Madhead carbon, de alea lungi. Ma simt confortabil cu ele si si-au facut treaba, mai putin cand le-am purtat peste pantaloni si am cam inghetat.

Dar era prin noiembrie si era frig si mai ma si udasem, asa ca e de inteles.

Pana sa le iau, ma dadeam cu o pereche de aparatori de fotbal, no-name, era cam chinuiala

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...