Sari la conținut

Cositorire cabluri otel


Andrei_D
 Share

Postări Recomandate

De multa vreme folosesc cabluri de bicicleta pentru ambreiaj/acceleratie. Sunt mult mai durabile decat cele moto (unguresti/chinezesti/turcesti) si se gasesc la sfert de pret. Problema este ca de curand am cumparat niste cabluri de calitate si am avut surpriza sa nu le pot cositori. De regula lipiturile imi ies foarte bine dar aici, cositorul pur si simplu nu prinde. Am folosit o solutie de decapat, aceea care se foloseste la instalatii din teava de cupru; este cenusie si contine pulbere de cositor. Nu a mers, asa ca un prieten mi-a recomandat sa decapez cu aspririna; o sa incerc zilele viitoare.

 

Alte idei mai sunt? Ce pot sa mai incerc?

 

=========================================

In cazul in care cablul se dovedeste a fi de inox, inseamna ca nu va merge cositorit. Se pot face capete de cablu si fara cositorire? M-ar interesa ceva care sa tina, sa nu se rupa dupa un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mia iesit cu decapant si cositorire...pe un cablu de bicicleta.

dar am gasit de cumparat si acel bumb de pe capat care are un mic surubel ce strange cablul sa nu iasa.

la un cablu am lasat doar cu acea piese , fara cositorire si a tinut f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decapezi cu apa tare. (acid) dupa decaparea cu apa tare va prinde cositorul pe orice (feros)

 

nu inspira aburii rezulati din inmuiere si nici cei rezultati din incalzirea cu pistolul/ciocanul de lipit. sa nu intre nici in ochi...

 

unde gasesti... nu stiu, 50 de ml ajung multi ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decapezi cu apa tare. (acid) dupa decaparea cu apa tare va prinde cositorul pe orice (feros)

 

nu inspira aburii rezulati din inmuiere si nici cei rezultati din incalzirea cu pistolul/ciocanul de lipit. sa nu intre nici in ochi...

 

unde gasesti... nu stiu, 50 de ml ajung multi ani...

pt. "apa tare" folosesti acid clorhidric si zinc ( chiar si de pe tabla zincata, eu am avut noroc...am span de zinc ). Dupa cositorire spala bine locul unde a ajuns apa tare, si unge .... va oxida in timp scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De multa vreme folosesc cabluri de bicicleta pentru ambreiaj/acceleratie. Sunt mult mai durabile decat cele moto (unguresti/chinezesti/turcesti) si se gasesc la sfert de pret. Problema este ca de curand am cumparat niste cabluri de calitate si am avut surpriza sa nu le pot cositori. De regula lipiturile imi ies foarte bine dar aici, cositorul pur si simplu nu prinde. Am folosit o solutie de decapat, aceea care se foloseste la instalatii din teava de cupru; este cenusie si contine pulbere de cositor. Nu a mers, asa ca un prieten mi-a recomandat sa decapez cu aspririna; o sa incerc zilele viitoare.

 

Alte idei mai sunt? Ce pot sa mai incerc?

 

=========================================

In cazul in care cablul se dovedeste a fi de inox, inseamna ca nu va merge cositorit. Se pot face capete de cablu si fara cositorire? M-ar interesa ceva care sa tina, sa nu se rupa dupa un an.

Cablu pentru acceleratie si ambreiaj, folosesc sufa de telefonie fixa(ROMTELECOM).Decapez cu apa tare si lipesc cu,cositor,nu fludor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca acel cablu care tu incerci sa-l cositoresti este zincat ...de calitate ...este zincat fiecare firisor care il vezi acolo in sufa .

Ca sa-ti dai seama care acid este mai bun incearca-l pe o bucatica de tabla zincata ...care este mai agresiv cu zincul acela este mai bun dar cum se spunea mai sus ...acel acid continua sa lucreze si dupa ce tu ai facut lipirea , iti convine dupa ce ai facut lucrarea sa lasi un pic partea afectata de acid ,in apa astfel ce a mai ramas din sa se dizolve... nu cred ca aspirina face mare lucrare , aparte fumul innecacios

Spor :rolleyes:

In alternativa cred ca ai putea sa incerci piesa care se foloseste la imbinarea rapida a cablurilor electrice (este o piesa de bronz cu o gaura rotunda in mijloc iar din lateral sa stringe cu un surub , in principiu seamana cu acel surubel care blocheaza sufa de la frina de la bicicleta la saboti)o treci prin acea piesa 5/6 cm apoi intorci virful si o introduci din nou ...i felul asta devine un fel de nod si apoi stingi cu spor .

Spor

Editat de mihaai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru informatii. O sa incerc cu apa tare si sper ca apoi sa prinda. Altfel, ma vad nevoit sa pastrez camasa si sa inlocuiesc cablul cu unul obisnuit. Dupa ce rezolv o sa scriu aici ce a iesit, cum a iesit. Daca mai aveti si alte sfaturi, sunt binevenite. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai cositoream in felul urmator, inainte de capatul sarmei infasuram fin sarma de cupru ff strans. dupa care indoiam niste fire de otel inapoi si mai infasuram cupru peste sa iasa ca o galma, dar gamla e tinuta pe sarma de acele lite intoarse inapoi, puneam totu in flux, incalzeam ff bine si adaugam fludor, dupa ce se vedea ca sa lipit cat de pine sa putut, am luat la polizor excesul ca sa imi intre in locas. Asa am facut si la acceleratia de pe carpati unde daca stiti e ff mic locu si am reusit sa il fac chiar bine, a tinut multi ani :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

L-am cositorit. Cablul este de inox si a putut fi cositorit decapand cu apa tare. Am probat cablul tragand doua persoane de el, fiecare dintr-un capat, cat de tare am putut. La prima proba a cedat un capat, la a doua proba a cedat celalalt capat iar cea de-a treia proba a fost cu noroc, nu a mai cedat nimic. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se cositoreste cu apa tare nestinsa si apoi cu stinsa

daca insisti poti cositorii si inoxul, putini stiu dar se cositoreste si aluminiul daca stii cum :bounce:

cat stiu eu .......... aluminiuul se poate zinca, iar pe zinc se poate cositori, croma, nichela ................dar merita ?! .... am dat capac de cz( cel de la dinam ) doar ca era nichelat, aici pe forum. Nu mai vreau asa ceva, ....... doar cum l-a facut mama lui, fara luciu, crom, nichel...polishare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe capatul cablului lipeam piulita de la o spita de bicicleta dupa care polizam pina intra unde trebuia, e o metoda simpla si foarte eficienta. Cea mai buna metoda de curatare a cablului pentru cositorire e cu apa tare dar mi-a iesit si cu pasta decapanta pentru instalatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cablurile le fac fara cositor, dau gaura la un cui la dimensiunea dorita, tai cuiul la dimensiunea dorita, bag capatul cablului, aplic o lovitura de dorn pe ambele parti.Am tras cu forta prins in menghina nu ceda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...